Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλωσόρισες στην παρέα! Με το Resco Keyboard θα μπορείς να γράφεις κανονικότατα Ελληνικά (κεφαλαία/μικρά/τονισμένα κ.τ.λ.) και με κατάλληλη ρύθμιση θα μπορείς να έχεις Ελληνικά στα SMS με 160 χαρακτήρες. Δες το παρακάτω thread για περισσότερες πληροφορίες και άλλες λύσεις για Ελληνικά. Εγώ χρησιμοποιώ το DynaType 1.2.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=163832

 

Όσο για το s/w της Spb (και όχι μόνο), φυσικά και μπορείς να του περάσεις! Το πλήθος των εφαρμογών είναι άπειρο, όρεξη και χρόνο να 'χεις να ψάχνεις...

 

Τώρα πλέον είμαι σίγουρος για την επιλογή μου! Τη Δευτέρα θα πάω να το παργγείλω ή να το πάρω είτε από expansys ή από VNP...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο TyTN με destinator 6 και 7 και μου πήρε 3 μέρες να βρω τι έφταιγε :blink: Το είχα πάρει απόφαση να βρω την λύση! Αν σου πω τι έφταιγε τελικά δεν θα το πιστεύεις :lol: Μου είχε έρθει ειδοποίηση από την Wind για ένα mms αλλά επειδή δεν είχα ρυθμίσεις mms δεν μπορούσα να το κατεβάσω. Δεν το είχα σβήσει όμως για να περάσω τις ρυθμίσεις και να το κατεβάσω. Ε ναι λοιπόν καλά κατάλαβες αυτό ήταν η αιτία που το destinator έκλεινε μόλις φόρτωνε η μπάρα. Και πίστεψέ με το δοκίμασα πάρα πολλές φορές ώστε να είμαι σίγουρος για το τι φταίει. Έσβηνα αυτήν την ειδοποίηση και το dest δούλευε κανονικά. Έκανα restore τα sms με το pimbackup και το dest πάλι δεν δούλευε. Δοκίμασε (αφού πρώτα κάνεις backup) να σβήσεις τα sms και μπορεί να λυθεί το πρόβλημα σου :blink::)

Ευχαριστώ κι εγώ φίλε μου για το tip. Παιδευόμουν αρκετό καιρό και δεν έβρισκα τι έφταιγε. Έσβησα όλες τις αναφορές παράδοσης και από τότε το Destinator δουλεύει κανονικά. Τι σχέση όμως μπορούν να έχουν οι αναφορές με την λειτουργία του Destinator? Άβυσσος η ψυχή του τιτάνα χεχε...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ λεξικά για ελληνικά τα οποία προσθέτεις στο slovoed.

http://www.penreader.com/pocket-pc-dictionaries/greek/index.html

Αν έχεις ήδη cra___ed το πρόγραμμα προσθέτεις όσες γλώσσες θέλεις. Αλλά να στήσεις μόνο το λεξικό και όχι ξανά το πρόγραμμα

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου ....να σαι καλα !!

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

Psakse tis lingvosoft... einai poly anwtero kai den dimiourgei ta problimata me tis grammatoseires pou exoun paratirithei sto parelthon apo to Slovoed.

Τα εχω εγκαταστησει και τα δυο ... το Slovo ed 2005 εχω παρατηρησει ... οτι ειναι πολυ πιο πλουσιο (145.000 ληματα) απο το lingvosoft !!

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, επειδή δεν έχω λογαριασμό στη ace για να πάρω μια ρομ. και επειδή σας έχω εκπαιδεύσει να απαντάτε γρήγορα. μπορεί κάποιος να μου κάνει πάσα την official rom του qtek s100?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον είμαι σίγουρος για την επιλογή μου! Τη Δευτέρα θα πάω να το παργγείλω ή να το πάρω είτε από expansys ή από VNP...

 

Και από hardware πληκτρολόγιο τι θα κάνεις όσον αφορά τα Ελληνικά; Εγώ που έχω το XDA Exec είχα βάλει το AEKMAP αλλά η απόκρισή του δεν ήταν και η καλύτερη δυνάτή και πολλές φορές όταν έγραφα γρήγορα μου έχανε λέξεις.

Εδώ βέβαια μπορεί να μας πει κάποιος που έχει το Αγγλικό και έχει περάσει το AEKMAP αν παρουσιάζει και στο Kaiser τέτοια συμπτώματα.

Για αυτόν τον λόγο και προτίμησα να παραγγείλω τελικά το Ελληνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Εχω ενα προβλημα βλεπω συνεχεια το κηνιτο χωρις καμια γραμμη στο σημα...μπορει να βοηθησει κανεις?? ευχαριστω
δοκιμασες μια αλλη καρτα μηπως εχει προβλημα η δικια σου;αλλιως hard reset και αν συνεχιζει το προβλημα τοτε πρεπει να πας μια βολτα απο το σερβις:(
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα βλεπω συνεχεια το κηνιτο χωρις καμια γραμμη στο σημα...μπορει να βοηθησει κανεις?? ευχαριστω

Δοκίμασε να επιλέξεις "GSM" αντί για "Auto" στην επιλογή επιθυμητού τύπου δικτύου στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου. Αλλά υποθέτω πως θα χάσεις το 3G αν το κάνεις αυτό... Εγώ δεν χρησιμοποιώ 3G κι έτσι το 'χω γυρίσει στο GSM. Από τότε που το έκανα αυτό, το σήμα μου (Vodafone) είναι σταθερό 4/4.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει το 3G καθολου να σε ρωτησω στην απο κατω καρτελα αφηνω auto??

Ναι, την κάτω καρτέλα την αφήνεις Auto, μόνο την πάνω γύρνα σε GSM. Ελπίζω να σου παίξει. Σ' εμένα στην αρχή που ήταν και οι δύο Auto μου έδειχνε που και που χαμηλό σήμα και μερικές φορές καθόλου. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, πάντως από τότε που έκανα την αλλαγή είναι 4/4 χωρίς πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν φορτιζει τι κινητο καει εξωτερικα αρκετα .Συμβαινει το ιδιο και σε εσας?

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά μου φαίνεται ότι με το φορτιστή ζεσταίνεται ελαφρά, ενώ μέσω USB ζεσταίνεται λιγότερο έως καθόλου. Ίσως μέσω USB η φόρτιση είναι αργότερη οπότε και δεν ζεσταίνεται. Πάντως θυμάμαι να το έχω νοιώσει ζεστό με το φορτιστή. Όχι όμως σε σημείο να καίει...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά μου φαίνεται ότι με το φορτιστή ζεσταίνεται ελαφρά, ενώ μέσω USB ζεσταίνεται λιγότερο έως καθόλου. Ίσως μέσω USB η φόρτιση είναι αργότερη οπότε και δεν ζεσταίνεται. Πάντως θυμάμαι να το έχω νοιώσει ζεστό με το φορτιστή. Όχι όμως σε σημείο να καίει...

 

Πάντως, η καλύτερη φόρτιση για την μπαταρία είναι μέσω USB. Φορτίζει πιο αργά και όσες φορές και να το συνδέεις δεν κάνει κακό στην μπαταρία. Άλλωστε, η μπαταρία λιθίου που έχει, πρέπει να φορτίζεται και να μην πέφτει πολύ χαμηλά και να μην αδειάζει συχνά.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Στο developers, όλοι γυρνάνε στην 17 στο radio, αυτό θα κάνω κι εγώ και θα σας πώ :)

 

Για δώσε κανένα link...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ..... απίστευτο και όμως αληθινό :wacko::wacko::wacko:

 

Και εγώ δεν ξέρω τι έχω δοκιμάσει και τώρα και την προηγούμενη φορά που είχα πρόβλημα. Μέχρι τώρα παιδευόμουνα. Μόλις έσβησα κάποιες ειδοποιήσεις και delivery reports (από mms, δεν ξέρω αν έχει σημασία) και το destinator τρέχει μια χαρά.

 

Να'σαι καλά γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω. Θα έστηνα και θα έσβηνα προγράμματα και άκρη δεν θα έβγαζα.

 

Κάποιοι που είχαν παρόμοιο πρόβλημα και είχαν ποστάρει πιο πριν, ας κάνουν αυτό που λέει ο φίλος zalaros.

 

Αλήθεια, αυτό πως σκέφτηκες να το δοκιμάσεις? Στο internet δεν έχω βρει τόσο καιρό τίποτα σχετικό, ούτε με αυτό, ούτε με τίποτα άλλο.

 

Thanks και πάλι :)

Φίλε για να είμαι ειλικρινής καταλάθος το ανακάλυψα :lol: Είχα κρατήσει backup με το spb backup χωρίς επαφές μηνύματα κτλ. Τις επαφές και τα μηνύματα τα παίρνω backup με το pimbackup. Οπότε είχα επαναφέρει το backup χωρίς εκείνο το μήνυμα που έκανε την ζημιά :blink: Άβυσσος δεν είναι μόνο η ψυχή του kaiser αλλά όλων των windows mobile κινητών ;):lol::lol::lol:

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για να είμαι ειλικρινής καταλάθος το ανακάλυψα :lol: Είχα κρατήσει backup με το spb backup χωρίς επαφές μηνύματα κτλ. Τις επαφές και τα μηνύματα τα παίρνω backup με το pimbackup. Οπότε είχα επαναφέρει το backup χωρίς εκείνο το μήνυμα που έκανε την ζημιά :blink: Άβυσσος δεν είναι μόνο η ψυχή του kaiser αλλά όλων των windows mobile κινητών ;):lol::lol::lol:

 

Μάλλον άβυσσος η ψυχή του Destinator...

Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα του Kaizer...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Και από hardware πληκτρολόγιο τι θα κάνεις όσον αφορά τα Ελληνικά; Εγώ που έχω το XDA Exec είχα βάλει το AEKMAP αλλά η απόκρισή του δεν ήταν και η καλύτερη δυνάτή και πολλές φορές όταν έγραφα γρήγορα μου έχανε λέξεις.

Εδώ βέβαια μπορεί να μας πει κάποιος που έχει το Αγγλικό και έχει περάσει το AEKMAP αν παρουσιάζει και στο Kaiser τέτοια συμπτώματα.

Για αυτόν τον λόγο και προτίμησα να παραγγείλω τελικά το Ελληνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

 

Στο 9100 λειτουργεί άψογα.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Στο developers, όλοι γυρνάνε στην 17 στο radio, αυτό θα κάνω κι εγώ και θα σας πώ :)

Αυτό που λες είναι σωστό, γενικά λέγεται ότι η 17 είναι η καλύτερη έκδοση radio αυτή τη στιγμή. Απλά να ενημερώσω ότι η 32 είναι πρακτικά ίδια με την 17, με τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις. Οι μόνες αλλαγές έχουν να κάνουν με τις προδιαγραφές των παρόχων κινητής της κάθε χώρας και όχι κάτι ουσιαστικό (πηγή: xda-developers.com). Οι μεγάλες αλλαγές/βελτιώσεις είναι κυρίως από την 11 στην 17. Αν έχεις 32 ίσως δεν έχει νόημα να βάλεις 17. Εμένα το Kaiser (αγορασμένο από eXpansys Αγγλίας) ήρθε με 32 απ' τη μάνα του και δεν την έχω αλλάξει.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η καλύτερη φόρτιση για την μπαταρία είναι μέσω USB. Φορτίζει πιο αργά και όσες φορές και να το συνδέεις δεν κάνει κακό στην μπαταρία. Άλλωστε, η μπαταρία λιθίου που έχει, πρέπει να φορτίζεται και να μην πέφτει πολύ χαμηλά και να μην αδειάζει συχνά.

Επιβεβαιώνω αυτό που λες. Οι μπαταρίες λιθίου είναι πολύ καλύτερο να συμπληρώνονται (top-up) παρά να αφήνονται να αδειάσουν τελείως πριν την κάθε φόρτιση. Αυτό που πολλές φορές προτείνεται για πλήρεις φορτοεκφορτίσεις ισχύει μόνο για τις αρχαίες μπαταρίες νικελίου-καδμίου (NiCd) και σε αρκετά μικρότερο βαθμό για τις NiMH. Όχι όμως για τις λιθίου. Μέσω USB όντως φαίνεται να φορτίζεται λίγο πιο αργά οπότε ίσως είναι καλύτερα για τη μπαταρία.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να επιλέξεις "GSM" αντί για "Auto" στην επιλογή επιθυμητού τύπου δικτύου στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου. Αλλά υποθέτω πως θα χάσεις το 3G αν το κάνεις αυτό... Εγώ δεν χρησιμοποιώ 3G κι έτσι το 'χω γυρίσει στο GSM. Από τότε που το έκανα αυτό, το σήμα μου (Vodafone) είναι σταθερό 4/4.

 

 

εχει μεινει σταθερα το σημα στις 2 γραμμες μεσα στο σπιτι εξω ειναι καλυτερα αλλα δεν θα επρεπε να πιανει καλα κ με το 3G?? εγω εχω το at&t titl kaizer k εχω περασει την panosha strada 2 ROM και ραδιο 1.27.12.11 πρεπει να το αλλαξω?? τι διαφορα θα εχει?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχει μεινει σταθερα το σημα στις 2 γραμμες μεσα στο σπιτι εξω ειναι καλυτερα αλλα δεν θα επρεπε να πιανει καλα κ με το 3G?? εγω εχω το at&t titl kaizer k εχω περασει την panosha strada 2 ROM και ραδιο 1.27.12.11 πρεπει να το αλλαξω?? τι διαφορα θα εχει?? ευχαριστω

Για το radio έχω ακούσει καλά λόγια για την έκδοση 17. Δοκίμασέ τη. Εγώ έχω την 32 (σχεδόν ίδια με 17) και το σήμα (Vodafone) είναι 4/4, άντε 3/4 που και πού, μέσα στο σπίτι, περιοχή Αθήνα. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι, αυτά αλλάζουν ανάλογα με την περιοχή/κτίριο κ.τ.λ. Τώρα για το 3G δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι... Υποθέτω πως θα 'πρεπε να παίζει κι αυτό καλά σε κεντρικές περιοχές. Πάντως για το radio νομίζω η 17 πρέπει να είναι αρκετά καλύτερη από την 11, αν θυμάμαι καλά έχει καλύτερη αυτονομία στη μπαταρία (σημαντικό, δεδομένου του ότι το Kaiser είναι σχετικά ενεργοβόρο). Πήγαινε στο http://www.xda-developers.com στο forum του Kaiser και διάβασε τι λένε. Στην τελική μπορείς πάντα να γυρίσεις στην 11. Εγώ το έχω ακόμα με τη μαμά ROM/radio και δουλεύει τέλεια οπότε δεν θέλω να το πειράξω ακόμα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...