Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά η Forthnet δε καλύπτει γραμμές ISDN για να χρησιμοποιείς splitter.

Ο ΟΤΕ καλύπτει, γι' αυτό δεν είχες κανένα πρόβλημα.

 

Δηλαδή, από τη στιγμή που μπήκες στο ιδιόκτητο της Forthnet μετατράπηκε η γραμμή σου από ISDN σε PSTN.

AthinaMJ καλά τα λέει.

 

ISDN--> Splitter

PSTN--> Filter

 

Αφού έχεις PSTN χρειάζεσαι φίλτρο/filter. Η γραμμή σου είναι στον OTE ή στο δίκτυο της forthnet;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

AthinaMJ καλά τα λέει.

 

ISDN--> Splitter

PSTN--> Filter

 

Αφού έχεις PSTN χρειάζεσαι φίλτρο/filter. Η γραμμή σου είναι στον OTE ή στο δίκτυο της forthnet;

 

Μισο λεπτό ρε παιδιά, εγώ πάντα PSTN είχα από τότε που είχα ΟΤΕ. Και εδώ και 2 χρόνια με Forthnet έχω splitter εκεί που είναι το Modem για να έχω και τηλέφωνο, + 2 ακόμη τηλέφωνα σε ξεχωριστές πρίζες με φιλτράκια, και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

 

Κάνω κάτι λάθος? Δεν πρέπει να υπάρχει το splitterάκι που δίνει από την πρίζα σε modem και τηλέφωνο ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτό ρε παιδιά, εγώ πάντα PSTN είχα από τότε που είχα ΟΤΕ. Και εδώ και 2 χρόνια με Forthnet έχω splitter εκεί που είναι το Modem για να έχω και τηλέφωνο, + 2 ακόμη τηλέφωνα σε ξεχωριστές πρίζες με φιλτράκια, και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

 

Κάνω κάτι λάθος? Δεν πρέπει να υπάρχει το splitterάκι που δίνει από την πρίζα σε modem και τηλέφωνο ταυτόχρονα?

 

αυτο λεμε φιλε μου οτι κανουμε κ εγω κ η AthinaMJ ..... εχουμε σπλιττερ (ειδικο για adsl) κ το χρισιμοποιουμε για να εχουμε απο ενα τηλεφωινικο μπριζακι

δυο εξοδους...μια εξοδος παει στο modem κ μια παει στην τηλ.συσκευη...πολυ απλο..

κ δεν σου προκαλει ουτε θορυβο στην γραμμη ουτε σου μειωνει ταχυτητα...το εχω ψαξει καλα γιαυτο μιλαω με τοση σιγουρια....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος απενεργοποίησης είναι ψιλο-παράνομο. :mad: Να ΜΗΝ πληρώνετε τίποτα!

 

Εγώ είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Εχω Forthnet απο τον Αύγουστο και τον τελευταίο μήνα με έχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις. Μια μέρα ειδικά άνα 10 λεπτά έκανε αποσυνδέσεις και εγώ ήμουν συνέχεια στην αναμονή για να με εξυπηρετήσουν. Μου είπαν να βγάλω την τηλεφωνική συσκευή και να αφήσω μόνο το modem-router επάνω, το έκανα. Αλλαξα modem μήπως έφταιγε αυτό για τις αποσυνδέσεις. Είχα 12mbps και μου το μείωσαν στα 8 γιατί δεν το άντεχε η γραμμή και γι αυτό είχα τις αποσυνδέσεις. Απο την στιγμή που το μείωσαν το τηλέφωνο έχει παράσιτα λες και μιλάω απο το υπερπέραν. Να σημειώσω οτι έχω φίλτρο και σπλιτερ επάνω στην τηλεφωνική γραμμή κανονικά. Χθες πάλι μου έκανε απανωτές αποσυνδέσεις το βράδυ. Πήρα σήμερα το πρωί τηλ. και μου είπε κάποιος απο αυτούς να βάλω φίλτρο και στην άλλη τηλ συσκευή του σπιτιού (η οποία δεν είναι αυτή που έχει τα παράσιτα), να μικρύνω το καλώδιο που έχω βάλει στο modem - σπλιτερ γιατί όσο πιο μακρύ είναι λέει μου προκαλεί πρόβλημα. Επίσης μου είπε οτι θα μου ανεβάσουν πάλι την ταχύτητα αν και επισήμανα οτι εκείνοι μου την μείωσαν γιατί κατά τα λεγόμενά τους δεν αντέχει η γραμμή μου. Ελεος πια, έχουν καταντήσει αηδία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω διακοπή σύνδεσης πορόλο που δεν έχω κλείσει χρόνο και πόσο θα μου κοστίσει; Δεν αντέχω άλλο πραγματικά!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου στείλανε χτες τον εξοπλισμό..Τελικά πήρα ένα router Thompson TG ...κάτι...Δεν θυμάμαι το νούμερο γιατί το παρέλαβε ο φίλος μου και ακόμα δεν μου το έχει φέρει...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Εχω και φίλτρο επάνω στη γραμμή εννοείται αλλά χρειάζομαι και το splitter για τους παραπάνω λόγους. Το παρακολούθησα χθες δεν είχα αποσυνδέσεις αλλά απο ταχύτητα τρίχες....θα περιμένω μέχρι τέλος του μηνός και μετά γειά σου Forthnet!
Link to comment
Share on other sites

Εχω και φίλτρο επάνω στη γραμμή εννοείται αλλά χρειάζομαι και το splitter για τους παραπάνω λόγους. Το παρακολούθησα χθες δεν είχα αποσυνδέσεις αλλά απο ταχύτητα τρίχες....θα περιμένω μέχρι τέλος του μηνός και μετά γειά σου Forthnet!

 

τι ταχύτητα εχεισ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου στείλανε χτες τον εξοπλισμό..Τελικά πήρα ένα router Thompson TG ...κάτι...Δεν θυμάμαι το νούμερο γιατί το παρέλαβε ο φίλος μου και ακόμα δεν μου το έχει φέρει...

 

Κι εμένα αυτό μου δώσανε για το νέο μου σπίτι...

Στο πατρικό μου το γύρισα από 2play σε Telephony, και στο σπίτι μου έκανα αίτηση για το Economy φοιτητικό με 14,75€/μήνα....

 

Για να δούμε τι ταχύτητες θα πιάσω τώρα, γιατί στα Πατήσια κλείδωνα στα 1021/20000 !!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απο ταχύτητες δράμα. Αφού μου μείωσαν απο 12mbps σε 8 επειδή δεν το σήκωνε η γραμμή ξαφνικά μετά απο 4 μήνες κατά τα λεγόμενά τους. Κατεβάζω το πολύ με 350 στην καλύτερη των περιπτώσεων και το θεωρώ κοροιδία!
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/392398040.png<--->http://www.speedtest.net/result/392398906.png
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδία σκεφτομαι να αλλάξω τον οτε με την forthnet, λογο τιμης- αποδοσης. Το μονο που σκεφτομαι είναι η αξιοπιστία της forthnet. Εδώ και 2 χρονια με τον οτε δεν ειχα κανενα σοβαρο προβλημα.. Με την forthnet τι γινεται?. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβληματα με την συνδεση μια φορα τον μηνα πχ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδία σκεφτομαι να αλλάξω τον οτε με την forthnet, λογο τιμης- αποδοσης. Το μονο που σκεφτομαι είναι η αξιοπιστία της forthnet. Εδώ και 2 χρονια με τον οτε δεν ειχα κανενα σοβαρο προβλημα.. Με την forthnet τι γινεται?. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβληματα με την συνδεση μια φορα τον μηνα πχ?

 

Μπά, εγώ και ακόμη 2-3 φίλοι μου έχουμε 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, και συντονίζουμε στα 18-20 Mbit.

 

Βέβαια αυτό εξαρτάται και από την κατάσταση της γραμμής σου, το DSLAM και την απόσταση που έχεις από αυτό κτλ.

 

Αν όμως πιάνεις καλές ταχύτητες και με OTE, το πιο πιθανό είναι να έχεις τις ίδιες και με Forthnet, αφού έχουν στα ίδια σημεία DSLAM...

Link to comment
Share on other sites

περι ορεξεως....πες μας περιοχη...εγω που ειμαι κομοτηνη οπου η forthnet ανεπτυξε δικτυο νωριτερα εβαλα hol double play lite και παει σουπερ...ασε που πιανω καλυτερες ταχυτητες απο forthnet

 

α παιδια και κατι αλλο...η μετρησεις μεσω των site που προσφερουν speedtest ΔΕΝ ειναι αξιοπιστες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

α παιδια και κατι αλλο...η μετρησεις μεσω των site που προσφερουν speedtest ΔΕΝ ειναι αξιοπιστες!!!!!

 

δεν ειναι αξιοπιστες αλλα πολλες φορες τα αποτελεσματα ειναι πολυ κοντα στις ταχυτητες που "κλειδωνει" το μοντεμ.

 

οσο για τον φιλο που ρωταει για την φορθνετ, να τον πληροφορησω οτι ειναι αναλογα με την περιοχη που μενει. εγω στα δυτικα της θεσσαλονικης και ειμαι σχεδον ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία σκεφτομαι να αλλάξω τον οτε με την forthnet, λογο τιμης- αποδοσης. Το μονο που σκεφτομαι είναι η αξιοπιστία της forthnet. Εδώ και 2 χρονια με τον οτε δεν ειχα κανενα σοβαρο προβλημα.. Με την forthnet τι γινεται?. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβληματα με την συνδεση μια φορα τον μηνα πχ?

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... φέτος έγινε μαζική καταγγελία απο 511 άτομα στην FORTHnet το ήξερες ; για τα προβλήματα δικτύου της .

http://www.youtube.com/watch?v=ZeU6Ulg5Ca8

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ανεβάζουν αποτελέσματα από το speedtest...

Παιδιά, αυτά τα νούμερα είναι εντελώς πλασματικά και δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα.

Αν θέλετε να ελέξγετε τη γραμμή σας μόνο με download manager με 3-4 connections από γνωστά ftp ή site όπως nvdia, ati κλπ..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι παίδες. Έχουμε τίποτα νέα περί ISDN άραγε;

 

Μια φορά το adslwizard τους ΔΕΝ μας τα λέει καλά. Ιδού τι μας βγάζει:

 

Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:

Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.

Αρ. τηλεφώνου: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ Είδος σύνδεσης: ISDN

Κέντρο: ΣΑΛΑΜΙΝΑ (SALA)

 

 

Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.

 

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.

 

 

Tελευταία ενημέρωση:26/11/2008

 

Αν διαβάζω σωστά, είναι σαν να μας λέει ότι υπάρχει ISDN κάλυψις από το ΙΔΙΌΚΤΗΤΟ δίκτυο τους, όμως αυτό ΔΕΝ ισχύει απ'ότι κατάλαβα...

There is no host like http://localhost .

 

Σύνθημά μας: "Try SCE to AUX!". Αν δε πιάσει, δοκιμάστε SCE2AUX @ danaus .NET

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι παίδες. Έχουμε τίποτα νέα περί ISDN άραγε;

 

Μια φορά το adslwizard τους ΔΕΝ μας τα λέει καλά. Ιδού τι μας βγάζει:

 

 

 

Αν διαβάζω σωστά, είναι σαν να μας λέει ότι υπάρχει ISDN κάλυψις από το ΙΔΙΌΚΤΗΤΟ δίκτυο τους, όμως αυτό ΔΕΝ ισχύει απ'ότι κατάλαβα...

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ.

Προκειμένου όμως να καλύψω τις ανάγκες 2ης γραμμής αναγκάστηκα και φορτώθηκα μια voip με 10 Ε το μήνα.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι παίδες. Έχουμε τίποτα νέα περί ISDN άραγε;

 

Μια φορά το adslwizard τους ΔΕΝ μας τα λέει καλά. Ιδού τι μας βγάζει:

 

 

 

Αν διαβάζω σωστά, είναι σαν να μας λέει ότι υπάρχει ISDN κάλυψις από το ΙΔΙΌΚΤΗΤΟ δίκτυο τους, όμως αυτό ΔΕΝ ισχύει απ'ότι κατάλαβα...

 

Το μήνυμα λέει οτι εσύ έχεις τώρα γραμμή ISDN.

Όταν μπεις στο ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχει σημασία..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...