Jump to content

E-TEN M700


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 466
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θελω και εγω να παρω PDA και ειχα αποφασισει το Χ500 μεχρι σημερα που βγηκε και το Μ700. Δυσκολη επιλογη πραγματικα. Μια διαφορα ακομα που εχουν και δεν την εχει αναφερει κανεις ειναι πως το Μ700 εχει USB2 ενω το Χ500 εχει 1.1

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο εφοσον εχουν Wifi αλλα ειναι και αυτο μια διαφορα. Το θεμα παντως ειναι αν το keyboard ειναι λειτουργικο. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να γραψω σε τοσο μικρο keyboard.

 

Εδω ειναι ο πινακας συγκρισης

http://www.phonegg.com/compare/1/Eten-glofiish-X500-vs-Eten-glofiish-M700.html

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να παρω PDA και ειχα αποφασισει το Χ500 μεχρι σημερα που βγηκε και το Μ700. Δυσκολη επιλογη πραγματικα. Μια διαφορα ακομα που εχουν και δεν την εχει αναφερει κανεις ειναι πως το Μ700 εχει USB2 ενω το Χ500 εχει 1.1

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο εφοσον εχουν Wifi αλλα ειναι και αυτο μια διαφορα. Το θεμα παντως ειναι αν το keyboard ειναι λειτουργικο. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να γραψω σε τοσο μικρο keyboard.

 

Εδω ειναι ο πινακας συγκρισης

http://www.phonegg.com/compare/1/Eten-glofiish-X500-vs-Eten-glofiish-M700.html

Αυτοί οι τύποι είναι πολύ σχετικοί. Δεν πήραν χαμπάρι ότι το Χ500 έχει gps και βάζουν κ βαθμολογίες τρομάρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι τύποι είναι πολύ σχετικοί. Δεν πήραν χαμπάρι ότι το Χ500 έχει gps και βάζουν κ βαθμολογίες τρομάρα τους.

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο τετοιους εχει γεμισει ο κοσμος..:lol: ...

Παιδια για οποιον ενδιαφερεται υστερα απο 2 εβομαδες χρησης του Μ700,με την 52-0300 Rom που εχω δεν εχει κανενα προβλημα ουτε καν αυτα που αναφερουν στα ξενα Forum!Δηλαδη sms,mms,gps(11 δορυφορους κοντα στην πορτα μεσα στο σπιτι!!!),ολα οκ!Μονο το μπζζζ απο τον φωτισμο στο πληκτρολογιο εχει αλλα και αυτο για λιγο ακομα!Απο οτι λεγεται ερχεται νεα σε λιγο...

 

Εχω βαλει το Resco και γραφει κανονικα ελληνικα!

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα στο πλαίσιο το M700.

Οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά θετικές.

Μου άρεσε τρομερά η οθόνη του. Πολυ καλύτερη από τον τιτάνα. Και δεν μιλάνω για φωτεινότητα αλλά για ευκρίνεια και απόδοση χρωμάτων. Με το Artemis που έχει πολύ καλή οθόνη δεν το σύγκρινα, αλλά θα το κάνω σε επόμενη επίσκεψη.

 

Από ποιότητα κατασκευής τα αισθήματα είναι ανάμικτα προς το θετικό. Το περίμενα χάλια με αυτά που είχα διαβάσει.

Σίγουρα δεν έχει την φινέτσα ενός treo ή των HP αλλά δεν είναι χάλια πλαστικούρα. Είναι καλό πλαστικό, σε καλό χρωματισμό. Δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι αλλά το νιώθεις καλό. Αυτό που ζορίζει στο μάτι ειναι οτι έχει μερικές μεγάλες επιφάνειες χωρις τίποτα επάνω οπότε το μάτι βλέπει μόνο το ασημί πλαστικό.

Το είδα όμως βράδυ με φως τεχνητό, οπότε για καλύτερη γνώμη θέλω να το ξαναδώ με φως ημέρας. Γιατί κακά τα ψέματα, για μένα εκτός από τις δυνατότητες παίζει ρόλο και η σχεδίαση.

 

Η αλήεθεια είναι ότι το Χ500 που ναι μεν έχει και μεταλικά μέρη, μου αρέσει λιγότερο γιατί στο χρώμα και στην υφή που έχουν δεν με παραπέμπουν σε κλασάτη συσκευή.

 

Και σίγουρα όλα αυτά είναι πάντα υποκειμενικά

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

"Κλασατη συσκευη" και πλαστικο δε παει μαζι.Οσοι ειχαν το qtek 2020,ξερουν τι σημαινει executive συσκευη..Εξ ολοκληρου από αλουμινιο,που οποιος το εβλεπε "ψαρωνε"..Ειχε και 930 ευρω ομως πριν 3 χρονια...

Παντως το Χ500 φαινεται πολυ πιο καλοφτιαγμενο από το Μ700,γιατι δεν εχει μεγαλες πλαστικες επιφανειες..

Ειδικα το πισω μερος του Μ700,ειναι απαραδεκτο..Ενω του Χ500 καταπληκτικο,από μαλακο μαυρο πλαστικο,σα καουτσουκ..

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

"Κλασατη συσκευη" και πλαστικο δε παει μαζι.

 

Έχεις δίκιο. Πραγματικά δεν ξέρω αν χάρηκα που δεν ήταν εντελώς χάλια όπως περίμενα ή αν απογοητεύτηκα που δεν είναι κλασάτη συσκευή.

 

Θέλω να το ξαναδώ σε φως ημέρας για να αποφασίσω.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία από PDAs (τελείως άσχετος :O ).

 

Αν πάρω το Μ700 με Αγγλική ROM μπορώ αργότερα να περάσω την Ελληνική??

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία από PDAs (τελείως άσχετος :O ).

 

Αν πάρω το Μ700 με Αγγλική ROM μπορώ αργότερα να περάσω την Ελληνική??

 

Δεν υπάρχει ελληνική ROM για τα ETEN. Λόγω wm5 ελληνικά βλέπεις κανονικά. Για να έχεις ελληνικά στα πλητρκολόγια χρειάζεται να φορτώσεις μετά software το οποίο κυκλοφορεί στο net

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία από PDAs (τελείως άσχετος :O ).

 

Αν πάρω το Μ700 με Αγγλική ROM μπορώ αργότερα να περάσω την Ελληνική??

 

Οπως το Μ600+ που στην αρχη τα πρωτα κομματια που ηρθαν στο πλαισιο,ηταν με αγγλικη ρομ,ισως να φτιαξουν και για το Μ700..Δε ξερω ομως το κατα ποσο θα μπορεις να περασεις μετα την Ελληνικη Ρομ πανω στην Αγγλικη..

Γιατι δε περνεις το Χ500 που εχει Ελληνικη ρομ?:worry:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Οπως το Μ600+ που στην αρχη τα πρωτα κομματια που ηρθαν στο πλαισιο,ηταν με αγγλικη ρομ,ισως να φτιαξουν και για το Μ700..Δε ξερω ομως το κατα ποσο θα μπορεις να περασεις μετα την Ελληνικη Ρομ πανω στην Αγγλικη..

Γιατι δε περνεις το Χ500 που εχει Ελληνικη ρομ?:worry:

 

Είναι μια καλή ερώτηση :)

Οι λόγοι που προτιμώ το Μ700 είναι πως είναι νεότερο μοντέλο, έχει καλύτερο σχεδιασμό (το θεωρώ πιο όμορφο) και έχει πληκτρολόγιο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικό το πληκτρολόγιο αν δεν μπορρώ να γράψω ελληνικα.

Το κακό είναι πως δεν έχω δει ακόμη απο κοντά το Μ700. Πιθανόν αν το δω να αλλάξω γνώμη και να προτιμήσω το Χ500. Γενικά είμαι αρκετά προβληματισμένος :confused:

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καλή ερώτηση :)

Οι λόγοι που προτιμώ το Μ700 είναι πως είναι νεότερο μοντέλο, έχει καλύτερο σχεδιασμό (το θεωρώ πιο όμορφο) και έχει πληκτρολόγιο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικό το πληκτρολόγιο αν δεν μπορρώ να γράψω ελληνικα.

Το κακό είναι πως δεν έχω δει ακόμη απο κοντά το Μ700. Πιθανόν αν το δω να αλλάξω γνώμη και να προτιμήσω το Χ500. Γενικά είμαι αρκετά προβληματισμένος :confused:

 

Φίλε μου είδα το Μ700 απο κοντά στο πλαίσιο. Το περίμενα πολύ καλύτερο :(

Μοιάζει πως να το πω.... πολύ πλαστικό! Σε σύγκριση με το x500, πιστεύω ότι το x500 είναι πολύ πιο όμορφο!! Από δυνατότητες πιστεύω ότι είναι ισοδύναμα.

Zero07
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω ειλικρινα να πιστεψω οτι υπαρχει ανθρωπος που θα βαλει το Χ500 διπλα-διπλα με το Μ700,θα τα κρατησει στα χερια του..θα τα περιεργαστει λιγο..και θα αποφανθεί οτι το Μ700 ειναι πιο ομορφο και εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης..

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το Μ700 ειναι πιο πληρες,λογω πληκτρολογιου..

Παντως οι μεχρι τωρα πωλησεις του Μ700 δεν ειναι καθολου ενθαρρυντικες..όχι μονο στην Ελλαδα αλλα παγκοσμιως..

Τοσο πληρες..μα τοσο "φτηνη" κατασκευη..

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καλή ερώτηση :)

Οι λόγοι που προτιμώ το Μ700 είναι πως είναι νεότερο μοντέλο, έχει καλύτερο σχεδιασμό (το θεωρώ πιο όμορφο) και έχει πληκτρολόγιο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικό το πληκτρολόγιο αν δεν μπορρώ να γράψω ελληνικα.

Το κακό είναι πως δεν έχω δει ακόμη απο κοντά το Μ700. Πιθανόν αν το δω να αλλάξω γνώμη και να προτιμήσω το Χ500. Γενικά είμαι αρκετά προβληματισμένος :confused:

 

Προσωπικά περίμενα περίπου ένα μήνα να βγει το Μ700.

Είχα ενημερωθεί από τον πωλητή στο πλαίσιο ότι θα έρθει 5/1 στις αποθήκες και 8/1 θα υπάρχει στο μαγαζί προς πώληση.

Πήγα πρωί πρωί στις 8/1 με μια χαρά να το αγοράσω και το εκθεσιακό κομμάτι ήταν δίπλα δίπλα με το αντίστοιχο εκθεσιακό Χ500.

Τα κράτησα και τα δυο στο χέρι μου για κανένα πεντάλεπτο.

Αποτέλεσμα?

Πήρα το Χ500 χωρίς δισταγμό κι έφυγα!

Αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με το Χ500 και ο slide μηχανισμός του άθλιος.

Οποιος το πιάσει στο χέρι του θα καταλάβει τι εννοώ.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε παιδια γουστα ειναι αυτα,εγω παντως ειμαι ενθουσιασμενος με το Μ700 μου εδω και 3 εβδομαδες χωρις το παραμικρο ψεγαδι!Τα εχω και τα δυο αλλα θα πουλησω το Χ500 γιατι δεν μου χρειαζεται πια,ο μεγαλος του αδελφος τα κανει ολα....:cool:

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε παιδια γουστα ειναι αυτα,εγω παντως ειμαι ενθουσιασμενος με το Μ700 μου εδω και 3 εβδομαδες χωρις το παραμικρο ψεγαδι!Τα εχω και τα δυο αλλα θα πουλησω το Χ500 γιατι δεν μου χρειαζεται πια,ο μεγαλος του αδελφος τα κανει ολα....:cool:

 

Ειπαμε...το Μ700 ειναι πιο πληρες...γι αυτο κι εχει 100 ευρω παραπανω..

Ο καθενας επιλεγει αναλογα με το γουστο του.Και οσον αφορα τις αποψεις που εχω καταθεσει στο φορουμ για το Μ700,ειναι καθαρα προσωπικες..

Και το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα,θα ηταν να ερθω σε αντιπαραθεση με τους τωρινους η μελλοντικους κατοχους του Μ700..

Αλλωστε το Χ500 και το Μ700 ειναι αδερφακια..

Να τα χαιρομαστε!:rolleyes:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε παιδια γουστα ειναι αυτα,εγω παντως ειμαι ενθουσιασμενος με το Μ700 μου εδω και 3 εβδομαδες χωρις το παραμικρο ψεγαδι!Τα εχω και τα δυο αλλα θα πουλησω το Χ500 γιατι δεν μου χρειαζεται πια,ο μεγαλος του αδελφος τα κανει ολα....:cool:

To GPS έχει την ίδια συμπεριφορά ? Τα προγράματα τα μαμίσια και γενικά η ROM τι σχέση έχουν ? Γιά Μ700 - Χ500 λέω. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το Μ700 παιδια ειναι ακριβως αυτο που λεει ο φιλος djdog,ενα διδυμο αδελφακι του X500 λιγο πιο μεγαλοσωμο....:lol: Σε συμπεριφορα ειναι ολοιδια και τα προγραμματακια του.Η καμερα του αργει να εστιασει σε σχεση με το Χ500 αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα αναβαθμισης και απο οτι λεγεται βγαινει οπου να'ναι!

Παντως ενταξει μπραβω στην ETEN ,και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια και για εμενα ειναι πολυ μπροστα στην αγορα!ποιος ξερει πως θα ειναι το επομενο αραγε??:happy:

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ξέρει κανείς αν το πληκτρολόγιο έχει και ελληνικούς χαρακτήρες;

(Όχι μόνο για τα sms, αλλά για προγράμματα κειμένων)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ελληνικούς χαρακτήρες χαραγμένους πάνω στο πλήκτρα του πληκτρολογίου όχι. Επίσης δεν μπορείς να γράψεις ελληνικούς χαρακτήρες

με το πληκτρολόγιο αν δεν έχεις βάλει κάποιο επιπλέον πρόγραμμα όπως π.χ. το AEKmap.

Για να διαβάσεις SMS και κείμενα γραμμένα στα ελληνικά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο παραπάνω, αυτήν την υποστήριξη την έχουν τα windows mobile πάνω τους.

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφού διάβασα το παραπάνω φόρουμ, έκανα ένα πέρασμα από το Πλαίσιο και έπαιξα και με τις δύο συσκευές.

Η ποιότητα πρακτικά είναι ίδια, απλά στο 500 δίνεται η εντύπωση ότι είναι πιο γερή. Ας μη γελιόμαστε, πλαστικά είναι και τα δύο, απλά το χρώμα δίνει την εντύπωση μετάλλου. Για μένα το βασικό πρόβλημα είναι η μη ελληνική ROM στο 700 και εξ αιτίας αυτού η μη επιδότηση του ακόμα. Οσον αφορά το πληκτρολόγιο όταν έχεις κάποια ηλικία και την παρελκόμενη στραβομάρα, το βρήκα πολύ βολικό, από το να παίζω με τη γραφίδα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπορεις να μου πεις μερικες λεπτομερειες για το προγραμμα αυτο?Τι ακριβως κανει?ευχαριστω..

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to E-TEN M700

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...