Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε μου λετε

επειδη εκανα ενα directory hidden, και τωρα θελω να το ξαναβρω και δε μπορω, μπορει καποιος να μου πει τον τροπο?

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η ερώτηση πάει στο μέλος tiraklakis:

 

όταν μιλάς για κάθε πρόγραμμα, ποιά εννοείς? πχ ακόμα και το calc?

 

και όχι στο μέλος alfa :)

Υ.Γ. για τα άλλα ουδέν σχόλιον

 

Απότι καταλαβα σε προγραμματα που εχουν σχεση με ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

δε μου λετε

επειδη εκανα ενα directory hidden, και τωρα θελω να το ξαναβρω και δε μπορω, μπορει καποιος να μου πει τον τροπο?

 

ανοιξε My computer, tools/folder options/View/show hidden files

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απότι καταλαβα σε προγραμματα που εχουν σχεση με ιντερνετ

ονόμασε κάποια.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το μυνημα που με ρωταει για οτι παραθυρο ανοιγω Allow ή οχι πως το απενεργοποιω;

 

 

(εχω ultimate).

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

είναι το UAC. διάβασε προηγούμενες σελίδες ή κάμε αναζήτηση το θρέντ αυτό: UAC και θα βρεις τις απαντήσεις!

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια , εδω και 2 μηνες περιπου δουλευω και εγω τα viista ultimate english ,προσφατα που εκανα update ειδα οτι ειναι διαθεσιμες απο την microsoft 15-16 γλωσσες διαφορετικες αλλα οχι η ελληνικη!!

τα vista τα εχω αγορασει κανονικα ,θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν μου βγαζει την ελληνικη γλωσσα στα update?

και αν την βγαζει θα μπορω να την κανω εγκατασταση και να μου αλλαξει τα vista απο αγγλικα στα ελληνικα ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τα ελληνικά πρέπει να τα αγοράσεις ως πακέτο OEM ή fpp και όχι από το internet προς το παρόν.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς? για το θέμα του hold'em?

 

είναι απλά απαγόρευση των ηλεκτρονικών τυχερών παιχνιδιών στην ΕΕ. δεν βρίσκω κάτι άλλο .

 

καμια σχέση.

τα extras δεν βγαίνουν για όλα τα κράτη ταυτόχρονα. εδώ στην γερμανία το hold´em και το bitlocker ήρθαν πριν έναν μηνα και το dreamscene ακόμα το περιμένουμε. με αγγλική γλώσσα τα βγάζει και τα τρία.

 

a και κάτι ακόμα για τα τυχερά παιχνίδια

δεν θα λέτε ότι η ΕΕ έχει πρόβλημα, να λέτε ότι έχει η ελλάδα γιατί έτσι είναι;)

Link to comment
Share on other sites

καλά δε νομίζω. άλλωστε τις στενές νομοθεσίες των ΗΠΑ ακολουθούν κατά γράμμα και τα περισσότερα κράτη της ΕΕ.

 

άλλωστε γιαυτό καλοκαιριάτικα οι μετοχές των μεγάλων Online τζόγων έπαισαν μέχρι και 80% μέσα σε μια μέρα ;) (το θέμα με τον ΟΠΑΠ δεν έχει σχέση με την κουβέντα).

 

ως χρήστης αγγλικών vista ult νόμιμων από 1/29 με regional setting: Greece ΔΕ μου εμφάνιζε το hold'em. όταν το έβαλα USA εμφανίστηκε. απλό είναι.

 

το τι μου λες για τη Γερμανία είναι όλα καλά απλά εδώ μιλάμε ΓΙΑ αγγλικά vista και πειράζουμε τα RS. όχι για γλωσσικές εκδόσεις! :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τα ελληνικά πρέπει να τα αγοράσεις ως πακέτο OEM ή fpp και όχι από το internet προς το παρόν.

 

και της αλλες γλωσσες γιατι της εχει διαθεσιμες ? να φανταστω οτι π.χ το ιδιο γινεται και στην γερμανια δηλ. δεν βγαζει γλωσσα με γερμανικα ? εχει διαθεσιμες ολλες της αλλες ?

Link to comment
Share on other sites

ως χρήστης αγγλικών vista ult νόμιμων από 1/29 με regional setting: Greece ΔΕ μου εμφάνιζε το hold'em. όταν το έβαλα USA εμφανίστηκε. απλό είναι.

 

τι λέω εγώ τόση ώρα?

το hold´em η microsoft για την ελλάδα δεν το έβγαλε ακόμα.

δεν το μετάφρασε? δεν γουστάρει? δεν προλαβαίνει? δεν ξέρω γιατί

το μονο που ξέρω είναι ότι δεν έχει σχέση με νομους και κανόνες για online τσόχο γιατί το παιχνίδι δεν παίζεται online:lol:

 

όταν το μεταφράσουν η όταν γουστάρουν θα έρθει το παιχνίδι και στην ελλάδα.

by the way: εμενα με γερμανικό vista ultimate μου το βγάζει και με RS ελληνικά;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

μάλιστα :)

από πόρους τι λέει?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα vista σε ενα vaio με 2 partitions, στο αλλο εχει τα ΧΡ.

Εχω 2 αποριες:

1. Αν θελησω να αυξομειωσω το μεγεθος των 2 partitions γινεται και με ποιο τροπο? To diskparted ειναι ΟΚ?

2. Αν θελησω να διαγραψω τα ΧΡ αργοτερα, υπαρχει ευκολος τροπος η πρεπει να στησω vista απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα vista σε ενα vaio με 2 partitions, στο αλλο εχει τα ΧΡ.

Εχω 2 αποριες:

1. Αν θελησω να αυξομειωσω το μεγεθος των 2 partitions γινεται και με ποιο τροπο? To diskparted ειναι ΟΚ?

2. Αν θελησω να διαγραψω τα ΧΡ αργοτερα, υπαρχει ευκολος τροπος η πρεπει να στησω vista απο την αρχη?

 

1.Aφου και τα 2 παρτισιονς εχουν λειτουργικα δε μπορεις να τα πειραξεις. (ή μηπψς με καποιον τροπο γινεται; )

2.Το καλυτερο θα ηταν να κανεις φορματ στο παρτισιον των ΧΡ και να το βλεπεις απο τα βιστα κανονικα. Αν δε θες να χασεις αρχεια αλα διεγραψε χειροκινητα ολα τα αρχεια των ΧΡ.:p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί αρκετά με το "BackUp and Restore" των Vista... και έχω τη εντύπωση πως ανήκει στην κατηγορία "πατάτα" μαζί με το Windows Firewall και Windows defender.

 

Χρησιμοποιώ laptop και θέλησα να πάρω ενα backup όλου του σκληρού, και μάλιστα να το σώσω σε DVD 8.5GB. Το λειτουργικό μαζί με προγράμματα, drivers και παιχνίδια ήταν 21GB. Μέσα απο το "BackUp and Restore" πάτησα και εγώ "backup computer".

Η πρώτη επιλογή ήταν που με ρωτούσε που θέλω να σώσω το backup μου. Στον εξωτερικό σκληρο δίσκο ή σε DVD. Επέλεξα το 2ο. Τότε μου είπε οτι θα χρειαστεί 4-6 DVD!!!

 

1η παρατήρηση : Δεν ανέφερε καν αν θα είναι συμπιεσμένα ή όχι τα αρχεία.

2η παρατήρηση : Απο τα 4 εως τα 6 DVD η διαφορά είναι μεγάλη. Δεν πρέπει να ξέρει αυτά τα 21GB σε πόσα DVD μπορούν να χωρέσουν?

3η παρατήρηση : Για dvd 8.5 ούτε λόγος....

 

Εβαλα και εγώ το πρωτο dvd μέσα, το έκαψε κανονικά (προς μεγάλη μου έκπληξη μιας κ θα στοιχιμάτιζα οτι θα σταματούσε την εγγραφή στα 4.3GB μή γνωρίζοντας οτι είναι των 8GB). Εβαλα το 2ο dvd το οποιο έκαψε ΤΟ ΜΙΣΟ..!!.. λέγοντας μου οτι "το backup σας ολοκληρώθηκε με επιτυχία". Αρα κάνει συμπίεση.... 1 ολόκληρο + 1 σχεδόν μισό μας κάνουν περίπου 10-12GB.

 

Μετά θέλησα να επαναφέρω το pc μου μέσω του backup... για να δώ πως γίνεται η διαδικασία και αν πραγματικά το backup αξίζει. Και εδώ είναι που τα βρήκα σκούρα. Μέσα απο το "Backup and restore" πάτησα restore και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα

 

http://img359.imageshack.us/img359/5736/backupyb8.jpg

 

 

Πού στο.... καλό είναι αυτό το Windows Complete PC Restore" απο το "system Recovery Options Menu"? Και κατόπιν που λέει.... "you can access the recovery options menu from a recovery partition using the F8 key at startup"... τι σημαίνει? Οτι ντε και καλά πρέπει να έχω ενα recovery partition?

 

Πάτησα και στο highlight "what are the steps....." Και είπε να πατήσω το F8 καθώς μπουτάρει το pc... το πάτησα αλλα οι επιλογές που έβγαλε στο Advanced boot options ειναι οι εξής :

 

SAFE MODE

SAFE MODE WITH NETWORKING

SAFE MODE WITH COMMAND PROMPT

 

ENABLE BOOT LOGGING

ENABLE LOW RESOLUTION VIDEO (640X480)

LAST KNOWN GOOD CONFIGURATION

DIRECTORY SERVICES RESTORE MODE*

DEBUGGING MODE

DISABLE AUTOMATIC RESTART ON SYSTEM FAILURE

DISABLE DRIVER SIGNATURE ENFORCEMENTS

 

START WINDOWS NORMALLY

 

Απο αυτές τις επολογές μόνο η (*) δείχνει να ταιριάζει... και όμως, όταν την επιλέγω με βάζει σε Safe Mode και μάλιστα συνδεδεμένο στο internet. Τι πρέπει να κάνω για να τρέξω το backup απο τα DVD οεο?

 

Ελπίζω μόνο να μην θέλει το dvd των Vista... γιατι σε laptop που έχουν λογικά 1 drive, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

 

 

 

Y.Γ. Παλαιότερα θέλησα να ξαναπαρω backup αλλα να το σώσω στον εξωτερικό δίσκο μου.... Ε τα Vista μου το έσωσαν στον δίσκο Ε: χωρίς να με ρωτήσουν αν θέλω να φτιάξω φάκελο :-S και χωρίς να μπορέσω να ονοματίσω το backup μου :-S :-S Με αποτέλεσμα να έχει πετάξει 5-6 φακέλους ΑΣΧΕΤΟΥΣ με κωδικές ονομασίες (όπως η 107bf2a44d101016a0) οι οποιοι φάκελοι ΔΕΝ ΣΒΥΝΟΝΤΑΝ ΟΛΟΙ!!!

Τελικά πρέπει να είναι ΓΤΠ το backup τους......

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω εαν έχεις την ultimate για να κάνεις Full backup.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει καταφέρει να βάλει το Sony Ericsson Pc Suite ή το πρόγραμμα που κάνει update το firmware του κινητού στα Vista.

 

Οταν τρέχω το update service μου λέει οτι δεν βρέθηκε Java Virtual Machine. Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει στα Vista;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

VIRTUAL machine δεν βρήκα. Αν βρήκες δίνεις ακριβές Link; Ευχαριστώ

 

EDIT: Java Runtime Environment, also known as the Java Virtual Machine

 

 

ThX

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί αρκετά με το "BackUp and Restore" των Vista... και έχω τη εντύπωση πως ανήκει στην κατηγορία "πατάτα" μαζί με το Windows Firewall και Windows defender.

 

Ελπίζω μόνο να μην θέλει το dvd των Vista... γιατι σε laptop που έχουν λογικά 1 drive, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

 

 

 

Y.Γ. Παλαιότερα θέλησα να ξαναπαρω backup αλλα να το σώσω στον εξωτερικό δίσκο μου.... Ε τα Vista μου το έσωσαν στον δίσκο Ε: χωρίς να με ρωτήσουν αν θέλω να φτιάξω φάκελο :-S και χωρίς να μπορέσω να ονοματίσω το backup μου :-S :-S Με αποτέλεσμα να έχει πετάξει 5-6 φακέλους ΑΣΧΕΤΟΥΣ με κωδικές ονομασίες (όπως η 107bf2a44d101016a0) οι οποιοι φάκελοι ΔΕΝ ΣΒΥΝΟΝΤΑΝ ΟΛΟΙ!!!

Τελικά πρέπει να είναι ΓΤΠ το backup τους......

έλεος... :!:

είναι από τα πιο killer apps των vista μαζί με το Live partitioning. και δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σου.

 

υπάρχει κάτι που λέγεται HELP και αναφέρει δύο λύσεις...

 

η μία είναι ατο F8 ΟΤΑΝ και μόνο ΟΤΑΝ το πισί σου έχει recovery console από τον OEM.

 

την δεύτερη ΔΕΝ θα στην πω για τον τρόπο σου. διάβασε στο Help και θα καταλάβεις. είναι ούτε 30" δουλειά...

 

Υ.Γ. για complete backup (χτες έκανα 4 φορές... λόγω πειραγμάτων σε drivers) θέλεις vista bus or ult.

 

Υ.Γ. 2) complete backup για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κάμουμε πάντα σε εξωτερικό σκληρό. τα dvd είναι πολύ επικίνδυνα. σε dvd έχω κάνει μόνο backup το OS+APPS δλδ 2 dvd.

 

Υ.Γ. 3) φυσικά και θέλει το dvd τον vista μιας και σβήνει όλον τον hdd. ΠΩΣ αλλιώς να το κάνει αν δεν έχεις recovery console??? λογικά όταν πει στο περιβάλλον του repair ΔΕΝ χρειάζεται άλλο το dvd και μπορείς να βάλεις αυτά του backup. δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί πάντα τα backup τα κάνω σε εξωτερικό hdd.

 

@ doganos: το Sony Ericsson Suite το είχα βάλει στα XP και όταν έβαλα τα vista έμεινε και δουλεύει με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα. το μόνο καλό είναι βλέπει και πάλι το κινητό (μέσω ΒΤ μιας και οδηγοί για καλώδιο δεν υπάρχουν) και μπορείς να μπεις Internet via 3G.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω τον σκληρό μου χωρισμένο σε 3 partitions και στο ενα έχω τα xp.Αν βάλω σε αλλο partition τα vista θα υπάρξει πρόβλημα με τα xp?Θέλω να έχω και τα δυο λειτουργικά ταυτόχρονα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...