Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μωρε δε ξερω τι να αποφασισω!η τιμη του ειναι αρκετα προσητη!εχω ξεψαχνισει ολο το διαδικτυο και μια κανω ενα βημα μπροστα για να το παρω και μια κανω ενα βημα πισω για καποια πραγματα που δε μ'αρεσουν!π.χ. μ'αρεσει που εχει μεγαλη οθονη και υποθετω οτι θα εχει καλη αναλυση!απο την αλλη δε μ'αρεσει ας πουμε η εμφανιση του καθολου!γενικα λιγο-πολυ ειναι το μονο που συγκεντρωνει σχεδον ολα τα χαρακτηριστικα που ζηταω απο ενα κινητο(εξαιρειται η εμφανιση του)!μετα τα αλλα κινητα που σκεφτομαι ειναι:Ν70, Ν71, Ν72!δε θελω να παρω παλι ερικσον.....τα 5 προηγουμενα κινητα που ειχα ηταν ερικσον!σε παρακαλω εσυ που το εχεις ηδη βοηθα με αν μπορεις!

Αν και θα βγουμε λιγο "off topic", η αποψη μου ειναι οτι και τα 3 κινητα ειναι της "προηγουμενης γενιας" και ειδικα το Ν70 και Ν72 εχουν υψηλο δεικτη ακτινοβολιας SAR(το Ν71 εχει χαμηλο). Τι να σου πω...; Εαν θελεις ενα κινητο με τα "βασικα" Symbian χαρακτηριστικα γρηγορο επεξεργαστη και χαμηλο SAR και δεν δινεις μεγαλη σημασια στην εμφανιση τοτε αγορασε το! Εαν οχι ψαξε κατι αλλο.Μην ξεχνας οτι ειναι Symbian δεν μπορει να γινει συγκριση μ' αλλα κινητα που εχουν "απλο" μενου.

Προσωπικα, οταν θα βγει το επομενο Symbian κινητο με χαμηλο SAR και σχεδιασμο μονοκομματου(και οχι αναδιπλουμενου) θα το αλλαξω(αν δε παρω το Apple iPhone!).

 

ΥΓ: οπως και αλλοι κατοχοι εχω παρατηρησει ενα κολλημα (διαρκειας ουτε ενος δευτερολεπτου) ανα τακτα χρονικα διαστηματα οταν κανει αναπαραγωγη ενος video μεγαλης διαρκειας. Μπορει με καποια μελλοντικη αναβαθμιση λογισμικου να διορθωθει.

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σ'ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!με βοηθησες αρκετα μπορω να πω και τελικα μου φενεται οτι αυτο θα παρω τελικα!και με κατι φιλους που μιλησα αυτο εγκρινουν!να σου κανω μια τελευταια ερωτηση?ειναι αληθεια τοσο καλος,δυνατος και ποιοτικος ο ηχος του?σε ρωταω γιατι γενικα αυτο διαβαζω!
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!με βοηθησες αρκετα μπορω να πω και τελικα μου φενεται οτι αυτο θα παρω τελικα!και με κατι φιλους που μιλησα αυτο εγκρινουν!να σου κανω μια τελευταια ερωτηση?ειναι αληθεια τοσο καλος,δυνατος και ποιοτικος ο ηχος του?σε ρωταω γιατι γενικα αυτο διαβαζω!

Θα σου απαντησω ως εξης:

επειδη εχω βαλει στην καρτα 120 τραγουδια περιπου(για πρωτη φορα και ισως τελευταια), προχτες που πηρε ενας φιλος μου αυτοκινητο και δεν ειχε ηχοσυστημα το εβαλα πανω στο κεντρο του ταμπλο και ακουγαμε μουσικη κανονικα!(με κλειστα τα παραθυρα φυσικα)

Εχει πολλες ρυθμισεις: ισοσταθμιστη, 3D ρυθμισεις για τη "διαδρομη ", την ταχυτητα της και την "αντηχηση" του ηχου...

Τωρα μην σ' εντυπωσιαζουν πολυ ολα αυτα....

Δεν παυει να ειναι ενα κινητο με 2 μικροσκοπικα ποιοτικα ηχεια!

(Εγω προσωπικα δεν ενδιαφερθηκα ποτε για το τι ηχο θα εχει το κινητο μου, αλλα μ' ενδιαφερουν)

 

Ας γραψουν και αλλοι κατοχοι τις εντυπωσεις τους,

περισσοτερες γνωμες = καλυτερο συμπερασμα για 'σενα.

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!με βοηθησες αρκετα μπορω να πω και τελικα μου φενεται οτι αυτο θα παρω τελικα!και με κατι φιλους που μιλησα αυτο εγκρινουν!να σου κανω μια τελευταια ερωτηση?ειναι αληθεια τοσο καλος,δυνατος και ποιοτικος ο ηχος του?σε ρωταω γιατι γενικα αυτο διαβαζω!

 

εγω που εχω ιδιαιτερο κολλημα με τον ηχο (εχω και home studio),

θεωρω οτι ο ηχος του ειναι απολυτα ικανοποιητικος.

Θα σε προετρεπα να το παρεις, οπως εκανα κ στον αδελφο μου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι και τους δυο σας!τελικα μου φενεται οτι το αποφασισα να το παρω!μολις το παρω θα σας ενημερωσω για τις εντυπωσεις!και παλι ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλη επιλογη για τα χρηματα του.

Αν και δεν εχω δικο μου studio, ο ηχος ειναι εξαιρετικος :)

Η καμερα 2mpixels αλλα με μετριες επιδοσεις (αν και πιστευω ενα κινητο δεν το αγοραζουμε για την καμερα του)

Το βιντεο ειναι εξαιρετικο, καμμια σχεση με αυτο τον SE.

Αυτονομια εχει σχετικα καλη

Καλη οθονη, μεγαλα πληκτρα

Εγω δεν το μετανοιωσα καθολου :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλη επιλογη για τα χρηματα του.

Αν και δεν εχω δικο μου studio, ο ηχος ειναι εξαιρετικος :)

Η καμερα 2mpixels αρα με μετριες επιδοσεις (αν και πιστευω ενα κινητο δεν το αγοραζουμε για την καμερα του)

Το βιντεο ειναι εξαιρετικο, καμμια σχεση με αυτο τον SE.

Αυτονομια εχει σχετικα καλη

Καλη οθονη, μεγαλα πληκτρα

Εγω δεν το μετανοιωσα καθολου :)

 

Εμένα 2 μέρες μου κρατάει η μπαταρία με το ζόρι.Μόνο με τηλέφωνα και χωρίς να ακούω μουσική ή ράδιο :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 2 μέρες μου κρατάει η μπαταρία με το ζόρι.Μόνο με τηλέφωνα και χωρίς να ακούω μουσική ή ράδιο :(

 

Και μενα γυρω στις 2,5 μερες. Ειπα ΣΧΕΤΙΚΑ καλη αυτονομια.. δε συγκρινεται με το K750 που ειχα και ξεχναγα να το φορτησω, αλλα ουτε με τη σειρα N που οπως εχω ακουσει θελουν καθε μερα φορτιση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ υποψήφιος κάτοχος του 6290 μάλλον!

 

Είμαι fan των clamshells (δείχνουν πιο σοβαρά κινητά!), αν και δεν μου αρέσει που "καθρεφτίζει" γύρω απο την εσωτερική οθόνη, αλλά τελοσπάντων... Η κάμερα είναι αρκετή για κινητό και επίσης βλέπω ότι τραβάει 320x240 video (καλό για μένα...)

 

Το 6290 μου αρέσει επίσης που είναι τελευταία έκδοση Symbian, 3G, η ταχύτητα του επεξεργαστή, η εξωτερική οθόνη, τα ηχεία, το ράδιο και η τιμή :O

 

Δεν είχα κινητό Symbian στο παρελθόν και θέλω να μπω στο χώρο γιατί με ενδιαφέρουν οι διάφορες εφαρμογές, games κλπ..

 

Μερικές ερωτήσεις:

1. Υποστηρίζει A2DP για stereo ασύρματα ακουστικά ? [Στο http://forum.nokia.com/devices/6290 δεν το αναφέρει...]

 

2. Προτείνετε το 6290 για παιχνιδοκινητό, παίζει γρήγορα 3d games??

 

3. Υπάρχει δυνατότητα για tv-out καλώδιο ή ονειρεύομαι?

 

αυτά για τώρα!!

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλη επιλογη για τα χρηματα του.

Αν και δεν εχω δικο μου studio, ο ηχος ειναι εξαιρετικος :)

Η καμερα 2mpixels αλλα με μετριες επιδοσεις (αν και πιστευω ενα κινητο δεν το αγοραζουμε για την καμερα του)

Το βιντεο ειναι εξαιρετικο, καμμια σχεση με αυτο τον SE.

Αυτονομια εχει σχετικα καλη

Καλη οθονη, μεγαλα πληκτρα

Εγω δεν το μετανοιωσα καθολου :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα.;)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ υποψήφιος κάτοχος του 6290 μάλλον!

 

Είμαι fan των clamshells (δείχνουν πιο σοβαρά κινητά!), αν και δεν μου αρέσει που "καθρεφτίζει" γύρω απο την εσωτερική οθόνη, αλλά τελοσπάντων... Η κάμερα είναι αρκετή για κινητό και επίσης βλέπω ότι τραβάει 320x240 video (καλό για μένα...)

 

Το 6290 μου αρέσει επίσης που είναι τελευταία έκδοση Symbian, 3G, η ταχύτητα του επεξεργαστή, η εξωτερική οθόνη, τα ηχεία, το ράδιο και η τιμή :O

 

Δεν είχα κινητό Symbian στο παρελθόν και θέλω να μπω στο χώρο γιατί με ενδιαφέρουν οι διάφορες εφαρμογές, games κλπ..

 

Μερικές ερωτήσεις:

1. Υποστηρίζει A2DP για stereo ασύρματα ακουστικά ? [Στο http://forum.nokia.com/devices/6290 δεν το αναφέρει...]

 

2. Προτείνετε το 6290 για παιχνιδοκινητό, παίζει γρήγορα 3d games??

 

3. Υπάρχει δυνατότητα για tv-out καλώδιο ή ονειρεύομαι?

 

αυτά για τώρα!!

 

 

1.Αν και όλες oi feature pack 1 συσκευές υποστηρίζουν το πρότυπο A2DP, στο 6290 φαίνεται πως η λειτουργία αυτή είναι απενεργοποιημένη. Οπότε, για μουσική, μόνο μέσω ενσύρματων ακουστικών.

 

2.Δεν έχει τον τσιπάκι 3D γραφικών που έχουν τα Ν93(ι),Ν95 και Ε90 αλλά λόγω ταχύτατου επεξεργαστή τα πάει αρκετά καλά. Μάλιστα, στο σχετικό τέστ, έλαβε υψηλότατη βαθμολογία σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα μοντέλα που δεν ενσωματώνουν το εν λόγω τσιπάκι.

Δεν έχεις παρά να εγκαταστήσεις όσα παιχνίδια σου αρέσουν ακι να διαπιστώσεις και μόνο σου πόσο καλά τα πάει στον τομέα του gaming.

 

3.Ονειρεύεσαι. :p :) Εδώ το ονειρευονται οι μελλοντικοί κάτοχοι του Ε90 που θα δώσουν 850 ευρώ. Εσύ είσαι σε καλύτερη μοίρα απο αυτούς. :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή διαβασα οτι εχει καλη οθονη και γρηγορο μενου με απιστευτες δυνατοτητες να ρωτησω να σε εφαρμογες Ιντερνετ ειναι γρηγορο γιατι το λιγουρευομαι παροτι δεν μου αρεσουν τα κινητα clamshell...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εφαρμογές ίντερνετ τι εννοείς;

 

Πάντως, διαθέτει τον πιο εξελιγμένο browser που υπάρχει αυτή την στιγμή για κινητό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

1.Αν και όλες oi feature pack 1 συσκευές υποστηρίζουν το πρότυπο A2DP, στο 6290 φαίνεται πως η λειτουργία αυτή είναι απενεργοποιημένη. Οπότε, για μουσική, μόνο μέσω ενσύρματων ακουστικών.

 

Αυτό είναι σίγουρο; Κάπου νομίζω είχα διαβάσει ότι υποστηρίζει Α2DP αλλά δεν παίρνω και όρκο.

 

Να ρωτήσω και κάτι. Όταν συνδέεις το hands free που υπάρχει στην συσκευασία, το κουμπάκι του, σε σας δουλεύει; Γιατί σε μένα δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να απαντήσω την κλήση από το κουμπί του κινητού!

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα το τηλεφωνο ενω ειναι σε λειτουργεια δεν βλεπει την καρτα μνημης, το σβηνω το αναβω παλι τα ιδια.

Οταν βγαλω την καρτα και την ξαναβαλω τη βλεπει κανονικα.

Μου το εκανε ηδη 2 φορες μεσα σε 1 ωρα.

Εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα το τηλεφωνο ενω ειναι σε λειτουργεια δεν βλεπει την καρτα μνημης, το σβηνω το αναβω παλι τα ιδια.

Οταν βγαλω την καρτα και την ξαναβαλω τη βλεπει κανονικα.

Μου το εκανε ηδη 2 φορες μεσα σε 1 ωρα.

Εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο ?

 

Αυτο οχι!

Σ' εμενα δεν λειτουργει πολλες φορες το multimedia key, δεν ξρεω εαν το "μπερδευει" καποια απο τις εφαρμογες που εχω εγκαταστησει.Το ψαχνω...

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο; Κάπου νομίζω είχα διαβάσει ότι υποστηρίζει Α2DP αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Όπως είπα, το 6290, γις τον λόγο οτι ενσωματώνει το feature pack 1, απο hardware πλευράς, υποστηρίζει το πρότυπο A2DP. Όμως οι συσκευές που κυκλοφορούν μέχρι τώρα στο εμπόριο, δεν μπορούν να αναπαράγουν στερεοφωνικό ήχο ασύρματα.

 

Γι'αυτό και πολλοί, χωρίς ίσως να έχουν κάνει τα ανάλογα τέστ, έσπευσαν και έγραψαν οτι το 6290 υποστηρίζει το A2DP.

 

Δεν αποκλείεται βέβαια, με μια μελλοντική αναβάθμιση, να προστεθεί.

 

Κάτι ανάλογο είδαμε και στην περίπτωση του Ε90, οπού στην αρχή υπήρχε κανονικά, σε μια έκδοση λογισμικού αφαιρέθηκε, ενώ στην νέα που κυκλοφόρησε την Δευτέρα, λειτουργεί πάλι πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

"Μαζεψα" ολα τα προβληματακια που εχουμε αντιμετωπισει μεχρι στιγμης.

Οποιος βρει καποιο καινουργιο και θελει ας πατησει "παραθεση" και ας προσθεσει το δικο του, για να τα εχουμε ολα μαζι!

 

Re paidia i mousiki kai to radiofwno akougontai arketa siga apo to handsfree.Diladi to terma tis entasis einai poli ligo.Pws mporei na diorthwthei auto.Peirazontas to equalizer exei para poli mikri diafora.Opws kai xrisimopoiwntas px to LGC Jukebox.Ftaiei to sigkekrimeno handsfree?

 

Του πέρασα μερικά βιντεάκια και δυστυχώς σε όλα μου κάνει μικροκοψίματα κάθε λίγα δευτερόλεπτα ασχέτως ανάλυσης video (320X240 και 176Χ144).

Τη μνήμη του τηλεφώνου την έχω τελείως άδεια...

 

Έχω το κινητό εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, χωρίς πρόβλημα.

Πρίν από λίγο, πάω να βάλω το ξυπνητήρι για αύριο, και βλέπω ότι, σύμφωνα με το κινητό, σήμερα είναι 30 Απριλίου 2007! Το έκανε και σε κανέναν άλλο αυτό? Να είχα ρυθμίσει λάθος την ημερομηνία, (ή να το πείραξα σήμερα) αποκλείεται!

 

Εμένα είχε κολήσει στις 27 Απριλίου με τον ίδιο τρόπο.Τι κουφό κι αυτό.Φοβάμαι να βάλω το ξυπνητήρι σήμερα

 

μόνο ένα παράξενο κόλλημα όταν άλλαξα το theme(βάζοντας κάποιο άλλο από της μάνας του που έχει),σταμάτησε να μου δείχνει αναφορές παράδοσης στα μηνύματα που έστελνα.Κουφό???

 

Μια απορια : ενω παιρνω τηλεφωνο σε καποιο σταθερο, οταν κοιταξω στις εξερχομενες κλησεις, διπλα στο ονομα, φαινεται το εικονιδιο του κινητου και οχι του σταθερου....γενικως ο,τι κι αν παρω φαινεται το εικονιδιο του κινητου...επισης εαν εχω καλεσει και το σταθερο αλλα και το κινητο του ιδιου ονοματος,βγαζει μονο την τελευταια κληση με το γνωστο εικονιδιο του κινητου...bug της συσκευης???

 

Σημερα πριν απο λιγο ειδα οτι ειχα δυο αναπαντητες(σημαντικες κλησεις) και δυο μηνυματα, για τα οποια ποτε δεν "χτυπησε" το κινητο, εχοντας ενεργο προφιλ το "γενικο" με σχεδον τερμα ενταση, δονηση, ενεργο για ολες τις κλησεις και προειδοποιηση για "εξαντληση μπαταριας" κ.τ.λ. (ειμαι αναλυτικοτατος )

Εκανα και εγω προσπαθειες καλωντας το απο το σταθερο μου ..... αλλα τιποτα, λες και ειχα το "αθορυβο" προφιλ.

Αναγκαστηκα να το κλεισω και να το ανοιξω ξανα και... "ως του θαυματος" επανηλθε στα "καλα" του!

Εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο προβλημα;

 

Παιδιά βοήθειααααα. Μου κάνει κόλπα το κινητό! Πριν από λίγο όπως ήταν ανοιχτό σβήστηκαν όλα όσα είχα εγκααταστήσει στην κάρτα μνήμης του: Εφαρμογές και θέματα. Εκανα ρεσταρτ, την έβγαλα από το κινητό αλλά τίποτα. Το καλύτερο είναι ότι στην διαχείρηση αρχείων μου βγάζει όλες τις εφαρμογές ότι υπάρχουν εγκατεστημένες στην κάρτα κανονικά. Ομως δεν εμφανίζονται, ούτε οι εφαρμογές, ούτε τα θέματα. Τι να κάνω? ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ

 

pira to kinito apo vodafone kai otan to aniksa to akoustiko tou ekane ena periergo ixo poli enoxlitiko to piga piso kai aniksame ala duo opou episis eixan to idio provlima.to kinito distixos einai elatomatiko ,aporo pos i nokia to evgale stin agora.An kai mou aresi anagastika tha pao gia alo nokia.

To exei paratirisi kanis?

 

Ξαφνικα το τηλεφωνο ενω ειναι σε λειτουργεια δεν βλεπει την καρτα μνημης, το σβηνω το αναβω παλι τα ιδια.

Οταν βγαλω την καρτα και την ξαναβαλω τη βλεπει κανονικα.

Μου το εκανε ηδη 2 φορες μεσα σε 1 ωρα.

Εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο ?

 

Όταν συνδέεις το hands free που υπάρχει στην συσκευασία, το κουμπάκι του, σε σας δουλεύει; Γιατί σε μένα δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να απαντήσω την κλήση από το κουμπί του κινητού!

 

Σ' εμενα δεν λειτουργει πολλες φορες το multimedia key, δεν ξρεω εαν το "μπερδευει" καποια απο τις εφαρμογες που εχω εγκαταστησει.Το ψαχνω...

 

Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω εισερχόμενη κλήση, ο ήχος διακόπτεται για λίγο και μετά συνεχίζει. Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο?

 

Καλα αυτο που μου συμβαινει ειναι ανεξηγητο..

ΔΕΝ μπορω να συνδεθω με gprs (internet.vodafone.gr) μεσω του browser του κινητου, αλλα τελικα συνδεομαι με τον mini opera.

Με τον browser του κινητου συνδεεται μονο μεσω wap (wap.vodafone.gr).

Επισης δεν εχει συνδεθει ουτε μια φορα στο msn (εχω το turbo msn)

Με τη vodafone που μιλησα, ειναι ολα ok απο αποψη ενεργοποιησεων του gprs κλπ

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οχι!

Σ' εμενα δεν λειτουργει πολλες φορες το multimedia key, δεν ξρεω εαν το "μπερδευει" καποια απο τις εφαρμογες που εχω εγκαταστησει.Το ψαχνω...

 

 

Ο φιλος "Manchester_" ειπε οτι εχει το ιδιο προβλημα χωρις να εχει εγκαταστησει καποια εφαρμογη!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα το τηλεφωνο ενω ειναι σε λειτουργεια δεν βλεπει την καρτα μνημης, το σβηνω το αναβω παλι τα ιδια.

Οταν βγαλω την καρτα και την ξαναβαλω τη βλεπει κανονικα.

Μου το εκανε ηδη 2 φορες μεσα σε 1 ωρα.

Εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο ?

Να προσεχεις να ειναι καλα κλειστο το πορτακι της καρτας μνημης.

Αν για καποιο λογο ξεκουμπωσει, μερικες φορες δε βλεπει την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είχα κάποιες εβδομάδες να μπω στο site, και παρατήρησα ότι κάποιος συγκέντρωσε όλα τα μικρο-προβληματάκια που εμφανίστηκαν στο κινητό μέχρι στιγμής. Θεωρώντας κάτι τέτοιο εξαιρετικά χρήσιμο, θα ήθελα να προσθέσω ένα καινούργιο και να σας κάνω update σε κάποιο το οποίο είχα ήδη αναφέρει στο παρελθόν:

 

1. Στο πρόβλημα με την αλλαγή ημερομηνίας και την αφαίρεση του alarm που μου εμφανίστηκε, δεν μου το ξαναπαρουσίασε, απλά 1-2 φορές μου έβγαλε κάποιο μήνυμα (δεν το θυμάμαι ακριβώς) που έλεγε ότι λόγω αλλαγής ώρας έχουν αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις στα alarm, ΧΩΡΙΣ εγώ να έχω αλλάξει ώρα, αλλά και ΤΕΛΙΚΑ, ΧΩΡΙΣ να έχει αλλάξει τίποτε στο κινητό, ούτε στην ώρα, ούτε και στα alarm! Τώρα, γιατί μου έχει βγάλει το μήνυμα αυτό, ένας Θεός ξέρει... Πάλι καλά δηλαδή γιατί ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει, αφού ούτε τα alarms μου ξαναπειράχτηκαν αλλά ούτε και η ώρα...

 

2. Έγραψε κάποιος άλλος πριν λίγες μέρες, ότι δεν του λειτούργησε το multimedia key (αυτό που βρίσκεται κάτω από το κεντρικό menou 4 κατευθύνσεων) και πιθανολόγησε ότι ίσως να οφείλεται σε κάποια εγκατεστημένη από αυτόν εφαρμογή. Λοιπόν, ΔΕΝ οφείλεται εκεί, καθότι ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ μου το έχει παρουσίασει 3-4 φορές μέχρι τώρα, χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή. Το πρόβλημα λύνεται αν κλείσω το κινητό, και μετά το ξανα-ανοίξω...

 

3. Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω εισερχόμενη κλήση, ο ήχος διακόπτεται για λίγο και μετά συνεχίζει. Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο?

 

Πάντως γενικά είμαι ευχαριστημένος με το κινητό και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου...

 

ΥΓ: Κάτι τελευταίο: Όταν στέλνεις μήνυμα, δεν εμφανίζει πουθενά την επιλογή recently used, ώστε να μην κάνεις 10 ώρες να βρείς το τηλέφωνο που θα στείλεις το μήνυμα. Το προηγούμενό μου τηλέφωνο (6270) είχε την επιλογή αυτή και ήταν πολύ εξυπηρετική. Επίσης το 6270 είχε και την επιλογή του marking κάποιων μηνυμάτων, και στη συνέχεια της διαγραφής αυτών πχ. Το 6290 πάλι δεν έχει τέτοια επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Κάτι τελευταίο: Όταν στέλνεις μήνυμα, δεν εμφανίζει πουθενά την επιλογή recently used, ώστε να μην κάνεις 10 ώρες να βρείς το τηλέφωνο που θα στείλεις το μήνυμα. Το προηγούμενό μου τηλέφωνο (6270) είχε την επιλογή αυτή και ήταν πολύ εξυπηρετική.

Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι το 6270 είναι ένα τηλέφωνο που ανήκει στην κατηγορία Series 40, η οποία αν και έχει κλειστό λειτουργικό, εν τούτοις ορισμένες ευκολίες και λειτουργίες της λείπουν από την "εξελιγμένη" πλατφόρμα Series 60. Μάλλον εκεί οφείλεται η έλλειψη της συγκεκριμένης δυνατότητας από το 6290.

 

Επίσης το 6270 είχε και την επιλογή του marking κάποιων μηνυμάτων, και στη συνέχεια της διαγραφής αυτών πχ. Το 6290 πάλι δεν έχει τέτοια επιλογή...

Αυτό είναι κάπως δύσκολο να το πιστέψω, καθώς αυτή η επιλογή υπάρχει ακόμα και στο δικό μου τηλέφωνο που τρέχει OS7 και όχι OS9.2 που τρέχει το 6290. Δοκίμασε να μπεις στο φάκελο των μηνυμάτων και (από τη στιγμή που δεν υπάρχει μολυβάκι για να κάνεις πολλαπλή επιλογή των μηνυμάτων που θέλεις να διαγράψεις) πάτησε το αριστερό πλήκτρο επιλογής ("Επιλογές" ή κάτι τέτοιο) και μέσα στο μενού που θα προκύψει ψάξε για επιλογή "Επιλογή/εξαίρεση" ή κάτι τέτοιο, με το οποίο θα μπορέσεις να κάνεις πολλαπλή επιλογή των μηνυμάτων που θέλεις. Βέβαια, το 6290, λόγω της έλλειψης του κουμπιού με το μολυβάκι, μέσω του οποίου γίνεται η πολλαπλή επιλογή στοιχείων στα υπόλοιπα Series 60 τηλέφωνα που έχουν το ανάλογο κουμπί, προσφέρει εναλλακτικό τρόπο πολλαπλής επιλογής σε ένα μενού, ο οποίος αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει. Νομίζω περιλαμβάνει το κουμπί * ή το κουμπί #, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν ανατρέξεις στο βιβλίο οδηγιών του τηλεφώνου σου μπορείς να το βρεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο που μου συμβαινει ειναι ανεξηγητο..

ΔΕΝ μπορω να συνδεθω με gprs (internet.vodafone.gr) μεσω του browser του κινητου, αλλα τελικα συνδεομαι με τον mini opera.

Με τον browser του κινητου συνδεεται μονο μεσω wap (wap.vodafone.gr).

Επισης δεν εχει συνδεθει ουτε μια φορα στο msn (εχω το turbo msn)

Με τη vodafone που μιλησα, ειναι ολα ok απο αποψη ενεργοποιησεων του gprs κλπ

 

@Manchester_ : Πας στο μηνυμα που θες, πατας "#" και το μαρκαρει. Η αλλη επιλογη ειναι "Επιλογες -> Επιλογη/Εξαιρεση" οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, αλλα με το "#" ειναι πολυ πιο απλο και ευκολο.

Αφου τα μαρκαρεις τα διαγραφεις ειτε μεσω του "Επιλογες -> Διαγραφη" η πολυ πιο απλα, πατωντας το "C".

 

EDIT : Εχει παρατηρησει κανεις οταν σας καλουν οτι χτυπαει ο ηχος εναλλαξ ? Δεν παιζουν full και τα 2 ηχεια ταυτοχρονα, αλλα μια το ενα μια το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογη .sis στην συνέχεια πως μπορώ να την τρέξω; Στο menu->εφαρμογες δε βρηκα τίποτα.

 

Μενου -> Εφαρμογες -> Δικα μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...