Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεσσαλονίκη

διπλα σε καφαο του οτε μενεις:p? δοκιμασα με σοφια γιατι αυτον μου εχει παντα σαν προτεινομενο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Guest giannios
διπλα σε καφαο του οτε μενεις:p? δοκιμασα με σοφια γιατι αυτον μου εχει παντα σαν προτεινομενο

 

Σχετικά κοντά. Και σε μένα ήταν προτεινώμενη την Σόφια αλλά το άλλαξα και έκανα το Ηράκλειο :blink:

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω λιγο κατι......???

μερικους μηνες πριν εκανα φορθνετ...το πακετο με τις δωρεαν κλησεις ιντερνετ κτλ.....

 

τωρα ειναι να μετακομίσω.......ο συγκάτοικος μου θελει το τηλ αλλα οχι το ιντερνετ..........!!!!!!!

ειναι δυνατον να μεινει μονο το τηλ η θα πρεπει για 1 χρονο να εχει και το ιντερνετ μαζι.....?????

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω λιγο κατι......???

μερικους μηνες πριν εκανα φορθνετ...το πακετο με τις δωρεαν κλησεις ιντερνετ κτλ.....

 

τωρα ειναι να μετακομίσω.......ο συγκάτοικος μου θελει το τηλ αλλα οχι το ιντερνετ..........!!!!!!!

ειναι δυνατον να μεινει μονο το τηλ η θα πρεπει για 1 χρονο να εχει και το ιντερνετ μαζι.....?????

θα ζητησεις αλλαγη πακετου (μονο τηλεφωνο , χωρις ιντερνετ) και θα κανεις αλλαγη ονοματος

 

η θα κανεις αιτηση για μεταφορα στο νεο σου σπιτι (δωρεαν) ασχετα αν εκλεισες χρονο (εκτος αν θες αλλη εταιρια)

 

καλυτερα κανε την δευτερη λυση

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω λιγο κατι......???

μερικους μηνες πριν εκανα φορθνετ...το πακετο με τις δωρεαν κλησεις ιντερνετ κτλ.....

 

τωρα ειναι να μετακομίσω.......ο συγκάτοικος μου θελει το τηλ αλλα οχι το ιντερνετ..........!!!!!!!

ειναι δυνατον να μεινει μονο το τηλ η θα πρεπει για 1 χρονο να εχει και το ιντερνετ μαζι.....?????

 

Δε χρειάζεται να περιμένεις 1 χρόνο.

Με 25 Ευρώ χρέωση εφάπαξ, μετατρέπεις το double play σε Forthnet Telephony.

Το τελευταίο έχει απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, δωρεάν ψηφιακές ευκολίες και πάγιο 26,9Ε/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

εχω modem το thomson tg585v7 παιζει πουθενα καμια αναβαθμιση? η να μην το πολλη ανακατευω ? :mad:ε δεν ειναι κατασταση αυτη:chair:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να περιμένεις 1 χρόνο.

Με 25 Ευρώ χρέωση εφάπαξ, μετατρέπεις το double play σε Forthnet Telephony.

Το τελευταίο έχει απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, δωρεάν ψηφιακές ευκολίες και πάγιο 26,9Ε/μήνα.

 

ουφφφφφ...τωρα ηρεμησα!!!!!!:)

παιδια thanks για τις απαντησεις.....:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Forthnet ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!!! Μόνο τις πρωινές ώρες πιάνω όσο έχω (16Mbps). Όλες τις υπόλοιπες είναι στα 50-100ΚΒ/δευτ. Και το πρόβλημα είναι γενικό στην περιφέρεια... Στείλτε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ μπας και το λύσουν. Εγώ ήδη το έχω κάνει...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μόνιμο πρόβλημα με το youtube. Δεν υπάρχει ώρα ή/και μέρα που να μπορεί να φορτώσει απρόσκοπτα οποιοδήποτε βίντεο. :(

Κατά τα άλλα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μόνιμο πρόβλημα με το youtube. Δεν υπάρχει ώρα ή/και μέρα που να μπορεί να φορτώσει απρόσκοπτα οποιοδήποτε βίντεο. :(

Κατά τα άλλα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα...

 

για το youtube συμφωνω......απαραδεκτη κατασταση.......:confused:

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/389715196.png

 

επιτελουσ το προβλημα με το upload μου λύθηκε σχεδον.... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Εχω Forthnet απο τον Αύγουστο και τον τελευταίο μήνα με έχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις. Μια μέρα ειδικά άνα 10 λεπτά έκανε αποσυνδέσεις και εγώ ήμουν συνέχεια στην αναμονή για να με εξυπηρετήσουν. Μου είπαν να βγάλω την τηλεφωνική συσκευή και να αφήσω μόνο το modem-router επάνω, το έκανα. Αλλαξα modem μήπως έφταιγε αυτό για τις αποσυνδέσεις. Είχα 12mbps και μου το μείωσαν στα 8 γιατί δεν το άντεχε η γραμμή και γι αυτό είχα τις αποσυνδέσεις. Απο την στιγμή που το μείωσαν το τηλέφωνο έχει παράσιτα λες και μιλάω απο το υπερπέραν. Να σημειώσω οτι έχω φίλτρο και σπλιτερ επάνω στην τηλεφωνική γραμμή κανονικά. Χθες πάλι μου έκανε απανωτές αποσυνδέσεις το βράδυ. Πήρα σήμερα το πρωί τηλ. και μου είπε κάποιος απο αυτούς να βάλω φίλτρο και στην άλλη τηλ συσκευή του σπιτιού (η οποία δεν είναι αυτή που έχει τα παράσιτα), να μικρύνω το καλώδιο που έχω βάλει στο modem - σπλιτερ γιατί όσο πιο μακρύ είναι λέει μου προκαλεί πρόβλημα. Επίσης μου είπε οτι θα μου ανεβάσουν πάλι την ταχύτητα αν και επισήμανα οτι εκείνοι μου την μείωσαν γιατί κατά τα λεγόμενά τους δεν αντέχει η γραμμή μου. Ελεος πια, έχουν καταντήσει αηδία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω διακοπή σύνδεσης πορόλο που δεν έχω κλείσει χρόνο και πόσο θα μου κοστίσει; Δεν αντέχω άλλο πραγματικά!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Εχω Forthnet απο τον Αύγουστο και τον τελευταίο μήνα με έχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις. Μια μέρα ειδικά άνα 10 λεπτά έκανε αποσυνδέσεις και εγώ ήμουν συνέχεια στην αναμονή για να με εξυπηρετήσουν. Μου είπαν να βγάλω την τηλεφωνική συσκευή και να αφήσω μόνο το modem-router επάνω, το έκανα. Αλλαξα modem μήπως έφταιγε αυτό για τις αποσυνδέσεις. Είχα 12mbps και μου το μείωσαν στα 8 γιατί δεν το άντεχε η γραμμή και γι αυτό είχα τις αποσυνδέσεις. Απο την στιγμή που το μείωσαν το τηλέφωνο έχει παράσιτα λες και μιλάω απο το υπερπέραν. Να σημειώσω οτι έχω φίλτρο και σπλιτερ επάνω στην τηλεφωνική γραμμή κανονικά. Χθες πάλι μου έκανε απανωτές αποσυνδέσεις το βράδυ. Πήρα σήμερα το πρωί τηλ. και μου είπε κάποιος απο αυτούς να βάλω φίλτρο και στην άλλη τηλ συσκευή του σπιτιού (η οποία δεν είναι αυτή που έχει τα παράσιτα), να μικρύνω το καλώδιο που έχω βάλει στο modem - σπλιτερ γιατί όσο πιο μακρύ είναι λέει μου προκαλεί πρόβλημα. Επίσης μου είπε οτι θα μου ανεβάσουν πάλι την ταχύτητα αν και επισήμανα οτι εκείνοι μου την μείωσαν γιατί κατά τα λεγόμενά τους δεν αντέχει η γραμμή μου. Ελεος πια, έχουν καταντήσει αηδία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω διακοπή σύνδεσης πορόλο που δεν έχω κλείσει χρόνο και πόσο θα μου κοστίσει; Δεν αντέχω άλλο πραγματικά!

 

Το σπλίτερ είναι για ISDN. Τι το θέλεις;

 

Το τέλος διακοπής πριν το χρόνο είναι 70 Ευρώ και τα τέλη ενεργοποίησης στον ΟΤΕ γύρω στα 35 Ευρώ, αν δε κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

To splitter το θέλω γιατί έχω και τηλεφωνική συσκευή επάνω. Δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου όμως γιατί είχα ΟΤΕNET 2 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα σοβαρό. Αλλαξα σε Forthnet γιατί οι δικοί μου θεωρούσαν οτι πλήρωναν πολλά. Βέβαια κι η αδελφή μου στο ίδιο κτίριο έχει Forthnet και επειδή έβλεπα οτι δεν έχουν κάποιο σοβαρό θέμα αποφάσισα να αλλάξω κι εγώ, αλλά το μετάνιωσα!
Link to comment
Share on other sites

To splitter το θέλω γιατί έχω και τηλεφωνική συσκευή επάνω. Δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου όμως γιατί είχα ΟΤΕNET 2 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα σοβαρό.

 

Ναι αλλά η Forthnet δε καλύπτει γραμμές ISDN για να χρησιμοποιείς splitter.

Ο ΟΤΕ καλύπτει, γι' αυτό δεν είχες κανένα πρόβλημα.

 

Δηλαδή, από τη στιγμή που μπήκες στο ιδιόκτητο της Forthnet μετατράπηκε η γραμμή σου από ISDN σε PSTN.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη. Εχω Forthnet απο τον Αύγουστο και τον τελευταίο μήνα με έχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις. Μια μέρα ειδικά άνα 10 λεπτά έκανε αποσυνδέσεις και εγώ ήμουν συνέχεια στην αναμονή για να με εξυπηρετήσουν. Μου είπαν να βγάλω την τηλεφωνική συσκευή και να αφήσω μόνο το modem-router επάνω, το έκανα. Αλλαξα modem μήπως έφταιγε αυτό για τις αποσυνδέσεις. Είχα 12mbps και μου το μείωσαν στα 8 γιατί δεν το άντεχε η γραμμή και γι αυτό είχα τις αποσυνδέσεις. Απο την στιγμή που το μείωσαν το τηλέφωνο έχει παράσιτα λες και μιλάω απο το υπερπέραν. Να σημειώσω οτι έχω φίλτρο και σπλιτερ επάνω στην τηλεφωνική γραμμή κανονικά. Χθες πάλι μου έκανε απανωτές αποσυνδέσεις το βράδυ. Πήρα σήμερα το πρωί τηλ. και μου είπε κάποιος απο αυτούς να βάλω φίλτρο και στην άλλη τηλ συσκευή του σπιτιού (η οποία δεν είναι αυτή που έχει τα παράσιτα), να μικρύνω το καλώδιο που έχω βάλει στο modem - σπλιτερ γιατί όσο πιο μακρύ είναι λέει μου προκαλεί πρόβλημα. Επίσης μου είπε οτι θα μου ανεβάσουν πάλι την ταχύτητα αν και επισήμανα οτι εκείνοι μου την μείωσαν γιατί κατά τα λεγόμενά τους δεν αντέχει η γραμμή μου. Ελεος πια, έχουν καταντήσει αηδία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω διακοπή σύνδεσης πορόλο που δεν έχω κλείσει χρόνο και πόσο θα μου κοστίσει; Δεν αντέχω άλλο πραγματικά!

 

με τετοια προβληματα..φευγεις και χωρις να πληρωσης τελος διακοπης. στειλτους την αιτηση διακοπης/καταγγελια συμβασης μαζι με ενα πολυσελιδο υπομνημα των προβληματων που αντιμετωπισες κι αντιμετωπιζεις...στειλτο και στο συνηγορο του καταναλωτη, ΕΕΤΤ και να δεις τι γρηγορα θα σου απαντησουν :) ετσι εκανα κι εγω κι εφυγα μια χαρα!

 

αν θες χελπ....στειλε μου πμ.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

κ εγω εχω splitter....απλα για να μπορεσω απο το κεντρικο μπριζακι να στειλω μια τηλ γραμμη στην τηλεφωνικη συσκευη κ μια στο ρουτερ μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/390287546.png

 

και απο την Forthnet:

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 871.10Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 17.25Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Θεσσαλονίκη - Σταυρουπολη

Είμαι 400 μέτρα μακρυα απο το dslam και το download bandwith που εχω είναι: 20.500Kb/s

 

εχω πετυχει μεχρι και 2,2Mb/sec σταθερα απο torrent.

 

το μονο μειον ειναι κάποιες αποσυνδέσεις σχετικα λιγες, αλλα εφοσον επανασυνδεεται μετα απο λιγα λεπτα και τα torrent συνεχιζουν...

δε με πειραζουν καθόλου...

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

@ FoXfOxFoX φιλε μου μπορεις να μου πεισ ποσο θορυβο εχεις στο downstream

k sto upstream?? για το SNR MARGIN αναφερομαι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Link Information

 

Uptime: 0 days, 0:00:31

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 20.310

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,5 / 14,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 7 / 0

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

Link Information

 

Uptime: 0 days, 0:00:31

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 20.310

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,5 / 14,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 7 / 0

 

σευχαριστω φιλε μου...τελικα σε συγκριση με τα δικα μου τα 16 που πιανω ειναι

λιγα....κανονικα θα επρεπε να κλειδωνω κοντα στα 18-19μβ

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Είχα και έχω PSTN αλλά η τηλεφωνική γραμμή μοιράζεται στο Modem και στην τηλεφωνική συσκευή γι αυτό έχω το splitter...

 

Από την forhnet μου είχαν πει σε κάποια φάση που είχα προβλήματα ότι το modem είναι καλύτερα συνδεδεμένο μόνο του κατευθείαν στην πρίζα και κάθε τηλεφωνική συσκευή που χρησιμοποιείται να έχει την δικιά της πρίζα και φίλτρο βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...