Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στείλε ένα screenshot να δούμε τι και πώς το κάνεις.

 

Ενω στα windows mobile μπορω να πω οτι ειμαι σε παρα πολυ καλο επιπεδο τελικα στα desctop θελω δρομο ακομα!!

Μιλαω για αυτη τη καθετη μπαρα δεξια με πληροφοριες.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι μόνο για ultimate και enterprise.

 

αλλά ας δοκιμάσει κάποιος.

 

Όχι είναι και για Premium κανονικά.

Δοκιμασμένο :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ενω στα windows mobile μπορω να πω οτι ειμαι σε παρα πολυ καλο επιπεδο τελικα στα desctop θελω δρομο ακομα!!

Μιλαω για αυτη τη καθετη μπαρα δεξια με πληροφοριες.

ε πάτα το μικρό Χ και θα φύγει.

 

στα windows όπου βλέπεις Χ κλείνει το παράθυρο αυτό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ε πάτα το μικρό Χ και θα φύγει.

 

στα windows όπου βλέπεις Χ κλείνει το παράθυρο αυτό.

 

Στραβομαααααρααα!!!!

Αν δε μου το ελεγες ακομα θα εψαχνα:D:p:lol:

 

Και να σκεφτει κανεις οτι καμια φορα μου φαινοντε τοσο απλοικες οι αναλογες ερωτησεις που γινοντε στα windows mobile που λεω καλα τοσο απλο και δε το εχουν δει!

ΚΑΙ ΟΜΩΣ...:X

 

Φιλε Alexkass ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι και για Premium κανονικά.

Δοκιμασμένο :)

Έκανες κάποιο hack για να τα βάλεις στα Premium; Βρήκα μία λύση εδώ. Επίσης το έκανες σε SP1 έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Σημερα εκανα φορματ στο pc μου μετα απο πολυ καιρο και αντιμετωπιζω ενα πολυ παραξενο προβλημα. Αφου η εγκατασταση των vista πηγε μια χαρα αρχισα να ξαναστηνω το pc βαζοντας διαφορα προγραμματα. Οταν εβαλα λοιπον το utorrent ειδα να κατεβαινει ξαφνικα στο pc μου ενα αρχειο με αυτο το ονομα -> debian-40r6-i386-CD-1.iso το οποιο δεν ξερω τι ειναι και μεχρι τωρα δεν εβαλα κατι εγω να κατεβαινει. Οταν δε κανω remove torrent file & data κλεισω το utorrent και το ξανανοιξω αυτο ξαναμπαινει στη λιστα μονο του και αρχιζει να κατεβαινει.. Ξερει κανεις τι παιζει;

 

Sorry αν ειμαι off topic αλλα δεν ηξερα που να ποσταρω και δεν θελω να ανοιξω καινουριο θεμα...

 

Edit: Καποιο bug παιζει στην 1.8.2. Εβαλα την παλια 1.8.1 και δεν αντιμετωπιζω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τα Vista (sp1).

 

Εγκατέστησα το VistaGlazz για να μπορώ να φορτώσω themes εκτός MS. Όλα ωραία και καλά, κατέβασα διάφορα themes, βρήκα ένα που μου αρέσει, το έτρεξα, και όλα όμορφα και ωραία.

 

Μέχρι όμως να κάνω reboot, όπου μου εμφανίζει ξανά το Aero theme!:blink:

 

Ξανά τα ίδια. Σηκώνω πάλι ένα theme, κάνω reboot, πάλι χάνονται οι ρυθμίσεις και ξανά μανά εμφανίζεται το Aero theme!!!:worry:

 

Τι κουλό μπορεί να συμβαίνει; Γνωρίζει κανείς;:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τα Vista (sp1).

 

Εγκατέστησα το VistaGlazz για να μπορώ να φορτώσω themes εκτός MS. Όλα ωραία και καλά, κατέβασα διάφορα themes, βρήκα ένα που μου αρέσει, το έτρεξα, και όλα όμορφα και ωραία.

 

Μέχρι όμως να κάνω reboot, όπου μου εμφανίζει ξανά το Aero theme!:blink:

 

Ξανά τα ίδια. Σηκώνω πάλι ένα theme, κάνω reboot, πάλι χάνονται οι ρυθμίσεις και ξανά μανά εμφανίζεται το Aero theme!!!:worry:

 

Τι κουλό μπορεί να συμβαίνει; Γνωρίζει κανείς;:cry:

το πρόγραμμα το έχεις να τρέχει στο startup?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα το έχεις να τρέχει στο startup?

Μισό λεπτό για να εξηγήσω:

 

Το VistaGlazz, δεν είναι πρόγραμμα τύπου WindowBlinds, που όντως το τρέχεις στην αρχή για να "καμουφλάρει" τα παράθυρα - είναι ένα πρόγραμμα που patch-άρει κάποιες dll των windows (οπότε και το τρέχεις μία μόνο φορά), ώστε να μπορεί το σύστημα να μπορεί να ανοίξει αρχεία τύπου msstyles.

 

Το λειτουργικό "ανοίγει" και φορτώνει το msstyle αρχείο που θέλω (από το wincustomize, devianart κλπ) αλλά δεν αποθηκεύει την πληροφορία με αποτέλεσμα, όταν κάνω reboot, να ξαναφέρνει το aero στην επιφάνεια.

 

Αυτό είναι το πρόβλημά μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

άποψή μου:

 

μην πειράζεις τέτοια shell dll. θα βρεις κακό από εκεί που δεν το περιμένεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη, λάθος δικό μου... έκανα προσεκτική παρακολούθηση του συστήματος, γιατί ήταν κάπως "περίεργη" η συμπεριφορά του λειτουργικού, ενώ ξεκινούσε με το theme που είχα επιλέξει, μετά από λίγα δευτερόλεπτα άλλαζε στο aero.

 

Τελικά, μέσα από το task manager αποδείχτηκε ότι ήταν ένα προγραμματάτι, το StyleSelector, το οποίο αλλάζει και αυτό τα themes, το δοκίμασα μία φορά, αλλά by default έχει, κατά την εκκίνηση του υπολογιστή, να ενεργοποιεί ένα συγκεκριμένο theme, στην προκειμένη περίπτωση τα aero.

 

Το έβγαλα και τώρα έχω το theme που θέλω και είναι όλα οκ! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα λαπτοπ με vista .

καθε φορα που τον ανοιγω το firewall ειναι απενεργοποιημενο και πρεπει να ενεργοποιησω.

επισης οταν αποσυνδεω η συνδεω το βυσμα τροφοδοσιας ρευματος,ξανα το ιδο προβλημα!

χρησιμοποιω avast antivirus,πριν απο αυτο ειχα το mcaffe ,το απεγκατεστησα πληρως.

χησιμοποιησα και το mcaffe removal tool.

δεν εχω αλλο προγραμμα firewall εγκαταστημενο.

μπορει να βοηθησει καποιος?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

βγάλε τα πάντα που έχουν σχέση με ασφάλεια.

 

τα πάντα mcaffe και avast.

 

μετά βάλε το avg free 8.0

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις το avg καλυτερο απο το avast?

γιιατι οσο ειχα παλια το avg ειχα καταντησει φωλια ιων!

τι σχεσει εχει ομως το avg με το firewall των vista?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς. ΔΕΝ έχει.

 

το avast, mcaffe το επηρεάζουν.

 

αν κατάντησε φωλιά με το avg να φανταστώ πόσους έχεις τώρα.

 

απλά πράγματα, δε ανοίγουμε μέιλ από άτομα που δεν ξέρουμε. τρέχουμε ότι μας δίνει ο υπεύθυνος IT ή ότι έχουν αγοράσει από το νετ ή από μαγαζί.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν υποστηριζω το avast επειδη το χρησιμοποιω!αλλα επειδη δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ,πλεον!το avg για μενα αποδειχτηκε για τα σκουπιδια!

και δεν ειμαι χθεσινος στους υπολογιστες!

για χρονια χρησιμοποιουσα το antivir,χωρις κανεναν μα κανενα απολυτως προβλημα!

αλλα σε συγκεκριμενους τομεις ηταν ασφαλες.οχι σε ολους!

προφανως το χρησιμοποιεις και γιαυτο το υποστηριζεις ,ετσι φαινεται απο τον γραπτο σου λογο.

τελος παντων,σευχαριστω αλλα το εχω δοκιμασει αυτο που προανεφερες και δεν εγινε τιποτα!

οσον για την << παρατηρησει >> σου το πως ανοιγουμε τα email,

εδω ειναι forum για τα vista,και οχι για μαθηματα υπολογιστων νηπιαγωγειου!

απλα πραγματα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

είπαμε κατα 90% το πρόβλημα στο κάνει το mcaffe που δεν έχει βγει πλήρως. (ό,τι πρόγραμμα δεις στο program & features με mcaffe βγάλε το).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..πως αλλαζω την γλωσσα εισαγωγης?γτ στο λαπτοπ εχει απο τοτε που ανοιγει ελληνικα και δεν με πολυβολευει..δλδ να βαλω primary γλωσσα αγγλικα κ 2ρευον τα ελληνικα..
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε μερικούς υπολογιστές που ως λειτουργικό σύστημα γράφει:Windows Vista Home Premium GR/EN.Δηλαδή αυτοί οι υπολογιστές έχουν τα Home Premium σε δύο γλώσσες;Και πως κάνουν εναλλαγή των δύο γλωσσών;:worry:Και κάτι άλλο.Όταν ανοίγουν τα Vista δίπλα ανοίγει και το slide bar.Αυτό αργεί τον υπολογιστή και από που μπορεί να απενεργοποιηθεί;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε μερικούς υπολογιστές που ως λειτουργικό σύστημα γράφει:Windows Vista Home Premium GR/EN.Δηλαδή αυτοί οι υπολογιστές έχουν τα Home Premium σε δύο γλώσσες;Και πως κάνουν εναλλαγή των δύο γλωσσών;:worry:Και κάτι άλλο.Όταν ανοίγουν τα Vista δίπλα ανοίγει και το slide bar.Αυτό αργεί τον υπολογιστή και από που μπορεί να απενεργοποιηθεί;:worry:

δεν κάνουν εναλλαγή αλλά επιλογή γλώσσας μια φορά κατά την εγκατάσταση (πρώτο boot).

 

μετά έχεις αυτή τη γλώσσα και καμία άλλη. δεν αλλάζει.

 

πήγαινε στην ρυθμίσεις του side bar και βγάλε την επιλογή να ξεκινά κατά την εκκίνηση.

 

έχετε 4GB ραμ και 32bit xp ή vista, μην πάει χαμένο το 1GB.

 

you need to download a modified Gavotte Ramdisk at http://files.cnblogs.com/oomusou/Ramdisk_4G.7z. You can decompress the file using WinRAR. The original program is free.

 

then follow these steps.

1. Decompress the content of Ramdisk_4G.7z to C:\Program Files\Ramdisk\

 

2. run ram4g.reg to update the registry.

 

3. run ramdisk.exe, click Install Ramdisk, then set the disk size to 1G, drive letter to R:, and media type to Fixed Media, click OK.

 

4. reboot the machine. "

 

On my 4GB X301, I now have 3GB memory and an extra hard drive R:. I set windows virtual memory (start at 300MB, Max: 512MB) to the R: drive. I also move temporary internet files to R: . You can also change system environment variable TEMP and TMP to R:\Temp

 

Advantages:

1. use the extra 1GB memory.

2. increase performance

3. increase the lifespan of SSD.

 

It works with windows xp 32-bit and vista 32-bit.

 

Known limitations:

1. windows can not hibernate. but with X301's fast boot time, it is not a problem for me. Most of the time, I just use standby because SSD won't be damaged while I move the machine.

2. If you need to download big files (bigger than the space available on R:), you need to move the temporary internet files folder to SSD.

3. only works with machines with hardware support for 64-bit physical address.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Pedes provlhma me vista

Den mou emfanizei tin kartela genika patontas se ena fakelo (de3i klick->idiotites) mou vgazei mono koinh xrhsh, asfaleia kai prosarmogh. Den mou vgazei tis epiloges mono gia anagnwsh kai ta loipa. To pc einai vrefos akoma molis 48 wrwn kai dn to exw peira3ei . To leitourgiko einai Vista Home Premium me oles tis enhmerwseis kai to antivirus Avast .

Sto lap top (prin apodimisi eis topo xloeron) pou eixe kai afto vista dn mou parousiase tetoio provlhma pote.

Lete me mia epanafora susthmatos oso pio palia ginete , lete na ftia3ei???

A nai episis kai kati allo an kai dn 3erw an einai sxetiko (ekei pou leei asfaleia exoun dhmiourg8ei 2nea onomata xrhstwn Creaton owner =pou dn nomizw na eimai egw gt exw allo onoma kai Trusted Installer

Opoiadhpote voh8eia einai 8emiti

 

a kai kati allo phga na kanw mia epikolisi se esa fakelo sta program files kai pataw synexeia otan vgazei to mnm kai meta vgazei sfalma dn exete dikaiwma. Parolo pou eimai syndedemenos san diaxeiristis, kai dn exw kanei allo xrhsth

Lete na kollhsa kana io akoma dn to phra???

Link to comment
Share on other sites

1. πώς να κόλλησες ιό? αφού είπες ότι ότι μόνο αναβαθμίσεις έκανες. ή μήπως λάθος?

 

2. έβαλες κάποιο πρόγραμμα?

 

3. δοκίμασε system restore όταν όλα ήταν καλά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

1. πώς να κόλλησες ιό? αφού είπες ότι ότι μόνο αναβαθμίσεις έκανες. ή μήπως λάθος?

 

2. έβαλες κάποιο πρόγραμμα?

 

3. δοκίμασε system restore όταν όλα ήταν καλά.

 

 

dn ekana mono anava8misis evala kai programata oxi polla 5-6( winamp, cc cleaner..) mhn fantasteis tpta vary omws.

a kai alhe8eia einai oti epeidh hmoun anupomonos mphka sto internet xwris antivirus epeidh variomoun na vrw to cd alla htan gia polu ligo na checkarw kati

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...