Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα νέο; Ενεργοποιήθηκε;

 

όοοχι δυστυχώς...το ωραίο είναι ότι από την 1η μέρα μου ενεργοποίησαν το Novacinema που ήταν στην προσφορά...ωστόσο δεν μπορώ να λειτουργήσω το nova εξοχικό, ούτε στο Novago να ορίσω να δω τον αγώνα από το tablet γιατί βρίσκεται το αίτημά μου σε εξέλιξη...:mad:

Να δω από ποια ημερομηνία θα μου ζητήσουν να πληρώσω το νέο πάγιο...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα novacinema είναι υπόθεση λεπτών να στα ενεργοποιήσει, για αυτό και έγινε αμέσως. Αλλά είναι περίεργο για το novago που δεν σε αφήνει. Το vdsl πάει σαν πρόσθετη υπηρεσία, δηλαδή ενεργοποιείς π.χ. triple play cinema+vdsl...Σε μένα το vdsl ενεργοποιήθηκε σε 5 μέρες, Πέμπτη είχα κάνει αίτηση και Τρίτη απόγευμα είχε ενεργοποιηθεί, ωστόσο είχαν κάνει λάθος οι τεχνικοί του οτε (ως διαχειριστές του δικτύου) και περίμενα άλλη μια εβδομάδα ώστε να διορθώσουν το σφάλμα και πραγματικά να δω vdsl ταχύτητες. Το πάγιο θα αλλάξει όταν δεν θα υπάρχει αίτημα σε εξέλιξη στον λογαριασμό σου. Ρίξε μια ματιά και στην πορεία της αίτησης σου εάν δεν το έχεις κάνει ήδη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα novacinema είναι υπόθεση λεπτών να στα ενεργοποιήσει, για αυτό και έγινε αμέσως. Αλλά είναι περίεργο για το novago που δεν σε αφήνει. Το vdsl πάει σαν πρόσθετη υπηρεσία, δηλαδή ενεργοποιείς π.χ. triple play cinema+vdsl...Σε μένα το vdsl ενεργοποιήθηκε σε 5 μέρες, Πέμπτη είχα κάνει αίτηση και Τρίτη απόγευμα είχε ενεργοποιηθεί, ωστόσο είχαν κάνει λάθος οι τεχνικοί του οτε (ως διαχειριστές του δικτύου) και περίμενα άλλη μια εβδομάδα ώστε να διορθώσουν το σφάλμα και πραγματικά να δω vdsl ταχύτητες. Το πάγιο θα αλλάξει όταν δεν θα υπάρχει αίτημα σε εξέλιξη στον λογαριασμό σου. Ρίξε μια ματιά και στην πορεία της αίτησης σου εάν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Φαντάζεσαι μετά από τόσες ημέρες να έρθουν επιτέλους οι τεχνικοί του ΟΤΕ και να κάνουν κανά λάθος και να περιμενω αλλο τοσο; :lol:

Ναι τσέκαρα την πορεία της αίτησης, και μέχρι χθες είχε μείνει στις 4/1/2017 ότι το αίτημά μου προωθήθηκε προς υλοποίηση. Μετά από 2 mail και επικοινωνία μέσω facebook με τη Nova σήμερα λέει "17/01/17 14:16:13 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε για υλοποίηση." Για να δούμε...

το περίεργο είναι ότι ακόμη δεν μου έχουν στείλει ούτε το ρούτερ...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι έγινε, πέρασαν 4 μέρες για ενεργοποίηση και 1 εβδομάδα για διόρθωση του προβλήματος (πάντα εργάσιμες μέρες εννοώ). Αν κρίνω από τα δικά μου, το ρουτερ το έστειλαν (έφυγε από Αθήνα, εγώ μένω Θεσσαλονίκη) την ημέρα που ενεργοποιήθηκε το vdsl. Μετά από 2 μέρες ήρθε στο σπίτι μου με τα ΕΛΤΑ. Στην περίπτωσή σου με προβληματίζει για ποιο λόγο χρειάστηκε η επαναπροώθηση του αιτήματος. Ίσως στην περιοχή σου υπάρχει αυξημένη ζήτηση για vdsl συνδέσεις και υπάρχει καθυστέρηση στις μετατροπές αυτή τη στιγμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν πριν λίγο απ το 2111044114 οτι και καλα χρωστάω καποια χρηματα.

Απ την εταιρεία εφυγα πριν 5-6 χρόνια.

Τι φαση?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν πριν λίγο απ το 2111044114 οτι και καλα χρωστάω καποια χρηματα.

Απ την εταιρεία εφυγα πριν 5-6 χρόνια.

Τι φαση?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Μου το ειχαν κανει και εμενα πριν απο 2-3 χρονια. Ειχα φυγει επι εποχης Forthnet και μου στειλανε εξωδικο οτι χρωσταω γυρω στα 50 Ευρω. Ενω ημουν καλοπληρωτης και δεν ειχα αμελησει ποτε λογαριασμο μου ειπαν οτι ειναι καποιο παλιο υπολοιπο. Μαλιστα μου ζητησαν τις αποδειξεις πληρωμων πριν απο 5 χρονια και τους λεω καλα σοβαροι ειστε ποιος κραταει αποδειξεις 5ετιας?

 

Τελικα δεν καταφερα να αποδειξω οτι ηταν πληρωμενα και αναγκαστικα τα ξαναπληρωσα.

 

Ηταν ενα υπολοιπο απο λογαριασμο του 2009!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

κΑΤΑΓΓΕΛΊΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ!!!!Δηθεν οφειλές για να πάρουν ότι μπορούν!!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην λέμε ότι θέλουμε...Με την παρέλευση της 5ΕΤΙΑΣ και ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ έχει γίνει νομική διαδικασία για απόκτηση χρημάτων μεταξύ ιδιώτη κ εταιρίας και να υφίσταται οικονομική απαίτηση,ΔΕΝ υφίσταται!

Με απλά λόγια,πέρασε η πενταετία και δεν έκαναν αγωγή,και να κάνουν οτιδήποτε στα 5 χρόνια και μία μέρα έχει παραγραφει η οφειλή!Αυτό βέβαια δεν το λέω για να κάνουμε λαμογιες,το λέω για τον φίλο που θυμάται ότι είχε εξοφλήσει τις οφειλές του...

Αν κάποιος στην ομάδα είναι δικηγόρος,η άποψη του επί της πρότασης μου, ευπρόσδεκτη!

 

Διαβάστε και λίγο εδώ για να καταλάβετε πιο καλά τι λέω...

 

http://nomikisimvouli.blogspot.gr/2013/06/blog-post_11.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θυμάμαι να αφησα χρεος.

Να παω απο κανα κατάστημα να ρωτήσω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Διάβασε τι γράφω παραπάνω,ρώτα την εταιρία,κάνα φίλο δικηγορο

 

Αστικός κώδικας,άρθρο 250,παρ 1, περίπτωση α)

 

Αρθρο 250. Πενταετής Παραγραφή: Σε πέντε χρόνια παραγράφονται οι αξιώσεις: 1. των εμπόρων, των βιομηχάνων και των χειροτεχνών, για εμπορεύματα που χορήγησαν, για την εκτέλεση εργασιών και για την επιμέλεια υποθέσεων άλλων, καθώς και για τις δαπάνες που έκαναν

 

Η εταιρία τηλεφωνίας δεν θεωρείται έμπορος;

 

Κάποιος δικηγόρος παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θυμάμαι να αφησα χρεος.

Να παω απο κανα κατάστημα να ρωτήσω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Ζήτησε να σου στείλουν μια ανάλυση των κινήσεων. Έχει τύχει σε άλλη περίπτωση από λάθος του ταμία να έχει πιστωθεί μικρότερο ποσό, και εσύ να νομίζεις ότι έχεις εξοφλήσει επειδή δεν πρόσεξες την απόδειξη εκείνη την στιγμή, και στην εταιρία να εμφανίζεται μικρότερη πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι ρε παιδια αν γνωρίζεται;Πριν από ένα μήνα σχεδόν την περίοδο των εορτών έκανα αίτηση φορητότητας από την forthnet στην cosmote. Ολα καλά με την φορητότητα έγινε η μεταφορά της γραμμής και τέλος. Θεωρούσα ότι μιας και δεν είχα λάβει ενημερωτικό email από την forthnet ότι ο τελευταίος λογαριασμός είχε εξοφληθεί κανονικά. Και σήμερα έλαβα κλήση από εισπρακτική εταιρεία παρακαλώ για να με ενημερώσει ότι έχουν δωθεί τα προσωπικά μου στοιχεία από τη forthnet σε αυτούς και ότι οφείλω περίπου 61€. Εντάξει πες ότι ο λογαριασμός είναι καθαρά δική μου αμελεια, η εταιρεία πως πάει και δίνει τα προσωπικά μου στοιχεία επικοινωνίας σε τρίτους (εισπρακτική εταιρεία) χωρίς εγώ να έχω υπογράψει κάτι τέτοιο από όσο θυμάμαι;Από περιέργεια και μόνο θα ψάξω να βρω την αρχική σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Επιπλέον οι αριθμοί επικοινωνίας δεν έχουν αλλάξει και σαφώς τους έχει η παλιά εταιρεία. Ο λογαριασμός θα εξοφληθεί κανονικά αλλά από εκεί και πέρα εγώ πως μπορω να κινηθώ αναφορικά με αυτή την κίνηση της εταιρείας; Ευχαριστώ πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι ρε παιδια αν γνωρίζεται;Πριν από ένα μήνα σχεδόν την περίοδο των εορτών έκανα αίτηση φορητότητας από την forthnet στην cosmote. Ολα καλά με την φορητότητα έγινε η μεταφορά της γραμμής και τέλος. Θεωρούσα ότι μιας και δεν είχα λάβει ενημερωτικό email από την forthnet ότι ο τελευταίος λογαριασμός είχε εξοφληθεί κανονικά. Και σήμερα έλαβα κλήση από εισπρακτική εταιρεία παρακαλώ για να με ενημερώσει ότι έχουν δωθεί τα προσωπικά μου στοιχεία από τη forthnet σε αυτούς και ότι οφείλω περίπου 61€. Εντάξει πες ότι ο λογαριασμός είναι καθαρά δική μου αμελεια, η εταιρεία πως πάει και δίνει τα προσωπικά μου στοιχεία επικοινωνίας σε τρίτους (εισπρακτική εταιρεία) χωρίς εγώ να έχω υπογράψει κάτι τέτοιο από όσο θυμάμαι;Από περιέργεια και μόνο θα ψάξω να βρω την αρχική σύμβαση που είχαμε υπογράψει. Επιπλέον οι αριθμοί επικοινωνίας δεν έχουν αλλάξει και σαφώς τους έχει η παλιά εταιρεία. Ο λογαριασμός θα εξοφληθεί κανονικά αλλά από εκεί και πέρα εγώ πως μπορω να κινηθώ αναφορικά με αυτή την κίνηση της εταιρείας; Ευχαριστώ πολυ

 

Εάν διαβάσεις τη σελίδα του λογαριασμού σου (είτε σε pdf είτε σε χαρτί) πάνω από το δελτίο ταχυπληρωμής, αναφέρει πως σε περίπτωση οφειλών δύναται να μεταφέρει η εταιρία τα δεδομένα του πελάτη σε εισπρακτικές κτλ. Αναφέρει και έναν νόμο, τον Ν3758/2009, αλλά από εκεί και πέρα με ποιες προϋποθέσεις και με ποιους όρους μεταβιβάζονται τα δεδομένα δεν γνωρίζω. Μου κάνει εντύπωση όμως η σπουδή τους να σε ενημερώσουν-ένα μήνας αφότου έφυγες από το δίκτυο. Ωστόσο καλό θα ήταν να το ψάξεις με κάποιον που έχει νομικές γνώσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα θα αλλαξουμε τον λογαριασμο απο forthnet σε vodaphone...

απο αυτα που διαβαζω να ετοιμαζομαι για πολεμο?

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε να σου στείλουν μια ανάλυση των κινήσεων. Έχει τύχει σε άλλη περίπτωση από λάθος του ταμία να έχει πιστωθεί μικρότερο ποσό, και εσύ να νομίζεις ότι έχεις εξοφλήσει επειδή δεν πρόσεξες την απόδειξη εκείνη την στιγμή, και στην εταιρία να εμφανίζεται μικρότερη πληρωμή.

Περασα απ καταστημα σημερα.

Με ειπε η κοπελα οτι εκδοθηκε πρωτα ενας λογαριασμός 80κατι ευρω, επειτα εγινε διόρθωση και εν τελγ χρωσταω 40κατι ευρω.

Ολα αυτα απ το 2012.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα εχω όλα πληρωμενα.

Πως θα το αποδειξω όμως?

Δεν εχω κρατημενες τις αποδείξεις 4 ετων............

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι εσύ υποχρεωμένος να αποδείξεις ότι πλήρωσες, αλλά αυτοί ότι χρωστάς και ακολούθησν τη νόμιμη διαδικασία-ενημέρωση για την είπσραξη. Καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή και αιτήσου απαλλαγή από το ποσό.

 

Όλα αυτά με την προϋπόθεση να έχεις ενημερωθεί εγγράφως, αλλιώς μην ασχολείσαι.

 

Κι έστι όπως πάει το πράγμα...θα την βγάλουν την δόση της δόσης για την superleague.

Link to comment
Share on other sites

Περασα απ καταστημα σημερα.

Με ειπε η κοπελα οτι εκδοθηκε πρωτα ενας λογαριασμός 80κατι ευρω, επειτα εγινε διόρθωση και εν τελγ χρωσταω 40κατι ευρω.

Ολα αυτα απ το 2012.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα εχω όλα πληρωμενα.

Πως θα το αποδειξω όμως?

Δεν εχω κρατημενες τις αποδείξεις 4 ετων............

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Φίλε,αυτά που σου έγραψα παραπάνω,τα είδες;

Για την πενταετία και παραγραφή κλπ...

 

Μα είναι δυνατόν να σου λένε 80,κ μετά 40...Και να έχουν περάσει και τόσα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,αυτά που σου έγραψα παραπάνω,τα είδες;

Για την πενταετία και παραγραφή κλπ...

 

Μα είναι δυνατόν να σου λένε 80,κ μετά 40...Και να έχουν περάσει και τόσα χρόνια...

 

Απο εμπειρια φιλης μου,η nova της εστειλε χαρτι απο χρωσταει απο την εποχη που η nova ηταν ακομα filmet (πραγματικα δεν θυμαμαι ποτε αλλαξε ονομασια).Κατα διαβολικη ατυχια της nova,η φιλη μου ειχε κρατησει τον εν λογω τελαυταιο λογαριασμο μαζι με την αποδειξη πληρωμης.

Το τι εγινε μετα δεν χρειαζεται να το περιγραψω,μπορεις να το φανταστεις.

Με λιγα λογια ειναι πολιτικη της εταιριας να στελνει τετοια χαρτια και οτι εισπραξει.

Κυνηγησε το οσο μπορεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να φύγω από Wind για Nova. Βλέποντας όμως κάτι τέτοιες πονηριές έχω αρχίσει και το σκέφτομαι.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να φύγω από Wind για Nova. Βλέποντας όμως κάτι τέτοιες πονηριές έχω αρχίσει και το σκέφτομαι.

 

Εγώ πάντως είμαι πάνω από δέκα χρόνια (από πριν κάνουν το δικό τους δίκτυο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όσες (λίγες) φορές χρειάστηκα κάτι, είχα πολύ καλή εξυπηρέτηση. Γι αυτό απορρίπτω όσες προτάσεις μου κάνουν οι άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,αυτά που σου έγραψα παραπάνω,τα είδες;

Για την πενταετία και παραγραφή κλπ...

 

Μα είναι δυνατόν να σου λένε 80,κ μετά 40...Και να έχουν περάσει και τόσα χρόνια...

Ναι τα ειδα. Ομως δε περασε 5ετια ακομη.

Εκτος αν πλησιάζει στο τελος της και πανε να τα αρπαξουν!!!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να φύγω από Wind για Nova. Βλέποντας όμως κάτι τέτοιες πονηριές έχω αρχίσει και το σκέφτομαι.

 

Αν είναι μόνο για σταθερό δεν αξίζει να φύγεις.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...