Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3xx


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά αυτο το κινητό έχει πολυ καλή μπαταρία. Σαν του κ800. 40 ώρες αναμονή και μιαμιση Ωρα ομιλία στην πρώτη φόρτιση. Τις μισές ώρες συνδεδεμένο με bluetooth!!Εξωπραγματικο μου φάνηκε για μοτορολα!! Με το v3x ήμουν περιπου στο μισό

nPower Technology, ενσωματωμένο στο Go Force 4800. Ρίξε μια ματιά στο site της NVidia. Σε συνδυασμό με την 940 mAh κάνει θαύματα. Πρόκειται ουσιαστικά για stepping στην συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, σε συνδυασμό με την αποδεύσμευσή του κατά τις λειτουργίες οδήγησης γραφικών.( τις δίνει στην κάρτα όλες )

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το προγραμμα που χρησιμοποιεις, τι αλλους codec μπορεις να δοκιμασεις σε αρχειο mp4; Πχ. h264. Δοκιμασε με αλλους codecs, αν και απο ο,τι καταλαβα προσπαθησες αλλα το κινητο δε διαβαζε τα videakia, που ισως επιτρεπουν αναλυση πανω απο 176x144 και πες μας.

 

Προσωπικα δεν ξερω αν ο h263 εχει τετοιο οριο. Μου φαινεται περιεργο παντως, γιατι ειναι πολυ μικρη η αναλυση που υποτιθεται υποστηριζει...

 

 

Με container mp4 και codec h263 έχει αναλύσεις μόνο 176*144 και μετά 352*288.(όχι 240*320)

Δεν παίζει την 352*288, αλλά παίζει την 176*144.

Άλλη επιλογή σε video codec(με mp4 container) είναι h 264/AVC, DVIX. XDIV και mpeg4 που επίσης δεν παίζει...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εδώ είναι το πρόβλημα.

Υπάρχει βίντεο με codec h263 και ανάλυση 240*320??

Γιατί στο super που έχω για τα converts, όταν επιλέγω σαν video codec το h263 δεν μου επιτρέπει να ρυθμίσω το μέγεθος του βίντεο πάνω από 176*144.

το super γενικά δεν χρησιμοποιεί τα τυπικά στάνταρ κωδικοποίησης, αλλά δικές του μηχανές...δεν θυμάμαι αν είναι το ffdshow. Η Motorola είναι λίγο κολλημένη με τα αμερικάνικα στάνταρ, οπότε MPEG-4 H.263 με κάποιον Coder όπως QuickTime Pro ίσως παίζει. Τώρα μπορεί και να φταίει και η κωδικοποίηση ήχου. Δεν γνωρίζω αν υποστηρίζει amr ή aac στο video MPEG-4. Δοκιμές με "τυπικούς" encoders ίσως βοηθήσουν. Επίσης ας μην ξεχάμε πως για το playback ευθύνεται το Go Force, oπότε ίσως θέλει κάτι πιο τυπικό.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Με container mp4 και codec h263 έχει αναλύσεις μόνο 176*144 και μετά 352*288.(όχι 240*320)

Δεν παίζει την 352*288, αλλά παίζει την 176*144.

Άλλη επιλογή σε video codec(με mp4 container) είναι h 264/AVC, DVIX. XDIV και mpeg4 που επίσης δεν παίζει...

Ακόμη και το 3GPP έχει υποστήριξη για 240Χ320 μόνο στο πρότυπο 3GPP2 νομίζω... To δοκίμασες εκεί ;

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εινα πιο ξεκαθαρα τα πραγματα... Ουσιαστικα δηλ video υποστηριζει μονο mp4 με h263 και 3gp. Στα 3gp, υπαρχει μεγιστη αναλυση που υποστηριζεται απο το τηλ;

Στο 3gp η μεγιστη υποστιριζομενη αναλυση θα ειναι προφανως αυτη που τραβαει τα video και πιθανον οχι μεγαλυτερη της αντιστοιχης για τα mp4. Ας το επιβαιβεβαιωσει καποιος κατοχος αυτο!

nPower Technology, ενσωματωμένο στο Go Force 4800. Ρίξε μια ματιά στο site της NVidia. Σε συνδυασμό με την 940 mAh κάνει θαύματα. Πρόκειται ουσιαστικά για stepping στην συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, σε συνδυασμό με την αποδεύσμευσή του κατά τις λειτουργίες οδήγησης γραφικών.( τις δίνει στην κάρτα όλες )

c&q και στο κινητο ε:p H κανονικη μπαταρια του v3x ειναι 840mha ενω η ενισχυμενη ειναι 1030. Οποτε οι καλυτεροι χρονοι ειναι συνδιασμος της μεγαλυτερης χωρητικοτητας με την καλυτερη αξιοποιηση των δυνατοτητων της καρτας :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και το 3GPP έχει υποστήριξη για 240Χ320 μόνο στο πρότυπο 3GPP2 νομίζω... To δοκίμασες εκεί ;

 

Δεν έχω επιλογή για 3gpp2.

(καλά αυτό δεν είναι για video streaming?:worry:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω επιλογή για 3gpp2.

(καλά αυτό δεν είναι για video streaming?:worry:)

όχι απαραίτητα ! Ένα καλό πρόγραμμα για να δοκιμάσεις ( δεν το έχω το κινητό ) είναι το ImToo Converter. Κοστίζει οπότε, μια ματιά στα torrents θα βρεις σίγουρα !

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα ! Ένα καλό πρόγραμμα για να δοκιμάσεις ( δεν το έχω το κινητό ) είναι το ImToo Converter. Κοστίζει οπότε, μια ματιά στα torrents θα βρεις σίγουρα !

 

Το έχω.

Και αυτό και το total video converter.:D

Αλλά το super είναι το καλύτερο.Με τα άλλα, σε mp4 forma υπάρχει συνήθως καθυστέρηση της εικόνας σε σχέση με τον ήχο.

Με το super αυτό δεν συμβαίνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο 3gp η μεγιστη υποστιριζομενη αναλυση θα ειναι προφανως αυτη που τραβαει τα video και πιθανον οχι μεγαλυτερη της αντιστοιχης για τα mp4. Ας το επιβαιβεβαιωσει καποιος κατοχος αυτο!

 

c&q και στο κινητο ε:p H κανονικη μπαταρια του v3x ειναι 840mha ενω η ενισχυμενη ειναι 1030. Οποτε οι καλυτεροι χρονοι ειναι συνδιασμος της μεγαλυτερης χωρητικοτητας με την καλυτερη αξιοποιηση των δυνατοτητων της καρτας :D

Ακριβώς! Γενικά το νέο μενού των motorola, ισχυρίζεται η εταιρία ότι έχει 20-25 % λιγότερη κατανάλωση. Μυρίζομαι και εκεί δάκτυλο της Nvidia... Καλά το nPower είναι γενικά όλα τα λεφτά στο νέο Chip.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Το έχω.

Και αυτό και το total video converter.:D

Αλλά το super είναι το καλύτερο.Με τα άλλα, σε mp4 forma υπάρχει συνήθως καθυστέρηση της εικόνας σε σχέση με τον ήχο.

Με το super αυτό δεν συμβαίνει.

Μάλλον έχεις δίκιο. Οπότε δοκιμές στις μορφές του MPEG-4 κατά κωδικοποίηση video,ήχου,ανάλυσης θα μας δώσει τα όρια του video playback του V3xx. καλό κουράγιο...!

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Οπότε δοκιμές στις μορφές του MPEG-4 κατά κωδικοποίηση video,ήχου,ανάλυσης θα μας δώσει τα όρια του video playback του V3xx. καλό κουράγιο...!

 

Τον ήχο τον έχω βάλει disable για να μην υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να οφείλεται σε audio codec;);)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι καταπληκτικη και ειναι κριμα που στα προηγουμενα μοντελα ειναι σχεδον αναξιοποιητη:(

 

Παντως μιας και η καρτα αναλαμβανει το decode των video, συμφωνα με τα χαρακτηριστικα δεν μπορει να αποκοδικοποιησει τον h264 codec, οποτε 320x240 video playback χλωμοτατο.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι καταπληκτικη και ειναι κριμα που στα προηγουμενα μοντελα ειναι σχεδον αναξιοποιητη:(

 

Παντως μιας και η καρτα αναλαμβανει το decode των video, συμφωνα με τα χαρακτηριστικα δεν μπορει να αποκοδικοποιησει τον h264 codec, οποτε 320x240 video playback χλωμοτατο.

 

Ναι, αυτό λέω από χτές:p:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό λέω από χτές:p:)

Ε οποτε τι το ψαχνεις, χρησιμοποιησε τις ιδιες επιλογες που δουλευουν για το v3x!

Link to comment
Share on other sites

Ε οποτε τι το ψαχνεις, χρησιμοποιησε τις ιδιες επιλογες που δουλευουν για το v3x!

 

:lol::lol:Μα δεν είχα ποτέ μου v3x.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ε γι αυτο σου ειπα δες στο site της υπογραφης μου! Εχω screenshot απο το super με τις ρυθμισεις που λειτουργουν ;)

 

Δοκιμασε με τις αντιστοιχες ρυθμισεις που θα βρεις να κανεις convert σε wmv να δεις αν παιζουν! (μην δοκιμασεις wmv με το super, δεν πιαζουν σιγουρα στο κινητο)

Link to comment
Share on other sites

Ε γι αυτο σου ειπα δες στο site της υπογραφης μου! Εχω screenshot απο το super με τις ρυθμισεις που λειτουργουν ;)

 

Δοκιμασε με τις αντιστοιχες ρυθμισεις που θα βρεις να κανεις convert σε wmv να δεις αν παιζουν! (μην δοκιμασεςι wmv με το super, δεν πιαζουν σιγουρα στο κινητο)

 

Το ξέρω το sitάκι:wink:

Αλλά αυτόν τον οδηγό δεν τον είχα δεί.

Thanks

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που ήμουν έτοιμος να πάρω το NOKIA E50 είδα το V3xx ...

Και υπάρχει δίλημμα...

Βέβαια έχω 1,5 χρόνο τώρα το V3 και στην εμφάνιση είναι ίδια (κ λίγο μεγαλύτερο το V3xx).

Καμιά πρόταση, ιδέα? Να πάω στο Ε50 για αλλαγή θα έλεγα εγώ.

 

Πάντως οι εφαρμογές στο V3xx όλες πάνε σφαίρα...

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που ήμουν έτοιμος να πάρω το NOKIA E50 είδα το V3xx ...

Και υπάρχει δίλημμα...

Βέβαια έχω 1,5 χρόνο τώρα το V3 και στην εμφάνιση είναι ίδια (κ λίγο μεγαλύτερο το V3xx).

Καμιά πρόταση, ιδέα? Να πάω στο Ε50 για αλλαγή θα έλεγα εγώ.

 

Πάντως οι εφαρμογές στο V3xx όλες πάνε σφαίρα...

 

Ε, τότε για αλλαγή design πάρε το v6:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση αυτο το κινητο το φερνει μονο η tim η και οι αλλες εταιριες?
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση αυτο το κινητο το φερνει μονο η tim η και οι αλλες εταιριες?

 

Και οι 3 εταιρίες νομίζω το φέρνουν.

Δεν ξέρω αν έχει έρθει ακόμα unbranded.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το 3G ενεργοποιείται από τις επιλογές δικτύου-Στο Αυτόματο (ή παρόμοιο ή ένδειξη Ευρωπαικές) επιλέγεται συνήθως πρώτα 3G και εν δεν υπάρχει σήμα 2G-Στην επιλογή Ευρώπη-Aσία η επιλογή δικτύου είναι μόνιμα 2G.-Στην επιλογή 2G εξοικονομείται μπαταρία.

 

Το GPRS ανάλογα τι έχεις επιλέξει από δίκτυο,θα έχεις παροχή-Εξαρτάται και όμως από την κάρτα SIM-Mε 3G κάρτα, προτεραιότητα δίνεται πάντα στην εύρεση 3G δικτύου.

 

Το GPRS σαν ένδειξη (εικονίδιο) δεν απενεργοποιείται από ότι θυμάμαι από το V3Χ που είχα-Απλά όταν φορτώνεις δεδομένα "κινείται" ανάλογα-Ισχύει και για MMS.

 

Αυτα που αναφερεις αναλυτικα που τα βρισκουμε? Το manual δεν λεει τιποτα και εχει πολλες επιλογες εκει στο μενου Δικτυα.

Ξερει κανει τι κανει η καθε επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που αναφερεις αναλυτικα που τα βρισκουμε? Το manual δεν λεει τιποτα και εχει πολλες επιλογες εκει στο μενου Δικτυα.

Ξερει κανει τι κανει η καθε επιλογη?

 

MENOY>ρυθμίσεις>δίκτυο>ρυθμίσεις δικτύου>ζώνη.

Η επιλογή Ευρώπη/Ασία είναι μόνο για gsm(2g)

H επιλογή WCDMA 2100 είναι μόνο για 3g δίκτυο.Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο, δεν συνδέεται σε δίκτυο 2g(gsm δλδ)

Η επιλογή "αυτόματη" προτιμά τα 3g δίκτυα, αλλά όταν δεν υπάρχουν συνδέεται και σε gsm.(το ίδιο πρέπει να είναι και η επιλογή "ευρωπαικές")

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

MENOY>ρυθμίσεις>δίκτυο>ρυθμίσεις δικτύου>ζώνη.

Η επιλογή Ευρώπη/Ασία είναι μόνο για gsm(2g)

H επιλογή WCDMA 2100 είναι μόνο για 3g δίκτυο.Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο, δεν συνδέεται σε δίκτυο 2g(gsm δλδ)

Η επιλογή "αυτόματη" προτιμά τα 3g δίκτυα, αλλά όταν δεν υπάρχουν συνδέεται και σε gsm.(το ίδιο πρέπει να είναι και η επιλογή "ευρωπαικές")

 

Thx ddr2. Το αλλο με την ταχυτητα τι ειναι?

 

Αλλη ερωτηση: Θεματα μπορουμε να περασουμε η θελει κολπα?

Link to comment
Share on other sites

Thx ddr2. Το αλλο με την ταχυτητα τι ειναι?

 

Υποθέτω ότι έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα θα αναζητά δίκτυο, όταν υπάρχει πρόβλημα στην σύνδεση.(αν είχες ποτέ siemens, είναι κάτι σαν την "ταχεία αναζήρτηση")

Θα μου πείς τι νόημα έχει αυτή η επιλογή.

Έχει νόημα γιατί όσο πιο γρήγορα ψάχνει τόσο περισσότερη ενέργεια χαλάει(και τόσο περισσότερο ανεβαίνει η ακτινοβολία).

 

Εγώ πάντως έχω "συνεχής"

 

Για τα θέματα, λένε ότι θέλει κόλπα.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τότε υπάρχει στο μενού εργαλεία>λίστα ενεργοποιήσεων η κατηγορία θέματα.

Βασικά, ούτε τι είναι η λίστα ενεργοποιήσεων δεν καταλαβαίνω:alien:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...