Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

terry39

 

1)Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη για ιδιόκτητο Forthnet.

2)Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη για ADSL μέσω δικτύου OTE (ΑΡΥΣ) για ISDN.

3)Δεν υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη για ADSL μέσω δικτύου OTE (ΑΡΥΣ) για PSTN.

 

Με άλλα λόγια, η συνάδελφός σου, μπορεί να βάλει ADSL μέσω ΟΤΕ αν έχει γραμμή ISDN. Δεν μπορεί, αν έχει PSTN (μάλλον λόγω έλλειψης πορτών).

Σε κάθε περίπτωση (PSTN,ISDN) μπορεί να μεταβεί στο ιδιόκτητο Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λάθος κάνεις νομίζω,καταρχήν δε γίνεται να δωσει η 4νετ ιsdn γραμμή.

Επίσης στο ΑΡΥΣ μέσω οτε δηλαδή δεν γίνεται να υπάρξει έλλειψη πορτών.

 

Πολύ περίεργο το ότι βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα με το ίδιο (;;) νούμερο τηλεφώνου και διαφορετικό τύπο γραμμής.

 

Στη πρώτη περ'ιπτωση φαίνεται σαν μια περιοχή όπου δεν υπάρχει πρόσβαση se dsl ούτε καν μέσω οτε, ενώ στη δεύτερη δείχνει οτι είσαι στο ιδιόκτητο.

 

Τα δύο αυτά δεν συνδιάζονται και ούτε έχουν σχέση με isdn, τύπο γραμμής, Αρυσ κπλ.

 

Προσπάθησε να βάλει το τηλ κανενός γείτονα

Link to comment
Share on other sites

Cuper & billy14

 

 

Ήθελε να βάλει ιδιόκτητο κατευθείαν άλλα όταν έβαζε του γείτονα έλεγε ότι δν έχει κάλυψη οπότε έβαλε (π)ΟΤΕ και θα πάρει πακέτο... σκέφτεται για 4νετ όπως εχω κ γω... κ μ φάνηκε περίεργο που έβγαζε διαφορετικά αποτελέσματα...:wacko:

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

billy14

 

O wizard της Forthnet δίνει δυο πληροφορίες.

1)(στο πάνω μέρος) την κάλυψη μέσω δικτύου ΟΤΕ-Α.ΡΥ.Σ. όπως ακριβώς την δείχνει και το ote-shop.gr.

2)(στο κάτω μέρος) την κάλυψη από ιδιόκτητο δίκτυο forthnet.

 

Όταν εισάγεις ISDN/PSTN, το κάνεις αποκλειστικά γιατί το ίδιο κάνεις και στο ote-shop.gr, για την διαθεσιμότητα Α.ΡΥ.Σ.

Φυσικά και γίνεται να υπάρξει έλλειψη πορτών είτε για PSTN είτε για ISDN.

 

Όταν είπα

Σε κάθε περίπτωση (PSTN,ISDN) μπορεί να μεταβεί στο ιδιόκτητο Forthnet.

εννοούσα αυτό ακριβώς.

 

Δηλαδή ότι ασχέτως αν έχει αυτήν τη στιγμή ISDN ή PSTN μέσω ΟΤΕ, μπορεί να μεταβεί στο ιδιόκτητο Forthnet.

Εννοείται πως η Forthnet δίνει Full-llu μόνο με PSTN, αλλά αυτό είναι "άχρηστη" πληροφορία για τον wizard. Γιατί;

Γιατί αν κάποιος έχει τώρα ISDN και η Forthnet τον καλύπτει, η γραμμή θα μετατραπεί σε PSTN και μετά θα μεταβεί στο ιδιόκτητο.

 

Ο wizard ενδιαφέρεται (όσο αφορά το ιδιόκτητο) μόνο για τον 10ψήφιο κωδικό που είναι (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) ενδεικτικός του αστικού κέντρου ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον...γεια σας κιαπο μενα.Τη δευτερα συνδεεται η γραμμη μου (αποτι μου ειπανε)με 2play.Θελω να βαλω ενα ασυρματο modem μιας και βολευει με το laptop.Aπτη forthnet δινουν το lynksis200.Tι λεει αυτο?Εσεις ποιο ασυρματο θα βαζατε χωρις δευτερη σκεψη?
και πιο ειναι το Buy & Sell forum ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον...γεια σας κιαπο μενα.Τη δευτερα συνδεεται η γραμμη μου (αποτι μου ειπανε)με 2play.Θελω να βαλω ενα ασυρματο modem μιας και βολευει με το laptop.Aπτη forthnet δινουν το lynksis200.Tι λεει αυτο?Εσεις ποιο ασυρματο θα βαζατε χωρις δευτερη σκεψη?

 

us robotics ensyrmato gia to desktop k us robotics asyrmato acces point gia laptop pda k ppc phone xwris kanena apolytos problhma

sto synhstw afova

sorry gia ta greeklish alla postarw

apo ppc phone

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μου στάλθηκε από το ΕΕΤΤ η λίστα με τους υπόλοιπους 102 συνδρομητές που έχουν κάνει καταγγελία στην forthnet για αντίστοιχα προβλήματα που είχαν με εμένα.

Καλούν την εταιρία να απολογηθεί για αυτά για αυτά που καταγγέλουν οι συνδρομητές.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

us robotics ensyrmato gia to desktop k us robotics asyrmato acces point gia laptop pda k ppc phone xwris kanena apolytos problhma

sto synhstw afova

sorry gia ta greeklish alla postarw

apo ppc phone

 

Απτη forthnet δινουν το linksys200 με 80 ευρο.Ειναι καλυτερο το usr απαυτο.Sorry για τις ερωτησεις αλλα τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα στο χωρο,;)

και πιο ειναι το Buy & Sell forum ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Μου στάλθηκε από το ΕΕΤΤ η λίστα με τους υπόλοιπους 102 συνδρομητές που έχουν κάνει καταγγελία στην forthnet για αντίστοιχα προβλήματα που είχαν με εμένα.

Καλούν την εταιρία να απολογηθεί για αυτά για αυτά που καταγγέλουν οι συνδρομητές.

 

Μην ελπίζεις σε τίποτα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ελπίζεις σε τίποτα από αυτά.

 

δεν ελπίζω σε κάτι, απλα το αναφέρω!:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Guest chrpaplos

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω 2play απο την forthnet εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Η εξυπηρέτηση απο την πλευρά τους ήταν καλή, θα μπορούσε να ήταν ταχύτερη..., η ταχύτητα που πιάνω με τον ενσύρματο router Siemens που μου έδωσαν είναι περίπου τα 12 με 15 Μb, ενώ με ένα ασύρματο που εγώ διαθέτω SAGEM fast 1500, πιάνω γύρω στα 5 με 6 Mp.

Σε αυτό που η forthnet μάλλον δεν λέει όλη την αλήθεια είναι η αναγνώριση κλήσης. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει με ενσύρματα τηλέφωνα Turbo X, Siemens, και ασύρματα General Electric, Siemens και 2 άλλης μάρκας, αλλά αναγνώριση κλήσης ΔΕΝ Υπάρχει. Απο το τεχνικό τους τμήμα μου τα ψιλομασάνε, μια φταίνε οι συσκευές, μια το δίκτυο, μια θα κάνουν αναβάθμιση, μια φταίει η αναβάθμιση που ήδη έχουν κάνει, κτλ, κτλ.... Μήπως ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω για αυτό το πρόβλημα.

 

ΜΦΧ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω 2play απο την forthnet εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Η εξυπηρέτηση απο την πλευρά τους ήταν καλή, θα μπορούσε να ήταν ταχύτερη..., η ταχύτητα που πιάνω με τον ενσύρματο router Siemens που μου έδωσαν είναι περίπου τα 12 με 15 Μb, ενώ με ένα ασύρματο που εγώ διαθέτω SAGEM fast 1500, πιάνω γύρω στα 5 με 6 Mp.

Σε αυτό που η forthnet μάλλον δεν λέει όλη την αλήθεια είναι η αναγνώριση κλήσης. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει με ενσύρματα τηλέφωνα Turbo X, Siemens, και ασύρματα General Electric, Siemens και 2 άλλης μάρκας, αλλά αναγνώριση κλήσης ΔΕΝ Υπάρχει. Απο το τεχνικό τους τμήμα μου τα ψιλομασάνε, μια φταίνε οι συσκευές, μια το δίκτυο, μια θα κάνουν αναβάθμιση, μια φταίει η αναβάθμιση που ήδη έχουν κάνει, κτλ, κτλ.... Μήπως ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω για αυτό το πρόβλημα.

 

ΜΦΧ

Χρήστος

 

Το ίδιο πρόβλημα έχει και η ΟΝ. Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένεις να το διορθώσουν...:(

Link to comment
Share on other sites

kala re paidia x8es mou ene3rgopoih8ike i ipiresia kai pragmatika einai aisxossss.to router apo simera paizei na exei faei kamia 50fores disconnect.....giati den sigxronizei i grammi???

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.

 

εμενα μου μπηκε η γραμμη αλλα τρεχει στο 1 μεγκαμπιτ.οπως ηταν πριν.8α μου στειλουν ειδικο εξοπλισμο??

το μοντεμ μου ειναι το κλασσικο που μου ειχε δωσει τοτε ο οτε.speedtouch

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω 2play απο την forthnet εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Η εξυπηρέτηση απο την πλευρά τους ήταν καλή, θα μπορούσε να ήταν ταχύτερη..., η ταχύτητα που πιάνω με τον ενσύρματο router Siemens που μου έδωσαν είναι περίπου τα 12 με 15 Μb, ενώ με ένα ασύρματο που εγώ διαθέτω SAGEM fast 1500, πιάνω γύρω στα 5 με 6 Mp.

Σε αυτό που η forthnet μάλλον δεν λέει όλη την αλήθεια είναι η αναγνώριση κλήσης. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει με ενσύρματα τηλέφωνα Turbo X, Siemens, και ασύρματα General Electric, Siemens και 2 άλλης μάρκας, αλλά αναγνώριση κλήσης ΔΕΝ Υπάρχει. Απο το τεχνικό τους τμήμα μου τα ψιλομασάνε, μια φταίνε οι συσκευές, μια το δίκτυο, μια θα κάνουν αναβάθμιση, μια φταίει η αναβάθμιση που ήδη έχουν κάνει, κτλ, κτλ.... Μήπως ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω για αυτό το πρόβλημα.

 

ΜΦΧ

 

Χρήστος

 

 

Aπο τη δική μου πλευρά με hol double play λειτουργεί κανονικά η αναγνώριση κλήσεων και στις δύο γραμμές καθώς και η αναμονή. Έχω ζητήσει και οι δυο γραμμές μου να είναι απόρρητες, κάτι που συμβαίνει ήδη, αλλά προς το παρόν όπως μου εξήγησαν δεν είναι διαθέσιμη η απόκρυψη του αριθμού μου όταν καλώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest chrpaplos

Είναι εύκολο να μας πείς εάν είσαι εντός ιδιόκτητου δικτύου forthnet και τί τηλεφωνικές συσκευές έχεις ; Πραγματικά υπάρχει πολύ μεγάλο μπέρδεμα!!!

ΜΦΧ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

re paidia mia erwtisi na mou peite an eimai paralogos.edw kai ena xrono eixa adsl forthnet in a box 2048.prosfata mou energopoih8ike to forthnet 2 play!!!enw loipon to router sigxronizei sta 15mbps to download einai to idio me to 2048.exw max download 250 kb/s!!!loipon exw dikio na tous parw til kai na zitisw na doun ti trexei me tin grammi mou?exei kanenas allos toso xamili taxitita?siblirwnw kai lew oti line attenuation exw 33db

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Πάρτους τηλ να σε ξεκλειδώσουν.

Κατά πάσα πιθανότητα ούτε μια μέρα δεν θα κάνουν να σε αναβαθμίσουν.

den exei simasia pou to router exei kleidwsei sta 15 mbps?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τον απρίλιο στο 2 play και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με το internet αλλά και ούτε με την τηλεφωνια. Αναγνώριση κλήσεων όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

den exei simasia pou to router exei kleidwsei sta 15 mbps?

 

Βασικα εχουν αναβαθμισει την γραμμη σου αλλα δεν αλλαξανε τον "κοφτη" οποτε κανε οτι ειπε ο Μπαγερν! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχουν αναβαθμισει την γραμμη σου αλλα δεν αλλαξανε τον "κοφτη" οποτε κανε οτι ειπε ο Μπαγερν! :)

Λοιπον τους πηρα τηλεφωνο τους παρεθεσα το προβλημα και ακουστε τι εγινε.Μου λεει πηγαινε στο ftp.ntua.gr και κατεβασε τρεια αρχεια ταυτοχρονα να δουμε τι ταχυτητα εχεις.Κατεβασα και τα τρεια αρχεια με συνολικη ταχυτητα 1mb/s .Του λεω εφ'οσον το router κλειδωνει στα 15mbps δεν θα επρεπε να κατεβαζω τουλαχιστον με 1,5mb/s?Και μου λεει δεν γινεται να χρεισιμοποιησει ολη την ταχυτητα.LOL.

Και ρωταω εγω τωρα.Πως γινεται στο rapidshare να μην ανεβαινει η ταχυτητα πανω απο 200 kb/s?Για να μην αναφερθω στα torrents που δεν παει πανω απο 60

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τους πηρα τηλεφωνο τους παρεθεσα το προβλημα και ακουστε τι εγινε.Μου λεει πηγαινε στο ftp.ntua.gr και κατεβασε τρεια αρχεια ταυτοχρονα να δουμε τι ταχυτητα εχεις.Κατεβασα και τα τρεια αρχεια με συνολικη ταχυτητα 1mb/s .Του λεω εφ'οσον το router κλειδωνει στα 15mbps δεν θα επρεπε να κατεβαζω τουλαχιστον με 1,5mb/s?Και μου λεει δεν γινεται να χρεισιμοποιησει ολη την ταχυτητα.LOL.

Και ρωταω εγω τωρα.Πως γινεται στο rapidshare να μην ανεβαινει η ταχυτητα πανω απο 200 kb/s?Για να μην αναφερθω στα torrents που δεν παει πανω απο 60

 

Να πω επισης οτι χρησιμοποιω to netgear dg834g

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Να πω επισης οτι χρησιμοποιω to netgear dg834g

αφου απο ntua κατεβαζεις με 1mb, ποσο υπευθυνη μπορει να ειναι η φορθνετ που απο rapidshare κατεβαζεις με 200κβ;; δεν εχεις ξανακουσει οτι το rapidshare δε δινει πανω απο μια ταχυτητα σε μια συνδεση; και ειδικα αν ειναι free account. τα τορρεντς μαλλον καποια ρυθμιση θα θελουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...