Jump to content

Ιατρικές Σειρές (ER, Grey's Anatomy, House, Nip/Tuck etc.)


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Medical Series;  

115 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Medical Series;

    • Ε.R. (Στην Εντατική)
      18
    • Grey's Anatomy (Μαθήματα Ανατομίας)
      25
    • House M.D. (Ιατρικές Υποθέσεις)
      50
    • Nip/Tuck (Πλαστική Ομορφία)
      20
    • Άλλη...
      2


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, άκουσα ένα κομμάτι στην σειρά το nip tuck όπου το τραγουδούσαν οι πρωταγωνιστές, το ρεφραίν ανέφερε:All These Things Should Make Me Happy...μήπως γνωρίζει κάποιος εάν ανήκει σε κάποιον καλλιτέχνη?

Thanks anyway...

...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

“Brighter Discontent” - The Submarines - Montage of all of the lead characters

singing the song in line with their plot line

 

νομίζω εννοείς αυτό...πραγματικά εξαίσια σκηνή...

 

και έχω ξαναδηλώσει νομίζω αλλά ακομα μια φορά δε βλάπτει...ο Julian είναι μεγάλος έρωτας αλλά ως σειρά House και πάλι House!!!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά House.

 

Θεός ο dr Gregory House.Πολύ δυνατοί διάλογοι,κυνισμός,χιούμορ και πολύ καλές υποθέσεις.

 

Άντε να αρχίσουν τα νέα επεισόδια γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά House.

 

Θεός ο dr Gregory House.Πολύ δυνατοί διάλογοι,κυνισμός,χιούμορ και πολύ καλές υποθέσεις.

 

Άντε να αρχίσουν τα νέα επεισόδια γμτ...

 

+1, ο άνθρωπος δεν παίζεται...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εγω μεχρι τώρα έβλεπα τις ιατρικές σειρές τελείως περιστασιακά κ μόνο αν επεφτα σε ενδιαφέρον επεισόδιο. Μες στο καλοκαίρι όμως αναθεώρησα για την αξία του House του οποίου το στυλ κ τις ατάκες βρήκα άκρως απολαυστικά... όμως ελλείψει γρήγορου ίντερνετ (κ ενημερωμένου βίντεο κλαμπ) σταμάτησα να το βλέπω όταν το σταμάτησε το σταρ και άρχισα να βλέπω το Grey's Anatomy το οποίο δεν είναι βέβαια το ίδιο ευφυές αλλά είναι πολύ συμπαθητικό κ μ αρεσει που κάθε επεισόδιο έχει ένα γενικό θέμα [συνολικά το βρίσκω αρκετά καλύτερο από το κλασικό ER]

 

Ο λόγος που "ξέθαψα" τούτο το θρεντ όμως είναι άλλος: εκεί που έψαχνα για επεισόδια του Grey's anatomy στο ιντερνετ (τωρα που επεστρεψα στον πολιτισμό και τις γρήγορες ταχύτητες:p) έπεσα πάνω στην ελληνική απόπειρα δημιουργίας ιατρικής σειράς (Ιατρικό Απόρρητο) την οποία αγνοούσα παντελώς. Εννοείται πως στην αρχή μου φάνηκε κάπως γελοίο καθώς ήταν σα να βλεπα παρωδία των αντιστοιχων ξένων σειρών, αφού όμως είδα 3-4 επεισόδια οφείλω να ομολογήσω ότι το βρήκα αρκετά προσεγμένο και όχι τόσο εξωφρενικά ξένο προς την ελληνική πραγματικότητα όσο μου χε φανεί στην αρχή. Βεβαίως κάποιες υποθέσεις είναι καρμπον απ το Grey's anatomy αλλά οι χαρακτήρες εξελίσσονται αρκετά καλά και τείνουν να δώσουν στο έργο μια αυτοδυναμία (να το βοηθήσουν δηλαδή να πάψει να είναι απλή μετάφραση των ξένων σειρών). Δεν έχω ακούσει καθόλου κριτικές γι αυτή τη σειρά ούτε ξέρω αν έχε τελειώσει ή αν θα συνεχιστεί και φέτος. Είμαι περίεργη να μάθω τι απήχηση είχε στο ελληνικό κοινό: πάτωσε κι αυτή όπως οι αντίστοιχες προσπάθειες μεταφοράς των CSI ή είχε καλύτερη μοίρα?

 

Πάντως ακόμα και ο αγγουρο-Κιμούλης σ αυτό το ρόλο του κάπως μυστήριου αρχιγιατρού (μαλλον προσπάθεια για στυλ Χάουζ) κάπως το παλεύει...του πάει ο ρόλος! κ ο Μπουγιούρης καλός είναι όπως επισης κ η πολύ συμπαθητική κοπελίτσα απ το 50-50 - εκείνη την αχώνευτη πρωταγωνίστρια μόνο να μην είχαν (εκείνη που έκανε την κακιά στη Βέρα στο Δεξί αν δν κάνω λάθος) η οποία δεν πείθει καθόλου για ευαίσθητη γιατρός (μάλλον προσπάθεια για στυλ Mereddith Grey)

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά αυτή είναι περσινή παραγωγή του ΑΝΤ1, αλλά δεν έχει προβληθεί ακόμα στην Ελλάδα. Νομίζω ότι πέρσι προβλήθηκε στον ΑΝΤ1 Κύπρου. Δεν ξέρω αν και πότε θα προβληθεί εδώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω ειδα μονο το πρωτο επεισοδιο κ μου φανηκε τελειως μουφα!Δε με επεισε καθολου.........Υποτιθεται οτι οι ανθρωποι τριγυρω πεθαινουν κ αυτοι μιλανε τοσο αργα λες κ παιζουν σε ταινια του Αγγελοπουλου!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα μονο το πρωτο επεισοδιο κ μου φανηκε τελειως μουφα!Δε με επεισε καθολου.........Υποτιθεται οτι οι ανθρωποι τριγυρω πεθαινουν κ αυτοι μιλανε τοσο αργα λες κ παιζουν σε ταινια του Αγγελοπουλου!!!!!!!!!!!!!!!!

 

μουφα κ καθολου πειστικο μου χε φανει κ μενα το 1ο..απλως στα επομενα συνηθισα/βελτιώθηκε κ βλεποταν ευχάριστα...επισης να πω οτι οταν έγραφα το σχόλιο πριν εναμιση μηνα δεν ειχα δει ολες τις σεζον του Grey's Anatomy κ γι αυτό κάποιες υποθεσεις μου χαν φανει ενδιαφέρουσες...τωρα που εχω δει ολο το G'sA όμως νομίζω ότι τουλάζιστον ένα 80% των υποθέσεων ήταν copy-paste απο κει...

Link to comment
Share on other sites

επιλέγω τον House γιατί ανατρέπει τα τηλεοπτικά δεδομένα όχι μόνο για τις ιατρικές τηλεοπτικές σειρές (οι φιλέσπλαχνοι γιατροί και οι καλοκάγαθες νοσοκόμες) αλλά γιατί ο Δόκτωρας ανατρέπει τα δεδομένα κάθε τηλεοπτικού πρωταγωνιστή!
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το ER αλλά κυρίως τα παλιά επεισόδια.Μετά άρχισε να χαλάει λίγο.Οι μισοί πέθαναν οι άλλοι μισοί έφυγαν και έγινε μια τελείως διαφορετική σειρά.Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που το έβλεπα ήταν καταπληκτική σειρά.Δεν έχανα επεισόδιο.Αλλά σίγουρα μιλάω για την εποχή που ήταν αυτοί οι πρωταγωνιστέςhttp://img169.imageshack.us/img169/9052/er2ge3.jpg
Link to comment
Share on other sites

πάντως όπως πολύ εύστοχα λένε στην παρωδία greys anatomy vs house του mad tv (
κορυφή! :up: ) είναι προφανές ότι το μεν GA ειναι μια σειρά που γράφεται απο γυναίκες κ απευθύνεται σε γυναίκες ενώ το House ειναι μια σειρά που γράφεται από άντρες και απευθύνεται σε γυναίκες που τους αρέσουν οι βάναυσοι άντρες :lol::p
Link to comment
Share on other sites

House και E.R.... :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αυτη την εποχη βλεπω τρελα το GA αλλα μου αρεσουν και οι 3 σειρες εξισου. ποιο κοντα στην αληθινη ιατρικη ειναι το ΕR . καθως ειμαι ιατρος ορθοπαιδικος-τραυματιολογος μου αρεσε πολυ πριν χρονια η σειρα ER αλλα ισως τωρα την βαρεθηκα και κοιταω προς GA . παντως και τις 3 σειρες τις κατεβαζω απο το ιντερνετ και συντομα θα εχω ολα τους τα επεισοδια
Link to comment
Share on other sites

Στον House μου αρεσει που δεν περιφανευεται για το γεγονος οτι ειναι γιατρος (μαλλον το κρυβει) αλλα γιατι απλα ειναι πανεξυπνος.Επιπλεον δεν λεει κοινοτυπες χαριτωμενιες του τυπου "we are doctors,we play with people`s lifes".

Το (Καιτη)Grey`s Anatomy μου φαινεται λιγο Sex and the City με ασπρες ρομπες και ,οι γιατροι ειναι πολυ χαρτογιακαδες.

Το "Στην εντατικη" κλασικο αλλα δεν ειχε κατι το τοσο ξεχωριστο και δυναμικο οπως ο Ηοuse.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προτιμω το Grey's Anatomy,οχι για καποιον ιδιαιτερο λογο, απλα μεταδιδει πιο εντονα συναισθηματα...

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...