Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα.

 

Εχω forthnet broadband στο ιδιοκτητο δίκτυο κέντρο Αθήνας.

Εχω μοντεμ το siemens CL110 και ενω 2 χρόνια δεν ειχα ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑ... εδω και 10 μέρες εχω ξεσκιστεί να κάνω ρεσταρτ στο μοντεμ.

 

Βασικά τα προβλήματα παρατήρησα πρωτοξεκίνησαν πριν καμμια εβδομάδα όταν ανακοινώσαν οτι χαλασαν κάποιες μεγάλες γραμμές στο εξωτερικο απο τότε με πετάει συνέχεια.

 

Απο χτές το βράδυ ομώς το πρόβλημα έγινε απίστευτα έντονο... 90% του χρόνου εισαι off και μόλις 10% online!! Ουτε 10-20 λεπτα δεν μπορω να μεινω online και πεφτει και συνδέται μετα απο 100 μοντεμ-ρεσταρτ σε καμμια ώρα!!!!!

 

Πηρα στο 13813 ανέφερα το πρόβλημα μου είπε και ο ανθρωπος να δοκιμάσω με άλλο μόντεμ!!

Προς το παρόν (μετα απο 300 ρεσταρτ και βγαλσιμο όλων των καλωδίων/ ξετυλιγμα / γυαλισμα /κερωμμα κλπ) ειμαι online εκλεισα 10λεπτο!!! ΟΛΕ ΛΕΜΕ!!!

 

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η FORTHNET??????????:mad:

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονη μου αρχιζει να εξαντλειται με τους βλακες εκει στη Forthnet. Aπο τις 13 του μηνα δεν ειχα adsl (ξαφνικα εσβησε το λαμπακι dsl στο router) και στα τηλεφωνα ολο μου εβγαιναν ασχετες κοπελες που μου ελεγαν οτι θα δωσουν το προβλημα σ'εναν τεχνικο. Eννοειται οτι κανεις δε με πηρε ποτε τηλεφωνο. Απο τα πολλα το περασμενο Σαββατο μου λενε οτι η βλαβη οφειλεται στην καλωδιωση του ΟΤΕ. Σημερα τελικα αναψε το λαμπακι του dsl αλλα δεν αναβει το λαμπακι του PPP οποτε παλι δε μπορω να συνδεθω. Ξαναπαιρνω τηλεφωνο και μαντεψτε τι μου ειπαν..."Θα το μεταβιβασουμε σ'εναν τεχνικο και θα σας παρει τηλεφωνο.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!". Ειλικρινα τα νευρα μου ειναι κροσσια στην παρουσα φαση γιατι δε μπορω να κανω τη δουλεια μου και δε βλεπω και φως στο τουνελ μ'αυτους τους ασχετους. Χειροτερη τηλεφωνικη εξυπηρετηση αμφιβαλλω οτι υπαρχει. :mad:

 

Εσεις πως προτεινετε να κινηθω απο δω και περα? Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να διακοψω και να απευθυνθω σε αλλο παροχεα. :mad:

 

Υπαρχει συγκεκριμενος χρονος αποκρισης για τον ΟΤΕ (1 εργασιμη απο τη μερα δηλωσης της βλαβης) και αν ξεπεραστει, η Forthnet (οχι εσυ) παιρνει αποζημιωση απο τον ΟΤΕ.

 

Aν το προβλημα ειναι μονο στο PPP τοτε ειναι της Forthnet το προβλημα. Τι μοντεμ εχεις;

 

Προσωπικα το θεωρω απαραδεκτο και αν υπαρχει καποια αλλη προσφορα απο αλλου δε χανεις να τη δοκιμασεις.

 

Επισης, αν εχεις ορεξη υπαρχει και η οδος της καταγγελιας στην ΕΕΤΤ.

 

εχω την συγκεκριμενη εταιρια και εκανα ανανεωση συμβασης και μου ειχαν πει οτι δικαιουμαι καινουριο εξοπλισμο δωρεαν τωρα που τουσ το ζητησα μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι επειδη μου ειχαν στειλει πιο παλια,τελικα δικαιουμαι η οχι?ξερει κανεις?και κατι αλλο ειδα στο site της forthnet οτι η συμβαση μου ληγει το 2039 αλλα οταν ειχε ερθει η κοπελα σπιτι μου και εκανα ανανεωση μου ειπε οτι ειναι για εναν χρονο,τελικα τι ισχυει και αν θελησω να φυγω σε εναν χρονο θα μπορω?

 

Επειδη ειναι ανανεωση και οχι νεα συνδεση δε νομιζω να δικαιουσαι (θα εχει προβλεφθει στους ορους, κοιταξε τους).

 

Το 2039 που λενε ειναι πιθανοτατα για το συστημα τους για να μη σε διαγραψει ή κατι τετοιο. Ισχυει οτι αναγραφεται στη συμβαση ανανεωσης, ενας χρονος (φανταζομαι) δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα έκανα αίτηση σε κατάστημα forthnet για το adsl economy. Άκρως εξυπηρετική η κοπέλα μου είπε ότι θα περιμένω κάπου 1.5 μήνα και ότι θα ενημερώνομαι με sms στο κινητό που δήλωσα για την πορεία της αίτησης μου.

 

Μου είπε επίσης ότι η εφάπαξ χρέωση για ενεργοποίηση της γραμμής τηλεφώνου και internet είναι 34.90 ευρώ και ότι οι λογαριασμοί θα έρχονται κάθε δίμηνο και αν θελήσω να φύγω πριν τον χρονο είναι 70 ευρώ..Μου είπε για δωρεάν εξοπλισμό αλλά ξέχασα να ρωτήσω τι δίνουν..Ξέρει κανείς?

 

 

Μόλις σήμερα (9 το πρωί για την ακρίβεια) μου ήρθαν 2 sms από την forthnet ότι καταχωρήθηκε επιτυχώς η αίτησή μου και κοιτώντας το status είδα από το site αυτό

"02/01/2009 09:38 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

02/01/2009 09:38 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ "

Να ελπίζω ότι θα έχω internet μέχρι τις 20 Γενάρη ή όχι?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από χτες έχω ίντερνετ ενώ είχα κάνει την αίτηση 3/12.

 

Αυτή είναι η ταχύτητα:

 

http://www.speedtest.net/result/383327123.png

Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να το κοιτάξω αυτό;

 

Νέος έλεγχος:

 

http://www.speedtest.net/result/383477835.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να μπεις στην "σελιδα" του router. π.χ. εγω εχω το siemens cl-110 και η "σελιδα" του ειναι 192.168.1.1*

διαβασε τα χαρτια που ειχε το ρουτερ και θα δεις πως θα "μπεις" αλλα και που να δεις την ταχυτητα που συνδεεσαι.

 

*αυτο το γραφεις στον browser σου

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το βρήκα.

 

Statistics -- ADSL

 

Mode: G.DMT

Type: Interleaved

Line Coding: Trellis Off

Status:

Link Power State: L0

 

Downstream Upstream

SNR Margin (dB): 0.0 0.0

Attenuation (dB): 6.1 19.5

Output Power (dBm): 14.5 9.0

Attainable Rate (Kbps): 18 13

Rate (Kbps): 17556 1021

K (number of bytes in DMT frame): 18 13

R (number of check bytes in RS code word): 249 14

S (RS code word size in DMT frame): 6 16

D (interleaved depth): 1 16

Delay (msec): 1 64

 

Super Frames: 4504 276

Super Frame Errors: 131308 131306

RS Words: 239 9

RS Correctable Errors: 18645738 558050

RS Uncorrectable Errors: 18331 N/A

 

HEC Errors: 18331 449

OCD Errors: 223 438

LCD Errors: 1 0

Total Cells: 0 0

Data Cells: 87448176 1270819034

Bit Errors: 0 0

 

Total ES: 0 0

Total SES: 50 9

Total UAS: 1 0

Link to comment
Share on other sites

λογικα το download σου ειναι:17556kbps και το upload:1021kbps.σωστα? αν ειναι ετσι εισαι σε πολυ καλο επιπεδο!

 

κατι αλλο, μηπως εχεις ανοιχτο κανα τορρεντ client και μετρας την ταχυτητα στο speedtest.net?

Link to comment
Share on other sites

λογικα το download σου ειναι:17556kbps και το upload:1021kbps.σωστα? αν ειναι ετσι εισαι σε πολυ καλο επιπεδο!

 

κατι αλλο, μηπως εχεις ανοιχτο κανα τορρεντ client και μετρας την ταχυτητα στο speedtest.net?

 

Σωστά.

 

Δεν έχω κανένα τόρρεντ ανοιχτό οπότε τα 3ΜΒιτ που εμφανίζει ο σπεεδτεστ.νετ τι να σημαίνουν;

 

Προχθές μου έβγαζε 12ΜΒιτ (!)

Link to comment
Share on other sites

ποιος ξερει!?! εγω παντως κλεινοντας τορρεντ, κλπ ειναι μια χαρα σε θεμα συγκρισης στοιχεια modem με speedtest.πολυ λιγη διαφορα! απειροελαχιστη! βεβαια μπορει και να σου δειχνει πλασματικα αποτελεσματα το speedtest!
Link to comment
Share on other sites

ποιος ξερει!?! εγω παντως κλεινοντας τορρεντ, κλπ ειναι μια χαρα σε θεμα συγκρισης στοιχεια modem με speedtest.πολυ λιγη διαφορα! απειροελαχιστη! βεβαια μπορει και να σου δειχνει πλασματικα αποτελεσματα το speedtest!

 

πλασματικά αποτελέσματα είναι το πιο πιθανό γιατί δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με τη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με κανενα ευρωπαϊκο σερβερ εκτος ελλαδος. Θα μπορουσες επισης να βαλεις κατι απο rapidshare να κατεβει. :)

 

Τα αποτελεσματα δε θα ειναι παντα τα ιδια αναλογα με τις μερες και ωρες αλλα οι διαφορες ειναι πολυ μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν κλειδώνει; να βάλεις κωδικό για να μην συνδέεται κάποιος άλλος; έχω το ίδιο ρούτερ (χτες ενεργοποιήθηκα) και το κλείδωσα.

 

Πηγαίνεις Home Network -> Interfaces και από εκεί, επάνω δεξιά στα

"Overview | Details | Configure | Help" επιλέγεις το Configure. Εκεί δηλώνεις κωδικό.

 

φιλε ελειπα καποιο διαστημα προσπαθησα να κανω αυτο που μου ειπες .εκανα ολα τα βηματα μετην σειρα αλλα δεν μπορω να βρω που δηλωνεις κωδικο και στην γειτονια μου πρεπει να γινεται παρτι . αν ειναι ευκολο πες μου απο την επιλογη configue και μετα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με κανενα ευρωπαϊκο σερβερ εκτος ελλαδος. Θα μπορουσες επισης να βαλεις κατι απο rapidshare να κατεβει. :)

 

Τα αποτελεσματα δε θα ειναι παντα τα ιδια αναλογα με τις μερες και ωρες αλλα οι διαφορες ειναι πολυ μεγαλες.

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, μπορείς να μου πεις έναν ευρωπαϊκό σέρβερ και τι είναι το rapidshare;

Link to comment
Share on other sites

31/12/2008 13:52 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

Ακομα ετσι ειναι.Να ανυσηχω?????Την αιτηση την εκανα 23 Δεκεμβριου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1-2-(3-4=σαββατοκυριακο)-6/1 HTAN AΡΓΙΕΣ...ποτε να στο συνδεσουν?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

31/12/2008 13:52 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

Ακομα ετσι ειναι.Να ανυσηχω?????Την αιτηση την εκανα 23 Δεκεμβριου.

 

Με αυτούς δεν μπορεις να εισαι σίγουρος.Ο γιός μου στην Κομοτηνή ήταν στο 2play και λόγω μετακόμισης στις 8/11 κάνει αίτηση μεταφοράς.μέχρι 4/12 δεν καταχώρησαν καν την αίτηση.Αναγκάζομαι και στέλνω με acs επιστολή και στους 3 Δντες της forthnet.Και ω του θαύματος η αίτηση καταχωρήθηκε αμέσως (5/12) από τότε ειναι στην αναμονή για την σύνδεση.Τελευταία πληροφορία <<5/1 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ>> και έχει ο Θεός.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, μπορείς να μου πεις έναν ευρωπαϊκό σέρβερ και τι είναι το rapidshare;

 

Αντί αυτού, πήγαινε στο site της ΑΤΙ στην ενότητα για κατέβασμα drivers και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο,πχ τους drivers για την κάρτα των 4800.

Λογικά πρέπει να χτυπάς πάνω από 1,5MB στο κατέβασμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αντί αυτού, πήγαινε στο site της ΑΤΙ στην ενότητα για κατέβασμα drivers και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο,πχ τους drivers για την κάρτα των 4800.

Λογικά πρέπει να χτυπάς πάνω από 1,5MB στο κατέβασμα.

 

Δε βρήκα τίποτα να κάνω download στην ΑΤΙ.

Κατέβασα ένα videoclip (2,5 λεπτών) από το youtube και ξεκίνησε με ταχύτητα 175kb/sec και έπεφτε συνέχεια μέχρι που σταθεροποιήθηκε στα 85kb/sec.

 

Αυτό πόσα Mbit σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

768klps - 1mbps

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί συγχρονίζω στα 16Mbit;

 

Αν είναι όντως 1Mbit είναι απαράδεκτη η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...