Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Παιδιά το τσιγάρο ειναι μόνο στο μυαλό μας.Εγω ειμαι 20 και έχω ξεκινήσει να καπνίζω απο τα 13.Ομως όλα αυτα τα χρόνια καπνίζω ΜΟΝΟ όταν το θέλω εγω.Δηλαδή κυρίως με παρεα όταν πάμε καμια βολτα.Μπορει να κάνω 10 σήμερα και να ξανακάνω μετα απο 3 μήνες γιατι εγω το θέλω.Οσο και αν σας φαίνεται παράξενο,όπως φαίνεται και σε μένα,εχω προσπαθήσει πολλές φορές να ξεκινήσω συστηματικά το κάπνισμα αλλα μόλις φτάνω στην 1 βδομάδα είτε το βαριεμαι είτε αηδιάζω και κάνω μετα απο κανένα μήνα ξανά.Σ αυτα τα χρόνια έχουν έρθει και στιγμές που ήθελα να καπνίσω πραγματικά και δεν ήξερα τι να κάνω αλλα κρατιόμουν και έλεγα στον εαυτο μου,όχι θα κάνω οποτε εγω το θέλω και έκανα την επόμενη μέρα!!Σας είπα την εμπειρία μου με το κάπνισμα για να πω ότι όλα ειναι στο μυαλό και πως ο καθένας απο μας μπορεί αν θέλει να το ελέγξει,Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγω.

Για να είμαι ομως και εντός θέματος για τον φίλο που ζητάει κάποια πρόταση κατά την γνωμη μου ας πάρει τα Davidoff gold.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε τον drum άσπρο ( είναι και ο πιο ελαφρύς ), η τον καρέλια άσπρο. Απο χαρτάκια για ελαφρύ κάπνισμα δοκίμασε του παππού ακατέργαστο ( καφέ ), μόνο που θα χρειάζεται να ανάβεις συνέχεια. Φιλτράκια του παππού με άνθρακα είναι καλά για νέο καπνιστή. Υπάρχουν και χαρτάκια με κομένες γωνίες για πιο εύκολο στρίψιμο πχ ρίζλα πράσσινο η μαύρο και του παππού ( κορνίζα ). Το στριφτό χρειάζεται τεχνική ώστε 1) να φτιαχτεί όσο πιο ίσιο γίνεται και 2) να σφιχτεί καλά το φίλτρο ώστε να μη περνάει ο καπνός απο το κενό.

 

Ευχαριστω για την σουμβουλη,απο αυτα τα χαρτακια που ανέφερες πιο ευκολα για στριψιμο ποια ειναι?

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το θέμα Νίκο .. Για το θέμα των καπνιστών ... Έχω αποτρέψει και εγώ πολλά άτομα και ίσως και να το έκανα και σε αυτό το θέμα, αλλά είναι λιγάκι εκνευριστικό να μου σκάει mail για τις φιλοσοφικές συζητήσεις των αντικαπνιστών ... Και μην μου πεις ότι εσύ συμπεριφέρεσαι σε όλο το web λες και είναι τα παιδιά σου ... Εκτός ότι είναι λάθος να κρίνεις τους πάντες με τέτοια υποκειμενικότητα ...

 

Υ.Γ. Πρώτο τσιγάρο δοκίμασα στο δημοτικό ... Αηδίασα τόσο πολύ που δεν το ξανάβαλα στο στόμα μου παρά μόνο όταν έφτασα να είμαι ο τελευταίος μη καπνιστής στο σχολείο μου ... Ο πατέρας ενός φίλου μου έδωσε στο παιδί του τσιγάρο στην ηλικία των 10 .. 30 χρονών έφτασε εκείνο το παιδί, δεν έχει ξαναβάλει στο στόμα του ... Οπότε ίσως και να μην είναι τόσο άσχημη ιδέα να φοβίσεις ένα μικρό παιδί με αυτή την τακτική, είναι σαν να τον αφήνεις να ακουμπάει με το δάχτυλο το αναμμένο μάτι μιας κουζίνας ... Ίσως λέω, μην πέσετε να με φάτε ορισμένοι δήθεν, απλά αναφέρω εμπειρίες ...

 

Δεν είπα να γίνεις/γίνει/γίνουμε ο σπαστικός που θα πετάγεται σε κάθε ποστ και θα λέει "κοψ'το". Σε θέμα για το τσιγάρο είμαστε..

Αλλά όταν σου λέει κάποιος "σκέφτομαι να αρχίσω το κάπνισμα, τι βα πάρω;", ε θα του πεις "ωραίος, πάρε αυτό";;;

Σαν συνειδητοποιημένος άνθρωπος που ξέρεις ότι αυτό που κάνεις είναι από εθισμό και δεν μπορείς να το σταματήσεις, θα του πεις ότι δεν είναι καλή ιδέα πχ και αν για αυτόν είναι τελικά καλή ιδέα, θα τον βοηθήσεις να διαλέξει αυτό που θέλει. Όπως ακριβώς και έγινε.

Όχι όμως να λέμε τώρα "εδώ είναι θέμα για κάπνισμα, μην λέτε στον πιτσιρικά να μην το αρχίσει"..

 

Τέλος πάντων, νομίζω έγινα κατανοητός, οπότε δεν έχω να πω κάτι άλλο.

 

Ps

Δεν ξέρω για φιλοσοφικές συζητήσεις αντικαπνιστων, εγώ πάντως είμαι (όπως φαντάζομαι ξέρεις) πρώην μανιακός καπνιστής.

Link to comment
Share on other sites

Για λιγο καιρο?Εισαι τοσο σιγουρος οτι θα μπορεσεις να το κοψεις μετα?Πολλοι το ξεκινησαν ετσι στην πλακα και καλα για λιγο και κατεληξαν να καπνιζουν για χρονια να μην μπορουν να το κοψουν.Οσο για το αγχος κ.τ.λ. το τσιγαρο ΔΕΝ βοηθαει.Ολα μεσα στο μυαλο ειναι.Αντιθετως θα σε φορτωσει με περισσοτερο αγχος μελλοντικα οταν θα καταλαβεις το λαθος σου και θα προσπαθεις να το κοψεις και δεν θα μπορεις.Υπαρχουν ενα σωρο πραγματα και δραστηριοτητες που μπορεις να κανεις για να χαλαρωσεις,το τσιγαρο δεν ειναι λυση σε κανενα προβλημα,αντιθετως το ιδιο αποτελει προβλημα.Ξανασκεψου το καλα πριν το αρχισεις.Αξιζει τον κοπο να χαλασεις την υγεια σου για μια ψευδαισθηση χαλαρωσης που κραταει μονο λιγα λεπτα?

 

Εγραψες!

Πολύ σωστός.

 

Απο εναν καπνιστή...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες!

Πολύ σωστός.

 

Απο εναν καπνιστή...

 

Εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στον ευατο μου και πιστυεω, ειμαι σιγουρος βασικα, οτι μπορω να το ελεγχω και να το κοψω μολις τελιωσω. Ολοι μου λενε ειναι δυσκολο, εθιζεσαι κτλπ αλλα θελω να το παιξω λιγο επαναστατης, ολα ειναι στο μυαλο σου αν θες να το κοψεις το κοβεις, δεν σε ελεγχει αυτο εσυ το ελεγχεις. Τις επιπτωσεις στην υγεια τις γνωριζω και απο το κοντικο μου περιβαλλον και δεν εχω καμοια ορεξη να φτασω 30-40 και να μην μπορω να ανεβω μια ανηφορα. Επισης ειμαι υπερ του ρητου παν μετρον αριστον, αν κανω 1-2 τσιγαρα την ημερα αντε 3 για 3 μηνες δεν νομιζω εγινε και κατι. Με σεβασμο λόγω υλικιας(18)προς τους μεγαλυτερους :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πραγματικά εάν μπορείς να μην το συνεχίσεις, άρα και να μπεις στο τριπάκι τότε σταμάτα το. Κακά τα ψέματα πλέον σε αυτήν την εποχή η φράση "το κάπνισμα βλάπτει" είναι κλισέ αλλά είναι αληθινό. Όσο είσαι στην αρχή είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχει γίνει συνήθεια ούτε και εθισμός.

Εάν θέλεις όμως να το ξεκινήσεις και αφού θέλεις καπνό τότε θα σου πρότεινα τον Golden Virginia τον κίτρινο. Ελαφρύς και ωραίος και από τους "καλούς".

Στην αρχή μπορεί να σε δυσκολέψει το στρίψιμο αλλά δεν είναι κάτι το φοβερό. Όσο στρίβεις τόσο θα μαθαίνεις. Μετά από καιρό θα γελάς που δυσκολευόσουν στην αρχή. Πήγες στα "βαθιά" με τα γαλάζια. Είναι αρκετά λεπτά και για αυτό δυσκολεύτηκες. Μπορείς να δοκιμάσεις για αρχή έως ότου να πάρεις τον αέρα τα πορτοκαλί που είναι πιο χοντρά αλλά και τα πράσινα τα οποία έχουν και κομμένες τις δυο άκρες ώστε να το διπλώνεις πιο εύκολα. Στην συνέχεια να ξέρεις ότι όσο πιο λεπτό το χαρτάκι τόσο το καλύτερο.

Τέλος επειδή λες ότι θέλεις να κάνεις λίγα την ημέρα το θέμα με τον καπνό είναι ότι θα σου ξεραίνεται. Το καλό με τον καπνό που σου πρότεινα είναι ότι έχει zipper και έτσι κλείνει τελείως. Θα κερδίσεις αρκετές ημέρες τον καπνό σου σε καλή κατάσταση με αυτό το σύστημα σε σχέση με κάποιον άλλον που δεν το έχει. Εάν δεν σ αρέσει ο συγκεκριμένος μπορεί να αγοράσεις κάτι αντίστοιχο ώστε να σου κρατάει ο καπνός. Γιατί είναι κρίμα καθώς θα τον πετάς επειδή θα έχει ξεραθεί και δεν θα έχει κάνει την "απόσβεσή" του.

Αυτά από εμένα.

Edited by slash7

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή :

Καπνίζω 28 χρόνια 2-3 πακέτα την ημέρα και εδώ και ένα χρόνο κάνω προσπάθειες (από μόνος μου) να το μειώσω ή καλύτερα να το κόψω..

Μην το ξεκινάτε!!!! , μπορεί τα πρώτα 5-10 χρόνια να είναι καλά αλλά αργότερα είναι τα δύσκολα..

Οσο για το "κάνω λίγα, το ελένχω κλπ" Δεν γίνονται αυτά... σε λίγο καιρό δεν ελένχεις τίποτα..

Οσοι καπνίζουν ήδη, ας παίξουμε με τις γεύσεις, οι υπόλοιποι ΜΑΚΡΥΑ!!

 

Απλά μια συμβουλή από κάποιον 45 χρονών ..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πραγματικά εάν μπορείς να μην το συνεχίσεις, άρα και να μπεις στο τριπάκι τότε σταμάτα το. Κακά τα ψέματα πλέον σε αυτήν την εποχή η φράση "το κάπνισμα βλάπτει" είναι κλισέ αλλά είναι αληθινό. Όσο είσαι στην αρχή είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχει γίνει συνήθεια ούτε και εθισμός.

Εάν θέλεις όμως να το ξεκινήσεις και αφού θέλεις καπνό τότε θα σου πρότεινα τον Golden Virginia τον κίτρινο. Ελαφρύς και ωραίος και από τους "καλούς".

Στην αρχή μπορεί να σε δυσκολέψει το στρίψιμο αλλά δεν είναι κάτι το φοβερό. Όσο στρίβεις τόσο θα μαθαίνεις. Μετά από καιρό θα γελάς που δυσκολευόσουν στην αρχή. Πήγες στα "βαθιά" με τα γαλάζια. Είναι αρκετά λεπτά και για αυτό δυσκολεύτηκες. Μπορείς να δοκιμάσεις για αρχή έως ότου να πάρεις τον αέρα τα πορτοκαλί που είναι πιο χοντρά αλλά και τα πράσινα τα οποία έχουν και κομμένες τις δυο άκρες ώστε να το διπλώνεις πιο εύκολα. Στην συνέχεια να ξέρεις ότι όσο πιο λεπτό το χαρτάκι τόσο το καλύτερο.

Τέλος επειδή λες ότι θέλεις να κάνεις λίγα την ημέρα το θέμα με τον καπνό είναι ότι θα σου ξεραίνεται. Το καλό με τον καπνό που σου πρότεινα είναι ότι έχει zipper και έτσι κλείνει τελείως. Θα κερδίσεις αρκετές ημέρες τον καπνό σου σε καλή κατάσταση με αυτό το σύστημα σε σχέση με κάποιον άλλον που δεν το έχει. Εάν δεν σ αρέσει ο συγκεκριμένος μπορεί να αγοράσεις κάτι αντίστοιχο ώστε να σου κρατάει ο καπνός. Γιατί είναι κρίμα καθώς θα τον πετάς επειδή θα έχει ξεραθεί και δεν θα έχει κάνει την "απόσβεσή" του.

Αυτά από εμένα.

 

Καλη ιδεα αυτη με τον golden για να μην ξεραθει,το φοβομουν βασικα επειδη σκοπευω να το κρατησω για 20+ μερες επειδη δεν θελω να κανω πολλα αλλα ο κιτρινος δεν μου αρεσε μου φαινοταν σαν να καπνιζω αερα,ηταν πολυ ελαφρυς,(μια φορα εχω κανει), ο πρασινος golden αξιζει?, που εχει και αυτος αυτοκολητο απο οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα αυτη με τον golden για να μην ξεραθει,το φοβομουν βασικα επειδη σκοπευω να το κρατησω για 20+ μερες επειδη δεν θελω να κανω πολλα αλλα ο κιτρινος δεν μου αρεσε μου φαινοταν σαν να καπνιζω αερα,ηταν πολυ ελαφρυς,(μια φορα εχω κανει), ο πρασινος golden αξιζει?, που εχει και αυτος αυτοκολητο απο οτι ξερω.

 

Κι εγώ στην αρχή ήθελα να κάνω βαρύ καπνό. Στο μυαλό είναι όμως. Με ποια έννοια. Από τη στιγμή που τώρα ξεκινάς είναι το πώς θα μάθεις τον εαυτό σου. Εάν μάθεις σε βαρύ καπνό τότε οποιοσδήποτε πιο ελαφρύς θα σου φαίνεται "μούφα". Όπως είπες και στο μήνυμά σου για το πώς σου φάνηκε ο κίτρινος. Άποψή μου είναι ότι καλύτερα να κάνεις τον κίτρινο. Είναι πιο ελαφρύς αλλά όχι τόσο πολύ. Μην νομίζεις δηλαδή ότι είναι αέρας. Μ αρέσει ο πράσινος μην παρεξηγηθώ, μάλιστα αυτόν έκανα αλλά όταν είδα ότι κάπνιζα αρκετά είπα να πάω στον κίτρινο ώστε τουλάχιστον να κάνω κάτι πιο ελαφρύ. Στην αρχή έλεγα κι εγώ που καπνίζω χρόνια ότι είναι ελαφρύς. Μετά από λίγο καιρό, λίγο όμως, μου ήταν μια χαρά. Συνήθεια είναι όλα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την σουμβουλη,απο αυτα τα χαρτακια που ανέφερες πιο ευκολα για στριψιμο ποια ειναι?

 

Στα χαρτάκια και τα φιλτράκια, όπως και στους καπνούς χρειάζεται δοκιμή. Εγώ δοκίμασα αρκετά μέχρι να βολευτώ. Απλά επηδεί είπες οτι είσαι νέος στους καπνούς, θές εύκολο στρίψιμο και ένα ελαφρύ καπνό σου πρότεινα τα χαρτάκια με τις κομένες γωνίες και καπνό drum άσπρο. Δεν θα έλεγα οτι αυτός ο καπνός είναι ο καλύτερος, αλλά ο πιο ελαφρύς και γενικά δεν έχει πολλά πρόσθετα.

 

Αν σου έλεγε το παιδί σου δηλαδή "Θέλω να αρχίσω το κάπνισμα μπαμπά. Τι καπνό να πάρω;", θα του έλεγες πάρε drum άσπρο είναι ωραίος;

 

Αναλόγος. Στα 7 θα το καλπάζωνα, στα 14 θα του εξηγούσα οτι ακόμα δεν είναι για κάπνισμα. Ε στα 18 όπως και να έχει το κάθε παιδί έχει μια ελεύθερη βούλιση. Ελπίζω πάντος αυτό το ζήλος που έχεις περι υγείας με το τσιγάρο, να το έχεις και σε άλλα πιο βλαβερά πράγματα. Όπως το πιοτί, τα τατουάζ, τα Piercing... Εσενα αν σου έλεγε το παιδί σου μπαμπά θέλω να κάνω σκουλαρίκι η τατουάζ, τι θα του έλεγες????

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε όλα όσα είπες ευτυχώς.

Τίποτα δεν θα έλεγα. Ούτε το σκουλαρίκι ούτε το τατου είναι αργός θάνατος :)

Τέλος πάντων, εγώ ότι ήταν να πω το είπα. Δεν θα κάνω κουμάντο σε άλλον!

Link to comment
Share on other sites

Απλά από περιέργεια: Άμα έχει κανείς άγχος, γιατί να πάει στο κάπνισμα και δεν αρχίζει να μασάει τσίχλες;;; Αυτό κάνω εγώ και ο Ferguson... Πιο υγιεινό είναι!
Link to comment
Share on other sites

για εμενα ο golden virginia ειναι απο τους χειροτερους καπνους ο πρασινος εχει πολυ ισχυρη γευση χλωρινης , ενα τσιγαρο εκανα και με πονεσε το κεφαλι .

Απο εμενα μακρια απο καπνους αρωματικους :lol:δηλαδη ολους οσους κυκλοφορουν πλην philip morris ,marlobo pall mall και assos;)

και μην παρεις τα αθλια μπλε σιελ χαρτακια γιατι ειναι ρυζοχαρτα :!:και οχι χαρτακια απο ξυλο , παρε τα πρασινα αυτα;)

 

να υπενθυμισω αντικαπνιστικα σχολια απαγορευονται ταμαλα !!

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη ο βιρτζινια? Μεχρι σεπτεμβριο που τον καπνιζα ηταν απ τους καλυτερους και ισως με την καλυτερη γευση

Δεν ειναι αρωματικος

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη ο βιρτζινια? Μεχρι σεπτεμβριο που τον καπνιζα ηταν απ τους καλυτερους και ισως με την καλυτερη γευση

Δεν ειναι αρωματικος

ναι φιλε και πολυ δυνατη γευση σε σημειο να πεταω το τσιγαρο . Εχεις μυρισει υδροχλωρικο οξυ καπως ετσι ειναι. Και τοτε εκανα χρυση κασετινα που εχει μονο καπνα virginia.

Παντως και τωρα προσφατα που δοκιμασα το ιδιο μου φαινεται . Ολοι μου λενε τα ιδια δεν μυριζει μπορει να εχω προβλημα εγω στην τελικη τι να πω , η να εχουν συνηθυσει τη μυρωδια .

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Ισα ισα ακουγεται μαλιστα οτι ειναι απ τους πιο ποιοτικους καπνους(αν εξαιρεσουμε κατι κλαδακια που μπορει να υπαρχουν μεσα)

Επισης απο τουρκια και βουλγαρια που εχω παρει, ειναι ακομη καλυτεροι απ τους ελληνικους

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με mol. Θεωρώ ότι είναι από τους καλύτερους εάν όχι ο καλύτερος και έχω δοκιμάσει τους περισσότερους καπνούς. Το ότι έχει κλαδάκια μέσα που και που δεν είναι κακό. Δείχνει ότι δεν περνάει από χίλιες δυο επεξεργασίες και γι αυτό δεν είναι ήδη τρίμματα από μόνος όπως ο old holborn.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά υπάρχει καμια μάρκα τσιγαρου με απαλή και ωραία γεύση?Πχ κατι σαν τα Davidoff gold αλλα λίγο διαφορετικο?Διαβασα για κάποια συγκεκριμενα Dunhill αλλα δεν ξερω....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ποιά η γνώμη σας για τα τσιγάρα muratti?? καπνίζω περιστασιακά,έχετε να προτείνεται κάποιο ποιοτικό και εύγευστο τσιγάρο που να μπορώ να βρω και εύκολα στα περίπτερα(δε μένω αθήνα..)όχι πολύ βαρύ επίσης αλλά ούτε και αυτά με το 0,1 :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια,θα ηθελα να μου προτεινετε εναν πολυ-πολυ ελαφρυ καπνο και

τι γνωμη εχετε για τον καρελια τον ασπρο???ειναι πιο ελαφρυς απο τον ασπρο χαλμπορν???

Link to comment
Share on other sites

Για το marlboro gold τι γνωμη εχετε, και αν ξερει κανεις ας μου πει ποσο κανει το πακετο και ποσα τσιγαρα εχει μεσα (20 η 25)?

 

καλα ειναι , 20 εχει μεσα , 3,90e

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...