Jump to content

Όλα τα προγράμματα της Spb στα Ελληνικά εδώ!!!


angelos_cy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν μπορώ να τροποποιήσω κάποια απότα ποστ μου. Θέλω να ανεβάσω ξανά το φάκελο ΖΙΡ του Spb Weather, για να βάλω μέσα και το template του meteo.gr για όσους δεν το έχουν, αλλά δε μου εμφανίζει το πλήκτρο "τροποποίηση" στο συγκεκριμένο ποστ. Στα μισά ποστ μου το εμφανίζει και στα άλλα όχι.

 

Αυτο σημαινει οτι σε αυτα που δεν μπορεις ,εχει περασει η περιοδος τροποποιησης

του μυνηματος .Στειλε pm σε καποιον απο τους συντονιστες της ενοτητας ,

να στο φτιαξουν ,Muck Smith, Mythozz .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και κάνα-δυο δωράκια για την Πρωτοχρονιά. :happy:

Είχα ετοιμάσει εδώ και καιρό κάποια σκιν για τα προγράμματα

Smart Dialing (ή Intelli Dialer) και Phone Pad (ή Intelli Pad) της HTC

που υπήρχαν προεγκατεστημένα στο Qtek S100 μου.

Όσοι έχετε συσκευές της HTC (μόνο με WM2003SE και QVGA οθόνη) φαντάζομαι ότι έχετε τα προγράμματα αυτά και θα βρείτε αυτά τα σκιν αρκετά χρήσιμα.

Θα τα βρείτε και τα δύο εδώ:

http://rapidshare.com/files/9214451/Greek_SmartDialing_and_PhonePad_skins.zip.html

 

http://img406.imageshack.us/img406/4537/smartdialingqm7.png

 

http://img406.imageshack.us/img406/8956/phonepadqj2.png

 

Όσοι έχετε συσκευές WM2003SE άλλες εκτός από αυτές της HTC, μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο cab, με το οποίο μπορείτε να εγκαταστήσετε το Smart Dialing. Πιστέψτε με θα το βρείτε πολύ καλύτερο από το PhonePlus.

(Είμαι 99% σίγουρος ότι θα δουλέψει και σε άλλες συσκευές. Ας το δοκιμάσει κάποιος και να μας πει.)

Το αρχείο cab θα το βρείτε εδώ:

http://rapidshare.com/files/9214710/SmartDialing_cab.zip.html

 

Όσο για το PhonePad, έχω ανεβάσει το αρχείο cab, με το οποίο όποιος θέλει μπορεί να έχει "τηλεφωνικό" πληκτρολόγιο Τ9 σε καμμιά δεκαριά γλώσσες, εκτός από τα Ελληνικά :( . Δυστυχώς το Ελληνικό Τ9 είναι εγκατεστημένο στη ROM της HTC και δεν μπορεί να δουλέψει σε άλλες συσκευές. Γι' αυτό το cab, είμαι λιγότερο σίγουρος αν μπορεί να δουλέψει σε άλλες συσκευές, αλλά αν το χρειάζεται κάποιος ας το δοκιμάσει και να μας πει αν δουλεύει.

Το αρχείο cab θα το βρείτε εδώ:

http://rapidshare.com/files/9215372/PhonePad_cab.zip.html

 

Διόρθωση:

Μπλόφα τελικά. Ούτε το Smart Dialing μπορεί να υποστηρίξει ελληνικούς χαρακτήρες σε άλλες συσκευές, επειδή η Ace-Hellas φρόντισε να "κρύψει" το σχετικό αρχείο στη ROM.

Έχω ακούσει ότι κάποιοι έχουν ξεκλειδώσει τη ROM της Ace-Hellas. Αν το έχει κάνει κάποιος, μπορεί να ανεβάσει εδώ τα σχετικά αρχεία.

Για να δουλέψουν τα Ελληνικά στο PhonePad χρειαζόμαστε το αρχείο

t9greekldb.dll.

Όσο για το Smart Dialing, δεν το έχω ψάξει για να δω ποιο είναι το απαιτούμενο αρχείο, αλλά κάποιος που έχει ξεκλειδώσει τη ROM σίγουρα θα ξέρει ποιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άγγελε!

 

Αν σε ενδιαφέρει να μιλήσεις με Sbp, ζήτα τον Vassili Phillipov. Είναι κρίμα τέτοια δουλειά να μην είναι διαθέσιμη για όλους τους Έλληνες που αγοράζουν τα προγράμματά της.

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Φίλε atsouch έχω μιλήσει μαζί του, αλλά μου έχει πει για να βάλουν τις ελληνικές εκδόσεις των προγραμμάτων στην ιστοσελίδα τους πρέπει πρώτα να μεταφραστούν και τα help files, τα install files και η ιστοσελίδα τους.
Link to comment
Share on other sites

έχει εγκαταστήσει κανείς το destinator 6.1(register) έχοντας και το pocket plus sto ppc του;Κι αν ναι,του παρουσιάζεται το πρόβλημα να μην λειτουργούν οι φωνητικές οδηγίες πλοήγησης,παρά μόνο αν ξετσεκάρεις το pocket plus από το today?
Link to comment
Share on other sites

έχει εγκαταστήσει κανείς το destinator 6.1(register) έχοντας και το pocket plus sto ppc του;Κι αν ναι,του παρουσιάζεται το πρόβλημα να μην λειτουργούν οι φωνητικές οδηγίες πλοήγησης,παρά μόνο αν ξετσεκάρεις το pocket plus από το today?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=102604&goto=newpost

 

εκει πες ολες τις αποριες σου;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Φίλε atsouch έχω μιλήσει μαζί του, αλλά μου έχει πει για να βάλουν τις ελληνικές εκδόσεις των προγραμμάτων στην ιστοσελίδα τους πρέπει πρώτα να μεταφραστούν και τα help files, τα install files και η ιστοσελίδα τους.

 

αγγελε καλημερα.εχεις κανει τιποτα με το spb time?

 

ρε φιλε παντως να εισαι καλα:)τρομερη δουλεια και σε ευχαριστουμε για μια ακομη φορα!!

μας εχεις λυσει τα χερια με τις μεταφρασεις σου:respect::up:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ήδη ψιλο-έτοιμα (Spb Time και Spb Imageer) από τη μέρα που ανέβασα τα υπόλοιπα, αλλά δυστυχώς δε βρήκα καθόλου ώρα αυτές τις μέρες για να τα διπλο-τσεκάρω. Ελπίζω σε καμμιά δεκαριά μέρες να τα ανεβάσω εδώ, αν καταφέρω να βρω ώρα τις επόμενες μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μήπως έχει βρεί κάποιος αν δουλεύει το PhonePad στα ελληνικά σε WM5 έστω και χωρίς Τ9; Νομίζω ότι είναι το καλύτερο από όσα έχω δοκιμάσει
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι που ξαναρώτησα και δεν πήρα απάντηση:

1. Τα σκιν για VGA οθόνες (Spb Full Screen Keyboard και Spb Finance)

τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει αν δουλέυουν;

2. Το σκιν για SMS πως το βρίσκετε; Είναι βολική η διάταξη των πλήκτρων; Έχετε καμμιά παρατήρηση ή εισήγηση να κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε μόλις το εβαλα το Full Screen Keyboard να το δοκιμασω στο ΗΡ4700. το Ελληνοαγγλικο σκιν δουλευει αψογα, το SMS έχει προβλημα στα εξης πληκτρα: το Ι το βγαζει space, το Π σε Ζ, το Θ σε Ι,το Λ σε Ζ το Ρ σε Θ, το space σε E.

Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν εχω χρονο να το κοιταξω περισσοτερο, αν θες κατι αλλο πες μου να το δοκιμασω το βραδι ή αυριο με την ησυχια μου.

Βεβαια το πληκτρολογιο αυτο δεν με ενδιαφερει για το συγκεκριμενο μηχάνημα απλα του εκανα δοκιμη.

στο ΗΡ6815 που πηρα προσφατα το δουλεύω μια χαρά και πιστευω να το εχω μεχρι να βρεθει μια λυση με το phone pad που βολευει καλυτερα.

Eυχαριστω πολυ για τη δουλειά που κανεις εσυ για να την χρησιμοποιούμε εμεις .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι που ξαναρώτησα και δεν πήρα απάντηση:

1. Τα σκιν για VGA οθόνες (Spb Full Screen Keyboard και Spb Finance)

τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει αν δουλέυουν;

2. Το σκιν για SMS πως το βρίσκετε; Είναι βολική η διάταξη των πλήκτρων; Έχετε καμμιά παρατήρηση ή εισήγηση να κάνετε;

 

Κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου! :)

Το πληκτρολόγιο για τα SMS είναι πολύ καλό! Η διάταξη των πλήκτρων ξενίζει αρχικά αλλά πιστεύω ότι συνηθίζεται εύκολα (εγώ τουλάχιστον τη συνήθισα ήδη). Έχω μία ερώτηση, το πλήκτρο ABC για γραφή στα αγγλικά γίνεται να μένει πατημένο (όπως το 123) για όσο θέλεις και μετά να το απενεργοποιείς εσύ; Αν θέλεις να γράψεις μία αγγλική λέξη χρειάζονται πολλά πατήματα!... Επίσης (το παρατραβάω, αλλά εσύ ρώτησες! :) ) θα προτιμούσα το κενό και το δεξί βελάκι να είναι χαμηλά (πχ κοντά στη θέση του enter) και το enter ψηλά γιατί πιο συχνά χρησιμοποιώ το δεξί βελάκι (αποδοχή προτεινόμενης λέξης) και το κενό. :D

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου! :)

Το πληκτρολόγιο για τα SMS είναι πολύ καλό! Η διάταξη των πλήκτρων ξενίζει αρχικά αλλά πιστεύω ότι συνηθίζεται εύκολα (εγώ τουλάχιστον τη συνήθισα ήδη). Έχω μία ερώτηση, το πλήκτρο ABC για γραφή στα αγγλικά γίνεται να μένει πατημένο (όπως το 123) για όσο θέλεις και μετά να το απενεργοποιείς εσύ; Αν θέλεις να γράψεις μία αγγλική λέξη χρειάζονται πολλά πατήματα!... Επίσης (το παρατραβάω, αλλά εσύ ρώτησες! :) ) θα προτιμούσα το κενό και το δεξί βελάκι να είναι χαμηλά (πχ κοντά στη θέση του enter) και το enter ψηλά γιατί πιο συχνά χρησιμοποιώ το δεξί βελάκι (αποδοχή προτεινόμενης λέξης) και το κενό. :D

 

Δεν εχεις αυτη την αναντιστοιχια των πληκτρων που λεω πιο πανω στο SMS skin; (αφορα παντα την vga εκδοση)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει η αναντιστοιχία σε εμένα αλλά εγώ έχω το QVGA skin και ίσως το πρόβλημα που λες εμφανίζεται μόνο στο VGA skin.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε argam τα QVGA σκιν τα έχω δοκιμάσει στο Qtek S100 μου και γι' αυτό δεν υπάρχουν προβλήματα, όμως τα VGA σκιν δεν έχω κάποια συσκευή να τα δοκιμάσω και γι' αυτό προκύπτουν τα προβλήματα που ανέφερες. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι, αν έχει κάποιος την καλοσύνη, να πάρει το αρχείο .bmp του GreekSMS QVGA skin και να αλλάξει τις διαστάσεις του από 720x320 σε 1240x640, χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα όπως το Photoshop. Όλα τα VGA σκιν που έχω φτιάξει (ελλ-αγγλ και SMS του FSK και αυτό του Finance), τα έχω φτιάξει με αυτό τον τρόπο στο Pocket Artist του PPC μου. Τώρα, δεν ξέρω τι πήγε στραβά στο SMS σκιν. Αφού το ελλ-αγγλ είναι οκ, τότε έπρεπε να είναι και το SMS οκ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε zoo να ' σαι καλά. Και καλή χρονιά σε όλους. Αυτό το ξέχασα.

Ο λόγος που έχω βάλει ψηλά το κενό και τα βελάκια είναι ακριβώς επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ περισσότερο εκείνα τα πλήκτρα παρά το enter. Κρατόντας τη συσκευή με το δεξί χέρι και πληκτρολογώντας με τον αντίχειρα, το βρήκα πιο πρακτικό να είναι ψηλά τα πλήκτρα αυτά, γιατί είναι δύσκολο να λυγίζω κάθε λίγο τον αντίχειρα προς το κάτω μέρος της οθόνης. Εσύ πως χρησιμοποιείς το σκιν; ΄

Όσο για το ABC δυστυχώς δεν μπορεί να δουλέψει με τον τρόπο που λες, επειδή τη λειτουργία του πλήκτρου CAPS την έχει το πλήκτρο 123. Θεώρησα ότι είναι πιο χρήσιμο να μένει πατημένο αυτό το πλήκτρο και δυστυχώς μόνο ένα από τα δύο μπορεί να λειτουργεί έτσι. Φυσικά, αν το βρίσκουν κι άλλοι χρήσιμο, κάτι μπορεί να γίνει. Ίσως αν έβαζα τους αριθμούς σε μια ξεχωριστή σειρά ψηλά στην οθόνη, αλλά τότε θα μίκραιναν τα υπόλοιπα πλήκτρα.

Ή αν το έκανα κι αυτό το σκιν ελλ-αγγλ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε argam στείλε μου με pm το e-mail σου και μόλις βρω καιρό θα κάνω τις αναγκαίες αλλαγές στο Greek_SMS_VGA και θα στο στείλω να το δοκιμάσεις. Αν δουλέψει σωστά, θα το ανεβάσω εδώ το διορθωμένο.

 

Φίλε zoo στείλε κι εσύ το δικό σου και γράψε σε παρακαλώ ποια πλήκτρα θες να αλλάξουν θέση και πως. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω τις αλλαγές και θα στο στείλω. Ή αν το ζητήσει κι άλλος θα το ανέβασώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το συνηθίσω σιγά σιγά, δεν τίθεται θέμα! :)

 

Αν πάντως βρεις χρόνο και κάνεις το SMS skin ελληνικό-αγγλικό (να αλλάζει γλώσσα πατώντας πχ το ABC) τότε θα ήταν τέλειο. Μπορείς να το κάνεις να γράφει μόνο κεφαλαία για να μην ψάχνεις χώρο για πλήκτρο shift.

Εγώ γενικά χρησιμοποιώ το SMS skin για να γράφω στο πιπισι (για τα πάντα, εργασίες, ραντεβού, σημειώσεις) και λόγω ηλικίας και μικρής οθόνης :lol: άρχισε η όραση να χαίρεται περισσότερο με τα κεφαλαία οπότε όλα τα γράφω κεφαλαία (και γλυτώνω και τους τόνους). Αν λοιπόν, βρεις χρόνο να κάνεις δίγλωσσο το SMS skin με κεφαλαία γραφή και στις δύο γλώσσες θα με βολέψει αφάνταστα πολύ!!! :)

Αν δεν βρεις χρόνο, θα προσαρμοστώ στο υπάρχον skin. Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και την πολύ καλή δουλειά! :up:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zoo και φίλε argam, απολογούμαι που δεν είχατε νεότερα από μένα, αλλά δυστυχώς δε βρίσκω χρόνο αυτές τις μέρες να κάνω τις αλλαγές που είπαμε. Υπόσχομαι το συντομότερο.
Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι δα. Σιγά μην απολογηθείς κι από πάνω! :)

Αν μπορείς και όταν μπορείς και αν θέλεις κάνεις, σιγά μη ζητήσουμε και τα ρέστα! Ευχαριστούμε ούτως ή άλλως! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...