Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3xx


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!έπεσε στα χέρια μου ένα v3xx IMODE. Ο προηγούμενος χρήστης του παραπονιόταν ότι που κ που κόλλαγε,έχανε σήμα και έσβηνε.έλεγα να του κάνω μια αναβάθμιση αλλά βασική ερώτηση είναι:μπορώ να βγάλω το imode και να γίνει κανονικό το τηλέφωνο;το χει κάνει κάνεις;

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με τελευταίο firmware και οδηγίες flash καλοδεχούμενες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!έπεσε στα χέρια μου ένα v3xx IMODE. Ο προηγούμενος χρήστης του παραπονιόταν ότι που κ που κόλλαγε,έχανε σήμα και έσβηνε.έλεγα να του κάνω μια αναβάθμιση αλλά βασική ερώτηση είναι:μπορώ να βγάλω το imode και να γίνει κανονικό το τηλέφωνο;το χει κάνει κάνεις;

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με τελευταίο firmware και οδηγίες flash καλοδεχούμενες!

 

Μετατροπή του V3xx i-mode σε κανονικό V3xx.

 

O οδηγός γράφτηκε από τον jotz.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Από ότι βλέπω στις φωτό έχετε αλλάξει τα fonts?!? :confused:

 

Υπάρχει κάποιο monsterpack μαμίσιο (εννοείται με ελληνικά)??

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

στον οδηγό προτείνει Monsterpack να κατεβάσεις.

 

Γραμματοσειρές έχω φτιάξει πολλές.

 

11 εδώ http://www.motomodding.us/viewtopic.php?t=306

 

Κανά 2-3 ακόμα εδώ

 

http://www.motomodding.us/viewforum.php?f=58&sid=ba583d70b99ae902ea5a6e1b4dad955f

Link to comment
Share on other sites

στον οδηγό προτείνει Monsterpack να κατεβάσεις.

 

Γραμματοσειρές έχω φτιάξει πολλές.

 

11 εδώ http://www.motomodding.us/viewtopic.php?t=306

 

Κανά 2-3 ακόμα εδώ

 

http://www.motomodding.us/viewforum.php?f=58&sid=ba583d70b99ae902ea5a6e1b4dad955f

 

Thank you bomber!

Ειδα τον οδηγό κατέβασα MP και RSD....σκέφτομαι να το φλασάρω αλλά φοβάμαι...!! :worry:

Για να περάσω μετά γραμματοσειρές απλά πάλι φλασάρω το συγκεκριμένο αρχείο ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο RSD? (π.χ. σε ποιό σημείο της flash πρέπει να ξεκινήσω να γράφω).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,έχει γίνει αυτή η διαδικασία πολλές φορές από πολλούς χρήστες.Από κει και πέρα,είναι δικιά σου επιλογή τι θα κάνεις.

 

Τις γραμματοσειρές τις περνάς απλά φλασάροντας.Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το να "γράψεις στη flash".

Link to comment
Share on other sites

OK!

Το φλάσαρα χθές - πάει το i-mode!

Άρχισα να παίζω και με το p2k 3.0.8 και όλα ωραία και καλά αλλά κάποια στιγμή όταν πήγα να αλλάξω τα στοιχεία του κεντρικού μενού, μουλάρωσε δεν άλλαζε τίποτα και με άφησε μόνο με μενού "λίστα". Ενώ υπήρχε η επιλογή "εικονίδια" στις ρυθμίσεις-->διαμόρωση δεν άλλαζε η εμφάνιση του μενού.

Επίσης το κουμπί CLR που είναι κάτω απο το στρογγυλό με τα βελάκια πλέον ανοίγει τον Internet browser και το κουμπί "ι" (που ήταν για το i-mode) έχει γίνει Clear! :wacko:

Καμία ιδέα πώς να το αντιστρέψω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Οι λειτουργίες των πλήκτρων αλλάζουν τροποποιώντας το seem 005b_0001.

 

Mε το p2ktools έκανες κάποιο λάθος,αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα stock seem 0032_0001 (που δε νομίζω όμως να έχεις) ή να ξαναφλασάρεις το monsterpack (πάντα με φουλ μπαταρία)...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ!!

Ξαναφλάσαρα το MP.

Έπειτα απο λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό:

http://www.modmymoto.com/forums/showthread.php?t=22116&page=3

Και όντως κατάφερα να κάνω σωστό mapping στα πλήκτρα.

 

Έτοιμο το κινητό! :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχε πολύ αγγαρεία αλλά το εγκατέστησα τελικά!

 

http://img244.imageshack.us/img244/4356/scr001yn0.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς πως να ρυθμίσω το e-mail?Μιλάω για το e-mail menu που υπάρχει στα μηνύματα.Ξέρει κανείς να το ρυθμίζει για gmail ή yahoo λογαριασμό?
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια απο drivers τι παιζει/? παω στο σιτε της μοτορολα και δεν βρισκω. επισης φορτιζει στον υπολογιστη?εγω το συνδεω και δεν κανει τιποτα :(
Link to comment
Share on other sites

Για να φορτίσει στον υπολογιστή πρέπει να είναι εγκατεστημένοι οι drivers της Motorola τους οποίους μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

 

Θα σου ζητηθεί να φτιάξεις ένα account για να τους κατεβάσεις. Καν'το, είναι δωρεάν, διαρκεί 1 λεπτό να το κάνεις και μετά μπορείς να κατεβάζεις τους drivers από την επίσημη πηγή. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να φορτίσει στον υπολογιστή πρέπει να είναι εγκατεστημένοι οι drivers της Motorola τους οποίους μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

 

Θα σου ζητηθεί να φτιάξεις ένα account για να τους κατεβάσεις. Καν'το, είναι δωρεάν, διαρκεί 1 λεπτό να το κάνεις και μετά μπορείς να κατεβάζεις τους drivers από την επίσημη πηγή. :)

 

ευχαριστω..φορτιζει! μηπως ξερεις να μου πεις και για αναβαθμιση λογισμικου? να μην πω ψεματα ειχα παει πριν απο καιρο να του κανω με το εργαλειο που δινει στο σιτε αλλα μου ζητουσε εναν κοδικο μετα και το mπλοκαρα :D:D μην πεις ειμαι αστερι:D

Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση κάνεις με το πρόγραμμα RSD Lite.Αν χρειαστείς βοήθεια,εδώ είμαστε.

 

το εβαλα το προγραμμα. το αρχειο για να κανω update που θα το βρω?

 

εδω οι πληροφοριες που μου βγαζει το προγραμμα :

 

IMEI:

Technology: Quad-Band GSM

Software Version: R374_G_0E.40.79R

Flex Version: SE8604AXXG10AB - 2.0.C.3.2.2.0.R.0.0.1.0.4.0.0.O.6.1.Z.0

Bootloader Version: N / A

DRM Version: 0001

Bound Signature: Allowed

Link to comment
Share on other sites

R374 ;! :blink:

 

Μήπως έχεις V3 και σου διαφεύγει; :worry:

 

(Σόρρυ αλλά το επισημαίνω επειδή γράφεις στο νήμα του V3xx)

 

ΥΓ: Καλό είναι για λόγους δικής σου ασφάλειας να μη γράφεις το IMEI της συσκευής σου σε δημόσια fora.

Link to comment
Share on other sites

R374 ;! :blink:

 

Μήπως έχεις V3 και σου διαφεύγει; :worry:

 

(Σόρρυ αλλά το επισημαίνω επειδή γράφεις στο νήμα του V3xx)

 

τωρα μην σου οω ψεματα νομιζα πως ειναι το ιδιο..:O πρωτο μοτο που επεσε στα χερια μου..

Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριέσαι, η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν αρκετά αυτά τα δύο. :)

 

Η διαδικασία flashαρίσματος είναι η ίδια, απλά πρόσεξε να κατεβάσεις συμβατό firmware για το κινητό σου. Όπως έγραψε και ο bomber21, αν έχεις απορίες εδώ είμαστε εμείς.

 

Και όπως έγραψα, κάνε edit και σβήσε το IMEI σου.

Link to comment
Share on other sites

έχεις V3 και αρχαίο firmware.Στα downloads του Modmymoto και του mmus.us θα βρεις πολλά flash files για το R374 V3 σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με τη διαδικασία που περιγράφω είναι δυνατή η μετατροπή ενός V3xx (international R26111LD) κινητού από κανονικό μοντέλο σε i-mode μοντέλο και αντίστροφα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Βασική προϋπόθεση είναι το firmware του κινητού να είναι της σειράς R26111LD. Μόνο με αυτό το firmware είναι δυνατό το flashάρισμα από και προς την έκδοση R2611D (i-mode).

 

Οποιαδήποτε άλλη έκδοση firmware (R26111MLD, R26117RK, R261171RK, R261171MRK, R27231 καθώς και όλες οι AS εκδόσεις τους) δεν είναι συμβατή με αυτή τη διαδικασία! Ιδιαίτερα προσεκτικοί να είναι οι κάτοχοι των Vodafone branded κινητών που συνήθως δεν έχουν το απαραίτητα συμβατό firmware.

 

Να απευθύνω ευχαριστίες στο μέλος του motomoddinguk.info και modmymoto.com OCM770 για τη βοήθειά του σχετικά με το παραπάνω θέμα συμβατότητας.

 

Σε αυτό το σημείο θέλω να προειδοποιήσω ότι η διαδικασία flashαρίσματος ενός κινητού μπορεί ενδεχομένως να προκαλέσει ανεπανόρθωτη βλάβη στη συσκευή. Δε φέρω καμμία ευθύνη για οποιαδήποτε βλάβη ή απώλεια δεδομένων προκληθεί από τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

 

Πέρα από το κινητό, θα χρειαστείτε και τα εξής:

- Registered έκδοση του Flash & Backup 3.0.7 (F&B3) για να παίρνετε πλήρη backups από το κινητό σας και να τα flashάρετε πάλι.

- Προαιρετικά: RSD Lite για να flashάρετε τα firmwares.

- Το i-mode firmware R2611D_U_9A.02.07R που έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών.

- Προαιρετικά: Ένα κανονικό firmware, π.χ. R26111LD_U_96.66.73BR που έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών.

 

Βεβαιωθείτε όχι έχετε εγκατεστημένους τους πιο πρόσφατους drivers για τα Motorola κινητά. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να βεβαιωθείτε ότι η μπαταρία του κινητού σας είναι πλήρως φορτισμένη!

 

Συνδέστε το κινητό απ'ευθείας με τον ΗΥ (όχι μέσω USB hub) και ξεκινηστε το F&B3. Επιλέξτε από τη λίστα των προφίλ το Motorola V3xx (International), επιλέξτε το "Select all" ώστε να επιλεγούν όλα τα CGs της λίστας, μην επιλέγετε το "Cut empty bytes ...", σαν backup format διαλέξτε το "SBF (Single binary file)". Αφού σιγουρευτείτε ότι οι επιλογές σας είναι εντάξει, κάντε κλικ στο "Read data" και περιμένετε γύρω στα 10-15 λεπτά να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Στο τέλος θα έχετε ένα πλήρες και λειτουργικό backup της συσκευής το οποίο μπορείτε να flashάρετε στο μέλλον για να επαναφέρετε το κινητό από την i-mode κατάσταση στην κανονική.

 

Έχοντας λοιπόν ένα πλήρες backup στην άκρη, ήρθε η ώρα να περάσετε το i-mode firmware. Για αυτό το σκοπό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είτε το F&B3 είτε το RSD Lite, εγώ διάλεξα το δεύτερο.

 

Ξεκινήστε το πρόγραμμα της επιλογής σας, βεβαιωθείτε ότι η συσκευή έχει αναγνωριστεί, επιλέξτε το R2611D firmware που παραθέτω παραπάνω και ξεκινήστε τη διαδικασία flashαρίσματος. Μετά το τέλος της (περιμένετε ενδεχομένως και τη σχετική επανεκκίνηση του κινητού) θα έχετε ένα V3xxi κινητό που μπορείτε να το ενεργοποιήσετε στην Cosmote κανονικά με το IMEI του για χρήση του i-mode.

 

Επειδή το συγκεκριμένο firmware είναι της ιταλικής Wind, λείπουν οι ρυθμίσεις για πρόσβαση στο i-mode της Cosmote. Μπορείτε όμως κοιτώντας το σχετικό νήμα του myphone εδώ να δημιουργήσετε μια καινούργια web σύνδεση και να περάσετε τα στοιχεία πρόσβασης. Ο κωδικός ασφαλείας που θα σας ζητηθεί είναι ο 000000 (έξι μηδενικά). Στις μέχρι τώρα δοκιμές μου έχω πλοηγηθεί στο i-mode περιβάλλον χωρίς πρόβλημα.

 

Καλό θα είναι σε αυτή τη χρονική στιγμή να πάρετε ένα πλήρες λειτουργικό backup της i-mode κατάστασης της συσκευής με τον ίδιο τρόπο που περιγράφω πιο πάνω. Έτσι θα μπορείτε να εναλάσσετε την κανονική με την i-mode έκδοση του firmware χωρίς να χάνετε τις ρυθμίσεις σας.

 

Την παραπάνω διαδικασία την έκανα σε ένα V3xx δύο φορές χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.

 

Πράγματα που δεν έχω καταφέρει (ακόμα) στην i-mode έκδοση:

- Εγκατάσταση Opera Mini, TeaShark ή κάποιας άλλης Java εφαρμογής. Δεν τα έχω καταφέρει ούτε με Motomidman ούτε με Java App Loader (το οποίο υπάρχει ενεργοποιημένο) και Midway, προφανώς υπάρχει κάποιος περιορισμός στην εγκατάσταση .jad ή/και .jar αρχείων εφ'όσον προέρχονται εκτός i-mode. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματα που δεν έχω καταφέρει (ακόμα) στην i-mode έκδοση:

- Εγκατάσταση Opera Mini, TeaShark ή κάποιας άλλης Java εφαρμογής. Δεν τα έχω καταφέρει ούτε με Motomidman ούτε με Java App Loader (το οποίο υπάρχει ενεργοποιημένο) και Midway, προφανώς υπάρχει κάποιος περιορισμός στην εγκατάσταση .jad ή/και .jar αρχείων εφ'όσον προέρχονται εκτός i-mode. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Υποθέτω ότι θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις signed εφαρμογές με την ίδια διαδικασία που χρησιμοποιείται για το XploreMe.Δηλαδή πρέπει να κάνεις εγγραφή στο motodev και να ζητήσεις να σου στείλουν ένα πιστοποιητικό για να μπορέσεις να υπογράψεις τις εφαρμογές σου.Η διαδικασία αν και ακούγεται υπερβολικά περίπλοκη δεν είναι.Είναι όμως υπερβολικά μπελαλίδικη καθώς θα χρειαστείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις software άνω των 100mb, να κάνεις request στην motorola και είναι κάπως χρονοβόρο..

Πολύ πιο αναλυτικά here

Επίσης δες εδώ αν μπορείς να εγκαταστήσεις το google maps.Ίσως στα i-mode να μην πιάνει ούτε το κόλπο με signing των εφαρμοφών.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δεν φτάνει καν στο σημείο να απορρίψει την εγκατάσταση λόγω έλειψης υπογραφής (όπως πχ. στο Z8 μου).

 

Το Motomidman αναγνωρίζει το κινητό, εμφανίζει τυχόν εφαρμογές περασμένες στην microSD κάρτα (στη μνήμη του τηλεφώνου δεν εμφανίζεται καμμιά εφαρμογή) και μπορώ να εγκαταστήσω το TeaShark εκεί αλλά η εγκατάσταση δεν είναι προσβάσιμη από το κινητό (δεν υπάρχει η ενότητα "Εφαρμογές" που ξέρουμε με τις εγκατεστημένες Java εφαρμογές).

 

Από την άλλη, όταν ενεργοποιώ τον Java Application Loader, το Midway βρίσκει το κινητό, μπορώ να επιλέξω ένα .jad αρχείο προς εγκατάσταση αλλά αμέσως μόλις κάνω κλικ στο κουμπί για να στείλει την εφαρμογή στο κινητό εμφανίζεται μήνυμα λάθους στην οθόνη του κινητού και στο Midway γράφει Timeout Expired.

Link to comment
Share on other sites

Με το κινητό σε data/fax επιλέγεις ενεργοποίηση του Java Uploader και συνδέεις το κινητό στο pc

Κάνε δεξί-κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" και πηγαινε στη καρτέλα Υλικό και επέλεξε Διαχείριση συσκευών

Στα Μόντεμ βρες το Motorola Modem και με διπλο κλικ δες τις ιδιότητες του.Στη καρτέλα Μόντεμ θα πρέπει να λέει COMx (με το x να είναι κάποιος αριθμός)

Σιγουρέψου ότι στις ρυθμίσεις του Midway έχεις επιλέξει την αντίστοιχη θύρα COM και την ταχύτητα του μόντεμ όπως αναφέρονται στις ιδιότητες του Motorola Modem.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανείς το Motorola Software Update αλλά είδα ότι προστέθηκε επιτέλους και η Ελλάδα.Αφού το εγκατέστησα και το άφησε να τσεκάρει για νέο firmware μου έβγαλε

Δεν υπάρχει διαθέσιμο νέο λογισμικό για τη συσκευή σας, αλλά μπορούμε να ανακαινίσουμε τη συσκευή σας με το υφιστάμενο λογισμικό.

Τι ακριβώς εννοεί?Θα μου κάνει update κανά flex?Αν δεν βαριόμουν να κάνω ένα full backup θα το δοκίμαζα.Κανείς που να το έχει επιχειρήσει?

 

(btw έχει και το V3xx-imode στην λίστα άρα μάλλον προσφέρουν και για αυτό firmware)

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...