Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα δωρεαν εχουν ως εξης:

 

Αγγλία,

Αυστραλία,

Αυστρία,

Βέλγιο,

Βραζιλία,

Γαλλία,

Γερμανία,

Δανία,

Ελβετία,

Η.Π.Α.* (και κινητά!)

Ιαπωνία,

Ιρλανδία,

Ισπανία,

Ιταλία,

Καναδάς* (και κινητά!)

Κύπρος,

Νορβηγία,

Νότια Αφρική,

Ολλανδία,

Περού,

Ρωσία,

Σιγκαπούρη,

Σουηδία,

Χονγκ Κόνγκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τι κρυφες χρεωσεις?

το πολυ-πολυ ασχετα αν εχεις δωρεαν αστικα , να σε χρεωση (αν γίνετε) σαν αστική χρέωση, αφου ειναι 801 !

αλλα μαλλον δεν μπορεις να καλεσεις σε ''τετεια'' 801

 

 

οχι οχι, κρυφες χρεωσεις οταν καλεις απο οτε.. τιποτα φοροι πανω σε αλλους φορους κ.ο.κ Για φορθνετ δηλαδη δεν γινεται ε??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

οχι απο οτε προς οποιοδήποτε 801 δεν υπαρχή αλλη χρέωση. ειναι κοντα στα 0.03 € το λεπτο !
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο, επρεπε να το ειχα κανει.. τραβιομουνα να βρω καρτες για διεθνεις κλησεις! αλλα τωρα με την φορθνετ θα παρει το skype φωτια!! :)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενώ έκανα άιτηση εδώ και 1.5 μήνα, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι σταμάτησαν τη διαδικασία γιατί το τηλεφώνό μου είναι από μεταφορά.! Εν τω μεταξύ, έχω αυτό το τηλέφωνο εδώ και μια δεκαετία, και στο site τους δείχνει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενώ έκανα άιτηση εδώ και 1.5 μήνα, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι σταμάτησαν τη διαδικασία γιατί το τηλεφώνό μου είναι από μεταφορά.! Εν τω μεταξύ, έχω αυτό το τηλέφωνο εδώ και μια δεκαετία, και στο site τους δείχνει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου!

το site δειχνει οτι αστικο κεντρο αντιστοιχει στον αριθμο που βαζεις. αν εχεις κανει μεταφορα ή ο ΟΤΕ σε ειχε βαλει σε αλλο κεντρο, διπλανο μαλλον δε μπορεις να το δεις εκει. προφανως περαστηκε το φαινομενικο κεντρο αλλα τελικα δεν ηταν αυτο.

 

αν εγω πχ παρω το 210... και το παω στη Ροδο, προφανως δε θα εχω καλυψη.

 

κατι αλλο για το box, ενδεχεται μεσα στον Δεκεμβρη και μετα να εχει διαρκεια 10 μηνες αντι 6 που εχει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

τα δωρεαν εχουν ως εξης:

 

Αγγλία, Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Βραζιλία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελβετία, Η.Π.Α., Ιαπωνία, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Νορβηγία, Νότια Αφρική, Ολλανδία, Περού, Ρωσία, Σιγκαπούρη, Σουηδία, Χονγκ Κόνγκ.

Πολύ ωραία.

 

Για σύγκριση, τα δωρεάν της On Telecoms είναι: Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ην. Βασίλειο, ΗΠΑ, Ισπανία, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Ολλανδία, Ρωσία, Σουηδία.

 

Ενώ της Net One είναι: Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Η.Π.Α., Ηνωμ. Βασίλειο, Ιαπωνία, Ισπανία, Ισπανία Κανάριοι Νήσοι, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Ολλανδία, Σιγκαπούρη, Χονγκ Κονγκ, Αλάσκα, Χαβάη

 

Επομένως η Forthnet προσθέτει νέες χώρες και άρα προκαλεί ανταγωνισμό και σε αυτό το σημείο. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.

 

Για σύγκριση, τα δωρεάν της On Telecoms είναι: Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ην. Βασίλειο, ΗΠΑ, Ισπανία, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Ολλανδία, Ρωσία, Σουηδία.

 

Ενώ της Net One είναι: Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Η.Π.Α., Ηνωμ. Βασίλειο, Ιαπωνία, Ισπανία, Ισπανία Κανάριοι Νήσοι, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Ολλανδία, Σιγκαπούρη, Χονγκ Κονγκ, Αλάσκα, Χαβάη

 

Επομένως η Forthnet προσθέτει νέες χώρες και άρα προκαλεί ανταγωνισμό και σε αυτό το σημείο. :)

 

Εντύπωση μου κάνει πάντως που απουσιάζουν από τις λίστες χώρες από τις οποίες υπάρχουν πολλοί μετανάστες στην Ελλάδα, όπως η Αλβανία φερ' ειπείν.

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

τι κρυφες χρεωσεις?

το πολυ-πολυ ασχετα αν εχεις δωρεαν αστικα , να σε χρεωση (αν γίνετε) σαν αστική χρέωση, αφου ειναι 801 !

αλλα μαλλον δεν μπορεις να καλεσεις σε ''τετεια'' 801

 

Δοκίμασα το VIVA phone εχθές μέσω της Forthnet και λειτουργεί! :happy:

Και μάλιστα θυμόταν τον παλιό κωδικό όταν είχα ΟΤΕ (τον οποίο περνάς μόνο την πρώτη φορά που το χρησιμοποιείς).

 

Για να διευκρινίσω, με VIVA έχεις αστική χρέωση (0,0364 € ανά λεπτό) σε πολλές χώρες του εξωτερικού ενώ σε μερικές και σε κινητό εξωτερικού με την ίδια χρέωση. Τον κωδικό (PIN) τον παίρνεις από το site.Πάτε στο http://www.viva.gr/Phone/Intro/ και δείτε κάτω στην σελίδα (ΒΗΜΑ 1, ΒΗΜΑ 2, ΒΗΜΑ 3). Το ΒΗΜΑ 1 έχει το PIN που χρειάζεστε για 100 ώρες. Όταν τελειώσουν οι 100 ώρες ξαναπάτε στο site για καινούριο κωδικό.....

Το χρησιμοποιούσα για μήνες και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ κρυφή χρέωση ή συμβόλαιο ή κάτι τέλος πάντων να σε δένει με την εταιρία. Για άλλες ερωτήσεις δείτε http://www.viva.gr/phone/faq/

 

Αληθινό παράδειγμα διαφοράς λογαριασμού: Έχω αδερφή στις Η.Π.Α. οπότε η μητέρα μου από 150-200 ευρώ έχει πέσει στα 55. Εγώ όταν είχα ConnX από 250 στα 80. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε μεγάλες γιορτές (ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ) παίρνει λίγο παραπάνω για να πιάσεις γραμμή αλλά εάν βιάζεσαι τότε παίρνεις κανονικά τηλέφωνο χωρίς να καλέσεις VIVA.

 

 

P.S. (προς VIVA) Από πού θα παραλάβω την επιταγή για την παραπάνω δωρεάν διαφήμιση?;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:respect:

Well done Forthnet!!:w00t:

 

ΥΓ: Την περίμενα την απάντηση στον ανταγωνισμό και το γεγονός οτι θα ήταν βελτιωμένη...εκ των υστέρων, έχεις το πλεονέκτημα να αντιδράς καλύτερα :)

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με τις 24 χώρες μας έσωσε από σημαντικό μηνιαίο έξοδο δεδομένου ότι η αδελφή μου μένει μόνιμα στην Ιταλία! Άχρηστη τελικά βγαίνει η τηλεφωνική συσκευή που πήρα για το skype...
Link to comment
Share on other sites

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας. 'Εχω connx που λήγει σε λίγες μέρες. Αν αγοράσω από το Πλαίσιο το box στα €69 για ταχύτητα 1024 θα είναι 6 μήνες δωρεάν ? Επίσης τίποτα κρυφές χρεώσεις έχει ? Σε λίγο καιρό θα έχουμε (ελπίζω) ιδιόκτητο δίκτυο. Θα δουλέψει το modem στα 24Mbps ? Αλλά έστω κι αν δεν δουλέψει πιστεύω ότι μάλλον αξίζει η προσφορά. Ευχαριστώ.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

αν συνδεθεις στα 1024 δε θα παει δυστυχως αυτοματα στη διαρκεια του 6μηνου στα 24. αυτο δεν εχει τηλεφωνια, οποτε δεν εχει κρυφες χρεωσεις, εκτος αν μιλας για το ιντερνετ που ουτε αυτο εχει κρυφες χρεωσεις. το μοντεμ δε θα δουλεψει στα 1024, πιανει μεχρι τα 8μβιτ.

αν εισαι Κρητη δεν ξερω ποσο συντομα θα εχεις καλυψη, παρολο που ειναι μεγαλη πολη, παραμενει επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος. Ειναι λογικο να μου χρεωνουν 2 μηνες?

Καλουμαι να πληρωσω τον Νοεμβριο και τον Δεκεμβριο.

 

Σημ: Ο λογαριασμος εκτυπωθηκε μεσα Νοεμβριου (και με τα ΕΛΤΑ μου εφτασε την προηγουμενη εβδομαδα..)

Επισης, πως συμφερει να τον πληρωσουμε? Καταστημα της Φορθνετ στην Θεσσαλονικη δεν με βολευει (Χαριλαου γαρ). Αρα καταληγω σε τραπεζα?

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

απο την αιτηση:

Η εξοφληση του λογαριασμου γινεται καθε διμηνο

και

Ο Συνδρομητης προκαταβαλλει εξαρχης το τιμημα του επομενου διμηνου

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος. Ειναι λογικο να μου χρεωνουν 2 μηνες?

Καλουμαι να πληρωσω τον Νοεμβριο και τον Δεκεμβριο.

 

Σημ: Ο λογαριασμος εκτυπωθηκε μεσα Νοεμβριου (και με τα ΕΛΤΑ μου εφτασε την προηγουμενη εβδομαδα..)

Επισης, πως συμφερει να τον πληρωσουμε? Καταστημα της Φορθνετ στην Θεσσαλονικη δεν με βολευει (Χαριλαου γαρ). Αρα καταληγω σε τραπεζα?

Μα και στον ΟΤΕ δεν προπληρωναμε τα παγια διμηνου?

 

Το τι "συμφερει" ετσι οπως το θετεις ειναι αοριστο.Σιγουρα απο αποψη χρονου-ταλαιπορειας δεν σε συμφερει να κατεβαινεις κεντρο για να πληρωσεις.Μερικες τραπεζες παιρνουν προμηθεια που ποικιλει.

 

Βασικα,τα γραφει ολα αναλυτικα πισω απο τον λογαριασμο.... :lol:

 

Υπαρχουν και τα WebBanking και PhoneBanking οπου πληρωνεις ΟΛΟΥΣ σου τους λογαριασμους απ'το σπιτι σου σε δυο λεπτακια και χωρις προμηθειες.Ρωτα στην τραπεζα που διατηρεις λογαριασμο να σ'ενημερωσει σχετικα.

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

απο την αιτηση:

Η εξοφληση του λογαριασμου γινεται καθε διμηνο

και

Ο Συνδρομητης προκαταβαλλει εξαρχης το τιμημα του επομενου διμηνου

 

Δεν το γνωριζα αυτο (δεν το παρατηρησα βασικα). Αρα προετοιμαζω ενα 80αρι καθε μηνα. Καλη φαση.

 

aSwtoS κυριως απο αποψη χρονου το εννοουσα. Το ειδα αυτο που λες και κυμαινεται το χαρατσι απο 60 λεπτα εως 1.80 (νομιζω) που ειναι το ακριβοτερο. Μαλλον θα καταληξω στην Εθνικη στο ικεα που με βολευει.

 

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις :)

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει γινει μια πατατα.

εκανα την αιτηση στα γραφεια της forthnet και στην εξουσιοδοτηση πισω την αφησα κενη ωστε να την συμπληρωσω με τον πωλητη, ωστε μην κανω λαθος... τι το ηθελα? εγινε σοβαρο λαθος..

εχει 3ης επιλογες..

Παροχη υπηρεσιας ενεργου τοπκου βροχου με παραλληλη φορητοτητα αριθμου (εχω μονο σταθερη τηλφωνια απ οτε και επιθυμω να λαβω υπηρεσια 2play soho)

Παροχη μεταβασης απο ονδρικη ευρυζωνικη προσβαση σε πληρη αδεσμοποιητη προσβαση τοπικου βροχου με παραλληλη αιτηση φορητοτητας ( λαμβανω υπηρεσια ADSL μεσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ και επιθυμω να λαβω υπηρεσια 2play soho.

της γκομενας της ειπα οτι εχω connex dsl και μου τσεκαρε το 1ο...!!! ενω το σωστο στην περιπτωση μου ειναι το 2ο!

 

πηρα τηλεφωνο και μου ειπα η αιτηση εφυγε για οτε και δεν μπορουμε να την αλλαξουμε.. χαλια ε?

Link to comment
Share on other sites

piga se ena katastima tis forthnet na rotiso an egine i sindesi tou internet kai mou eipan oti einai ok.alla den mou exoun steilei to modem akomi.exo ena modem apo ena periodiko pou edine to conn-x trial.tha mporo na mpo me afto to modem mexri na erthei to seimens pou perimeno apo forthnet?
Link to comment
Share on other sites

mol παρε ξανα και ξανα και ξανα τηλ στα γραφεια και θα βρεις ακρη. και εμενα μου ελεγαν οτι ενεργοποιησαν το σταθερο και δεν ξερουν ποτε για το ιντερνετ και μετα απο 2 μερες που ξαναπηρα μου ειπαν οτι εχουν ηδη στειλει το μοντεμ. ο,τι να'ναι...
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

piga se ena katastima tis forthnet na rotiso an egine i sindesi tou internet kai mou eipan oti einai ok.alla den mou exoun steilei to modem akomi.exo ena modem apo ena periodiko pou edine to conn-x trial.tha mporo na mpo me afto to modem mexri na erthei to seimens pou perimeno apo forthnet?

 

Εμενα ουτε καν με ειδοποιησαν για το modem.

 

Πηρα τηλ στα γραφεια της ACS της περιοχης μου και ηταν εκει το MOdem και μαλιστα μου ειπαν λογω φορτου εργασιας να παω να το παρω εγω ο ιδιος απο εκει.:mad::mad::mad:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ουτε καν με ειδοποιησαν για το modem.

 

Πηρα τηλ στα γραφεια της ACS της περιοχης μου και ηταν εκει το MOdem και μαλιστα μου ειπαν λογω φορτου εργασιας να παω να το παρω εγω ο ιδιος απο εκει.:mad::mad::mad:

HAHAHHAHAHAHHHA PWND

πως δεν σου ζήτησαν να κάνεις και μερικές παραδόσεις που ήταν στον δρόμο σου! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και γω μαλλον απο κει θα παω να το παρω.προς το παρων μπηκα με αυτο του conn-x trial!το σαββατο ειναι ανοιχτα?θα πληρωσω καποιο ποσο με την παραλαβη?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...