Jump to content

Μετρό - Γραμμή 3 (Αιγάλεω - Δ. Πλακεντίας)


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας είχατε βγάλει καλύτερο δήμαρχο.
Βγάλαμε άλλον, αλλά δυστυχώς ήταν αργά... :( Τώρα αν είναι καλύτερος, αν δεν τον δοκιμάσουμε... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγάλαμε άλλον, αλλά δυστυχώς ήταν αργά... :( Τώρα αν είναι καλύτερος, αν δεν τον δοκιμάσουμε... ;)

 

Κάνεις ένα μικρό λάθος.

Όταν πάρθηκαν οι αποφάσεις και έγιναν αυτά που ανέφερα παραπάνω,

ο σημερινός Δήμαρχος ήταν αντιδήμαρχος και μάλιστα υπεύθυνος και για τα έργα.

 

Μάλιστα το 1998 έγινε Δήμαρχος γιατί ο μέχρι εκείνη τη στιγμή "πρώτος πολίτης" της Αγ. Παρασκευής,

έχασε τη μάχη με τον καρκίνο.

Link to comment
Share on other sites

Α, επι των «πρασίνων» έγινε η ιστορία; Δεν το υπολόγισα και δεν το τοποθέτησα σωστά χρονικά τότε... :O Πότε αρνήθηκε ο δήμος το μετρό στην πλατεία και επί ποιού δημάρχου;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Α, επι των «πρασίνων» έγινε η ιστορία; Δεν το υπολόγισα και δεν το τοποθέτησα σωστά χρονικά τότε... :O Πότε αρνήθηκε ο δήμος το μετρό στην πλατεία και επί ποιού δημάρχου;

 

Μου είναι αδιάφορο αν ήταν πράσινοι, κόκκινοι, μπλε, φούξια ή πορτοκαλί.

Το κακό ξεκίνησε επί δημαρχίας Κώτ...... Όταν αυτός πέθανε πήρε τη θέση του ο Γιανν........ ο οποίος είναι και ο σημερινός Δήμαρχος.

Φυσικά και ο ενδιάμεσος που ήταν από άλλο κόμμα, δεν έκανε απολύτως τίποτε μήπως και αλλάξουν τα πράγματα.

Το 1995 ο δήμος πήρε το πρώτο δάνειο για την κατασκευή του υπόγειου γκαράζ (Δήμαρχος, Κώτ...).

Την ανάθεση του έργου την πήρε κατασκευαστική εταιρία της οποίας ο πρόεδρος ήταν μέλος του δημοτικού συμβουλίου........!!!!!!

 

Έφτασε το τέλος του '97 και δεν είχε γίνει τίποτε. Η υπόθεση έφτασε στα δικαστήρια. Ο Δήμαρχος είχε αλλάξει.

Η υπόθεση πήρε αναβολή αλλά το κράτος πίεζε γιατί στη σύμβαση υπήρχε ο όρος ότι χωρίς χώρο πάρκινγκ δεν θα γίνει στάση του Μετρό στην Αγ. Παρασκευή.

Τελικά όταν έφτασε η καταλυτική ημερομηνία για να καταθέσει ο δήμος μια καινούργια πρόταση στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ,

η αντιπροσωπεία του δήμου δεν πήγε καν στο συμβούλιο. Έτσι η Αγ. Παρασκευή έχασε την ευκαιρία για να έχει Μετρό.

Όλα είχαν τελειώσει το καλοκαίρι του 2000.

Και μετά όμως μέσω της πίεσης των πολιτών το κράτος μόνο που δεν παρακάλεσε τον δήμο να κάνει κάτι, αλλά αυτός "κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου".

Οι Δήμαρχοι της Αγ. Παρασκευής γενικά έχουν μια τέτοια τάση,

βλέπε κολυμβητήριο και διατηρητέο νεοκλασικό κτίριο επί της Αγ. Ιωάννου, που σε μια νύχτα από παιδικός σταθμός έγινε, club της Ferrari.

Μάλλον βγήκα off topic και για αυτό σταματάω.

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδιάφορο αν ήταν πράσινοι, κόκκινοι, μπλε, φούξια ή πορτοκαλί.
Α, ούτε εμένα, μην παρεξηγηθώ, απλά νόμιζα (προφανώς λανθασμένα) ότι η ιστορία έγινε επί «γαλάζιων». Τα ίδια θεωρώ ότι είναι όλοι. Τέλος πάντων, ήταν μια τεράστια χαμένη ευκαιρία... Το πιο εμπορικό κομμάτι (πάνω από την Μεσογείων, π.χ. η Αγ. Ιωάννου) είναι στου διαόλου τη μάνα από το σταθμό «Αγ. Παρασκευή».

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Α, ούτε εμένα, μην παρεξηγηθώ, απλά νόμιζα (προφανώς λανθασμένα) ότι η ιστορία έγινε επί «γαλάζιων». Τα ίδια θεωρώ ότι είναι όλοι. Τέλος πάντων, ήταν μια τεράστια χαμένη ευκαιρία... Το πιο εμπορικό κομμάτι (πάνω από την Μεσογείων, π.χ. η Αγ. Ιωάννου) είναι στου διαόλου τη μάνα από το σταθμό «Αγ. Παρασκευή».

Καλύτερα, έτσι θα αποκτήσει αξία και μια νέα περιοχή. ;)

Οι υπόλοιποι... ας πρόσεχαν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, έτσι θα αποκτήσει αξία και μια νέα περιοχή. ;)

E, όχι ακριβώς καλύτερα...

Τυχεροί όσοι έχουν ιδιοκτησίες κοντά στο μετρό βέβαια αλλά θα έπρεπε να γίνει στην "καρδιά" της πόλης.

Σταδιακά τις επόμενες δεκαετίες τα πάντα θα μεταφερθούν κοντά στο σταθμό βέβαια και όντως "οι υπόλοιποι ας πρόσεχαν".

Προς το παρόν όμως, όποιος θέλει να πάει στο κέντρο της Αγ.Παρασκευής με το μετρό θα πρέπει να ρίξει κάμποσο περπάτημα και αυτό είναι μόνο αρνητικό.

 

PS. Στον παιδικό σταθμό που ανοίξανε το club πήγαινα μικρός. Πέρασα πριν λίγο καιρό και έμεινα :blink:

Τί στο καλό είναι αυτό και πότε πρόλαβαν να το φτιάξουν???

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να παρεξηγήσω κάποιον για το αν είναι πράσινος, κόκκινος, μπλε ή ότι άλλο χρώμα θέλει.

Να είσαι σίγουρος φίλε Αιμίλιε (μάλλον αυτό πρέπει να είναι το όνομα σου).

Απλά εσύ ζήτησες να μάθεις και εγώ προσπάθησα να σου δώσω μερικές απαντήσεις.

 

Όσο για την απορία που έχει ο "Nickolas84", το οικόπεδο (σύμφωνα με το επίσημο κράτος η αξία του το 2002 ήταν 6 εκ.€)

κληρονομήθηκε από τον δήμο την δεκαετία του '70 όταν ο ιδιοκτήτης του (αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα του) πέθανε.

Στη κληρονομιά υπήρχαν μεταξύ άλλων 2 όροι.

Πρώτον το κτίριο μαζί με το οικόπεδο να χρησιμοποιηθούν μόνο για σχολική χρήση

και 2ον από τη στιγμή που το κτίριο φτάσει να είναι ακατάλληλο,

τότε και μόνο τότε ο δήμος να το διαχειριστεί όπως αυτός νομίζει καλύτερα.

Φτάσαμε λοιπόν και ενώ το κτίριο ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, ένα πρωινό ένας ολόκληρος τοίχος βρέθηκε πεσμένος.

Έτσι ο δήμος βρήκε την ευκαιρία μέσα από νομικά τερτίπια και έβγαλε το κτίριο ετοιμόρροπο και ακατάλληλο για οποιαδήποτε χρήση.

Μετά από αυτό έκανε σύμβαση με γνωστή στην Αγ. Παρασκευή κατασκευαστική εταιρία με τελικό αποτέλεσμα αυτό που βλέπεις.

 

Το αντίτιμο για όλο αυτό, 35χιλ€ το χρόνο για 40 χρόνια!!!!!!!!!

Συγνώμη αν είμαι off topic.

Link to comment
Share on other sites

Σε κόβω απείρως ενημερωμένο πάντως. :up: Και, ναι, είναι Αιμίλιος το όνομά μου. :D Και, όχι, δεν νομίζω να είσαι off topic, καθώς η νοοτροπία του δημοτικού συμβουλίου (και λοιπών δημοτικών συμβουλίων άλλων τυχόν δήμων) που περιγράφεις οδήγησε και στο χάσιμο της ευκαιρίας του Μετρό. Βέβαια, φρονώ ότι δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση γιατί, ναι, θα βγούμε εκτός θέματος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι έγινε τελικά, έκλεισε η μισή γραμμή για να γίνουν οι σταθμοί;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά, έκλεισε η μισή γραμμή για να γίνουν οι σταθμοί;

 

Δε θυμάμαι ημερομηνία αλλά κάπου προς τέλος Ιουνίου νομίζω θα γίνει αυτό.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ημερομηνία αλλά κάπου προς τέλος Ιουνίου νομίζω θα γίνει αυτό.

 

Α, μέσα στο καλοκαίρι δηλαδή... Εξαίρετος προγραμματισμός... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά πότε περιμένουμε να κλείσει το μετρό στο Εθνική Άμυνα-Δουκίσσης Πλακεντίας?

 

Δυό μηνύματα πιο πάνω λέει για τέλη Ιουνίου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γενικά και απροσδίοριστα ήξερα να το διαβάσω και μόνος μου...

Κάτι πιο συγκεκριμένο αναζητούσα. Βέβαια ακόμα και σε εμαιλ που έστειλα στην Αττικό Μετρό απάντησαν ότι δε θα κλείσει τέλη ιουνίου αλλά μέσα στο καλοκαίρι. Θα ειδοποιηθεί το κοινό εγκαίρως. Ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γενικά και απροσδίοριστα ήξερα να το διαβάσω και μόνος μου...

Κάτι πιο συγκεκριμένο αναζητούσα. Βέβαια ακόμα και σε εμαιλ που έστειλα στην Αττικό Μετρό απάντησαν ότι δε θα κλείσει τέλη ιουνίου αλλά μέσα στο καλοκαίρι. Θα ειδοποιηθεί το κοινό εγκαίρως. Ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται...

 

Ελπίζω να κλείσει από Ιούλιο και μετά, καθώς η εναλλακτική διαδρομή μέχρι το πανεπιστήμιο είναι υπέρ το δέον χρονοβόρα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Από ένα search που έκανα στο google μου εμφάνισε ότι το νωρίτερο να κλείσει την 1η Ιουλίου. Στο email όμως που έστειλα μου απέρριψαν το τέλος Ιουνίου και μου είπαν μέσα καλοκαιριού. Όπως το αντιλαμβάνομαι εννοεί το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου. Μακάρι να το κλείσουν τώρα ώστε να ταλαιπωρηθούμε πια από του χρόνου.
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία κολλάει επειδή η εταιρία που είχε αναλάβει το έργο είναι προ χρεοκοπίας, και η Αττικό Μετρό τρέμει το ενδεχόμενο να κλείσει η γραμμή, να ξεκινήσουν οι εργασίες και μετά η εταιρία να χρεοκοπήσει.

Έτσι μελετώνται άλλες πιθανές λύσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βάσει του υφιστάμενου χρονοδιαγράμματος εργασιών του αναδόχου, στα τέλη του Καλοκαιριού του 2008 αναμένεται να διακοπεί η λειτουργία τμήματος της Γραμμής 3 στο ύψος του Σταθμού Εθνική 'Αμυνα για μέγιστο χρονικό διάστημα 6 μηνών.

 

http://www.ametro.gr/page/default.asp?la=1&id=10

 

Άρα από ότι φαίνεται πάμε για Σεπτέμβριο... Και ας ελπίσουμε να μην κάνουν 6 μήνες γιατί θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.ametro.gr/page/default.asp?la=1&id=10

 

Άρα από ότι φαίνεται πάμε για Σεπτέμβριο... Και ας ελπίσουμε να μην κάνουν 6 μήνες γιατί θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Αυτό εκεί είναι παλιό και μη ενημερωμένο.

Έχω ξαναπεί στο αμέσως προοηγούμενο post ότι δεν πάμε για Σεπτέμβριο αν δεν λυθούν τα οικονομικά προβλήματα της εταιρίας που έχει κερδίσει το έργο.

Ιδού και νεότερα: http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/07/03/1534265.htm

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γνωρίζουμε τίποτα νεότερο?

Εδώ πάντως http://www.ametro.gr/page/default.asp?la=1&id=382

λένε πως το έργο προχωράει...

Όταν ξεκινήσουν τα έργα θα το γράψουμε.

Τα προβλήματα της κατασκευαστικής λύθηκαν, και μέσα στο φθινόπωρο μάλλον θα ξεκινήσουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελευθεροτυπία σήμερα λέει ότι η γραμμή θα διακοπεί Οκτώβρη ή το αργότερο ως το τέλος του έτους. Αν μέσα στο 2009 είναι έτοιμο το Νομισματοκοπείο, θα είμαστε τυχεροί...

Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορία αυτή είναι τελική; Γιατί η γραμμή αυτή έχει σχεδόν ενάμιση χρόνο που όλο και θα κλείσει και όλο ανοιχτή μένει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Eδώ είναι το συγκεκριμένο άρθρο... Όπως το γράφει, φαίνεται ότι πιθανότερο είναι να πάει προς τέλος του έτους η διακοπή. Δεν θα με εξέπληττε όμως αν καθυστερούσε κι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...