Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω καινούργια καμπίνα οτε σε απόσταση μαξ 600 μέτρα. Τώρα για στατιστικά είμαι εκτός σπιτιού. Αναφορικά με τη σύνδεση δεν είμαι hardcore χρήστης να θέλω την τρελή ταχύτητα, προ 8ετίας που είχα κάποια στιγμή ταχύτητα γύρω στα 9mbps ήμουν σουπερ για τη χρήση που κάνω αλλά δε με χαλάει και η 50αρα.

 

Κοίτα εγώ είχα χρόνια forthnet και επειδή μου έκανε καλύτερη προσφορά η Vodafone πήγα εκεί και είμαι περίπου ενάμιση χρόνο.

Δεν είχα παράπονο με την Νόβα ούτε τώρα με την vodafone. Αν σε ενδιαφέρει η καλύτερη εξυπηρέτηση νομίζω ότι η Vodafone υπερτερεί. Έχει κάτι εργαλειακια όπως το live chat ή αν έχεις κινητό Vodafone έχει ρεζέρβα σε περιπτωση βλάβης. Επίσης κάνεις αίτημα και σε περνούν αυτοί και γενικά είναι πιο οργανωμένοι πιστεύω.

Πάντως ότι και να βάλεις θα είσαι οκ. Πάρε την καλύτερη προσφορα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η φορτηνετ - νοβα έχει πολλές ομοιότητες με wind αλλά σε ΟΛΑ είναι λίγο ή πολύ καλύτερη η φορτηνετ .... την έχω πολλά χρόνια και είμαι ευχαριστημένος, οι υπάλληλοι μιλάνε σαν άνθρωποι καταρχάς και οι τεχνικοί πραγματικά βοηθάνε , επίσης είναι η πιο σταθερή εταιρία χρόνια χωρίς θέμα

 

Ειναι καλυτερη...για 24αρα γραμμη ειδικα ειναι μια χαρα.5 χρονια σταθερα στα 19Mbps.Το προσωπικο ειναι εξυπερετικο,ειδικα οσες φορες χρειαστικα τεχνικη υποστηριξη.

Μετα τον ΟΤΕ ειναι η πιο αξιολογη και σταθερη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γω απ' όσο είδα έχω κοντά vdsl από voda. Βέβαια ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί, άγνωστο το πότε.

 

Τώρα με κόσμοτε κλειδωνω 11-12, σταθερη γραμμη, σπάνια να έχω αποσυνδεσεις και κολλήματα.

 

 

Να κάνω κίνηση για nova? Αρχικά adsl και ΑΝ έρθει το vdsl το κοιτάμε για αλλαγή.

Ενδιαφέρομαι για 3play (family+)

Το δίνουν στα 32, όσο λέει στο site.

Η μόνη προσφορά που έδωσαν είναι nova cinema+ στα 37€ αλλά δε θέλω να δίνω τόσα πολλά κάθε μήνα.(26 δίνω τώρα με απεριόριστα σταθερά συν μισή ώρα προς κινητά)

 

 

 

 

Τι να κάνω????? Να μείνω εδώ που είμαι? Να πάω σε nova???? (Αν δε δώσουν αλλη προσφορά(ευελπιστώ το cinema+ στα 32€, θα πάω στο family σκέτο στα 27€)

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά έκλεισα το family με μισή ώρα προς κινητά και δωρεάν τέλος ενεργοποίησης στα 26.77€. μια χαρά.

Και όταν έρθει το vdsl θα το ενεργοποιήσω με 20€ τέλος ενεργοποίησης και κάθε μήνα 5.25€. σούπερ.

 

Απλά θα πληρώσω 20€ για το πιάτο.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Alpha και star παίζουν στη νοβα?

 

Πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!

Ευχαριστώ

 

Περιμένω να συνδεθώ στη νοβα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που παίζουν ρε παιδιά ο alpha και το star? Πλάκα μας κάνετε; Έχουν κοπεί από πέρσι από την δορυφορική της Νόβα...

Μην λέτε πατάτες στον κόσμο....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρε φιλαράκι γιατί τα βλέπω???

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μη λέμε π......ριεςbec1954031c237bb7feca10e01360408.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπεις μέσω ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ που είναι ενσωματωμένος στο κουτί της δορυφορικής. ΔΕΝ είναι μέσω δορυφόρου αλλά μέσω digea για αυτό και ο αριθμός καναλιού είναι 4ψηφιος και όχι τριψήφιος....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχουν κανονικά στην τηλεόραση της Nova.

Άρα εσύ πρόσεχε τι λες για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με απασχολεί, να είναι στη λίστα καναλιών και να μη χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια για να τα παρακολουθώ (πχ μέσω τηλεόρασης)

 

Απ' ότι κατάλαβα συνδέω την κεραία της digea στον αποκωδικοποιητή και είναι οκ.

 

22/7 θα γίνει η αίτηση φορητότητας από κοσμοτε.

 

Πόσες ημέρες να υπολογίζω μέχρι να ολοκληρωθεί?

 

Επίσης ποιο ρούτερ δίνουν?

Αξίζει να το πληρώσω (20€) ή να πάρω κάποιο άλλο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχουν κανονικά στην τηλεόραση της Nova.

Άρα εσύ πρόσεχε τι λες για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Όχι φίλε μου στην ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΒΑ δηλαδή στα κανάλια που δίνει η νοβα αν ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΕΠΙΓΕΙΑ ΚΕΡΑΙΑ δεν μπορείς να δεις αυτά τα δύο κανάλια. Είναι τόσο απλό....

Με λίγα λόγια αν κάποιος σήμερα αγορασει μια τηλεόραση και ένα πιάτο με σύνδεση Νόβα χωρίς κανέναν άλλο εξοπλισμό, ή σε μέρος που η digea δεν έχει σήμα, δεν μπορεί να δει αυτά τα κανάλια. Το κατάλαβες ή να το ζωγραφίσω; Που θα μου πεις για παραπληροφόρηση.....

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι ήταν ξεκάθαρο.

Θα τα βλέπει αυτά τα δύο κανάλια???

Η απάντηση είναι ΝΑΙ τέλος.

Ξέρεις κάποια περιοχή που δεν έχει digea??

Η απάντηση είναι ΟΧΙ τέλος.

Και τέλος σε παρακαλώ ζωγράφισε το θέλω να το δω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι ήταν ξεκάθαρο.

Θα τα βλέπει αυτά τα δύο κανάλια???

Η απάντηση είναι ΝΑΙ τέλος.

Ξέρεις κάποια περιοχή που δεν έχει digea??

Η απάντηση είναι ΟΧΙ τέλος.

Και τέλος σε παρακαλώ ζωγράφισε το θέλω να το δω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Επειδή επιμένεις λοιπόν και γινεσαι ολοένα και πιο εριστικός.... Η ερώτηση επί λέξη ήταν.... Η νοβα παίζει σταρ και άλφα ή πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση;

 

Η απάντηση λοιπόν που να βαράς τον πωπο σου κατω είναι πως αν έχεις ΜΟΝΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΝΟΒΑ και ΜΟΝΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΝΟΒΑ σταρ και άλφα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ

 

για να παίξουν πρέπει να κάνεις 'εξτρα ρύθμιση / επένδυση" αγοράζοντας επίγεια κεραία αν δεν έχεις και βεβαίως να την συνδέσεις στον αποκωδικοποιητή.

 

Αν διαφωνείς ως προς αυτά που λέω, άσε στον εξοπλισμό σου ΜΟΝΟ δορυφόρο και πιατο σαν να μην είχες ποτέ επίγεια κεραία και πες μου αν βλέπεις...

 

Και για να σε προλάβω, το παιδί που ρώτησε δεν έγραφε αν έχει επίγεια κλπ κλπ εντάξει τώρα; Ή μιλάω με ΑΜΕΑ;

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με απασχολεί, να είναι στη λίστα καναλιών και να μη χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια για να τα παρακολουθώ (πχ μέσω τηλεόρασης)

 

Απ' ότι κατάλαβα συνδέω την κεραία της digea στον αποκωδικοποιητή και είναι οκ.

 

22/7 θα γίνει η αίτηση φορητότητας από κοσμοτε.

 

Πόσες ημέρες να υπολογίζω μέχρι να ολοκληρωθεί?

 

Επίσης ποιο ρούτερ δίνουν?

Αξίζει να το πληρώσω (20€) ή να πάρω κάποιο άλλο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλαράκι μου άσε τον εξυπνάκια να πουλάει τρέλα.

Θα κάνεις αυτό που είπες, και θα είσαι κομπλέ, και δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Όσο αφορά το ρούτερ, μια χαρά την κάνει την δουλειά του.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by Andreas_1977
Link to comment
Share on other sites

Νταξει παιδιά, ηρεμηστε.

Σημασία έχει ότι παίζουν τα κανάλια :p

To router τους είναι πολύ σταθερό , και εκει τελικά κατέληξα και εγώ παρότι έχω πολλά.

To σήμα των 2 καναλιών είναι ίδιας ποιότητας και από digea και από το διάστημα , οπότε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με την περιοχή κανένα πρόβλημα.

Γνωρίζεις ποιο είναι?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου άσε τον εξυπνάκια να πουλάει τρέλα.

Θα κάνεις αυτό που είπες, και θα είσαι κομπλέ, και δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Όσο αφορά το ρούτερ, μια χαρά την κάνει την δουλειά του.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Χαλάρωσε λίγο που κράζεις διάφορους χρήστες που λένε τα πράγματα ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!ΕΠΙΣΗΜΩΣ Η NOVA ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΙ αυτά τα δύο κανάλια (είχε ειπωθεί παλιότερα σε κάποια άρθρα ότι είχε να κάνει με οικονομικούς λόγους!!!)!!!!

 

Ότι μπορεί να τα βλέπει μέσω DIGEA είναι άλλο κομμάτι!!!Α και που'σαι.....η DIGEA ΔΕΝ πιάνει παντού!!!Ο ίδιος είσαι μια παραπληροφόρηση και όχι το παιδί πιο πάνω!

 

Υ.Γ.: Είχα NOVA μέχρι πριν λίγους μήνες.....ΔΕΝ έβλεπα αυτά τα κανάλια αλλά τα έβλεπα μέσω DIGEA!!Τώρα έχω Cosmote TV και τα βλέπω κανονικά ΧΩΡΙΣ εξοπλισμό DIGEA!!!!!Για να στο κάνω και πιο λιανά: 3 πλατφόρμες....στις 2 (DIGEA-COSMOTE TV τα βλέπεις κανονικά ενώ στην NOVA όχι!!!)!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Η NOVA ΕΧΕΙ εξοπλισμό digea ΜΕΣΑ στον αποκωδικοποιητή , οπότε δεν εχεις ανάγκη να αγοράσεις κάτι επιπλέον, και η ποιότητα είναι τουλάχιστον ίδια ή και καλύτερη οπότε ουτε εκει θέμα.

 

Οι περιπτώσεις να μην έχεις σήμα digea μόνο .... ελάχιστες βέβαια.

 

Εγώ έγραψα ότι η NOVA δεν ΕΚΠΕΜΠΕΙ!!!Άλλο το θέμα με τον εξοπλισμό!!!Μίλησα για ΕΚΠΟΜΠΗ(δικαιώματα κ.α.!!!)!!!Αυτό έγραψε και το άλλο παιδί και ο Andreas_1977 άρχισε να κράζει χωρίς λόγο!!!!

 

Υ.Γ.: Για το ότι η DIGEA δεν πιάνει παντού ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΙΣΧΥΕΙ!Και από την στιγμή που δεν καλύπτεται πλήρως η Ελλάδα κάποιοι (έστω και λίγοι) αναγκάζονται και χρησιμοποιούν δορυφορικές/συνδρομητικές υπηρεσίες!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Άνοιξε ξανά.

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. :

Αν έχετε πρόβλημα με οποιαδήποτε μήνυμα, πατάτε το κουμπί αναφοράς και δεν απαντάτε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι ήταν ξεκάθαρο.

Θα τα βλέπει αυτά τα δύο κανάλια???

Η απάντηση είναι ΝΑΙ τέλος.

Ξέρεις κάποια περιοχή που δεν έχει digea??

Η απάντηση είναι ΟΧΙ τέλος.

Και τέλος σε παρακαλώ ζωγράφισε το θέλω να το δω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Είσαι τελείως λάθος και συνεχίζεις να επιμένεις... Η Νόβα δεν τα έχει στο πακέτο της και αν έχει; παλαιό αποδ. Όπως εγώ που δεν μπορεί να συνδεθεί με μη δορυφορική κεραία δεν μπορείς να τα δεις...

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αύριο περιμενω τεχνικό να συνδέσει την τηλεόραση.

Πιάτο έχω έτοιμο-εγκατεστημενο, οπότε δε θα πληρώσω κάτι έξτρα.

 

Η κοπέλα στο τηλέφωνο είπε ότι απ' τη στιγμή που θα έρθει ο τεχνικός θα μπορώ να βλέπω τα κανάλια. Ισχύει???

 

Η φορητότητα τηλεφώνου άγνωστο πότε θα ολοκληρωθεί.

Πόσες ημέρες να υπολογίζω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Το μεσημέρι έγινε η φορητότητα!

Όλα βαίνουν καλώς!

Αύριο η τηλεόραση και όλα καλά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τελείως λάθος και συνεχίζεις να επιμένεις... Η Νόβα δεν τα έχει στο πακέτο της και αν έχει; παλαιό αποδ. Όπως εγώ που δεν μπορεί να συνδεθεί με μη δορυφορική κεραία δεν μπορείς να τα δεις...

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι δυνατόν καινούργιος συνδρομητής και να του δώσουν παλαιό αποκωδικοποιητή, έτσι ώστε να μη μπορεί να συνδεθεί??

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα έχει η Nova στο πακέτο της.

Το παλικάρι ρώτησε εάν μπορεί να τα δει, του απάντησα ναι, και ήξερε ακριβώς τι πρέπει να κάνει.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν καινούργιος συνδρομητής και να του δώσουν παλαιό αποκωδικοποιητή, έτσι ώστε να μη μπορεί να συνδεθεί??

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα έχει η Nova στο πακέτο της.

Το παλικάρι ρώτησε εάν μπορεί να τα δει, του απάντησα ναι, και ήξερε ακριβώς τι πρέπει να κάνει.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Ρε αντρεα, ρε φίλε ειλικρινά.... Είναι το τρίτο μέλος που σου λέει ότι έχεις λάθος. Γιατί δεν το παραδέχεσαι;

Δεν είναι λογικό 3 άτομα να λέμε χαζομάρες και εσύ να λες το σωστό

Χωρίς κανένα ίχνος εμπάθειας ή αντιπαράθεσης στο λέω....

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε αντρεα, ρε φίλε ειλικρινά.... Είναι το τρίτο μέλος που σου λέει ότι έχεις λάθος. Γιατί δεν το παραδέχεσαι;

Δεν είναι λογικό 3 άτομα να λέμε χαζομάρες και εσύ να λες το σωστό

Χωρίς κανένα ίχνος εμπάθειας ή αντιπαράθεσης στο λέω....

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε φιλαράκι ποτέ δεν είπα ότι λέτε χαζομάρες.

Επίσης ποτέ δεν είπα ότι τα δύο κανάλια είναι στο πακέτο της Nova.

Ήμουν ξεκάθαρος στην ερώτηση του, εάν μπορεί να δεί αυτά τα δύο κανάλια.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...