Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ φίλε μου Πανο. Αλλο (όπως έγραψα και σε προηγούμενο post μου) ειναι τώρα η τρίτη ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ φορά που με καλούν (σε ολόκληρη πόλη) στην εφορευτικη επιτροπή!! Τη μάνα μου στο χωριό, ειναι τωρα η πέμπτη ή η έκτη φορα που την καλούν..... Συγγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι ούτε δίκαιο, ούτε δημοκρατικο. Λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να πάω στην εισαγγελια για ενσταση, αλλα επειδη είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είμαι πάλι την επομενη φορα, θα παω σιγουρα. Δεν ξέρω αν θεωρηται "αδιαφορια"...... αλλά αυτη τη φορά δεν πρόκειται να πατησω!! Μετά σου λέει με κλήρωση βγαίνουν!........

 

Καλα εσεις ειστε ειδικη περιπτωση...δεν το εχω ξανακουσει αυτο.Νταξει εσυ εχεις ολα τα δικια.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλα υπαρχουν πολιτικοι μηχανικοι που πανε ως δικαστικοι αντιπροσωποι; Απιστευτα πραγματα και μετα διαβαζουμε κυρηγματα για ποινες, για υποχρεωσεις κτλ.

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, που το ειδες αυτο???

δικηγοροι, δικαστικοι και υπαλληλοι δικαστηριων μονο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αναφορά για εκλογικά κέντρα που δεν πάτησε κανείς και δεν έχει εφορευτικη επιτροπή....

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρεωτική συμμετοχή πολιτών και μάλιστα αμμισθοί στις εκλογές δεν είναι για μένα καθόλου δημοκρατική. Και αυτό για τους εξής λόγους:

1. Ο εξαναγκασμός σε κάθε μορφής εργασία απαγορεύεται από το ίδιο το σύνταγμα.

2. Επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης όπως εθνικός κίνδυνος, πόλεμος, θεομηνίες κτλ.

3. Οι εκλογές ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ περίπτωση εθνικού κινδύνου και μην παραμυθιάζεστε περί του αντιθέτου!

4. Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι δεχόμαστε την υποχρεωτική εργασία που μας επιβάλλεται, αυτή θα έπρεπε να καθορίζεται επί ίσους όρους για όλους, δηλ. ή θα αμοίβονται όλοι ή δεν θα αμοίβεται κανένας από αυτούς που συμμετέχουν

5. Για ποιό λόγο άραγε η ψηφοφορία δε γίνεται ηλεκτρονικά; Είναι πολύ απλό να γίνει, οι υποδομές υπάρχουν και το δημόσιο θα γλύτωνε πολλά εκατομμύρια από μια διαδικασία που γίνεται με παρωχημένο και κάθε άλλο παρά αδιάβλητο τρόπο...

 

Ειδικά το τελευταίο θα πρέπει να ανησυχεί όλους όσους συμμετέχουν στο παρόν forum μιας και ενδιαφέρεστε περισσότερο για την τεχνολογία!

Συμφωνώ απόλυτα.

Και συμπληρώσω πως εφόσον η ψήφος δεν είναι υποχρεωτική ( η αν θες είναι μόνο στα χαρτιά) και δεν διώκεται , με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται και η συμμετοχή η όχι στην εφορευτική επιτροπή.

Σε κάποια πράγματα δεν μπορείς να υποχρεώσεις τίποτα και κανέναν.

Επίσης η μη συμμετοχή δεν σημαίνει απαραίτητα αδιαφορία.

Αντιθέτως είναι πιο υπεύθυνη στάση όταν το "δημοκρατικό μας" - κομματικό σύστημα δεν δίνει την δυνατότητα στον πολίτη να διαμαρτυρηθεί η να δηλώσει την αντίθεση του.

Η λογική του, ή με ψηφίζεις ή αλλιώς είσαι άκυρος δεν βοηθά .

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν ψηφίζεις, άρα βοηθάς το πρώτο κόμμα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό

Από την άλλη τα ψευτοδιλήμματα και η αρνητική ψήφος δεν είναι ορθός τρόπος επιλογής και συνήθως φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ενημερώσω ότι απαγορεύεται στο forum η οποιαδήποτε έμμεση ή άμεση πολιτική / κομματική τοποθέτηση και ως εκ τούτου τέτοιου είδους post διαγράφονται. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα το αναφερω ενημερωτικα επειδη το φοβομουν .

Στις εκλογες δεν ειχα παει να ψηφισω. Τωρα που ημουν και παλι αναπληρωματικο μελος ηταν μονο ο δικαστικος με τον αλλο που ειχε μαζι του και πληρωνεται χωρις κανενα μελος της εφορευτικης. Αυτο που φοβομουν ηταν πως στις λιστες καπου διπλα στο ονομα θα γραφοταν οτι ειμαι μελος της εφορευτικης αλλα δεν υπηρχε τιποτα οποτε ψηφισα και δεν πηραν χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οι γραμματεις δεν πληρωθηκαν στο δημοψηφισμα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οι γραμματεις δεν πληρωθηκαν στο δημοψηφισμα.

50 ευρώ. Περιμένουν να τα πάρουν. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

50 ευρώ. Περιμένουν να τα πάρουν. :)

 

ο,ου.

50% κατω στις αποδοχες τους?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ο,ου.

50% κατω στις αποδοχες τους?

Μα το ίδιο ίσχυσε και για τους δικ. αντιπροσώπους... Σχεδόν μισά χρήματα σε σχέση με τον Γενάρη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους είναι 2 μεροκάματα.

Και ο γραμματέας 2 μεροκάματα κάνει. Δουλεύει τουλάχιστον 14 ώρες. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και ο γραμματέας 2 μεροκάματα κάνει. Δουλεύει τουλάχιστον 14 ώρες. :)

 

Kαι άλλοι δουλευουν δεκα ώρες ,αν βρουν δουλειά, για 25€ και αν πληρωθουν. Απλά θέλω να πω να μην είμαστε αγνώμονες.

Καμιά προσωπική σπόντα φυσικά.Απλά επειδή το ακούω συχνά για τις εφορευτικές επιτροπές και το είχα παράπονο :O:)

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλοι δουλευουν δεκα ώρες ,αν βρουν δουλειά, για 25€ και αν πληρωθουν. Απλά θέλω να πω να μην είμαστε αγνώμονες.

Καμιά προσωπική σπόντα φυσικά.Απλά επειδή το ακούω συχνά για τις εφορευτικές επιτροπές και το είχα παράπονο :O:)

Δικιο εχεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλοι δουλευουν δεκα ώρες ,αν βρουν δουλειά, για 25€ και αν πληρωθουν. Απλά θέλω να πω να μην είμαστε αγνώμονες.

Καμιά προσωπική σπόντα φυσικά.Απλά επειδή το ακούω συχνά για τις εφορευτικές επιτροπές και το είχα παράπονο :O:)

κανεις δε διαφωνεί.

Απλά το να είσαι γραμματέας δεν είναι δουλειά,μόνιμη, με αυτή την έννοια.

Και σίγουρα 'εχει και κάποια έξοδα.

Εγώ όταν ήμουν , ήμουν πάντα εκτός θεσσαλονίκης,δλδ μακρυά απο το σπίτι μου.Είχα βενζίνες να καλύψω και σε ορισμένες περιπτώσεις και διανυκτέρευση.

Θα μου πεις, αμα θέλεις πας.

Εν προκειμένω με 50€ προσωπικά δε με συνέφερε, θα ξόδευα πολλά περισσότερα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλεσαν την μητέρα μου(?!?!) με χαρτι που κολλησαν στην είσοδο της πολυκατοικιας.

Δεν υποτιθεται οτι το παραδίσουν στο χερι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλεσαν την μητέρα μου(?!?!) με χαρτι που κολλησαν στην είσοδο της πολυκατοικιας.

Δεν υποτιθεται οτι το παραδίσουν στο χερι?

 

Και αν δεν εισαι σπιτι να σε περιμενουν ? Φαντασου τοσα ατομα σε εφορευτικες που πρεπει να παραδοθουν τα χαρτια απο την αστυνομια αν λειπουν οι μισοι να καθονται να τους περιμενουν η να περνανε και δευτερη φορα η και τριτη μεχρι να τους βρουν.Το κανουν για να κερδισουν χρονο.Αν χαθει εσυ δεν εχεις ευθυνη ετσι και αλλιως δεν εχεις υπογραψει κατι.

Link to comment
Share on other sites

για το τυπικο μέρος ρωταω.

Σε κάθε εκλογες εμεις περναμε τηλεφωνο την εφορευτικη να την ενημερωσουμε, σε περιπτωση που δεν παρελαβαν το χαρτι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για το τυπικο μέρος ρωταω.

Σε κάθε εκλογες εμεις περναμε τηλεφωνο την εφορευτικη να την ενημερωσουμε, σε περιπτωση που δεν παρελαβαν το χαρτι.

 

Για το τυπικό, νομίζω ότι η θυροκόλληση γίνεται όχι στην πόρτα της πολυκατοικίας, αλλά στην πόρτα του διαμερίσματος.

Όταν πρόκειται για επίδοση δικογράφων, μετά από λίγες ημέρες έρχεται και επιστολή που ενημερώνει για τη θυροκόλληση και λέει ότι , σε περίπτωση που χάθηκε το επιδοθέν, ένα αντίγραφο υπάρχει στο πλησιέστερο ΑΤ για να το παραλάβει ο ενδιαφερόμενος.

Τώρα, για τους διορισμούς εφορευτικής δεν νομίζω να γίνεται τέτοια διαδικασία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

για εφορευτικη την καλεσαν...Με θυροκολληση στην εισοδο.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...