Jump to content

GPS: Πλοήγηση στο αυτοκίνητο (PNAs)


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφου λες οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα περι προγραμματων πλοηγησης μεσω gps, σου θα σου πω γενικα οτι για την Ελλαδα, προς το παρον, το καλυτερο προγραμμα αστικής πλοήγησης ειναι το Destinator με χάρτη της Gi. Ειναι δοκιμασμενος ο χαρτης απο πολλους χρηστες, ειναι ευκολο προγραμμα χωρις πολλα φρου φρου και αρωματα και κανεις την δουλεια σου ευκολα και πανω απο ολα αξιοπιστα. Tα PNA η αλλιως PND συσκευες, σχεδον ολες (πλην των Garmin) εχουν λειτουργικό της Microsoft, προς το παρον κυκλοφορουν 2 εκδοσεις, η 4.2 και η 5.0(χωρις να υπαρχει στην ουσια λειτουργικα καμμια διαφορα) και εκει επάνω "καθεται" οτι προγραμμα τρεχει κατω απο αυτην την πλατφορμα. Μιλαμε για παιχνιδια, εφαρμογες ημερολογιο κ.λ.π, (κυκλοφορουν πολλα τετοια στο διαδικτυο Free) και φυσικα και προγραμματα πλοηγησης. Ολα τα τελευταια τρεχουν στα windows ce αλλα δυστυχως δεν υπαρχουν σε demo εκδοση για να τα δοκιμασεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο http://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=6133&LangId=47 συγκεκριμενα επειδη οπως ειπα στο θεμα gps εχω μαυρα μεσανυχτα ειναι καλο?

Εχει ενσωματωμενους χαρτες Η πρεπει να κατεβασω εγω?

Κι αν ναι απο που? & πως?

Σε ευχαριστω καταρχην παρα παρα παρα πολυ:)

 

Αν και λεει οτι συνεργαζεται με destinator δεν ξεκαθαριζει αν αυτο με την καρτα sd που το περιεχει περιλαμβανεται στην τιμη...Αλλα και να μην περιλαμβανεται...το βρισκεις ευκολα σε site με τετοια καλουδια.Παρανομο βεβαια αλλα το ιδιο αξιοπιστο.Οταν ερθει η ωρα μπορω να βοηθησω.

 

Αλοιως το αγοραζεις απο εδω

 

http://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=6137&LangId=47

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μπορω να βοηθησω αν και μονο με €149 που πουλιεται το προγραμμα αποκλειεται να το δίνουν συνολο ολα €300.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μπορω να βοηθησω αν και μονο με €149 που πουλιεται το προγραμμα αποκλειεται να το δίνουν συνολο ολα €300.

 

Ετσι πιστεω κι εγω αφου ενα pna με οθονη 3 ιντσων και νομιμο destinator εχει πανω κατω απο 200 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

για την Ελλαδα, προς το παρον, το καλυτερο προγραμμα αστικής πλοήγησης ειναι το Destinator με χάρτη της Gi.

 

Says who?

 

Ο χάρτης της Gi κυκλοφορεί στο miomap, στο google maps, στο mireo και στο destinator.

Link to comment
Share on other sites

Ο καινούριος όμως χάρτης της gi 2008.q4 που έχει σημαντικές διορθώσεις σε πόλεις της Βόρειας Ελλάδας προς το παρόν κυκλοφορεί μόνο στο destinator.
Link to comment
Share on other sites

Ο καινούριος όμως χάρτης της gi 2008.q4 που έχει σημαντικές διορθώσεις σε πόλεις της Βόρειας Ελλάδας προς το παρόν κυκλοφορεί μόνο στο destinator.

 

Γεια σου Χρήστο και Χρόνια πολλά, Καλή Χρονιά να εχεις με υγεία:)

Link to comment
Share on other sites

Ο καινούριος όμως χάρτης της gi 2008.q4 που έχει σημαντικές διορθώσεις σε πόλεις της Βόρειας Ελλάδας προς το παρόν κυκλοφορεί μόνο στο destinator.

 

Aρα να περιμένουμε ακόμη νεότερους για τα προγράμματα που προανέφερα!:D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σκεφτομαι σοβαρα να προχωρησω τελικα στην αγορα του ,

http://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=6133&LangId=47

αλλα θα κοιταξω να βρω και tv tuner & antenna tv.

Τι λετε?

Να την κανω την αγορα?

Θα με βοηθησετε μετα με χαρτες......?????? (αν δεν εχει)

Χιλια Ευχαριστω!!!!!!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σκεφτομαι σοβαρα να προχωρησω τελικα στην αγορα του ,

http://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=6133&LangId=47

αλλα θα κοιταξω να βρω και tv tuner & antenna tv.

Τι λετε?

Να την κανω την αγορα?

Θα με βοηθησετε μετα με χαρτες......?????? (αν δεν εχει)

Χιλια Ευχαριστω!!!!!!!!:)

 

Καλο φαινεται.Κοιτα να παιρνει καρτα sd για προγραμμα πλοηγησης και ...ολα θα γινουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα,

 

Ριξε μια ματια στο C728 + TV BOX της MIO. Δεν ειμαι σιγουρος αν πιανει και αναλογικα καναλια.Σιγουρα πιανει ελευθερα ψηφιακα. Εστειλα ενα μηνυμα στην εταιρια γιατι ψαχνω και γω μια τετοια λυση. Ειμαι ακομα σε αναμονη απαντησης τους. Θα σου πω μολις με ενημερωσουν.

 

http://www.mio-tech.be/html/uk_en/c728.htm

One Mob To Rule Them All
Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται κι αυτο που λες,αλλα απο οτι διαβασα ειναι μονο για ψηφιακα καναλια το tv tuner.

Τελοσπαντων σε αναμονη και το τι θα σου απαντησουν , αλλα επισης πιστευω οτι αν ηδη δεν υπαρχει κι απλα δεν το εχουμε ανακαλυψει , σιγουρα θα βγει κατι τετοιο , gps multimedia και να τα εχει ολα επανω.

Απλα θελει υπομονη και ψαξιμο.

Βεβαια η οποια τιμη του κατα την αποψη μου θα κυμαινεται στα 1000€ περιπου.

Αν μαλιστα εχει κι ολα αυτα επανω.

Αλλα απο την αλλη θα εχεις ενα φορητο multimedia συστημα στο αυτ/το σου , οπως αυτα των 1 & των 2din.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται κι αυτο που λες,αλλα απο οτι διαβασα ειναι μονο για ψηφιακα καναλια το tv tuner.

Τελοσπαντων σε αναμονη και το τι θα σου απαντησουν , αλλα επισης πιστευω οτι αν ηδη δεν υπαρχει κι απλα δεν το εχουμε ανακαλυψει , σιγουρα θα βγει κατι τετοιο , gps multimedia και να τα εχει ολα επανω.

Απλα θελει υπομονη και ψαξιμο.

Βεβαια η οποια τιμη του κατα την αποψη μου θα κυμαινεται στα 1000€ περιπου.

Αν μαλιστα εχει κι ολα αυτα επανω.

Αλλα απο την αλλη θα εχεις ενα φορητο multimedia συστημα στο αυτ/το σου , οπως αυτα των 1 & των 2din.

 

Μακαρι αλλα και αν βγει φοβαμαι οτι θα ειναι μαλλον ογκωδες για να στηριχθει σε βεντουζα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι αλλα και αν βγει φοβαμαι οτι θα ειναι μαλλον ογκωδες για να στηριχθει σε βεντουζα.

 

Ισως να εχεις ενα δικιο σ'αυτο , λογω του επιπλεον βαρους του tv tuner ,αλλα μπορει και να βγει με βαση αυτοκολλητη η και βιδωτη για το ταμπλο επανω , οπως οι φορητες τηλεορασεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

"Δέκτης 14 καναλιών υψηλής ευαισθησίας με HotFix" αναφέρεται για το GPS. Υπάρχει Pna με τηλεόραση αλλα δεν εχει αναλογικό tuner παρα μονο με ψηφιακό δέκτη και την απαίτηση προσαρμογής κεραίας φυσικά. Παντως δεν συνισταται γιατι θα ειναι φοβερα ενεργοβορο. και δεν θα βλεπεις τιποτα μεσα απο εκεινη την οθονη. Προτιμησε καλυτερα ενα μονιμο ηχοσυστημα με 7 αρα οθόνη 1 η 2 din με TV-DVD-GPS-MP3-Bluetooth κ.λ.π και θα βρεις την υγεια σου:). Πες μου ποιο αυτοκίνητο εχεις για να σου πω μια αξιολογη οικονομική λύση αν εχεις χαμηλο προυπολογισμό.(το Pna με ψηφιακό δεκτη ειναι γυρω στα €350).

 

ενα 207 cc !!! :lol::lol::lol::lol:

και πριν 206, αλλά όποιο multimedia station και να έβλεπα δεν ήταν συμβατό με το χειριστήριο στο τιμόνι κ μόνο ο ανταπτορας μου είπαν ότι έκανε ~200 € !

Link to comment
Share on other sites

Ωχ , μάλλον εδώ μιλάμε μόνο για destinator και όχι κ για multimedia station που έχουν και GPS !! ΣΥγνώμη παιδιά!!! Παρόλα αυτά αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!!! :) :)
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σκεφτομαι σοβαρα να προχωρησω τελικα στην αγορα του ,

http://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=6133&LangId=47

αλλα θα κοιταξω να βρω και tv tuner & antenna tv.

Τι λετε?

Να την κανω την αγορα?

Θα με βοηθησετε μετα με χαρτες......?????? (αν δεν εχει)

Χιλια Ευχαριστω!!!!!!!!:)

Πολύ καλό φαίνεται!

 

Γιατί, δε θα έχει χάρτες -έτοιμους- με την αγορά του?

 

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση συσκευής και το ψάχνω.. Δεν έχω εμπειρία σε συσκευές GPS οπότε χρειάζομαι ενημέρωση ώστε να κάνω καλή επιλογή..

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό φαίνεται!

 

Γιατί, δε θα έχει χάρτες -έτοιμους- με την αγορά του?

 

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση συσκευής και το ψάχνω.. Δεν έχω εμπειρία σε συσκευές GPS οπότε χρειάζομαι ενημέρωση ώστε να κάνω καλή επιλογή..

 

Τελικα μου απαντησανε οτι ανεπισημα!! θα εχει και καρτα με προφορτωμενους χαρτες destination;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου απαντησανε οτι ανεπισημα!! θα εχει και καρτα με προφορτωμενους χαρτες destination;)

 

 

 

Το...ανεπισημα μου αρεσε !!!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου απαντησανε οτι ανεπισημα!! θα εχει και καρτα με προφορτωμενους χαρτες destination;)

Ποιους από τους 4 υποστηριζόμενους που αναφέρει?

Destination εννοείς Destinator?

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Ποιους από τους 4 υποστηριζόμενους που αναφέρει?

Destination εννοείς Destinator?

 

 

 

Ανεπισημα ...μαλλον ολους !!!! Νομιζω απο οτι καταλαβα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σκεφτομαι σοβαρα να προχωρησω τελικα στην αγορα του ,

http://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=6133&LangId=47

αλλα θα κοιταξω να βρω και tv tuner & antenna tv.

Τι λετε?

Να την κανω την αγορα?

Θα με βοηθησετε μετα με χαρτες......?????? (αν δεν εχει)

Χιλια Ευχαριστω!!!!!!!!:)

 

yannis64 κοιτα στο ΡΜ σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω το lucca 3.3 Mp3 edition.

Για να το ξεκλειδώσω χρειάστηκα μια καρτα sd.Πήρα το συνοδευτικό dvd και αντέγραψα στο Pc τα περιεχόμενα του φάκελου sd restore(ή κάπως έτσι).Μέσα στο φάκελο lucca έσβησα το lucca.exe και έβαλα τον explorer.exe μετονομασμένο σε lucca.exe.

http://rapidshare.com/files/92954608/lucca.rar.html

Eβαλα την κάρτα στη συσκευή και έκανα soft reset.Πριν ξεκινήσει μου έβγαλε μήνυμα αν θέλω να κάνω format την flash μνήμη και να φορτώσω το backup.Πάτησα ναι και πλέον στο κεντρικό μενού,όταν πατάω Navigation ανοίγουν τα windows και τρέχω ότι θέλω:D

 

 

File bbbb ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ uPDATE ΚΑΙ ΕΣΒΗΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ sd restore Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδία, απ'ότι κατάλαβα το έχετε το θέμα GPS!!:D

 

Σας λέει τίποτα το συγκεκριμένο??

 

Έχετε να προτέινετε κάτι άλλο σε κοντινές τιμές(+- 50 ευρώ π.χ.)??

Είμαι αρχάριος στην αγορά των εν λόγω συσκευών και η βοήθεία σας θα μου φαινόταν πραγματικά πολύτιμη..!

 

Ευχαριστώ! :happy:

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...