Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στέλνω μαζικά μέσω bluetooth τις επαφές μου από το Qtek S200 χρησιμοποιώντας το ContactsMgr αλλά το 6300 δεν τις δέχεται κανονικά.

 

Δηλαδή δοκίμασα να στείλω και 10 μαζί και 20 και όλες μαζί, αλλά πάντα κάποιες χάνονται στο δρόμο.. Γνωρίζετε κάποιον τρόπο για να στείλω όλες τις επαφές μου εκτός από τον παραδοσιακό μια-μια?

 

Κάνε από το Qtek συγχρονισμό με το Outlook και μετά μέσω του Nokia Pc Suite συγχρονισμό με το 6300

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά είναι τα ακουστικά ρε παιδία ! Μια χαρά ακούγονται. Προτιμάτε το παλιό τετράγωνο βύσμα που χάλαγε στον πρώτο μήνα ?

 

Από τις αρχές του 2003 που είχα αγοράσει το πρώτο ΝΟΚΙΑ με ακουστικά pop port (ήταν το 6610?? - ούτε καν θυμάμαι...) και μετά με τα 6230, 6230i και 9300i δεν είχα ποτέ πρόβλημα αν και άκουγα ατέλειωτες ώρες μουσική γιατί τα πρόσεχα όσο μπορούσα. :D Βέβαια το Pop port ήταν σαφώς αντιαισθητικό και καλά έκαναν και το ξεφορτώθηκαν. :ninja: Στους 2 μήνες που έχω το 6300 και τα εν λόγω ακουστικά, το αριστερό κοντέβει να ξεχαρβαλωθεί και το δεξί τρίζει συνεχώς, λογικό ίσως με τόσο μπλέξιμο που τρώνε αφού και από αυτή την άποψη είναι χάλια (κλασική ΝΟΚΙΑ) :p . Η δε ποιότητα της μουσικής είναι τόσο χάλια που ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ σε κινητό πείραξα το equalizer μπας και τη βελτιώσω λίγο. :mad: Ελπίζω η ΝΟΚΙΑ να βγάλει κάτι καλύτερο σύντομα γιατί θα αναγκαστώ να πουλήσω το κινητό, το οποίο παρά τα προβλήματά του, το βρίσκω ένα από τα πιο όμορφα που έχω δει ποτέ (και γι αυτό και το πήρα). :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τα ακουστικά ρε παιδία ! Μια χαρά ακούγονται. Προτιμάτε το παλιό τετράγωνο βύσμα που χάλαγε στον πρώτο μήνα ?

 

To καινούργιο βύσμα προτιμάμε αλλά ο ήχος είναι κακός και δε νομίζω να έχει σχέση το ένα με το άλλο :confused::confused:

 

@Stratilatis κάπου έχει πάρει το μάτι μου προσαρμογέα ώστε να μπορείς να βάλεις ακουστικά με κανονικό jack walkman αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Κάνε από το Qtek συγχρονισμό με το Outlook και μετά μέσω του Nokia Pc Suite συγχρονισμό με το 6300

 

Αυτό έκανα, κομπλέ φίλε. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε από το Qtek συγχρονισμό με το Outlook και μετά μέσω του Nokia Pc Suite συγχρονισμό με το 6300

 

Κι εγώ προσπαθώ να περάσω μαζικά τις επαφές μου (πάνω απο 500) απο το Ν80 στο 6300, κι ακριβως με τον ίδιο τρόπο χάνονται πάνω απο τις μισές στο δρόμο.

 

Τί θα μπορούσα να κάνω, ξέρεις κανείς?!!!!

We Will Meet In Eternity!
Link to comment
Share on other sites

To καινούργιο βύσμα προτιμάμε αλλά ο ήχος είναι κακός και δε νομίζω να έχει σχέση το ένα με το άλλο :confused::confused:

 

@Stratilatis κάπου έχει πάρει το μάτι μου προσαρμογέα ώστε να μπορείς να βάλεις ακουστικά με κανονικό jack walkman αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

 

Από τις αρχές του 2003 που είχα αγοράσει το πρώτο ΝΟΚΙΑ με ακουστικά pop port (ήταν το 6610?? - ούτε καν θυμάμαι...) και μετά με τα 6230, 6230i και 9300i δεν είχα ποτέ πρόβλημα αν και άκουγα ατέλειωτες ώρες μουσική γιατί τα πρόσεχα όσο μπορούσα. :D Βέβαια το Pop port ήταν σαφώς αντιαισθητικό και καλά έκαναν και το ξεφορτώθηκαν. :ninja: Στους 2 μήνες που έχω το 6300 και τα εν λόγω ακουστικά, το αριστερό κοντέβει να ξεχαρβαλωθεί και το δεξί τρίζει συνεχώς, λογικό ίσως με τόσο μπλέξιμο που τρώνε αφού και από αυτή την άποψη είναι χάλια (κλασική ΝΟΚΙΑ) :p . Η δε ποιότητα της μουσικής είναι τόσο χάλια που ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ σε κινητό πείραξα το equalizer μπας και τη βελτιώσω λίγο. :mad: Ελπίζω η ΝΟΚΙΑ να βγάλει κάτι καλύτερο σύντομα γιατί θα αναγκαστώ να πουλήσω το κινητό, το οποίο παρά τα προβλήματά του, το βρίσκω ένα από τα πιο όμορφα που έχω δει ποτέ (και γι αυτό και το πήρα). :(

 

ΟΚ ΟΚ μη βαράτε. Εμένα με ικανοποιεί πάντως. Σίγουρα δεν είναι τέλοια αλλά για ακουστικά "πακέτου" περνάνε. Τα λαστιχάκια στις ψείρες μου τη σπάνε γιατί βγαίνουν συνέχεια.

 

Adapter έχω δοκιμάσει εγώ ένα της αγοράς (όχι ΝΟΚΙΑ) αλλά δε δούλευε σωστά. Για την ακρίβεια ακούγοταν όταν το βύσμα ήταν μισοκουμπωμένο και όχι τελείως μέσα. Μου φαίνεται έχουν κάνει κάποια πατέντα για να παίρνει μόνο ΝΟΚΙΑ ακουστικά ή adapter.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι πρεπει να κανεις reset το bt για να δει την νεα συσκευη.

Ποιο μοντελο bt ειναι ,οδηγιες εχεις ?

Επιπλεον,εχεις ορισει το 6300 να ειναι ορατο ?

Το συγκεκριμενο bt το χρησιμοποιω ηδη σε δυο κινητα (ενα erricson κι ενα qtec) χωρις προβλημα. Δεν βλεπει ουτε αυτο, ουτε ενα αλλο, δε θυμαμαι τι σοι μαρκα ειναι, που επισης δουλευε χωρις προβλημα στα αλλα δυο κινητα. Μου έδωσαν τωρα ενα NOKIA BH333 αν θυμαμαι καλα, κι επαιξε με την πρωτη -μονο που δε το βολευομαι καθολου!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΟΚ μη βαράτε. Εμένα με ικανοποιεί πάντως. Σίγουρα δεν είναι τέλοια αλλά για ακουστικά "πακέτου" περνάνε. Τα λαστιχάκια στις ψείρες μου τη σπάνε γιατί βγαίνουν συνέχεια.

 

Adapter έχω δοκιμάσει εγώ ένα της αγοράς (όχι ΝΟΚΙΑ) αλλά δε δούλευε σωστά. Για την ακρίβεια ακούγοταν όταν το βύσμα ήταν μισοκουμπωμένο και όχι τελείως μέσα. Μου φαίνεται έχουν κάνει κάποια πατέντα για να παίρνει μόνο ΝΟΚΙΑ ακουστικά ή adapter.

 

Οποιος θελει ακουστικα για μουσικη, ας δοκιμασει τα sennheiser cx300 (ebay 18 euros), τα χρησιμοποιω στο 6300 μαζι με εναν ανταπτορα του εμποριου (2,5 ευρω) και παιζουν μια χαρα! Πολυ καλο μπασο και απομονωση απο εξωτερικους θορυβους, δεν εχει κανει η nokia καποια πατεντα, μπαινει ο ανταπτορας κανονικα:)

Link to comment
Share on other sites

Χθές δοκίμασα το I.TECH CLIP M BLUETOOTH MEDIA PLAYER HEADSET στο 6300 της κοπέλας μου με v.5.00 RM-217 και δουλευε άψογα σε αντίθεση με το δικό μου που έχει ν.4.71. Το δοκίμασα κινούμενος με το αυτοκίνητο (αρα δεν υπάρχει θέμα κίνησης) και προσπαθούσα να διακόπτω τον συνομιλητή για να διασταυρώσω οτι και εκεί ήταν οκ.
We Will Meet In Eternity!
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει ακουστικα για μουσικη, ας δοκιμασει τα sennheiser cx300 (ebay 18 euros), τα χρησιμοποιω στο 6300 μαζι με εναν ανταπτορα του εμποριου (2,5 ευρω) και παιζουν μια χαρα! Πολυ καλο μπασο και απομονωση απο εξωτερικους θορυβους, δεν εχει κανει η nokia καποια πατεντα, μπαινει ο ανταπτορας κανονικα:)

 

Το θέμα είναι ότι αν δεν είναι ακουστικά της ΝΟΚΙΑ, δεν διαθέτουν το κουμπάκι που απαντά στις κλήσεις και κάνει skip στον music player ή στο ραδιόφωνο και συνεπώς είναι πολύ δύσχρηστα όταν ακούς μουσική πχ στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν δεν είναι ακουστικά της ΝΟΚΙΑ, δεν διαθέτουν το κουμπάκι που απαντά στις κλήσεις και κάνει skip στον music player ή στο ραδιόφωνο και συνεπώς είναι πολύ δύσχρηστα όταν ακούς μουσική πχ στο δρόμο.

 

Μονο για ακροαση μουσικης (οπως αναφερω και παραπανω) τα συγκεκριμενα ακουστικα ειναι κατα την αποψη μου ιδιαιτερως καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για ακροαση μουσικης (οπως αναφερω και παραπανω) τα συγκεκριμενα ακουστικα ειναι κατα την αποψη μου ιδιαιτερως καλα.

 

Σε ευχαριστώ και να είσαι καλά φίλε μου. Θα 'εχω το νου μου πότε η ΝΟΚΙΑ θα βγάλει κάτι της προκοπής. Στο μεταξύ ελπίζω τα υπάρχοντα ακουστικά να μη χαλάσουν τελείως (όπως ανέφερα παραπάνω είναι σε κακή κατάσταση ήδη :( ) και τρέχω για νέα...

Link to comment
Share on other sites

Kαθησα και επαιξα λιγο με τα photoshop & nokia theme studio και εφτιαξα ενα the matrix theme με εικονες απο ολη την τριλογια για το 6300.

 

Οποιος θελει το τσιμπαει και λεει και καμια γνωμη πως του φανηκε.

Δεν εχει copyrights ε, οποτε ακομα αν υπαρχει κι αλλος αργοσχολος :P που να παιζει με το theme studio ας αλλαξει οτι θελει και ας το ξανανεβασει να το δουμε.

 

(Credits: Tα εικονιδια των φακελων δεν τα εχω φτιαξει εγω. Ειναι αυτουσια οπως βρισκονται μεσα στο freeware theme grumps.nth)

 

http://rapidshare.com/files/54687728/the_matrix.rar.html (559 KB)

 

Επιτέλους κατάφερα και το έβαλα, πολύ καλό! Λίγο σκοτεινό αλλά έτσι είναι και η ταινία. Το μόνο που δε δουλεύει είναι το screen saver που τρέχει πάρα πολύ μικρό και στο κέντρο της οθόνης. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά δεν βάζω screen saver έτσι κι αλλιώς οπότε δεν το βλέπω ποτέ. Α και στη βασική οθόνη θα προτιμούσα την εικόνα της Monica που έχεις στο ημερολόγιο σε κάποιο μήνα :)

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα το ΒΤ nokia BH-100 ενα φτηνο ΒΤ (32 ευρο) και δουλευει μια χαρα! Το δοκιμασα και σε κινηση και δεν ειχα κανενα προλημα με τον συνομιλητη.Χανονταν λιγο ο ηχος (διακοπες) αμα απομακρυνα το κινητο η το εβαζα μεσα στο τσαντακι μου, αλλα αυτο φανταζομαι γινεται με ολα τα ΒΤ καθως το ιδιο γινεται και με ενα SE k700 που εχω..Το κινητο ειναι αγορασμενο κανα μηνα και ηταν προιον παραεισαγωγης απο την αγγλια,οπως μου ειπαν στην Nokia (εξω φαινεται στελναν τα καλα...;) )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Υπάρχει δυνατότητα αντιστοίχισης ήχου κλήσης με κάποια επαφή?

Δηλ σε μία επαφή να βάλω συγκεκριμένο ήχο και σε μία άλλη ένα άλλο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Υπάρχει δυνατότητα αντιστοίχισης ήχου κλήσης με κάποια επαφή?

Δηλ σε μία επαφή να βάλω συγκεκριμένο ήχο και σε μία άλλη ένα άλλο ήχο.

Ναι γίνεται, αλλά μέσω ομάδων, δηλαδή με έμμεσο τρόπο. Πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις μια ομάδα (μπορείς να φτιάξεις όσες ομάδες θες) και μετά να αντιστοιχήσεις στη συγκεκριμένη ομάδα τον ήχο που θές. Μετά προσθέτεις όποιες (και όσες) επαφές θές στην ομάδα αυτή.

 

Άρα εάν θές 5 διαφορετικούς ήχους για 5 διαφορετικά άτομα, πρέπει να φτιάξεις 5 ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται, αλλά μέσω ομάδων, δηλαδή με έμμεσο τρόπο. Πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις μια ομάδα (μπορείς να φτιάξεις όσες ομάδες θες) και μετά να αντιστοιχήσεις στη συγκεκριμένη ομάδα τον ήχο που θές. Μετά προσθέτεις όποιες (και όσες) επαφές θές στην ομάδα αυτή.

 

Άρα εάν θές 5 διαφορετικούς ήχους για 5 διαφορετικά άτομα, πρέπει να φτιάξεις 5 ομάδες.

 

Ευχαριστώ ,ήδη το έκανα και πέτυχε

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται, αλλά μέσω ομάδων, δηλαδή με έμμεσο τρόπο. Πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις μια ομάδα (μπορείς να φτιάξεις όσες ομάδες θες) και μετά να αντιστοιχήσεις στη συγκεκριμένη ομάδα τον ήχο που θές. Μετά προσθέτεις όποιες (και όσες) επαφές θές στην ομάδα αυτή.

 

Άρα εάν θές 5 διαφορετικούς ήχους για 5 διαφορετικά άτομα, πρέπει να φτιάξεις 5 ομάδες.

 

εννοειται πως γινεται και με τον σωστο τροπο

 

πας στην επαφη και κανεις επεξεργασια.

πατας επιλογες-προσθηκη στοιχειων-ηχο κλησης

και διαλεγεις τον ηχο που θες για την συγκεκριμενη επαφη μονο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις πως γινεται οταν παμε στα στειλουμε ενα νεο SMS, να εχει (προ)διαλεγμενα τα κεφαλαια (ABC) by default και οχι τα μικρα (Abc) για να μην το αλλαζω καθε φορα? :worry:
[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ενώ αλλάζω το χρώμα της γραμματοσειράς και το κινητό μου το επιβεβαιώνει, στην οθόνη παραμένουν τα μαύρα γράμματα.

αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

------------------------------------------

 

καλησπέρα σε όλους, επειδή δεν πήρα καμία απάντηση στο παραπάνω ερώτημά μου, το ξαναπαραθέτω.

Αν ξέρει κάποιος μου απαντά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

------------------------------------------

 

καλησπέρα σε όλους, επειδή δεν πήρα καμία απάντηση στο παραπάνω ερώτημά μου, το ξαναπαραθέτω.

Αν ξέρει κάποιος μου απαντά.

Ευχαριστώ.

Ειναι προβλημα σε ολα τα 6300, λογικα θα διορθωθει με επομενες αναβαθμισεις

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προβλημα σε ολα τα 6300, λογικα θα διορθωθει με επομενες αναβαθμισεις

 

Ευχαριστώ michalis_10

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις πως γινεται οταν παμε στα στειλουμε ενα νεο SMS, να εχει (προ)διαλεγμενα τα κεφαλαια (ABC) by default και οχι τα μικρα (Abc) για να μην το αλλαζω καθε φορα? :worry:

 

Αν έχεις βάλει περιορισμένη υποστήριξη χαρακτήρων τότε έτσι και αλλιώς κεφαλαία τα στέλνει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν τα στέλνει έτσι κι αλλιώς κεφαλαία με την περιορισμένη υποστήριξη χαρακτήρων. Απλά δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα του φίλου, θα πρέπει κάθε φορά που πληκτρολογεί ένα μήνυμα να το αλλάζει. Αν κι εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...