Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω ενα USR9106 και οι αποσυνδεσεισ δινουν και περνουν,ειμαι ΑΡΥΣ ΧΟΝΔΡΙΚΗ στη ΝεαΜακρη και username απο αλλο παροχο δεν κανει αποσυνδεσεις.

Ουσιαστικα δεν χανετε η DSL,το PPP πεφτει.

Το εχω παρατηρησει και σε ενα φιλο μου με Forthnet που στο Liksys αναβει που και που κοκκινο το λαμπακι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φευγω απο Forthnet γιατι ειναι ακρως προβληματικη και σταματω

και τη γραμμη που ειχα.

 

Κανω αιτηση για νεα γραμμη τηλεφωνου στον ΟΤΕ

Θελω να μεινω τηλεφωνια στον ΟΤΕ και παω για Internet στην HOL

 

κανω αιτηση και περναει 1 μηνας χωρις απαντηση

Μου λενε οτι 3 ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΑΛΛΑ

ΕΠΙΣΤΡΑΦΗΚΕ ΓΙΑΤΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ!!

 

κανω αιτηση στην TELLAS , και με παιρνουν σημερα τηλεφωνο

"πηραμε απαντηση απο τον ΟΤΕ οτι το νουμερο αυτο ειναι

δεσμευμενο ως προβληματικο ή εχει βλαβη ή ανηκει σε αλλο παροχο!"

 

Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΩ!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σ'ενδιαφερει το συγκεκριμενο νουμερο τοτε κανε αιτηση για _NEA_συνδεση

 

 

http://www.oteshop.gr/images/dwrean_final2.gif

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Τα σπάει η Forthnet... Κι εγώ το USRobotics έχω και πιάνει 13ΜΒΙΤ μόνιμα τελευταία.... Συγχρονίζει στα 21 το μόντεμ...

 

Μια χαρά είναι....

 

100ΜΒ σε 1 λεπτό...

Link to comment
Share on other sites

Δύο θέματα: Γενικά για τα όποια προβλήματα παρουσιάζουν τα προιόντα της Crypto η Forthnet δηλώνει αναρμόδια και παραπέμπει στην πρώτη. Το ερώτημα όμως είναι γιατί συνεχίζει να προωθεί τα προιόντα της;

 

Και το δεύτερο, καμιά αναβάθμιση στους συνδρομητές με 768 θα κάνει; Τώρα που ο ΟΤΕ αναβαθμίζει στα 1024;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικα θα κανει μιας και η γραμμη σου ειναι μεσω ΟΤΕ,αρα θα πας στα 1024.

Παλια το default σε μια πορτα του ΟΤΕ ηταν 768 τωρα πλεον θα ειναι το 1024,τελος οι 768

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σημερα επαθα μια πλακα.. Μου ξαναηρθε λογαριασμος οτενετ ενω εχω φορθνετ απο τελη οκτωβρη... πηρα τηλεφωνο και τελικα βρεθηκε (ελπιζω) μια ακρη και στον επομενο θα αφαιρεσουν αυτα που πληρωσα (θα ειναι αρνητικος δηλαδη)..

Οσοι μεταβειτε καλο ειναι να τσεκαρετε οτι οντως εχετε διαγραφει πληρως απο την προηγουμενη συνδεση σας..

 

Πιστευα οτι αυτο ηταν δουλεια της Φορθνετ, αλλα..

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Δύο θέματα: Γενικά για τα όποια προβλήματα παρουσιάζουν τα προιόντα της Crypto η Forthnet δηλώνει αναρμόδια και παραπέμπει στην πρώτη. Το ερώτημα όμως είναι γιατί συνεχίζει να προωθεί τα προιόντα της;

 

Μίλησες πολύ σωστά!!!!! :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επαθα μια πλακα.. Μου ξαναηρθε λογαριασμος οτενετ ενω εχω φορθνετ απο τελη οκτωβρη... πηρα τηλεφωνο και τελικα βρεθηκε (ελπιζω) μια ακρη και στον επομενο θα αφαιρεσουν αυτα που πληρωσα (θα ειναι αρνητικος δηλαδη)..

Οσοι μεταβειτε καλο ειναι να τσεκαρετε οτι οντως εχετε διαγραφει πληρως απο την προηγουμενη συνδεση σας..

 

Πιστευα οτι αυτο ηταν δουλεια της Φορθνετ, αλλα..

 

Λοιπόν, αυτό ακριβώς έγινε και με μένα! Όταν μου ήρθε ο λογαριασμός της OTENET τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν είχαν παραλάβει καμία αίτηση διακοπής και πως εξακολουθούσα να είμαι πελάτης τους (αν και η forthnet είχε δεσμευτεί ότι αναλαμβάνει τα συγκεκριμένα διαδικαστικά).

 

Τους στέλνω λοιπόν εγώ ο ίδιος αίτηση διακοπής και όταν ήρθε ο επόμενος λογαριασμός, ήταν πιστωτικός. Τους ξαναπαίρνω τηλέφωνο για να τους ρωτήσω πώς θα εισπράξω το ποσό και μεταξύ άλλων έμαθα ότι η σύνδεσή μου σε αυτούς είχε διακοπεί ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ που ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη forthnet (το επαλήθευσα και με το ποσό που μου επεστράφη, που είναι σωστό).

 

Συμπέρασμα: Η forthnet όντως έστειλε την αίτηση διακοπής εκ μέρους μου και απλά άργησε να διεκπεραιωθεί (άγνωστο το γιατί), χωρίς να έχει καμία επίδραση το γεγονός ότι ξαναέστειλα αίτηση εγώ ο ίδιος... Τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω εγώ... :confused:

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με ρουτερ linksys εχω πολλες αποσυνδεσεις... Τωρα δοκιμαζω το μοντεμ της siemens που δινει η 4 νετ πανω στο ρουτερ της λινκσις και 3 μερεςμ τωρα δεν εχω δει αποσυνδεση!!!! Απο αυριο θα ξαναβαλω το ρουτερ να λειτουργησει με το εσωτερικο του μοντεμακι να δω παλι αντιδραση
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ένα search δεν βρήκα αποτέλεσμα, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό στο status ενεργοποίησης μου;

20/12/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

20/12/2007 Εκκρεμότητα Δέσμευσης Βρόχου

 

Τι θέλει να πει με το εκκρεμότητα; ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή είναι ΟΚ;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ένα search δεν βρήκα αποτέλεσμα, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό στο status ενεργοποίησης μου;

20/12/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

20/12/2007 Εκκρεμότητα Δέσμευσης Βρόχου

 

Τι θέλει να πει με το εκκρεμότητα; ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή είναι ΟΚ;

 

Θα είναι Ο.Κ. σε 13 (ίσως και λιγότερες) μέρες!

 

Αυτό το είδες από την επιλογή :

"Κατάσταση Αίτησης Ενεργοποίησης Broadband Πρόσβασης";

 

Εμένα δεν μου έχει βγάλει ακόμα, ούτε το πρώτο!!!

(Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet)!

:(

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι Ο.Κ. σε 13 (ίσως και λιγότερες) μέρες!

 

Αυτό το είδες από την επιλογή :

"Κατάσταση Αίτησης Ενεργοποίησης Broadband Πρόσβασης";

 

Εμένα δεν μου έχει βγάλει ακόμα, ούτε το πρώτο!!!

(Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet)!

:(

Και σε 13 να είναι, καλά είναι :) Thanks.

 

Ναι, από εκεί το είδα (http://www.forthnet.gr/adslstatus)

Πότε έστειλες την αίτηση; εγώ την έστειλα με το ταχυδρομείο γύρω στις 5 Δεκεμβρίου και μου εμφάνισε αυτά τα αποτελέσματα προχτές (έκανε 15 ημέρες δηλαδή να μου βγάλει κάτι).

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πέτρο, είτε το πιστεύεις είτε όχι, και εγώ με το ταχυδρομείο την έστειλα μία μέρα, μετά από 'σένα!!!

Στις 6 Δεκεμβρίου!

Οπότε μπορεί τη Δευτέρα, να δω κι' εγώ κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ένα search δεν βρήκα αποτέλεσμα, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό στο status ενεργοποίησης μου;

20/12/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

20/12/2007 Εκκρεμότητα Δέσμευσης Βρόχου

 

Τι θέλει να πει με το εκκρεμότητα; ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή είναι ΟΚ;

 

To "πανηγύρι" τώρα αρχίζει:!:

 

1)-O πάροχος στέλνει στον ΟΤΕ αίτηση για δέσμευση Βρόχου.

-Οποτε γουστάρει ο ΟΤΕ (γιατί συνήθως κωλυσιεργεί επίτηδες ,αφου δεν τον ελεγχει κανείς) απαντά .

Συνήθως ζητά γραφειοκρατικές λεπτομέρειες της αίτησης,όποτε αρκετές μέρες χάνονται άσκοπα σε συζητήσεις λόγω φόρτου εργασίας από την κάθε πλευρά...και ο πελάτης δεν ξέρει πολλές φορές και τίποτε αν όντως και αυτός εχει δώσει λαθος στοιχεία,αφού σπάνια ενημερώνεται από τον πάροχο (για να μην τους αρχίσει στα μπινελίκια ότι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά οι υπάλληλοι στην εξυπηρέτιση πελατών.....και πως θα θελήσουν να μάθουν άραγε με το βασικό μισθό που παίρνουν,ν'ακούνε συνεχώς τις λαλακιες ευθύνης της εταιρίας που δουλεύουν όπου όλα είναι ρευστά και αλλάζουν συνεχώς...)

-Επίσης αν η γραμμή είναι σε διαφορετικό όνομά από αυτόν που κάνει την αίτηση συνδρομής,τα πράγματα μπλέκονται παραπάνω με γραφειοκρατία.

 

2)Ανάλογα τις αιτήσεις για την περιοχή (θέλουν πολλές για να συμφέρει κατασκευή βρόγχου για να μοιράζεται το κόστος και αυτό συμφέρει και τον ΟΤΕ και τον πάροχο ),την τεχνική δυνατότητα του δικτύου (αν όντως η υποδομή είναι καλή ή θέλει επισκευές και πότε αυτές θα γίνουν.... τότε μόνο απαντά ο ΟΤΕ ανάλογα....

 

3)Αν όλα καλά,πρέπει να αποφασιστεί η κατασκευή βρόγχου (σε συνεργασία με τον ΟΤΕ όποτε συμφέρει,γιατί θέλουν να μοιράζεται το κόστος όπως είπα πρίν) ,και νέα γραφειοκρατία ,βασικά για τις ευθύνες μετά συντηρησης του ανάλογα τις δυνατότητες της περιοχής σε τεχνικούς ΟΤΕ κλπ

 

4)Οταν τύχει και λήξουν όλα τα παραπάνω....η κατασκευή του βρόγχου εξαρτάται μετά από το ζήλο των συνεργείων του ΟΤΕ (και τις δυνατότητες του στην κάθε περιοχή), και αν έχει προκύψει κάτι μεταξύ τους με τον πάροχο (στην ίδια περιοχή) για άλλες περιπτώσεις,παίρνει η μπάλα όλους,και πάλι συννενοήσεις,γιατί όλα είναι κόστος κλπ....και σε δουλειά να βρισκόμαστε ...και χαρά ο ΟΤΕ,αφού καλύπτεται νομικά,να βάζει έτσι διαφημίσεις κατά των εναλλακτικών για όλα αυτά... :X

 

5) Οταν τύχει και όλα ολοκληρωθούν ,ενημερώνεσαι μετά από μια βδομάδα το λιγότερο ,θεωρητικά να ελέγξουν οι εναλλακτικοί το δίκτυο πριν στο παραδώσουν. Στην πράξη όλα είναι τελευταίες γραφειοκρατίες μεταξύ τους και ΟΤΕ ,γι'αυτό στο παραδίδουν όπως νάναι (θεωρώντας ότι γι'άυτό υπάρχει και η τεχνική υπηρεσία)........ και η κλασική δικαιολογία για όλα φταίει ο ΟΤΕ άμα τους ζορίσεις,για όλα όσα ανέφερα αν μετά το κύκλωμα σέρνεται από το αρπα κόλλα της υπόθεσης!

 

Τώρα βέβαια αν είσαι από τους τυχερούς και όλα τα παραπάνω ερθουν αρκετά σύντομα λόγω κάποιων καλών συνθηκών που δεν θα μάθεις.....καλή διασκέδαση με χαμηλό κόστος ,και μας το λές και μας να σε ζηλεύουμε (με την καλη εννοια) :)

Link to comment
Share on other sites

Starenios σ' ευχαριστώ για την αναλυτική (και με αρκετό χιούμορ) απάντηση :p Όλο αυτό το μπέρδεμα για μια ενεργοποίηση; πάντως δεν αγχώνομαι γιατί έχω ακόμη την HOL η οποία ακόμη δεν έχει διακοπή, αλλά και να κλείσει και αυτή έχω την ασύρματη της vodafone οπότε τη δουλειά μου θα την κάνω. Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις :)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά στην δικιά μου διαδικασία που έγινε απροβλημάτιστα σε 1 μήνα και ακριβώς την εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης, δεν εμφανίστηκε ποτέ τέτοιο μήνυμα...Θέμα με διαθέσιμες πόρτες μου μυρίζει και οι 13 μέρες μου φαίνονται λίγο ουτοπία...Good luck anyway

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο site της EETT, υπάρχει ένα αρχείο pdf, στο οποίο αναφέρεται (5.4) ο χρόνος παράδοσης του τοπικού βρόγχου.

Αυτό δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ισχύουν αυτά εαν υπάρχουν όλες οι προυποθέσεις.:!:

 

Το ιδανικό όμως απέχει πολύ από την πραγματικότητα υποδομής και οργάνωσης που επικρατεί από όλους τους εμπλεκόμενους.

Τα ίδια και τα ίδια διαβάζουμε παντού.Μερικές εξαιρέσεις επιτυχίας στον κανόνα,δεν χρυσώνουν το χάπι ότι όλα λειτουργούν εντάξει με τους εναλλακτικούς ,και εμείς απλά πέσαμε στην περίπτωση από ατυχία:X

Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:

Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.

Αρ. τηλεφώνου: xxxxxxxxxx Είδος σύνδεσης: PSTN

Κέντρο: ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ (PMEL)

 

pou einai to Κέντρο: ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ (PMEL).ennoo se pia perioxi,odos, klp

 

gia thessaloniki milao.

thanx

Link to comment
Share on other sites

περι θεμα πορτας εγω που εχω ειδη οτενετ και εκανα τα χαρτια για φορθνετ και μου ειπαν σε 13 μερες μπορει να μην βρουν πορτα για να με βαλουν?το λεω επειδη εχω ειδη πορτα λογικα απο την οτενετ
Link to comment
Share on other sites

pou einai to Κέντρο: ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ (PMEL).ennoo se pia perioxi,odos, klp

 

gia thessaloniki milao.

thanx

 

Ειναι πάνω στην οδο ΛΑΓΚΑΔΑ( Σταυρούπολη ) το κέντρο οτε δίπλα στο ταχυδρομείο (απέναντι απο το στρατόπεδο)

και καλύπτει πολίχνη,Σταυρούπολη,αμπελόκηποι, εύοσμο, μενεμενη, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πάνω στην οδο ΛΑΓΚΑΔΑ( Σταυρούπολη ) το κέντρο οτε δίπλα στο ταχυδρομείο (απέναντι απο το στρατόπεδο)

και καλύπτει πολίχνη,Σταυρούπολη,αμπελόκηποι, εύοσμο, μενεμενη, κ.α.

 

thank you φιλε makis_thess!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...