Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ αίτηση από 13/2 και ακόμα τ'ιποτα.

Όσοι κάνουν πάντως αιτήσεις από 15/4 και μετά συνδέονται το πολύ σε ένα μήνα.

 

pou to xes auto file;;;

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί νεα διάταξη που επιτρέπει στους συνδρομητες να έχουν ενεργή adsl και δεσμεύει τον ΟΤΕ να απαντήσει σε 10 μέρες. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στην πράξη.

 

http://www.adslgr.com έχει πολλά σχετικά

Link to comment
Share on other sites

εγω απο 18 μαρτιου και μεχρι σημερα μ εχουν με μια demo συνδεση και καθε υπαλληλος λεει τις δικες του δικαιολογιες.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί νεα διάταξη που επιτρέπει στους συνδρομητες να έχουν ενεργή adsl και δεσμεύει τον ΟΤΕ να απαντήσει σε 10 μέρες. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στην πράξη.

 

http://www.adslgr.com έχει πολλά σχετικά

 

μη νομιζεις και εγω εχω κανει αιτηση απο 16/4 με καταχωρηση 23/4 και ακομα ειμαι οπως εσυ.βεβαια και λογο μετακομισης που εκανα εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους.απλα να τους παιρνεις συχνα τηλ.να μην τους αφηνεις.ετσι κανω και εγω απο μια μερα και μετα και ξαφνικα αρχισα να μα8ενω νεα.τουλαχιστον ξεπαγωσε η αιτηση μου που ηταν στα αζητητα 1 μηνα περιπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, σε αυτούς που έχουν 2play και τους έρχεται και λογαριασμός. Όσον αφορά το κόστος, είναι αυτό που διαφημίζεται ή φτάνει με διάφορες χρεώσεις +50 ευρώ; Διότι με έχουν πάρει τηλέφωνο και μου έχουν κάνει αυτή την προσφορά και εγώ το σκέφτομαι αφού πληρώνω στον πΟΤΕ 250 ευρώ το δίμηνο (μαζί με συνδρομή ΟΤΕΝΕΤ). Αξίζει λοιπόν, από πλευράς χρέωσης;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σήμερα θα κάνω αίτηση...Ήθελα να ρωτήσω, περίπου τι ταχύτητες πιάνετε και όσο περιμένατε για ενεργοποίηση μείνατε χωρίς τηλέφωνο?
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις κινητά παρά μόνο σταθερά και ίντερνετ πας στα 80ε το δίμηνο.

 

Οι ταχύτητες είναι από 8-10mbps ανάλογα τη γραμμή, απόσταση από το κέντρο κτλ. Συνηθως οι περισσότεροι κατεβαζουν με 800kb-1 mb.

 

Μην κοψεις dsl από οποια εταιρία και αν είναι δεν υπάρχει πρόβλημα πλεον όπως παλιά, σίγουρο.

 

Χωρίς Τηλέφωνο μένεις την μέρα της ενεργοποίησης καν 2ωρο. Αξίζει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σε οσους χρησιμοποιουν ηδη το 2play.

 

Το IP σας ειναι static ή αλλαζει καθε φορα που συνδεεστε/ανοιγετε το modem?

 

ευχαριστω

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

FORTHNET KAI BLAKEIES

Prepei na to katalaboume oloi,exoun arxisei oloikai lene gia 8mbs kai 10 kai 20.Exw filous pou exoun balei to 2 play opws blepw kai edw mesa kai zitima na pianoun 1mbs taxhthta.Exw synadelfo pou perimenei 2 mhnes!!!! gia na tou syndesoun thn adsl apo forthnet.APLA EINAI APATEWNES amolane pirotexnimata gia 10mbs taxhthtes krlp kai tipote apo ola ayta den einai efikto sthn pragmatikothta.An sou xalasei h gramh thn ebapses giati den exoun texniko prosopiko.Apla oi typoi mpikan sthn agora na kanoun platsiko na mas paroun ta lefta kai meta apo 1-2 xronia na diorththoun ta pramata.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να κάνω μια ερώτηση.Έχω κάνει αίτηση και περιμένω. Είπαν θα μου στείλουν μοντεμ USR. προφανώς είναι απλό. έχω το ρουτερ απο το adsl in a box plus, to linksys wag354g. μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό ή δεν θα πιάνει τις ταχύτητες που προσφέρει η forthnet?

πρεπεί να αγοράσω άλλο ρουτερ?

μπορω να τους ζητήσω να μου στείλουν άλλο αντι για το USR και να πληρώσω τη διαφορά?

αν πρέπει να αγοράσω υπάρχει κάποιο που προτείνεται?

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

FORTHNET KAI BLAKEIES

Prepei na to katalaboume oloi,exoun arxisei oloikai lene gia 8mbs kai 10 kai 20.Exw filous pou exoun balei to 2 play opws blepw kai edw mesa kai zitima na pianoun 1mbs taxhthta.Exw synadelfo pou perimenei 2 mhnes!!!! gia na tou syndesoun thn adsl apo forthnet.APLA EINAI APATEWNES amolane pirotexnimata gia 10mbs taxhthtes krlp kai tipote apo ola ayta den einai efikto sthn pragmatikothta.An sou xalasei h gramh thn ebapses giati den exoun texniko prosopiko.Apla oi typoi mpikan sthn agora na kanoun platsiko na mas paroun ta lefta kai meta apo 1-2 xronia na diorththoun ta pramata.

 

 

Φίλε μου χωρίς να γνωρίζω και πολλά πιστεύω ότι υπερβάλεις! Γενικότερα τα ευρυζωνικά δίκτυα άρχισαν να αναβαθμίζονται στην Ελλάδα και αυτά που προσφέρει η forthnet και κάθε forthnet δεν είναι απαραίτητα πυροτεχνήματα! Ίσως αρχικά να υπάρχουν προβλήματα, λογικό είναι, αλλά με τον καιρό θα διορθωθούν όλα και δεν μιλάω για 1-2 χρόνια..Είδες τι εξέλιξη υπάρχει τους τελευταίους μήνες! Από εκεί που έκαναν 2 μήνες να ενεργοποιήσουν τις γραμμές τώρα σε 1 μήνα είσαι οκ! Τέλος η forthnet δεν είναι εταιρία της πλάκας! Δεν κοιτάει να μας πάρει τα λεφτά.. Δεν την συμφέρει! Σκοπός της είναι να γίνει "default" και να πάρει τη θέση του ΟΤΕ... Τέλος πάντων, αν αργήσει να μου ενεργοποιηθεί κι εμένα η σύνδεση να είσαι σίγουρος ότι πρώτος θα μπω να τους βρίσω :p

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

FORTHNET KAI BLAKEIES

Prepei na to katalaboume oloi,exoun arxisei oloikai lene gia 8mbs kai 10 kai 20.Exw filous pou exoun balei to 2 play opws blepw kai edw mesa kai zitima na pianoun 1mbs taxhthta.Exw synadelfo pou perimenei 2 mhnes!!!! gia na tou syndesoun thn adsl apo forthnet.APLA EINAI APATEWNES amolane pirotexnimata gia 10mbs taxhthtes krlp kai tipote apo ola ayta den einai efikto sthn pragmatikothta.An sou xalasei h gramh thn ebapses giati den exoun texniko prosopiko.Apla oi typoi mpikan sthn agora na kanoun platsiko na mas paroun ta lefta kai meta apo 1-2 xronia na diorththoun ta pramata.

 

Η ταχύτητα και η ενεργοποίηση είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Στην ταχύτητα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις (εκτός αν αναφέρεσαι σε 2play πάνω από το δίκτυο του ΟΤΕ).

Στην ενεργοποίηση όμως έχεις δίκιο, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν όντως μεγάλες καθυστερήσεις.

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

to 2 play den einai pote panw apo diktio tou ote,dinete mono sto diktio ths forthnet.Apla lew oti h forthnet exei amolisei to pirotexnima 8mbs gia na arpaxei kosmo kai pote ma pote den tha dei kanenas oute kan 4 mbs.ayto einai apath.Kai an xalasei h gramh den exei texniko prosopiko apla perimeneis ton ote pali.
Link to comment
Share on other sites

to 2 play den einai pote panw apo diktio tou ote,dinete mono sto diktio ths forthnet.Apla lew oti h forthnet exei amolisei to pirotexnima 8mbs gia na arpaxei kosmo kai pote ma pote den tha dei kanenas oute kan 4 mbs.ayto einai apath.Kai an xalasei h gramh den exei texniko prosopiko apla perimeneis ton ote pali.

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009513

Η υπηρεσία διατίθεται σε όλη την Ελλάδα, στην ταχύτητα του 1Mbps. Ειδικά, για τις περιοχές κάλυψης του ιδιόκτητου δικτύου Forthnet, μπορείτε να απολαύσετε στην ίδια τιμή, broadband internet σε ταχύτητα έως 10Mbps, ενώ παράλληλα αποδεσμεύεστε πλήρως από τα πάγια τέλη ΟΤΕ.

Οι περισσότεροι συνδρομητές βλέπουν πάνω από 8. Πίστεψέ με.

 

Για την βλάβη και το τεχνικό προσωπικό έχεις δίκιο, αφού ο ΟΤΕ παραμένει (όπως ορίζει η νομοθεσία) ο κύριος υπεύθυνος της γραμμής.

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να κάνω μια ερώτηση.Έχω κάνει αίτηση και περιμένω. Είπαν θα μου στείλουν μοντεμ USR. προφανώς είναι απλό. έχω το ρουτερ απο το adsl in a box plus, to linksys wag354g. μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό ή δεν θα πιάνει τις ταχύτητες που προσφέρει η forthnet?

πρεπεί να αγοράσω άλλο ρουτερ?

μπορω να τους ζητήσω να μου στείλουν άλλο αντι για το USR και να πληρώσω τη διαφορά?

αν πρέπει να αγοράσω υπάρχει κάποιο που προτείνεται?

 

Apo oti mou eipan to asirmato Linksys pou dinete me to ADSL in a box plus, ypostirizei kanonika ADSL2 taxytites ara tha douleuei xori problima me ta 10Mbps.

Link to comment
Share on other sites

to 2 play den einai pote panw apo diktio tou ote,dinete mono sto diktio ths forthnet.Apla lew oti h forthnet exei amolisei to pirotexnima 8mbs gia na arpaxei kosmo kai pote ma pote den tha dei kanenas oute kan 4 mbs.ayto einai apath.Kai an xalasei h gramh den exei texniko prosopiko apla perimeneis ton ote pali.

 

 

Υπερβολικός πολύ είσαι, από την 1η στιγμή είμαι 8mbs με 500+ upload

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παροτι αντιμετωπιζω πολλα προβληματα με την ενεργοποιηση της υπηρεσιας 2play πιστευω οτι η επιλογη της forthnet ειναι η καλυτερη που υπαρχει αυτη τη στιγμη απο πλευρας τιμης αλλα και εταιριας σε σχεση με τους αλλους παροχους.χωρις να θελω να κατηγορισω τους αλλους παροχους γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=22

 

Δείτε εδώ, κανένα πρόβλημα σχεδόν μετά την ενεργοποίηση, το θέμα είναι να σε ενεργοποιήσουν.

Και εγώ νομίζω πως η 4νετ είναι η καλύτερη επιλογή, άσχετα με αυτά που συμβαίνουν στο χρόνο ενεργοποίησης.

 

Που να δειτε τι γίνεται με on, tellas χειρότερα τα πράγματα.

 

Ασε που οι τελευταίοι που κάνουν αίτηση συνδέονται σε ένα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Apo oti mou eipan to asirmato Linksys pou dinete me to ADSL in a box plus, ypostirizei kanonika ADSL2 taxytites ara tha douleuei xori problima me ta 10Mbps.

 

Είμαι στο 2play με το συγκεκριμένο router, το WAG354G v2, είναι ADSL2+, συγχρονίζει κανονικά (σε εμένα γύρω στα 9800/510), απλά ΜΗΝ κάνεις αναβάθμιση σε firmware 1.01.58, γιατί εγώ που έκανα, έχω πρόβλημα στη σταθερότητα του wireless (η ταχύτητα με wireless παίζει, ανάλογα με τα κέφια του, από 150/250 έως 2200/440) και είναι ολόκληρη ιστορία να ξαναγυρίσεις σε προηγούμενο firmware. Εγώ, δεν τα κατάφερα ακόμη, ούτε με soft reset, ούτε με hard(core) reset. Με ethernet κατεβάζει μια χαρά (από ορισμένα site, μέχρι και 850 kb/sec)

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν τηλεφωνο απο την ASC στη Ναξο και μου ειπαν οτι εχω ενα πακετακι απο forthnet και τους ειπα να μου το φερουν Αθηνα!!! Μαλλον ρουτερακι ελπιζω να ειναι!!!!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 2play με το συγκεκριμένο router, το WAG354G v2, είναι ADSL2+, συγχρονίζει κανονικά (σε εμένα γύρω στα 9800/510), απλά ΜΗΝ κάνεις αναβάθμιση σε firmware 1.01.58, γιατί εγώ που έκανα, έχω πρόβλημα στη σταθερότητα του wireless (η ταχύτητα με wireless παίζει, ανάλογα με τα κέφια του, από 150/250 έως 2200/440) και είναι ολόκληρη ιστορία να ξαναγυρίσεις σε προηγούμενο firmware. Εγώ, δεν τα κατάφερα ακόμη, ούτε με soft reset, ούτε με hard(core) reset. Με ethernet κατεβάζει μια χαρά (από ορισμένα site, μέχρι και 850 kb/sec)

 

mic_nick45 euxaristo gia tin pliroforia.

Paei kairos pou koitaksa gia firmware, tote den ixe bgei kanena. An kai den exo kanena problima me to proegatestimeno firmware...

 

Na rotiso kati allo. H piotita sto tilefono tis forthnet pos ine se sxesi me tou ote??

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει κανει καποιος αλλος εκτος απο μενα αιτηση για 2play και λογο μετακομισης περυσι να εχει κρατησει τον ιδιο αριθμο , δηλαδη φορητοτητα σε αλλη περιοχη, και να μην μπορει η φορθνετ να βγαλει ακρη και να τον εχει στο περιμενε?αν ναι ποσα χρονια περνει η διαδικασια γιατι εχω βαρεθει να τους περνω τηλεφωνο να πειμενω ποση ωρα στην αναμονη οταν φυσικα βγαλω γραμμη και τελικα να μου λενε κυρια ταδε πως μπορω να σας εξυπηρετησω...........τον αριθμο ενεργοποιησης παρακαλω.........ειστε ο κυριος ταδε.........περιμενετε παρακαλω(συνεχιζω το ποτο μου με τη μουσικη)............σε ποιο κεντρο ειστε τωρα........σε ποιο εισαστε πριν............μισο λεπτο παρακαλω............απ οτι βλεπω δεν εχει γινει επαναπροωθηση?????????γατι απαντω αφου τα ξερετε τα στοιχεια αφου σας τα εχω δωσει περιπου πριν 2.5 βδομαδες και μου ειπατε οτι τωρα που εχετε τα στοιχεια θα κανετε επαναπροωθηση και περιπου 20 μερες θα εχει γινει η ενεργοποιηση????????????????να ξερετε δεν μπωρω να γνωριζω γιατι δεν εχεδι προχωρησει η διαδικασια γιατι ανηκει σε αλλο τμημα....μπωρω να εχω ενα τηλ επικοινωνιας με το αλλο τμημα??????ΟΧΙ θα το δωσω εγω σαν επιγον καλεστε την αλλη βδομαδα:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: .υπαρχει αλλος αμοιοπαθεις απλα για να ξερω.:!: :!: :!: :!:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακομα περιμενω.

Αναμενομενη ενεργοποιηση 18/5.

Περιμενουν ΟΤΕ να κανει αλλαγη γραμμης απο ISDN σε PSTN.

Πηρα 134 και ειναι σε αναμονη η αλλαγη απο 26/4.

Η κοπελα μου ειπε οτι την καθυστερουν την φορητοτητα αρκετα.

Μηπως το κανουν επιτηδες.... Χε χε!

Δεν μπορω να κανω και πολλα απλα περιμενω.

Μονο και μονο η ιδεα οτι θα φυγω απο τον π****η τον ΟΤΕ με φτιαχνει.

Υπομονη παιδια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...