Jump to content

[Επίσημο] Motorola ROKR Z6


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά κατάφερα να περάσω τις επαφές από το V6 στο Z6 όχι μέσω της διαδικασίας Backup/Restore αλλά κάνοντας synchronization με το Outlook, μία φορά από το V6 και κατόπιν προς το Z6. Με αυτόν τον τρόπο διατηρήθηκαν όλοι οι χαρακτήρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως παρ ότι έχω το Ζ6 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για Web, γι αυτή τη δουλειά και για e-mail έχω και προτiμώ το P990i, όσο για voip telephony πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχος client εγκατεστημένος στο κινητό για να δουλέψει και απο όσο ξέρω κάτι τέτοιο δεν έχει ανακοινωθεί για το συγκεκριμένο τηλ. Εκτός και αν υπάρξουν ή υπάρχουν συμβατές με το συγκεκριμένο τηλ. java voip clients ... αλλά και πάλι πρέπει να είσαι σε free wireless hot spot ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλη μια ερώτηση έχει δοκιμάσει κανείς να του βάλει κάποιο διαφορετικό firmware; Από ότι είδα υπάρχει μια έκδοση .44R αντί της 05R.

Το κινητό τελικά είναι καλό και ταχύτατο και επιτέλους η Motorola έμαθε ότι υπάρχουν και φάκελοι!. Άλλο ένα μικρό προβληματάκι είναι ότι στον τηλεφωνικό κατάλογο τα μεγάλα ονόματα εμφανίζονται κομμένα χωρίς να έχουν την δυνατότητα κίνησης για να μπορείς να τα διαβάσεις ολόκληρα.

Κάτι τέτοιο είχε και το Κ1 με το γνήσιο firmware της Motorola. Αυτό που έχω όμως τώρα επιτρέπει την κίνηση του κειμένου ώστε να μπορούν να διαβαστούν άνετα όλα τα ονόματα. Μήπως λοιπόν κάποιο άλλο firmware ή flex λύνει αυτό το πρόβλημα και στο Ζ6;

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλη μια ερώτηση έχει δοκιμάσει κανείς να του βάλει κάποιο διαφορετικό firmware; Από ότι είδα υπάρχει μια έκδοση .44R αντί της 05R.

Το κινητό τελικά είναι καλό και ταχύτατο και επιτέλους η Motorola έμαθε ότι υπάρχουν και φάκελοι!. Άλλο ένα μικρό προβληματάκι είναι ότι στον τηλεφωνικό κατάλογο τα μεγάλα ονόματα εμφανίζονται κομμένα χωρίς να έχουν την δυνατότητα κίνησης για να μπορείς να τα διαβάσεις ολόκληρα.

Κάτι τέτοιο είχε και το Κ1 με το γνήσιο firmware της Motorola. Αυτό που έχω όμως τώρα επιτρέπει την κίνηση του κειμένου ώστε να μπορούν να διαβαστούν άνετα όλα τα ονόματα. Μήπως λοιπόν κάποιο άλλο firmware ή flex λύνει αυτό το πρόβλημα και στο Ζ6;

 

1)φακελοι υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν!! τους φακελους τους αλλαζες ως κατηγοριες με το πληκτρο # κ * !!! (στο "υλικο μου"!ηχοι εικονες βιντεο)

 

2)οσο για το προβλημα που αντιμετωπιζεις με τις επαφες, μπορεις να το λυσεις με διαφορετικο τροπο! δλδ: πας επαφες > επιλογες >ρυθμισεις > προβολη με: λιστα ή εικονα!! αυτο το αλλαζεις. ετσι το ονομα θα φαινεται ολοκληρο!:happy:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα μεγάλα ονόματα, ακόμη και σε προβολή λίστας δυστυχώς δε φαίνονται ολόκληρα!

Ελπίζω να το λύσουν με κάποιο firmware ...

Για το .44R δε ξέρω κάτι Differ, που το βρήκες; Δεν έχει εκεί πληροφορίες για το τι αλλάζει η για ποιο region είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Για το .44R δε ξέρω κάτι Differ, που το βρήκες; Δεν έχει εκεί πληροφορίες για το τι αλλάζει η για ποιο region είναι ;

 

 

http://www.modmymoto.com/forums/downloads.php?do=cat&id=237

στο πιο πάνω λινκ υπάρχουν αρκετά firmware για ελληνικά βέβαια ούτε λόγος οπότε καλό είναι να περιμένουμε!

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με τα softkeys λύνεται για τις περισσοτερες εφαρμογές με το JAM. Θα το βρείτε στο modmymoto :)

δεν ξέρω αν εννοείς το JAVA ADAPTER Ως Jam

πάντως με το πρώτο όλα δουλεύουν τέλεια.....

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε , αν κάνει κάποιος ένα απλό search

θα βρει πολλά φορουμς που έχουν οδηγίες

(το ζ6 έχει τα ίδια instructions με το rokr e2)

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλετε θέματα πρέπει να περάσετε άλλη έκδοση λογισμικού(reflash) που να υποστηρίζει θέματα...

Εμένα μου αρέσει μια χαρά το alkali οπότε δεν το έχω προχωρήσει αν και υπάρχουν κάποια πολύ ωραία θέματα για z6 στο net.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω δυο ερωτησεις για το συγκεκριμενο τηλ.

1.Ενω εχω βαλει να εμφανιζεται η ημερομηνια στην οθονη (απο ΕΠιλογες->Αρχικη Οθονη...) δεν εμφανιζεται.

2.Το προγραμμα Μοτο τουλς δεν μου βρισκει το τηλ κ ετσι δε μπορω να το συνδεσω με το pc.

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ερωτησεις για το συγκεκριμενο τηλ.

1.Ενω εχω βαλει να εμφανιζεται η ημερομηνια στην οθονη (απο ΕΠιλογες->Αρχικη Οθονη...) δεν εμφανιζεται.

2.Το προγραμμα Μοτο τουλς δεν μου βρισκει το τηλ κ ετσι δε μπορω να το συνδεσω με το pc.

 

1) αγνωστο:confused:

2)θα πας: εναρξη>πινακας ελεγχου>συστημα>καρτελα:υλικο>διαχειρηση συσκευων> εκει θα βρεις το κινητο σου (που θα 'ναι συνδεδεμενο) με ενα ερωτηματικο διπλα!> κανε δεξι κλικ> ενημερωση...:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

1) αγνωστο:confused:

2)θα πας: εναρξη>πινακας ελεγχου>συστημα>καρτελα:υλικο>διαχειρηση συσκευων> εκει θα βρεις το κινητο σου (που θα 'ναι συνδεδεμενο) με ενα ερωτηματικο διπλα!> κανε δεξι κλικ> ενημερωση...:)

 

Βασικά δεν ήταν εκεί το πρόβλημα.

Εννοείται βέβαια πως αυτη τη διαδικασία την είχα κάνει.

Αλλά όταν είχα στις ρυθμίσεις του USB στο Συγχρονισμός το τηλέφωνο δεν συνδεοταν στο pc.Δοκιμαστικά το έβαλα στο Modem και συνδεθηκε κ όλα κομπλέ.

Αυτό για την ημερομηνία πρέπει να είναι κάποιο κόλλημα με το firmware.

Γίνεται αναβάθμιση με κάποιο original της Motorola μέσω του pc ή μόνο η Motorola το αναλαμβάνει?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα αναβάθμιση στο Γερμανό αλλά η ημερομηνία δε λέει να εμφανιστέι με τίποτα στην αρχική οθόνη.Και μάλιστα και η συσκευή που είχε εκεί για να τη δοκιμάζεις ούτε σε αυτή εμφανιζόταν αλλά κ σε κανένα Motorola με linux που είχε εκεί.

Μήπως τελικα κάνω κάτι λάθος?

Πάω από την οθόνη αναμονής πατάω Επιλογές-->Αρχική Οθόνη-->Ημερομηνία και επιλέγω Εμφάνιση.

Ενώ λοιπόν μου εμφανίζει την ώρα, την ημερομηνία δε λέει να την εμφανίζει με τπτ.

Μήπως όντως δεν εμφανιζεται η ημερομηνια στην αρχική οθόνη? Τότε τι είναι αυτη η επιλογή που διαλέγεις Εμφάνιση?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα αναβάθμιση στο Γερμανό αλλά η ημερομηνία δε λέει να εμφανιστέι με τίποτα στην αρχική οθόνη.Και μάλιστα και η συσκευή που είχε εκεί για να τη δοκιμάζεις ούτε σε αυτή εμφανιζόταν αλλά κ σε κανένα Motorola με linux που είχε εκεί.

Μήπως τελικα κάνω κάτι λάθος?

Πάω από την οθόνη αναμονής πατάω Επιλογές-->Αρχική Οθόνη-->Ημερομηνία και επιλέγω Εμφάνιση.

Ενώ λοιπόν μου εμφανίζει την ώρα, την ημερομηνία δε λέει να την εμφανίζει με τπτ.

Μήπως όντως δεν εμφανιζεται η ημερομηνια στην αρχική οθόνη? Τότε τι είναι αυτη η επιλογή που διαλέγεις Εμφάνιση?

 

Εμένα τη δείχνει μια χαρά απο τη πρώτη στιγμή χωρίς πρόβλημα και χωρίς να κάνω αναβάθμιση στο firmware. Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο που ίσως να φαίνεται κουτό εκ πρώτης όψεως αλλά ίσως τελικά να το έχεις παραλείψει αυτό και εκεί να οφείλεται το πρόβλημα.

Στο Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις Τηλεφώνου -> Ώρα & Ημερομηνία

την ημερομηνία την έχεις ρυθμίσει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα οτι μπορεί να φταίει αυτο και το έκανα αλλά τπτ.

Αλλά κ να μην την είχα ρυθμίσει θα είχε απλώς μια λάθος ημερομηνία οπότε έστω κ ετσι θα επρεπε να την εμφάνιζε!

Μήπως παίζει τπτ με θέματα κτλ?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα οτι μπορεί να φταίει αυτο και το έκανα αλλά τπτ.

Αλλά κ να μην την είχα ρυθμίσει θα είχε απλώς μια λάθος ημερομηνία οπότε έστω κ ετσι θα επρεπε να την εμφάνιζε!

Μήπως παίζει τπτ με θέματα κτλ?

 

Δε νομίζω, εμένα με όλα τα θέματα κανονικότατα τη δείχνει ...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε και αιτεία ήταν η Q!!

Επειδή στην Q έχεις σήμα μαζί και της Wind οπότε σου εμφανίζονται 2 λογότυπα, το ένα από τα δύο δεν άφηνε την ημερομηνία να εμφανιστεί! Μόλις έβαλα μια κάρτα cosmote ήταν ολα κομπλες!

 

Κάτι άλλο, οθόνη έναρξης και κλεισίματος δεν μπορείς να βάλεις δικό σου .gif, ε?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά δε το έχω ψάξει καθόλου γιατί δε με ενδιαφέρει, γενικά όλες αυτές τις "φιγούρες" σε όλα μου τα κινητά δε τις πολυχρησιμοποιώ, άλλωστε το Z6 το χρησιμοποιώ ως δεύτερη συσκευή ...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά δε το έχω ψάξει καθόλου γιατί δε με ενδιαφέρει, γενικά όλες αυτές τις "φιγούρες" σε όλα μου τα κινητά δε τις πολυχρησιμοποιώ, άλλωστε το Z6 το χρησιμοποιώ ως δεύτερη συσκευή ...

 

Μάλλον δεν μπορείς...

Τουλάχιστον όχι από την επεξεργασια θέματος ή απευθειας απο τον ορισμο μιας εικόνας ως φοντο,screen saver κτλ κτλ.

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά έχω καυτά νεα!

Πήρα τη μεγάλη απόφαση και απο την Κυριακή έχω περάσει το Maxi reflash στο z6 και η περιγραφη του είναι η εξής:

ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ!!

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ

Τώρα πιά έχω θέματα μέσα τα οποία είναι αρκετά καλύτερα από το alkali και αλλάζουν όλα μα όλα τα εικονίδια του κινητού.[ακόμα και η οθόνη εισαγωγής όταν ανοίγεις java app]

Υπάρχει δυνατότητα να μπώ στο κινητό μου μέσω ftp ή telnet και να αλλάξω τις ρυθμίσεις του[πχ έχω βάλει μικρή ανάλυση 640*480 στην κάμερα]

Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε ακόμα να αυξήσουμε την ανάλυση του βίντεο.

Επίσης έχασα όλα τα μηνύματά μου[τα βλέπω μόνο στο pc] διότι η αγαπημένη μας μοτορόλα θεώρησε πως κανείς δεν χρειάζεται backup των sms του :X

Τέλος έχω αλλάξει και τις bootscreen.

Με λίγα λόγια το κινητό έχει γίνει πια αρκετά παραμετροποιήσιμο και ίσως περισσότερο από τα nokia και τα SE :D

Αυτά τα ολίγα...

Τα λέμε!

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά έχω καυτά νεα!

Πήρα τη μεγάλη απόφαση και απο την Κυριακή έχω περάσει το Maxi reflash στο z6 και η περιγραφη του είναι η εξής:

ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ!!

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ

Τώρα πιά έχω θέματα μέσα τα οποία είναι αρκετά καλύτερα από το alkali και αλλάζουν όλα μα όλα τα εικονίδια του κινητού.[ακόμα και η οθόνη εισαγωγής όταν ανοίγεις java app]

Υπάρχει δυνατότητα να μπώ στο κινητό μου μέσω ftp ή telnet και να αλλάξω τις ρυθμίσεις του[πχ έχω βάλει μικρή ανάλυση 640*480 στην κάμερα]

Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε ακόμα να αυξήσουμε την ανάλυση του βίντεο.

Επίσης έχασα όλα τα μηνύματά μου[τα βλέπω μόνο στο pc] διότι η αγαπημένη μας μοτορόλα θεώρησε πως κανείς δεν χρειάζεται backup των sms του :X

Τέλος έχω αλλάξει και τις bootscreen.

Με λίγα λόγια το κινητό έχει γίνει πια αρκετά παραμετροποιήσιμο και ίσως περισσότερο από τα nokia και τα SE :D

Αυτά τα ολίγα...

Τα λέμε!

Κώστας

 

Φιλε dal_kos θα μπορουσες να φτιαξεις εναν οδηγο για το πως περασες το Maxi reflash ή για να μην μπαινεις στον κοπο αν μπορεις να δωσεις καποιο link με σχετικες οδηγιες.

Και κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω, ειναι αν περνοντας το Maxi reflash χανετε η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...