Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλημερα.κατεβασα το resco photo viewer 4.43 το χρησιμοποιησα μεχρι τις 15 μερες που μου δινει trial αλλα μετα που μπαινω στο handango.gr για να κανω purchase για να περασω τον κωδικο και να εγκαταστησω ολη την εφαρμογη δεν μπορω να το βρω.μηπως ξερετε πως γινεται ή κανενα site που εχει ολοκληρες ολες τις εφαρμογες;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση...

 

Στο ελληνικό site της Nokia [http://www.nokia.com.gr/A4327192] γράφει:

Επεκτάσιμη μνήμη μέχρι 2GB: αποθηκεύστε μουσική, φωτογραφίες και πολλά ακόμα

 

ενώ στην ίδια σελίδα, λίγο παρακάτω:

 

Λειτουργίες μνήμης*Μνήμη 50 MB

Μνήμη με δυνατότητα επέκτασης: Κάρτα microSD μέχρι 1GB με δυνατότητα εναλλαγής

 

Tι ισχύει τελικά??:p

 

(Στο αγγλικό pdf γράφει 45 MB εσωτερική μνήμη και 2GB micro SD)

 

 

Μήπως υποστηρίζει και τις νέες micro SDHC με 4GB + και με wifi τελικά (ή στο μέλλον...)!!?

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

 

Στο ελληνικό site της Nokia [http://www.nokia.com.gr/A4327192] γράφει:

Επεκτάσιμη μνήμη μέχρι 2GB: αποθηκεύστε μουσική, φωτογραφίες και πολλά ακόμα

 

ενώ στην ίδια σελίδα, λίγο παρακάτω:

 

Λειτουργίες μνήμης*Μνήμη 50 MB

Μνήμη με δυνατότητα επέκτασης: Κάρτα microSD μέχρι 1GB με δυνατότητα εναλλαγής

 

Tι ισχύει τελικά??:p

 

(Στο αγγλικό pdf γράφει 45 MB εσωτερική μνήμη και 2GB micro SD)

Εαν διαβαζες λιγες σελιδες πισω:( ......... ή εκανες μια "αναζητηση" στο "θεμα" αυτο(πανω δεξια η επιλογη) με τη λεξη "microsd".......:confused:

Σελιδα 15, μηνυματα 298 και 300 και πολλα αλλα.....:cool:

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

@Manchester_ : Πας στο μηνυμα που θες, πατας "#" και το μαρκαρει. Η αλλη επιλογη ειναι "Επιλογες -> Επιλογη/Εξαιρεση" οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, αλλα με το "#" ειναι πολυ πιο απλο και ευκολο.

Αφου τα μαρκαρεις τα διαγραφεις ειτε μεσω του "Επιλογες -> Διαγραφη" η πολυ πιο απλα, πατωντας το "C".

 

EDIT : Εχει παρατηρησει κανεις οταν σας καλουν οτι χτυπαει ο ηχος εναλλαξ ? Δεν παιζουν full και τα 2 ηχεια ταυτοχρονα, αλλα μια το ενα μια το αλλο.

 

Oregon, thanx για το tip. Όσον αφορά αυτό που μου λες με τον ήχο, μπορεί να έχεις δίκιο: Και εμένα μου φάνηκε ότι ο ήχος σε εισερχόμενες κλήσεις είναι διακοπτόμενος, μπορεί ίσως να λειτουργεί το ένα ηχείο και μετά το άλλο.

 

Ελπίζω να διορθωθούν κάποια (αν όχι όλα) από τα faults σε επόμενη αναβάθμιση...:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το 6290 και προς στιγμην ειμαι ξετρελαμενος!ειναι πολυ ωραιο(εξαιρω την εξωτερικη του εμφανιση)!βασικα εχω τρελαθει με την αποδοση ηχου των εξωτερικων ηχειων!απλα τελειο(παντα για τα λεφτα του)!ηθελα ομως να ρωτησω κι οποιος ξερει να μου απαντησει,αν και δεν ειναι για αυτο εδω το θεμα!γιατι τα θεματα που περνει δε μπορουν να εχουν και κινουμενη εικονα σαν φοντο οπως το 6288 για παραδειγμα?γενικα δηλαδη οτι μονο η σειρα 40 το εχει αυτο και η σειρα 60 δε το εχει!γιατι?διορθωνεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Oregon, thanx για το tip. Όσον αφορά αυτό που μου λες με τον ήχο, μπορεί να έχεις δίκιο: Και εμένα μου φάνηκε ότι ο ήχος σε εισερχόμενες κλήσεις είναι διακοπτόμενος, μπορεί ίσως να λειτουργεί το ένα ηχείο και μετά το άλλο.

 

Ελπίζω να διορθωθούν κάποια (αν όχι όλα) από τα faults σε επόμενη αναβάθμιση...:confused:

 

Το προβλημα με τον ηχο φαινεται ξεκαθαρα αν βαλεις καποιο mp3 για ηχο κλησης.

Καλο ειναι αν το εχουν παρατηρησει κι αλλοι αυτο, να το πουν

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τον ηχο φαινεται ξεκαθαρα αν βαλεις καποιο mp3 για ηχο κλησης.

Καλο ειναι αν το εχουν παρατηρησει κι αλλοι αυτο, να το πουν

 

Σε εμένα πάντως ο ήχος μια χαρά ακούγεται. Mp3 ringtone χρησιμοποιώ και εγώ και ακούγεται ταυτόχρονα και από τα δυο ηχεία χωρίς διακοπές. Μήπως έχετε βάλει την εφαρμογή 3d tones οπότε φυσιολογικά ως προσομοίωση τρισδιάστατης κίνησης του ήχου παίζουν τα ηχεία εναλλάξ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόγραμμα για Full Screen caller στο 6290 και αν ναι ποιο είναι αυτό;

Επίσης,έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το GPS που αναφέρει σαν πρόγραμμα το 6290;Δουλεύει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως ο ήχος μια χαρά ακούγεται. Mp3 ringtone χρησιμοποιώ και εγώ και ακούγεται ταυτόχρονα και από τα δυο ηχεία χωρίς διακοπές. Μήπως έχετε βάλει την εφαρμογή 3d tones οπότε φυσιολογικά ως προσομοίωση τρισδιάστατης κίνησης του ήχου παίζουν τα ηχεία εναλλάξ;

 

Σου χρωσταω χαρη :D

 

Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόγραμμα για Full Screen caller στο 6290 και αν ναι ποιο είναι αυτό;

Επίσης,έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το GPS που αναφέρει σαν πρόγραμμα το 6290;Δουλεύει κανονικά;

 

Ριξε μια ματια σ'αυτο το post xxxxxxxxxxxxxxx αφου κανεις πρωτα εγγραφη στο συγκεκριμενο φορουμ :cool:

Οσο για το προγραμματακι που αφορα το gps ειναι για να σου δινει στιγμα, ταχυτητα κλπ

Εννοειται οτι για να δουλεψει το gps θα χρειαστεις και τον καταλληλο δεκτη τον οποιο δεν ενσωματωνει το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω με κάποιον στο κινητό γιατί το ακουστικό ακούγεται κάπως περίεργα; Σαν να κάνει διακοπές, σαν να τον ακους μέσα από μπουκάλι....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεια ειναι εφαμιλλα με του 6233 και τελος ειναι αληθεια οτι το κινητο εχει χαμηλο διεκτη SAR?
Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεια ειναι εφαμιλλα με του 6233 και τελος ειναι αληθεια οτι το κινητο εχει χαμηλο διεκτη SAR?
Πράγματι, sar: 0.47 W/kg

http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έτυχε μέχρι τώρα να έχω κάποιο clamshell Symbian τηλέφωνο και επειδή το 6290 όντως με ενδιαφέρει, λόγω των πλεονεκτημάτων που συγκεντρώνει, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα όσους το απέκτησαν, ώστε να ξέρω στα σίγουρα κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν άμεσα:

 

 

1. Τι παίζει με την αναπαραγωγή μουσικής σε σχέση με την ύπαρξη του καλύμματος? Με το κλείσιμο του καλύμματος απενεργοποιούνται οι εφαρμογές που τρέχουν ή συνεχίζουν κανονικά?

 

2. Αν αντί για τον ενσωματωμένο music player της Nokia εγκαταστήσω και χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο music player (π.χ. LonelyCat Games JukeBox), αυτός θα απεικονίζεται στην εξωτερική οθόνη και επομένως θα μπορώ να τον χειριστώ με τα κουμπιά της εξωτερικής οθόνης?

 

3. Αν όχι, τουλάχιστον ο ειδικός αντάπτορας ακουστικών που υπάρχει διαθέσιμος (και που διαθέτει κουμπιά play/pause/rew/ff) μπορεί να ελέγξει το πρόγραμμα μουσικής (JukeBox), ώστε να βάζω το κινητό στην τσέπη μου και να το χρησιμοποιώ ως music player?

 

4. Τα πλαϊνά κουμπιά "<" και ">" λειτουργούν ως έλεγχος έντασης με οποιοδήποτε πρόγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων (μουσική/video)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

paidia auto pou tha rotiso to exete pei mallon kai signomi an ginome kourastikos alla paizei oso kai to n73 se entasi kai poiotita kai i kamera einai kali mporei kapios na dosei foto na do?! euxaristo:) !!!!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έτυχε μέχρι τώρα να έχω κάποιο clamshell Symbian τηλέφωνο και επειδή το 6290 όντως με ενδιαφέρει, λόγω των πλεονεκτημάτων που συγκεντρώνει, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα όσους το απέκτησαν, ώστε να ξέρω στα σίγουρα κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν άμεσα:

 

 

1. Τι παίζει με την αναπαραγωγή μουσικής σε σχέση με την ύπαρξη του καλύμματος? Με το κλείσιμο του καλύμματος απενεργοποιούνται οι εφαρμογές που τρέχουν ή συνεχίζουν κανονικά?

 

2. Αν αντί για τον ενσωματωμένο music player της Nokia εγκαταστήσω και χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο music player (π.χ. LonelyCat Games JukeBox), αυτός θα απεικονίζεται στην εξωτερική οθόνη και επομένως θα μπορώ να τον χειριστώ με τα κουμπιά της εξωτερικής οθόνης?

 

3. Αν όχι, τουλάχιστον ο ειδικός αντάπτορας ακουστικών που υπάρχει διαθέσιμος (και που διαθέτει κουμπιά play/pause/rew/ff) μπορεί να ελέγξει το πρόγραμμα μουσικής (JukeBox), ώστε να βάζω το κινητό στην τσέπη μου και να το χρησιμοποιώ ως music player?

 

4. Τα πλαϊνά κουμπιά "<" και ">" λειτουργούν ως έλεγχος έντασης με οποιοδήποτε πρόγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων (μουσική/video)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν :)

 

1. Συνεχίζουν να τρέχουν κανονικά όλες οι εφαρμογές.

2. Όχι και όχι. Μόνο με τον Music player της NOKIA γίνεται αυτό, εκτός αν κυκλοφορήσουν νέες εκδόσεις των προγραμμάτων που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.

4. Τουλάχιστον με τον LCG Jukebox λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1. Συνεχίζουν να τρέχουν κανονικά όλες οι εφαρμογές.

2. Όχι και όχι. Μόνο με τον Music player της NOKIA γίνεται αυτό, εκτός αν κυκλοφορήσουν νέες εκδόσεις των προγραμμάτων που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.

4. Τουλάχιστον με τον LCG Jukebox λειτουργούν κανονικά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)

Ως προς το (3), τι ισχύει τελικά? Ο Jukebox "ακούει" τα εξειδικευμένα κουμπιά του adaptor handsfree?

Κάτι πήρε το μάτι μου παλιά σε κάποιο thread, ότι αν ο JukeBox δεν είναι minimized υπακούει κανονικά στις εντολές των πλήκτρων play/pause/rew/ff του μουσικού handsfree της Nokia.

Αληθεύει κάτι τέτοιο?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ,ενας φιλος μου εχει ενα τρελο προβλημα στο 6290 με τις επαφες. Συγκεκρμενα ολα τα ονοματα που ειναι περασμενα στις επαφες οταν τον καλουν βγαινουν κανονικα στην οθονη εκτος της γυναικας του που οπως και να το περασει και να το γραψει του βγαινει μονο το νουμερο.
Link to comment
Share on other sites

Μηπος το εχει γραμμενο 2 φορες? πες του να το ψαξει καλα! :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μηπος το εχει γραμμενο 2 φορες? πες του να το ψαξει καλα! :)

 

Το ειχε γραμμενο δυο φορες ,του ειπα να το κοιταξει και το εσβησε αλλα παλι τα ιδια. Παντως αυτο πιστευω κι εγω και του το λεω,οτι πρεπει να ειναι γραμμενο κι αλλη φορα. Ευχαριστω φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω το 6290 αλλά με απασχολεί πολύ το θέμα της έλλειψης του κουμπιού με το μολύβι.

 

Θέλω π.χ. να κρατήσω ένα screenshot με τη βοήθεια του FExplorer ή με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

Μπορώ να το κάνω ή όχι?

 

Η επιλογή αρχείων στις εφαρμογές που εγκαθιστώ εγώ (όχι τις προεγκατεστημένες του συστήματος) γίνεται προβλημάτιστα? Υπάρχει π.χ. πρόβλημα στον X-plore ή στο Smartmovie ή σε οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Όποιος από τους κατόχους του τηλεφώνου έχει βρει απάντηση σε αυτό το θέμα ας μου απαντήσει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω π.χ. να κρατήσω ένα screenshot με τη βοήθεια του FExplorer ή με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

Μπορώ να το κάνω ή όχι?

Απ 'οτι λένε τα παιδιά που το έχουν, δεν μπορείς :( . Αναμένουμε νέες εκδόσεις που να υποστηρίζουν τη δίεση ;)
Link to comment
Share on other sites

Απ 'οτι λένε τα παιδιά που το έχουν, δεν μπορείς :( . Αναμένουμε νέες εκδόσεις που να υποστηρίζουν τη δίεση ;)

 

Α, οπότε δεν άλλαξε κάτι από την τελευταία φορά που αναζήτησα απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Πραγματικά χαζή η επιλογή της αφαίρεσης του εν λόγω κουμπιού. :wacko:

Το ότι το 6290 δεν είναι N-Series δεν αποτελεί δικαιολογία, καθώς και πριν τα N-Series υπήρχαν ένα σωρό τηλέφωνα με το μολυβάκι, από τα πρώτα OS6 τηλέφωνα (7650, 3650 κλπ) μέχρι πιο πρόσφατα πριν τα N-Series (6680, 6630 και τόσα άλλα, ακόμα και το ταπεινό μου 3230 έχει μολυβάκι).

 

Κρίμα, γιατί το είχα σχεδόν αποφασίσει.

Θα το αγόραζα μέσα στην επόμενη εβδομάδα, αλλά αυτός ο περιορισμός με φρενάρει.

Οι οποιεσδήποτε άλλες "ατέλειές" του (π.χ. μέτρια κάμερα, μέτρια ποιότητα κατασκευής, έλλειψη Wi-Fi κλπ) δεν αποτελούσαν ανασταλτικούς παράγοντες για να το αποκτήσω. Εξάλλου η κατηγορία τιμής του, ο ταχύτατος επεξεργαστής του, η φρέσκια έκδοση λειτουργικού του, η αυτονομία του και η χαμηλή ακτινοβολία του είναι δέλεαρ για μένα, αλλά το να μην ξέρω που βαδίζω με τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν ένα τόσο βασικό κουμπί, αυτό όντως με εμποδίζει.

 

Δεν ξέρω, αν βρεθεί λύση ίσως το σκεφτώ και το αποκτήσω.

 

Δεν παύει πάντως να είναι ένας πολύ δυνατός αντίπαλος σε αυτή την κατηγορία τιμής. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε καποιον αλλο να "χανει" ξαφνικα την καρτα μνημης ?

Να μη βλεπει δηλαδη ξαφνικα την καρτα μνημης και να χρειαζεται να την βγαλεις και να την ξαναβαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε αρκετούς... αν ριξεις πίσω μια ματιά!

 

Μονο εγω το εχω ξαναθιξει το θεμα με μονο μια απαντηση οτι μπορει να μην κουμπωνει το κλιπακι και γι'αυτο να μη βλεπει την καρτα.

Αρα δε συμβαινει σε αρκετους, η τουλαχιστον δε το εχουν αναφερει αρκετοι.

Το κλιπακι παντως σε εμενα μια χαρα ειναι κουμπωμενο αλλα παρ'ολα υπαρχει προβλημα καποιες φορες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...