Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα αιτηση στις 7/1/13 στη Forthnet για νεο αριθμο ... Ακομα περιμενω για ενεργοποιηση ... μου λενε οτι δηλωθηκε βλαβη στον ΟΤΕ

Δεν εχω ουτε τονο, ουτε DSL, τιποτα και οταν καλω το νουμερο που μου δωσανε βγαινει το μηνυμα οτι εχω καλεσει λαθος νουμερο και οχι λογω βλαβης δεν ειναι δυνατη η κληση.

Ειμαι ετοιμος να παω αλλου να ξεμπερδευω... ειχε κανεις παρομοια τρεχαματα

(περιοχη Ηλιουπολη)

> InsertCoin 5.4.0 @ HTC Sensation XE

^ RevolutioN v3.0 Data++ @ HTC Desire

^ Symbian S60 5th edition @ Nokia 5800 XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ο ΟΤΕ έβγαλε ανακοίνωση πριν μέρες:

Από τον ΟΤΕ έφυγαν πρόσφατα 1.516 άτομα, για να προσληφθούν αργότερα 500 τεχνικοί. Μέχρι να απορροφηθούν αυτοί, ξέσπασε αλαλούμ. Σε έγγραφο που παρουσιάζει η «Ε», ο οργανισμός παραδέχεται ότι «η επιδείνωση που παρατηρήθηκε στην υλοποίηση και αποκατάσταση των βλαβών, οφείλεται στον αυξημένο όγκο διαχείρισης των εκκρεμοτήτων που έχουν προκύψει από τη μαζική αποχώρηση τεχνικών».

 

Με άλλα λόγια, ζητά την κατανόηση των εναλλακτικών παρόχων για τα παράπονα που δέχονται από τους πελάτες τους. «Ο ΟΤΕ μπορεί να πληρώνει ρήτρες, ωστόσο η δυσφήμηση που δέχονται οι εταιρείες είναι πολλαπλάσια», επισημαίνει στέλεχος εναλλακτικού παρόχου. «Δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε εμείς το φταίξιμο για τον ΟΤΕ και ίσως και να χάνουμε πελάτες, επειδή ο ΟΤΕ έδιωξε με εθελούσια τους τεχνικούς του», συμπληρώνει.

 

Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες, το ζήτημα πήρε διαστάσεις, αφού υπήρξαν καταγγελίες στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οξυμένο όσο τον Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο, αλλά, σύμφωνα με ανταγωνιστές του ΟΤΕ, υπαρκτό είναι ακόμα και σήμερα.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=342490

λογικά όπου και να πας το ίδιο θα σε καθυστερήσουν, εκτός αν πας στον ΟΤΕ κι όλα ως δια μαγείας γίνουν πολύ πιο γρήγορα. :X:X:X

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Που ακούστηκε, εν έτη 2013 και ακόμα να ταλαιπωρούμαστε από τον... πΟΤΕ Γερμανίας!!! Ξεφτίλα!!!

 

Υπομονή μάγκες και μετά πΟΤΕ ξανά ΟΤΕ!!! Οργανισμός Ταλαιπωρίας Ελλάδος!!

Link to comment
Share on other sites

Που ακούστηκε, εν έτη 2013 και ακόμα να ταλαιπωρούμαστε από τον... πΟΤΕ Γερμανίας!!! Ξεφτίλα!!!

 

Υπομονή μάγκες και μετά πΟΤΕ ξανά ΟΤΕ!!! Οργανισμός Ταλαιπωρίας Ελλάδος!!

 

η πιο απλά πλέον DT = Deutsche Ταλαιπωρία!!!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα, με connx απο τον ΟΤΕ και ρουτερ του ΟΤΕ απο το κινητο μου συνδεομουν μια χαρα με wi-fi στο ιντερνετ χωρις κανενα απολυτος προβλημα, τωρα με forthnet και ρουτερ της forthnet συνδεομαι αλλα το πολυ να μπορω σε σερφαρω κανενα 5λεπτο μετα κολλαει το ιντερνετ και δε μπορω να κανω τιποτα, πρεπει να βγω και να ξαναμπω και ουτε καθεξις. Τι φταιει?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα, με connx απο τον ΟΤΕ και ρουτερ του ΟΤΕ απο το κινητο μου συνδεομουν μια χαρα με wi-fi στο ιντερνετ χωρις κανενα απολυτος προβλημα, τωρα με forthnet και ρουτερ της forthnet συνδεομαι αλλα το πολυ να μπορω σε σερφαρω κανενα 5λεπτο μετα κολλαει το ιντερνετ και δε μπορω να κανω τιποτα, πρεπει να βγω και να ξαναμπω και ουτε καθεξις. Τι φταιει?

Δοκιμασε το ρουτερ του ΟΤΕ που επαιζε καλα....απλα βαλε τις ρυθμισεις που εχει η forthnet

> InsertCoin 5.4.0 @ HTC Sensation XE

^ RevolutioN v3.0 Data++ @ HTC Desire

^ Symbian S60 5th edition @ Nokia 5800 XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το ρουτερ του ΟΤΕ που επαιζε καλα....απλα βαλε τις ρυθμισεις που εχει η forthnet

 

Τις εχω βαλει τις ρυθμισεις και το ρουτερ της forthnet, εχω ιντερνετ απλα κομπλαρει συχνα. Τελικα απο οτι βλεπω ειναι φουμαρα οι λεγομενοι εναλακτικοι παροχοι. Με το connx δεν ειχαμε ποτε το παραμικρο προβλημα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τις εχω βαλει τις ρυθμισεις και το ρουτερ της forthnet, εχω ιντερνετ απλα κομπλαρει συχνα. Τελικα απο οτι βλεπω ειναι φουμαρα οι λεγομενοι εναλακτικοι παροχοι. Με το connx δεν ειχαμε ποτε το παραμικρο προβλημα.

 

Εάν μπορείς μπες λίγο στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου και δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής για να δούμε τι παίζει. Μπορεί να φταίει κάτι άλλο και άδικα αναπολείς τον ακριβό οτε.

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς μπες λίγο στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου και δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής για να δούμε τι παίζει. Μπορεί να φταίει κάτι άλλο και άδικα αναπολείς τον ακριβό οτε.

 

Βασικα μου εδωσαν το ρουτερ, το συνδεσα, χωρις να μου δωσουν κωδικους και απλα δουλεψε. Δοκιμασα να μπω στο 192.168.1.1 αλλα ζηταει κωδικους και γω δεν εχω κωδικους να βαλω.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά με Forthnet έχεις μιλήσει? Αν φταίει το router σου το αλλάζουν επιτόπου σε κατάστημα, αλλιώς αν δεν έχεις κοντά σου σου το στέλνουν σπίτι......

 

Τι μάρκα είναι το router ? Εμένα πάντως που έχω forthnet δεν είχε κωδικό το Thomson, μπαίνει κανονικά μόλις πατήσω 192.168.1.254

 

Μπορείς να καλείς δωρεάν από αριθμό Forthnet το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στο 13831...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μου εδωσαν το ρουτερ, το συνδεσα, χωρις να μου δωσουν κωδικους και απλα δουλεψε. Δοκιμασα να μπω στο 192.168.1.1 αλλα ζηταει κωδικους και γω δεν εχω κωδικους να βαλω.

Εαν εχεις το THOMPSON τοτε δεν εχει password

Login με username: administrator Η Αdministrator και το αλλο πεδιο κενο.

Τουλαχιστον το δικο μου ετσι ηρθε ρυθμισμενο

> InsertCoin 5.4.0 @ HTC Sensation XE

^ RevolutioN v3.0 Data++ @ HTC Desire

^ Symbian S60 5th edition @ Nokia 5800 XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα, με connx απο τον ΟΤΕ και ρουτερ του ΟΤΕ απο το κινητο μου συνδεομουν μια χαρα με wi-fi στο ιντερνετ χωρις κανενα απολυτος προβλημα, τωρα με forthnet και ρουτερ της forthnet συνδεομαι αλλα το πολυ να μπορω σε σερφαρω κανενα 5λεπτο μετα κολλαει το ιντερνετ και δε μπορω να κανω τιποτα, πρεπει να βγω και να ξαναμπω και ουτε καθεξις. Τι φταιει?

i.p. ειναι 192.168.1.254 και θα μπει κατευθειαν.απλα σου κανει συνεχεια αποσυνδεσεις το ρουτερ που σου δωσανε.κι εγω το παθαινω με τα ρουτερ της τομσον.αν σου ζητησει κωδικο εγω βαζω τον αρχικο δηλαδη admin & admin.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις το THOMPSON τοτε δεν εχει password

Login με username: administrator Η Αdministrator και το αλλο πεδιο κενο.

Τουλαχιστον το δικο μου ετσι ηρθε ρυθμισμενο

 

i.p. ειναι 192.168.1.254 και θα μπει κατευθειαν.απλα σου κανει συνεχεια αποσυνδεσεις το ρουτερ που σου δωσανε.κι εγω το παθαινω με τα ρουτερ της τομσον.αν σου ζητησει κωδικο εγω βαζω τον αρχικο δηλαδη admin & admin.

 

huwaei ειναι το ρουτερ μου! Θα τους καλεσω αυριο, και η ταχυτητα χαλια ειναι, 24αρι υποτιθεται οτι εχω και παει με το ζορι μεχρι 7 και αποψε ειναι χαλια 3 κ κατι. Τελικα μπηκα με 192.168.1.1 και username κ password admin admin αλλα δε καταφερα να βγαλω σε κατι ακρη.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάρτους και ζήτα να σου φτιάξουν την ταχύτητα, και να σου αλλάξουν το ρουτεράκι...

 

Αυτο θα κανω, ειδικα ειναι εκνευριστικο που κομπλαρει συνεχεια οταν συνδέω το κινητο μου με wifi, δε μορω να καταλαβω τι φταιει, και αναγκαζομαι να συνδέομαι με το διπλα διαμερισμα που εχει connx.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο πες τους και αυτό με το modem του connx που βάζεις και παίζει κανονικά και θα σου το αλλάξουν αμέσως...

Γενικά είναι καλή εταιρία, εγώ είχα στο παρελθόν 3 χρόνια, και τώρα έβαλα πάλι με την χριστουγεννιάτικη προσφορά με τζάμπα nova...

 

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και οι ταχύτητες μια χαρά!! Μόνο η HOL είχε θέμα με το bandwidth και ενώ κλείδωνα στα 20Mbps, έπιανα 2-3!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο πες τους και αυτό με το modem του connx που βάζεις και παίζει κανονικά και θα σου το αλλάξουν αμέσως...

Γενικά είναι καλή εταιρία, εγώ είχα στο παρελθόν 3 χρόνια, και τώρα έβαλα πάλι με την χριστουγεννιάτικη προσφορά με τζάμπα nova...

 

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και οι ταχύτητες μια χαρά!! Μόνο η HOL είχε θέμα με το bandwidth και ενώ κλείδωνα στα 20Mbps, έπιανα 2-3!!!!!!

Συμφωνω στο γενικα...στο παλιο μου σπιτι στο κεντρο κλειδωνα στα 17Mbps και ποτε δεν ειχα θεμα για πολλα χρονια. Βεβαια, οταν ειχα βαλει adsl δινανε modem usb οποτε αναγκαστηκα να παρω ενα καλο μοντεμ ρουτερ και πηρα ενα netgear (επισης πριν πολλα χρονια) και δε θυμαμαι ποτε να εχω θεμα με το ιντερνετ.

Τωρα , δυστυχως ξεκινησαμε στραβα, συνδεθηκε μετα απο 50 μερες!!! λογω βλαβη ΟΤΕ αλλα και αργης αντιδρασης της forthnet και παρατηρησα οτι το Thompson κλειδωσε το σουκου στα 7Mbps αλλα ενα netgear που δοκιμασα κλειδωσε στα 9.5Mbps. Χτες που κατεβαζα, ειχε ανεβει στα 10Mbps το Thompson

> InsertCoin 5.4.0 @ HTC Sensation XE

^ RevolutioN v3.0 Data++ @ HTC Desire

^ Symbian S60 5th edition @ Nokia 5800 XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο γενικα...στο παλιο μου σπιτι στο κεντρο κλειδωνα στα 17Mbps και ποτε δεν ειχα θεμα για πολλα χρονια. Βεβαια, οταν ειχα βαλει adsl δινανε modem usb οποτε αναγκαστηκα να παρω ενα καλο μοντεμ ρουτερ και πηρα ενα netgear (επισης πριν πολλα χρονια) και δε θυμαμαι ποτε να εχω θεμα με το ιντερνετ.

Τωρα , δυστυχως ξεκινησαμε στραβα, συνδεθηκε μετα απο 50 μερες!!! λογω βλαβη ΟΤΕ αλλα και αργης αντιδρασης της forthnet και παρατηρησα οτι το Thompson κλειδωσε το σουκου στα 7Mbps αλλα ενα netgear που δοκιμασα κλειδωσε στα 9.5Mbps. Χτες που κατεβαζα, ειχε ανεβει στα 10Mbps το Thompson

 

Πάρε και πες τους ότι έπιανες 17 παλιότερα, ενώ τώρα με τη βλάβη και όλα αυτά πιάνεις 7, για να σου αλλάξουνε κόμβο... Πρέπει να κάνουν κοινό ραντεβού ο τεχνικός του με τεχνικό του ΟΤΕ, για να μετρήσουν πρώτα τον νέο κόμβο που θα σου δώσουνε ότι είναι όντως καλύτερος.... Κι εγώ το έκανα μια φορά αυτό όταν είχα cyta, και μετά δεν ξαναείχα πρόβλημα ακόμα και τώρα που έβαλα forthnet μια χαρά είναι η γραμμή... Προφανώς παρέμεινε ίδιος ο κόμβος....

 

Σκέψου ότι μέχρι τότε έπιανα 6Mbit για χρόνια (είμαστε μακριά από το DSLAM), και τώρα πήγα στα 11!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και πες τους ότι έπιανες 17 παλιότερα, ενώ τώρα με τη βλάβη και όλα αυτά πιάνεις 7, για να σου αλλάξουνε κόμβο... Πρέπει να κάνουν κοινό ραντεβού ο τεχνικός του με τεχνικό του ΟΤΕ, για να μετρήσουν πρώτα τον νέο κόμβο που θα σου δώσουνε ότι είναι όντως καλύτερος.... Κι εγώ το έκανα μια φορά αυτό όταν είχα cyta, και μετά δεν ξαναείχα πρόβλημα ακόμα και τώρα που έβαλα forthnet μια χαρά είναι η γραμμή... Προφανώς παρέμεινε ίδιος ο κόμβος....

 

Σκέψου ότι μέχρι τότε έπιανα 6Mbit για χρόνια (είμαστε μακριά από το DSLAM), και τώρα πήγα στα 11!!!!!!!!

 

Μιλαω για διαφορετικα σπιτια/περιοχες, το 17 και το 10

Στο νεο σπιτι οταν ηρθε ο τεχνικος μετρησε 10Mbit και το χω σε χαρτι ... βαση αποστασης ειναι το minimum (περιπου 2.2km)

Εαν πεσει απο τα 10 θα το κοιταξω αλλιως βαρεθηκα να τους κυνηγαω

> InsertCoin 5.4.0 @ HTC Sensation XE

^ RevolutioN v3.0 Data++ @ HTC Desire

^ Symbian S60 5th edition @ Nokia 5800 XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ νόμιζα ότι μιλούσες για το ίδιο σπίτι....

 

Κι εγώ στο παλιό μου ήμουν δίπλα από το DSLAM κλείδωνα στα 20!! Τώρα είμαι μακριά, αλλά με την αλλαγή του κόμβου έπιασα από 6 -> 11!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως, με το χριστoυγεννιατικο πακετο, ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

μεταβαση απο cyta, (25 ευρω το μήνα), και αυξηση της ταχύτητας 2mb *(απο 10 σε 11,8)

γραμμη πολυ πολύ σταθερή, συν το Plus της nova (καλή εικόνα στα ψηφιακά, και όλα τα ελευθερα κανάλια, που τελικά τα χαζεύω, ειδικά fox και τα ντοκυμαντερ), και κανα παιχνίδι ποδόσφαιρο, από το ταλαίπωρο ελλ.πρωτάθλημα (βιτσιόζος παναθηναικός)!

Θεωρώ ότι είμαι τυχερός σε αυτο, ΠΟΛΥ, από την επιλογή μου!

(προπλήρωσα εντωμεταξύ το 12μηνο,για να έχω δωρεάν τον 13ο μήνα) :)

Link to comment
Share on other sites

το χριστουγεννιάτικο πακέτο ήταν οντως πολύ καλό πακέτο (τα χριστούγεννα παλι :()

πάντως το καλό είναι ότι με το 3play που έβγαλε η forthnet μπορείς να κουμπώσεις και κανένα novacinema σε αυτό το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

γενικά έχει πολλούς συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις και να πάρεις και τα δωράκια σου, όπως το multiview που είναι πολύ βολικό!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλή η Χριστουγεννιάτικη προσφορά και πολύ σταθερό το δίκτυο της Forthnet.

 

Όσο για τους συνδυασμούς και τα δωράκια για ενημερώστε λίγο πιο αναλυτικά... Με πήραν κι εμένα τηλέφωνο αλλά δεν έχω αποφασίσει να βάλω κάτι ακόμα, απλά κράτησα τα HD μετά το δωρεάν 2μηνο επειδή είναι όντως πολύ ωραία η ποιότητα της εικόνας....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Τις τελευταιες δυο τεις μερες,περιφερονται ατομα στην Κυψελη,μπαινουν σε πολυκατοικιες,και ψηνουν κοσμο οτι και καλα,υπαρχει εκπτωση για την πολυκατοικια,και παρα τις αρνητικες απαντησεις που εισπραττουν απο καποιους,επιμενουν,χτυπωντας τα κουδουνια των διαμ/των.

Σε συγκεκριμενη περιπτωση,ενω η γυναικα,τουμελεγε οτι εγω,πηγα στη Φορθνετ και εχω εκπτωση,αυτος επεμενε να του ανοιξει.

Ξερετε τιποτα γι ´αυτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...