Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως στην επαρχία από ότι βλέπω είναι το πρόβλημα. Στις μεγάλες πόλεις από ότι βλέπω οι ποιο πολλοί είστε ευχαριστημένοι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ στο Μαρούσι κατεβάζω με 250kb/sec maximum.

 

Θα ήταν ιδανικά, δηλαδή, τα 750kb/sec που προαναφέρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οπως όλα στην Ελλάδα έτσι και στο Ιντερνετ είμαστε των άκρων και εξηγώ : η Forthnet όταν πρωτοξεκίνησε πηγαινε με τουλάχιστο 8mbs στην περιοχή μου, αυτή την στιγμή που γράφω εγραψε 215 kbs στο speedtest, και αυτο γίνεται συνέχεια επι 5 μήνες τώρα (στην επαρχία και συγκεκριμένα στην Σάμο), και ερωτώ θα πρέπει να είμαι ευχαριστήμενος? , δεν θα μπορουσε να υπάρχει μια στεοιχειώδη ενημέρωση η ένα συγκεκριμένο πλάνο αναβάθμισης ? Εμείς οι κταναλωτές πρέπει να πληρώνουμε πάντα την νύφη?
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οπως όλα στην Ελλάδα έτσι και στο Ιντερνετ είμαστε των άκρων και εξηγώ : η Forthnet όταν πρωτοξεκίνησε πηγαινε με τουλάχιστο 8mbs στην περιοχή μου, αυτή την στιγμή που γράφω εγραψε 215 kbs στο speedtest, και αυτο γίνεται συνέχεια επι 5 μήνες τώρα (στην επαρχία και συγκεκριμένα στην Σάμο), και ερωτώ θα πρέπει να είμαι ευχαριστήμενος? , δεν θα μπορουσε να υπάρχει μια στεοιχειώδη ενημέρωση η ένα συγκεκριμένο πλάνο αναβάθμισης ? Εμείς οι κταναλωτές πρέπει να πληρώνουμε πάντα την νύφη?

 

Κατ'αρχάς τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα, καλύτερα να δεις με τι ταχύτητα κατεβάζεις από μεγάλα sites όπως apple.com, nvidia.com ή από τον ftp του ntua.

 

Γενικά πάντως από τον Οκτώβριο η forthnet έχει τρελό πρόβλημα με τη ταχύτητα του internet σε όλη την Ελλάδα και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Και δυστυχώς δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι μια και στο συμβόλαιο αναφέρεται ξεκάθαρα το έως 24Mbps και το ότι οι ταχύτητες των συνδέσεων ADSL δεν είναι εγγυημένες.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτερα πρωι ,dsl connection γιοκ :(

Θα ερθει τεχνικος ,αγνωστο ποτε ..:blink:

Καλα ξεμπερδεματα να εχω :wacko::blink:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα, καλύτερα να δεις με τι ταχύτητα κατεβάζεις από μεγάλα sites όπως apple.com, nvidia.com ή από τον ftp του ntua.

 

Γενικά πάντως από τον Οκτώβριο η forthnet έχει τρελό πρόβλημα με τη ταχύτητα του internet σε όλη την Ελλάδα και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Και δυστυχώς δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι μια και στο συμβόλαιο αναφέρεται ξεκάθαρα το έως 24Mbps και το ότι οι ταχύτητες των συνδέσεων ADSL δεν είναι εγγυημένες.:mad:

 

Μπορεί να μην είναι όλα αξιόπιστα όλα τα speedtests. Για εμένα το speedtest.net με επιλογή την Αθήνα πάντα ότι μου βγάζει είναι αληθινό αφού στη συνέχεια όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο συνήθως από την nvidia ή ati (drivers) κατεβάζει με την ταχύτητα που μου δείχνει το speedtest. Αυτό δεν μπορεί να είναι τόσο σύμπτωση.

Και όσο για την ταχύτητα που λες δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι δηλαδή τι εννοείς ότι θα δεχτώ να έχω ταχύτητες μικρότερες του 1 Mbps (από το μεσημέρι και μέτα πάντα) επειδή γράφουν στα συβόλαια εως 24 Mbps και δεν θα ζητήσω να παίζει σωστά η γραμμή μου βέβαια όσο σωστά γίνεται. Τη μισή ταχύτητα να είχα από τα 24 ευχαριστημένος θα ήμουν. Αλλά ούτε αυτό μπορούν να μου δώσουν. Ε όχι φίλε μου αυτό είναι κοροιδία γιατί πριν είχα 2 Mbps και έφυγα για ανεβάσω την ταχύτητα μου και όχι να την κατεβάσω. Απλά άλλαξα πάροχο. Εκτός αν συμβιβάζεσαι με αυτές τις ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβετε κάποια πράγματα πριν πείτε οτιδήποτε:

 

1.ΟΛΑ ΤΑ speedtests είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ!Και όχι μόνο από προσωπική εμπειρία αλλά αν θέλτε και από προσωπική εμπειρία......σε torrents από prive trackers (φανταστείτε.......βάζω την ταχύτητα από torrents όχι από σταθερούς server!!) κατεβάζω με 1.2ΜΒ/sec ενώ τα speed tests στην καλύτερη μου βγάζουν τα μισά!!!

 

2.Οι αποσυνδέσεις,οι ταχύτητες κ.α. επηρεάζονται από το DSLAM (πόσοι είναι "πάνω" σε αυτό και πόσοι μπαίνουν ταυτόχρονα κατά μέσο όρο),από την απόσταση από τα κτίρια του (Π)ΟΤΕ,από το δίκτυο χαλκού της περιοχής σας,από το κουτί έξω από το σπίτι σας,από την καλωδίωση του σπιτιού σας και από διάφορες άλλες ρυθμίσεις που σχετίζονται με router-υπολογιστές κ.α.!

 

3.Η σταθερότητα και η ταχύτητα του ίντερνετ ΒΕΒΑΙΑ και επηρεάζεται και από την εταιρεία (διασύνδεση με το εξωτερικό κ.α.!)

 

Μετά από αυτά που ανέφερα επιγραμματικά μπορείτε να καταλάβετε ότι τα πράγματα είναι λίγο κάπως όσον αφορά το τι φταίει!Για παράδειγμα.......έχω Forthnet Double Play εδώ και 1.5 χρόνο,Ν.Σμύρνη στην πλατεία κοντά,συγχρονίζω με 13-14MBPS παρόλο που το σπίτι είναι απλά.....αρχαίο....!Όπως ανέφερα πιο πάνω φουλάρω την σύνδεση μου κάθε φορά!Δεν έχω αποσυνδέσεις και γενικώς κανένα παράπονο (ούτε τηλεφωνία,ούτε τίποτα!).Το καλοκαίρι που λείπουν όλοι κάποια στιγμή έφτασα να συγχρονίζω (και να κατεβάζω με την αντίστοιχη ταχύτητα) με 17-18MBPS!!!!!Παρόμοια αποτελέσματα με μένα έχουν άλλοι 2 φίλοι μου.ΟΜΩΣ (σας το αναφέρω αυτό για να δείτε διαφορές σε μικρές αποστάσεις......ούτε καν σύγκριση μεγάλων πόλεων με μικρές της επαρχίας) άτομα που μένουν Άνω Ν.Σμύρνη έχουν όλο προβλήματα!!!!Εκεί ξέρουμε όλοι ότι φταίει το δίκτυο χαλκού που απλά είναι τραγικό!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι όλα αξιόπιστα όλα τα speedtests. Για εμένα το speedtest.net με επιλογή την Αθήνα πάντα ότι μου βγάζει είναι αληθινό αφού στη συνέχεια όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο συνήθως από την nvidia ή ati (drivers) κατεβάζει με την ταχύτητα που μου δείχνει το speedtest. Αυτό δεν μπορεί να είναι τόσο σύμπτωση.

Και όσο για την ταχύτητα που λες δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι δηλαδή τι εννοείς ότι θα δεχτώ να έχω ταχύτητες μικρότερες του 1 Mbps (από το μεσημέρι και μέτα πάντα) επειδή γράφουν στα συβόλαια εως 24 Mbps και δεν θα ζητήσω να παίζει σωστά η γραμμή μου βέβαια όσο σωστά γίνεται. Τη μισή ταχύτητα να είχα από τα 24 ευχαριστημένος θα ήμουν. Αλλά ούτε αυτό μπορούν να μου δώσουν. Ε όχι φίλε μου αυτό είναι κοροιδία γιατί πριν είχα 2 Mbps και έφυγα για ανεβάσω την ταχύτητα μου και όχι να την κατεβάσω. Απλά άλλαξα πάροχο. Εκτός αν συμβιβάζεσαι με αυτές τις ταχύτητες.

 

Δεν είπε κανείς να συμβιβαστείς. Σαφέστατα καλά έκανες και άλλαξες πάροχο (κάτι το οποίο θα κάνω και εγώ αν δω ότι συνεχίζεται αυτή η κατάσταση...). Αυτό που απλώς είπα είναι ότι από την ίδια τη Forthnet δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι (π.χ να μην πληρώσεις λογαριασμούς ή να φύγεις πριν το 12μηνο χωρίς να πληρώσεις τα 70 ευρώ) πολύ απλά διότι έχει την έτοιμη δικαιολογία του ΕΩΣ 24 Mbps...

Καταλάβετε κάποια πράγματα πριν πείτε οτιδήποτε:

 

1.ΟΛΑ ΤΑ speedtests είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ!Και όχι μόνο από προσωπική εμπειρία αλλά αν θέλτε και από προσωπική εμπειρία......σε torrents από prive trackers (φανταστείτε.......βάζω την ταχύτητα από torrents όχι από σταθερούς server!!) κατεβάζω με 1.2ΜΒ/sec ενώ τα speed tests στην καλύτερη μου βγάζουν τα μισά!!!

 

2.Οι αποσυνδέσεις,οι ταχύτητες κ.α. επηρεάζονται από το DSLAM (πόσοι είναι "πάνω" σε αυτό και πόσοι μπαίνουν ταυτόχρονα κατά μέσο όρο),από την απόσταση από τα κτίρια του (Π)ΟΤΕ,από το δίκτυο χαλκού της περιοχής σας,από το κουτί έξω από το σπίτι σας,από την καλωδίωση του σπιτιού σας και από διάφορες άλλες ρυθμίσεις που σχετίζονται με router-υπολογιστές κ.α.!

 

3.Η σταθερότητα και η ταχύτητα του ίντερνετ ΒΕΒΑΙΑ και επηρεάζεται και από την εταιρεία (διασύνδεση με το εξωτερικό κ.α.!)

 

Μετά από αυτά που ανέφερα επιγραμματικά μπορείτε να καταλάβετε ότι τα πράγματα είναι λίγο κάπως όσον αφορά το τι φταίει!Για παράδειγμα.......έχω Forthnet Double Play εδώ και 1.5 χρόνο,Ν.Σμύρνη στην πλατεία κοντά,συγχρονίζω με 13-14MBPS παρόλο που το σπίτι είναι απλά.....αρχαίο....!Όπως ανέφερα πιο πάνω φουλάρω την σύνδεση μου κάθε φορά!Δεν έχω αποσυνδέσεις και γενικώς κανένα παράπονο (ούτε τηλεφωνία,ούτε τίποτα!).Το καλοκαίρι που λείπουν όλοι κάποια στιγμή έφτασα να συγχρονίζω (και να κατεβάζω με την αντίστοιχη ταχύτητα) με 17-18MBPS!!!!!Παρόμοια αποτελέσματα με μένα έχουν άλλοι 2 φίλοι μου.ΟΜΩΣ (σας το αναφέρω αυτό για να δείτε διαφορές σε μικρές αποστάσεις......ούτε καν σύγκριση μεγάλων πόλεων με μικρές της επαρχίας) άτομα που μένουν Άνω Ν.Σμύρνη έχουν όλο προβλήματα!!!!Εκεί ξέρουμε όλοι ότι φταίει το δίκτυο χαλκού που απλά είναι τραγικό!

Αγαπητέ runner, ξέρουμε πολύ καλά ότι το σε τι ταχύτητα θα συγχρονίσει το router σου αλλά και τα ενδεχόμενα προβλήματα με αποσυνδέσεις, θόρυβο κ.τ.λ εξαρτώνται καθαρά από τη ποιότητα της τηλεφωνικής σου γραμμής και την απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ. Και αυτό σαφέστατα δεν έχει να κάνει με τη forthnet.

 

Aυτό για το οποίο κατακρίνουμε τη forthnet είναι για τη πραγματική ταχύτητα που τελικά έχεις, κάτι το οποίο εξαρτάται καθαρά από τις υποδομές της εταιρείας (backbone/διασύνδεση DSLAMs με τις εγκαταστάσεις της, διασύνδεση με εξωτερικό και εγχώριους παρόχους, ρύθμιση εξοπλισμού για σωστή δρομολόγηση κ.τ.λ). Υπάρχει γενικό πρόβλημα από τον Οκτώβριο και δεν κάνουν κάτι. Μπες στο adslgr και θα καταλάβεις, μέχρι και μαζική καταγγελία έγινε.

 

Εγώ για παράδειγμα συγχρονίζω στα 15Mbps χωρίς αποσυνδέσεις. Γενικά η γραμμή μου είναι μια χαρά. Αρχικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εδώ και μερικές εβδομάδες όμως τις ώρες αιχμής κατεβάζω με 50-100 KB/s... H υψηλότερη ταχύτητα που έχω δει είναι 300 ΚΒ/s ενώ δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχω φτάσει σε σημείο να κατεβάζω με 10-20 KB/s (επίπεδα dial-up δηλαδή). Και δεν μιλάω φυσικά για torrents που ξέρουμε πως οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες αλλά για κατέβασμα από μεγάλα sites όπως apple, nvidia ή από τους ftp του ntua και της forthnet. Για να μη σχολιάσω το πως σέρνονται και κολλάνε τα βιντεάκια στο youtube. Kαι ως δια μαγείας από τις 4-5 το πρωί έως και τη 1 περίπου το μεσημέρι, τα προβλήματα λύνονται! Κατεβάζω με 1-1,9 ΜΒ/s και το youtube πετάει. Άρα μιλάμε καθαρά για πρόβλημα της forthnet... Έχω επικοινωνήσει με το τμήμς τεχνικής υποστήριξης αλλά δεν βγάζω άκρη. Και δυστυχώς δεν έχω μόνο εγώ τα προβλήματα αυτά.

 

Κατά τα άλλα με το τηλέφωνο δεν έχω πρόβλημα ενώ γενικά η υπηρεσία λειτουργεί αδιάλειπτα, ποτέ δεν έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο ή internet...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς να συμβιβαστείς. Σαφέστατα καλά έκανες και άλλαξες πάροχο (κάτι το οποίο θα κάνω και εγώ αν δω ότι συνεχίζεται αυτή η κατάσταση...). Αυτό που απλώς είπα είναι ότι από την ίδια τη Forthnet δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι (π.χ να μην πληρώσεις λογαριασμούς ή να φύγεις πριν το 12μηνο χωρίς να πληρώσεις τα 70 ευρώ) πολύ απλά διότι έχει την έτοιμη δικαιολογία του ΕΩΣ 24 Mbps...

 

 

Όχι μόνο τα 70 δεν πλήρωσα αλλά ούτε το λογαριασμό για τον ένα μήνα που ήμουν σ΄αυτους. Απλά είναι τα πράγματα κάνεις μια καταγγελία σύμβασης με τις ανάλογες κοινοποιήσεις. Και το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι ταχύτητες αλλά και το latency που είναι μεγάλο και αποσυνδέσεις. Προσωπικά παίζω ένα οnline game (ή μάλλον έπαιζα) γιατί από την ημέρα που έβαλα forthnet είναι μετρημένες οι ώρες που μπορούσα να είμαι μέσα. Και αυτό γιατί όταν το latency της γραμμής είναι μεγάλο απλά το δεν μπορείς να κάνεις login στο game. Και όλα αυτα σε καινούρια οικοδομή ενός χρόνου και απόσταση από το dslam 1,3 χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνώ ότι κάποιες ώρες την ημέρα μπορεί να έχει προβλήματα.Εγώ πριν λίγο καιρό είχα μικρά προβλήματα με το youtube.Παίζει ρόλο βέβαια και η ώρα που μπαίνει κάποιος.Για αυτά σίγουρα φταίει η Forthnet απλώς εγώ ανέφερα κάποια πράγματα για κάποια παιδιά που λένε διάφορα πράγματα χωρίς πρώτα να ελέγξουν άλλες παραμέτρους.Ελπίζω να προχωρήσουν σε κάποιου είδους αναβάθμιση σύντομα!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν βλέπω ότι μια γραμμή κατεβάζει από ΤΟΡΡΕΝΤΣ (private tracker) σταθερά με 1.2mb, τη στιγμή που μαξ κλειδώνει στα 14, τότε μόνο ΣΤΑΘΕΡΗ μπορεί να χαρακτηριστεί.

Από εκεί και πέρα όπως έχουν πει και πολλά παιδιά πιο πάνω, δε βγάζουμε συμπεράσματα από speedtest του διαδικτύου και πάντα τσεκάρουμε πόσο μακριά βρίσκεται το DSLAM της γραμμής μας.Ό,τι και να κάνουμε, δεν πρόκεται να έρθει πιο κοντά το DSLAM και ακόμα και αν αλλάξει κάποιος πάροχο, δε σημαίνει ότι θα βελτιωθεί η ταχύτητα της γραμμής του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν βλέπω ότι μια γραμμή κατεβάζει από ΤΟΡΡΕΝΤΣ (private tracker) σταθερά με 1.2mb, τη στιγμή που μαξ κλειδώνει στα 14, τότε μόνο ΣΤΑΘΕΡΗ μπορεί να χαρακτηριστεί.

Από εκεί και πέρα όπως έχουν πει και πολλά παιδιά πιο πάνω, δε βγάζουμε συμπεράσματα από speedtest του διαδικτύου και πάντα τσεκάρουμε πόσο μακριά βρίσκεται το DSLAM της γραμμής μας.Ό,τι και να κάνουμε, δεν πρόκεται να έρθει πιο κοντά το DSLAM και ακόμα και αν αλλάξει κάποιος πάροχο, δε σημαίνει ότι θα βελτιωθεί η ταχύτητα της γραμμής του.

 

Στο ότι αν αλλάξεις πάροχο κάνεις λάθος ότι δεν βελτιώνετε η ταχύτητα γιατί πριν με τον ΟΤΕ 2 αρα είχα και πάντα με 220 kbit/s κατέβαζα όπως και ο γείτονας με 24 αρα με 2,2 Mbit/s κατεβάζει σταθερά και όλες τις ώρες. Τι να λέμε τώρα μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι αν αλλάξεις πάροχο κάνεις λάθος ότι δεν βελτιώνετε η ταχύτητα γιατί πριν με τον ΟΤΕ 2 αρα είχα και πάντα με 220 kbit/s κατέβαζα όπως και ο γείτονας με 24 αρα με 2,2 Mbit/s κατεβάζει σταθερά και όλες τις ώρες. Τι να λέμε τώρα μέρα με τη νύχτα.

 

Πολλά τα παράπονα για τη forthnet τελικά.Εμένα τελικά για κάποια restart του router μου ζητάνε να αφαιρέσω από 2 δωμάτια τις τηλεφωνικές συσκευές που έχω για να ανέβει δήθεν η τάση γιατί αυτοί δεν μπορούν να δώσουν την τάση που δίνει ο ΟΤΕ.

Καμαρώνουν για τους 200.000 συνδρομητές αλλά περιμένουμε τα νέα πακέτα του ΟΤΕ και τότε βλέπουμε.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες εχω συνδεση 4mbit! ολα καλα μεχρι στιγμης,τουλαχιστον εχω αξιοπρεπες σερφαρισμα.

νωρις τις πρωινες ωρες κατεβαζω και με 300kbps απο rapidshare!

εμενα παντως μου ειπε καποιος τεχνικος του οτε να κανω restart την πορτα απο τα τεχνικα και νομιζω οτι το προβλημα εχει λυθει.:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπο τις 23 Δεκεμβριου περιμενω να γινει η συνδεση και την Τριτη(επιτελους) θα ερθει τεχνικος να περασει τη γραμμη.Θα περιμενω κι αλλο μεχρι να γινει η ενεργοποιηση η με το που ερθει o τεχνικος θα εχω και τηλεφωνο και internet???

Επισης σημερα που με πηραν απο την forthnet μου ειπαν πως θα πρεπει να παρω το κλειδι για το κουτι των γραμμων το οποιο βρισκεται μεσα στην πολυκατοικια απο τον διαχειριστη ωστε να το ανοιξουν και να περασουν την γραμμη.Απεναντι ομως υπαρχει ενα κουτι που κατα 99% ειναι αυτο του ΟΤΕ .Ισχυει κατι τετοιο γιατι απ οσο γνωριζω αυτα τα κουτια δεν βρισκονται μεσα στις πολυκατοικιες και το κλειδι το εχουν αυτοι του ΟΤΕ.Μηπως στην Αθηνα(γιατι απο κει με πηραν) ειναι διαφορετικα πραγματα απο οτι Θεσσαλονικη????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπο τις 23 Δεκεμβριου περιμενω να γινει η συνδεση και την Τριτη(επιτελους) θα ερθει τεχνικος να περασει τη γραμμη.Θα περιμενω κι αλλο μεχρι να γινει η ενεργοποιηση η με το που ερθει o τεχνικος θα εχω και τηλεφωνο και internet???

Επισης σημερα που με πηραν απο την forthnet μου ειπαν πως θα πρεπει να παρω το κλειδι για το κουτι των γραμμων το οποιο βρισκεται μεσα στην πολυκατοικια απο τον διαχειριστη ωστε να το ανοιξουν και να περασουν την γραμμη.Απεναντι ομως υπαρχει ενα κουτι που κατα 99% ειναι αυτο του ΟΤΕ .Ισχυει κατι τετοιο γιατι απ οσο γνωριζω αυτα τα κουτια δεν βρισκονται μεσα στις πολυκατοικιες και το κλειδι το εχουν αυτοι του ΟΤΕ.Μηπως στην Αθηνα(γιατι απο κει με πηραν) ειναι διαφορετικα πραγματα απο οτι Θεσσαλονικη????

 

1. Με το που συνδεθεί η γραμμή την ίδια μέρα ενεργοποιήσαι (συνήθως λίγα λεπτά μετά τη σύνδεση, έτσι έχει γίνει και σε μένα και σε φίλο μου με νέο νούμερο forthnet).

2. Δεν μιλάνε για το καφάο του ΟΤΕ (εσύ αυτό εννοείς) αλλά για το κατανεμητή της πολυκατοικίας σου. Είναι ένα ντουλάπι (όχι απαραίτητα κλειδωμένο) που βρίσκεται συνήθως στο ισόγειο ή το υπόγειο της πολυκατοικίας, μέσα στο οποίο έρχονται από ένα σωλήνα τα καλώδια-γραμμές του ΟΤΕ και "κατανέμονται" σε κάθε διαμέρισμα. Δεν γίνεται να μην υπάρχει αυτό το κουτί. Ρώτα το διαχειριστή που είναι και αν είναι κλειδωμένο. Η γραμμή σου πρέπει να είναι ήδη εκεί περασμένη από τον ΟΤΕ και απλώς ο τεχνικός της forthnet θα τη βρει και θα τη καρφώσει στη θύρα (ρεγκλέτα) που αντιστοιχεί στο δικό σου διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γραμμη τηλεφωνου στον ΟΤΕ υπηρχε.Εγω την διεκοψα τελειως και μετα ενα μηνα πηγα στην forthnet.Oποτε εγω λαθος καταλαβα,νομιζα πως εννουσε το καφαο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουνα μια χαρα μεχρι τα Χριστουγεννα. Απο τοτε το net σερνοταν κυριολεκτικα. Μου κατεβασαν την ταχυτητα απο 22 σε 14 χωρις λογο και τους εχω παρει 100 τηλ. Αλλα τι να μου πουν, εδω οι ιδιοι ψαχνονται.

Τεσπα θα τους παρω για τελευταια φορα και αν δεν μου ανεβασουν την ταχητυτα και σταθεροποιησουν το internet..αντιο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι κατοχος forthnet 2play απο τον Οκτωβρη του 2007.. Ποτε δεν ειχα στσθερη ταχτητα και οποτε τοσ επαιρνα τηλ μου ελεγαν οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα στην γραμμη, να βαλω φιλτρακια, να αλλαξω τους τυπους των πριζων κτλ κτλ.. επειδη εφυγα και για στρατο δεν με πολυαπασχολουσε αλλα τωρα που ειμαι πισω αρχιζει να μου δινει στα νευρα.. Δεν γινεται να τους παιρνω τηλ καθε μηνα για να ξαναανεβει η ταχυτητα της συνδεσης μου.. Ενω πιανω 20-22mbps να με ριχνουν στα 2-3.. Και αφου ειναι βραχυκυκλωμενη πως μετα την επικοινωνια μαζι τους ολα φτιαχνουν κ μετα απο λιγο ξαναχαλανε?? Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι??

οταν κλεινει η γραμμη και με πεταει εξω,φταιει το modem η H forthnet???

σημερα ανα μιση ωρα με πεταει και στο καπακι ξαναμπαινω χωρις προβλημα.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι??

οταν κλεινει η γραμμη και με πεταει εξω,φταιει το modem η H forthnet???

σημερα ανα μιση ωρα με πεταει και στο καπακι ξαναμπαινω χωρις προβλημα.:cool:

Η ερώτησή σου δεν είναι τόσο απλή να απαντηθεί έτσι.

Αν αυτό παλιά δε συνέβαινε και δεν έχεις κάνει καμιά αλλαγή στη γραμμή/ρούτερ/μπρίζα, τότε είναι ξεκάθαρα πρόβλημα της γραμμής.

Από εκεί και πέρα μπορεί να φτάιει η Forthnet επειδή κάνει κάποιες εργασίες, αλλά μπορεί να φταίει και ο ΟΤΕ που μπορεί να κάνει κάτι και αυτός.

Οπότε το καλύτερο είναι για αρχή να το τσεκάρεις με τη Forthnet για να δεις τι θα σου πούνε αυτοί.Έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να πάρεις τον ΟΤΕ να ρωτήσεις, αφού είσαι συνδρομητής της forthnet.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο Οτε φταιει!! :down: 2 μηνες ακομη υπομονη για το ιδιοκτητο :(

 

πηρα σημερα τηλεφωνο και τους τα εψαλα,χωρις να βγαλω ακρη! μου ειπανε για Τεχνικες εργασιες και ***** :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω συνδρομητης Forthnet!!!! Ολα καλα και ωραια σε γενικες γραμμες δεν εχω πολλα παραπονα απο την εταιρια (σε αντιθεση με εναν φιλο που του εχει βγει η πιστη)!!! Τα ασχημα αρχιζουν μετα το τελος καθε φοιτητικου εξαμηνου και ειδικοτερα στο τελος τισ εξεταστικη περιοδου του σεπτεμβρη οπου η γραμμη κανει μια Τεραστια κοιλια και εκει που ειχα 13-16 Mbps το "κατεβασμα" πεφτει στο 1ΚΒ/δευτρολεπτο!!!!! Αυτο κραταει περιπου 2 εβδομαδες καο οταν περνω αθηνα για να β......ω ουτε που ξερουν τι τους γινεται!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 25 λεπτα αναμονης στην τεχνικη υποστηριξη της εταιριας και αρκετο εντονο διαλογο..αλλαξα modem.(εκει μου ειπαν οτι υπαρχει προβλημα)

ειχα το crypto F200 & πηρα δανεικο απο εναν φιλο το F201 και εως τωρα μια χαρα.

ευχομαι να ειναι εκει το προβλημα! :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...