Jump to content

Χρήση του Opera Mini και Internet στο PC μέσω Wind Plus Non-Stop (gwap)


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Πιστεύετε πως το  

560 members have voted

  1. 1. Πιστεύετε πως το

    • Ναι, συμφέρει πάρα πολύ
      489
    • Όχι, 3,49€/μήνα είναι πολλά
      29
    • Δεν είμαι συνδρομητής WIND και δεν με ενδιαφέρει .
      42


Recommended Posts

Πώς θα πουλήσουν ADSM αν δε αρχίσει να σε βασανίζει το gwap; :rolleyes:

 

Και το dial-up 56K είχε γίνει πιο αργό και από την καθυστέρηση όταν άρχισε να διαδίδεται το ADSL για κάποιο "μυστήριο" λόγο...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς θα πουλήσουν ADSM αν δε αρχίσει να σε βασανίζει το gwap; :rolleyes:

 

Και το dial-up 56K είχε γίνει πιο αργό και από την καθυστέρηση όταν άρχισε να διαδίδεται το ADSL για κάποιο "μυστήριο" λόγο...

 

 

ποιο οι χρεωσεις ADSM>?

 

και ποιο ειναι το φτηνοτερο internet απο κινητο τελικα σε μια

χωρα που το χρησιμοποιουν οι εταιριες για να θησαυριζουν?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εμένα μπαίνει παντού, μέσα απο το κινητό Νοκια 6120 Classic. Κορυφαία εμπειρία ίντερνετ σε ταχύτητες HSPA. Είχα ακούσει μια υπηρεσία ίντερνετ ότι με 10€ ή κάτι τέτοιο έχεις 5 Gb για δυό μέρες και με 20€ για 5 μέρες? Ισχύει κάτι τέτοιο? Streaming Video γιατί δεν κάνει (έκτος απο το ErtWorld και τα υπόλοιπα κανάλια)?? Αν βάλω gnet, χρεώνει πολύ?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε απλώς το πρώτο post :)

 

το διαβασα φιλε μου και πολλες φορες αλλα ειναι για αλλα κινητα οχι για τι δικο μου(HTC t cruise)για αυτο ρωτησα.αν εχει καποιος το ιδιο κινητο ας βοηθησει.μιλαω για να μπαινω στο λαπτοπ μου στο κινητο μου μπαινω κανονικα με wind plus

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα φιλε μου και πολλες φορες αλλα ειναι για αλλα κινητα οχι για τι δικο μου(HTC t cruise)για αυτο ρωτησα.αν εχει καποιος το ιδιο κινητο ας βοηθησει.μιλαω για να μπαινω στο λαπτοπ μου στο κινητο μου μπαινω κανονικα με wind plus

 

Διάβασες μεν το πρώτο post αλλά όχι τα αμέσως δύο επόμενα που αναφέρονται σε ρυθμίσεις PPC όπως το Cruise σου ;)

 

Ακολούθησε τα links σε αυτά τα δύο post και θα δεις τις ρυθμίσεις που δουλεύουν κανονικότατα με το Wind Plus. Και η σύνδεση με υπολογιστή από PPC είναι παιχνιδάκι σε σχέση με τα κινητά. Προφανώς έχεις το Active Sync στο φορητό σου, οπότε ενεργοποίησε το Internet sharing στο Cruise (μέσω USB ή Bloototh -πιο εύκολα και καλύτερη ταχύτητα θα έχεις μέσω USB) και θα έχεις Internet στο φορητό πάραυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες μεν το πρώτο post αλλά όχι τα αμέσως δύο επόμενα που αναφέρονται σε ρυθμίσεις PPC όπως το Cruise σου ;)

 

Ακολούθησε τα links σε αυτά τα δύο post και θα δεις τις ρυθμίσεις που δουλεύουν κανονικότατα με το Wind Plus. Και η σύνδεση με υπολογιστή από PPC είναι παιχνιδάκι σε σχέση με τα κινητά. Προφανώς έχεις το Active Sync στο φορητό σου, οπότε ενεργοποίησε το Internet sharing στο Cruise (μέσω USB ή Bloototh -πιο εύκολα και καλύτερη ταχύτητα θα έχεις μέσω USB) και θα έχεις Internet στο φορητό πάραυτα :D

 

exo vista.yparxei diafora?exo to antoistixo programma gia vista oxi to active sync

Link to comment
Share on other sites

exo vista.yparxei diafora?exo to antoistixo programma gia vista oxi to active sync

 

Καμία διαφορά με Vista αφού αυτό που έχει σημασία είναι το Internet Sharing στο PPC σου, όχι το OS στο laptop σου. Αν έχεις απορίες κοιταξε το manual του Cruise, η διαδικασία είναι απλή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το kaiser βαζω αυτες τις ρυθμισεις αλλα δεν μπορω να συνδεθω τι μπορει να φταιει?

 

Έναρξη (Start) ->

Ρυθμίσεις (Settings) ->

καρτέλα Συνδέσεις (Connections tab) ->

Συνδέσεις (Connections) ->

καρτέλα Για προχωρημένους (Advanced tab) ->Επιλογή δικτύου (Select Networks) -> Νέο (New) ->

καρτέλα Γενικά (General tab) ->

Όνομα: Wind Plus ->

καρτέλα Modem (Modem tab) ->

Νέο (New) ->

Όνομα: Wind Plus

Επιλέξτε modem (Select a modem): Γραμμή Κιν. Τηλ (GPRS) (Cellular Line (GRPS, 3G)) ->

Επόμενο (Next) ->

Όνομα σημείου πρόσβασης (Access Point Name): gwap.b-online.gr ->

Επόμενο (Next) ->

Όνομα χρήστη (username): wap ->

Κωδικός (password): wap ->

Τομέας (Domain): αφήστε το κενό ->

Τέλος (Finish) ->

καρτέλα Ρυθμίσεις proxy (Proxy Settings tab) ->

Τσεκάρετε το Αυτό το δίκτυο συνδέεται στο Διαδίκτυο (This network connects to the Internet) ->

Τσεκάρετε Aυτό το δίκτυο χρησιμοποιεί proxy server για να συνδεθεί στο Διαδίκτυο (This network uses a proxy server to connect to the Internet) ->

Διακομιστής proxy (Proxy server): 192.168.200.10 ->

Για προχωρημένους (Advanced) ->

HTTP: Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

WAP: Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

Ασφαλές WAP (Secure WAP): Διακομιστής (server): 192.168.200.10, Θύρα (Port): 9401 ->

Socks: Διακομιστής (server):192.168.200.10, Θύρα (Port):1080 ->

OK (τρεις φορές μέχρι να βγείτε και πάλι στις συνδέσεις) ->

Πρέπει τώρα στην πρώτη καρτέλα (Tasks) να λέει Wind Plus ->

Κλείνετε όλα και κάνετε ένα soft reset.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μήνες που δούλεψα τελευταία φορά την υπηρεσία ήταν μια χαρά,πολύ αξιόλογη για τα λεφτά της.

 

Τώρα που την χρειάστηκα ξανά δεν πάλευετάι.Η απόκριση είναι τραγική.10 δευτέρα κοντά θέλει για να αρχίσει να φορτώνει από τη στιγμή που πατάω το link. Όσο για την ταχύτητα.... Σε gprs, Isdn 64k πέρσι 28.8 modem φέτος σε φουλ σήμα! Για 3g ούτε λόγος μιας και οπότε συνδέομαι δεν κατεβάζει τπτ..

 

Μάλλον πάει για κατάργηση η υπηρεσία σιωπηλά..

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μήνες που δούλεψα τελευταία φορά την υπηρεσία ήταν μια χαρά,πολύ αξιόλογη για τα λεφτά της.

 

Τώρα που την χρειάστηκα ξανά δεν πάλευετάι.Η απόκριση είναι τραγική.10 δευτέρα κοντά θέλει για να αρχίσει να φορτώνει από τη στιγμή που πατάω το link. Όσο για την ταχύτητα.... Σε gprs, Isdn 64k πέρσι 28.8 modem φέτος σε φουλ σήμα! Για 3g ούτε λόγος μιας και οπότε συνδέομαι δεν κατεβάζει τπτ..

 

Μάλλον πάει για κατάργηση η υπηρεσία σιωπηλά..

 

Εμενα με το Μιo a701 αργουσε με gprs.

Τωρα με το htc diamond παει σφαιρα το gprs και σφαιρα οπου πιανει HSDPA.

Aλλα πιανει σε λιγα σημεια HSDPA

Link to comment
Share on other sites

vre paidia toses meres parakalao.pos syndeo to htc toutc cruise mou me to laptop?toso dyskolo einai an mou pei vima vima kapoios ti na kano.exo psaxei ta pio polla post eidika ta prota kai ppc den vrisko.i eimai koutos i den xero ego ti.epanalambano sto kinito mou mpaino kanonika sto wind plus edo kai mines.apla feygo gia diakopes kai thelo na mpaino sto laptop.opoios voithisei tha tou eimai eygnomon.sorry an sas zalisa....(.exo vista.)
Link to comment
Share on other sites

έχετε υπόψιν κάποια φτηνή κάρτα usb 3g που να δουλεύει με το wind plus non stop για laptop?:)
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος απο εσας που μπορει να μου πει γιατι ενω το motorola v3i (Vodafone live) που εχω παιζει κανονικα με τον opera mini 126 proxy και οταν κατεβασω τον 3 η 4 δεν συνδεεται με τιποτα. Διαβασα αρκετες σελιδες απο εδς αλλα δυστηχως -επειδη ισως ειμαι και λιγο ασχετος- δεν βρηκα ακρη.

 

Αν μπορει καποιος να μου ακριβως τις ρυθμισεις θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

vre paidia toses meres parakalao.pos syndeo to htc toutc cruise mou me to laptop?toso dyskolo einai an mou pei vima vima kapoios ti na kano.exo psaxei ta pio polla post eidika ta prota kai ppc den vrisko.i eimai koutos i den xero ego ti.epanalambano sto kinito mou mpaino kanonika sto wind plus edo kai mines.apla feygo gia diakopes kai thelo na mpaino sto laptop.opoios voithisei tha tou eimai eygnomon.sorry an sas zalisa....(.exo vista.)

 

Εκείνο το οποίο χρειάζεσαι σαν αρχή είναι οι USB drivers γιά να διαβάζεται από το Laptop σαν modem το PPC . Αν υπάρχουν στο συνοδευτικό CD όταν αγόρασες το HTC , έχει καλώς , διαφορετικά θα πρέπει να ψάξεις να τους βρείς . Γιά το δικό μου σε διαβεβαιώ ότι δεν ήταν καθόλου εύκολο .

Πέρα όμως από αυτό επειδή τα PPC είναι και λίγο ακριβούτσικα , και δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται , η λύση στην οποία κατέληξα εγώ είναι η παρακάτω .

Αγόρασα ένα σχετικά φτηνό κινητό που να έχει USB καλώδιο και σχετικό CD γιά σύνδεση με το Laptop , και βέβαια να είναι συμβατό με τα κινητά γιά τα οποία έχει ρυθμίσεις η Wind στο site της . Από εκεί και πέρα πανεύκολη υπόθεση .

Κρίμα που το θυμήθηκες τελευταία στιγμή . Φεύγω κι' εγώ την Τετάρτη . Θα μπορούσα να είχα βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το οποίο χρειάζεσαι σαν αρχή είναι οι USB drivers γιά να διαβάζεται από το Laptop σαν modem το PPC . Αν υπάρχουν στο συνοδευτικό CD όταν αγόρασες το HTC , έχει καλώς , διαφορετικά θα πρέπει να ψάξεις να τους βρείς . Γιά το δικό μου σε διαβεβαιώ ότι δεν ήταν καθόλου εύκολο .

Πέρα όμως από αυτό επειδή τα PPC είναι και λίγο ακριβούτσικα , και δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται , η λύση στην οποία κατέληξα εγώ είναι η παρακάτω .

Αγόρασα ένα σχετικά φτηνό κινητό που να έχει USB καλώδιο και σχετικό CD γιά σύνδεση με το Laptop , και βέβαια να είναι συμβατό με τα κινητά γιά τα οποία έχει ρυθμίσεις η Wind στο site της . Από εκεί και πέρα πανεύκολη υπόθεση .

Κρίμα που το θυμήθηκες τελευταία στιγμή . Φεύγω κι' εγώ την Τετάρτη . Θα μπορούσα να είχα βοηθήσει .

 

eyxaristo pou mapantises.tous exo tous drivers.ante mipos voithisei kapoios allos.eyxaristo kai pali pantos

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εκμεταλλευτώ την ταχύτητα του 3g και να σερφάρω στο ιντερνέτ με το wind plus non stop;
Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι έχω το w950i...
Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εκμεταλλευτώ την ταχύτητα του 3g και να σερφάρω στο ιντερνέτ με το wind plus non stop;

 

Ναι μπορεις.

Παει σφαιρα.

Οπου υπαρχει καλυψη 3g βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristo pou mapantises.tous exo tous drivers.ante mipos voithisei kapoios allos.eyxaristo kai pali pantos

 

Θα σου παραθέσω τη σειρά της σύνδεσης με το Laptop που ακολούθησα με το Μιο Α701 και πράξε αναλόγως με το δικό σου PPC

 

1. Απενεργοποίησα το allow USB conections στο ActiveSync του Laptop κάνοντας δεξί κλικ στο μπάρα εργασιας στο εικονίδιο του ActiveSync.

2. Στα προγράμματα του PPC βρήκα και έτρεξα το Modem Link

3. Εκανα activate το USB Connection.

4. Μολις συνέδεσα το A701 με το Laptop το είδε σαν modem και μου ζήτησε Drivers.

5. Θα χρησιμοποιείσεις αυτούς που που λες πως έχεις

 

6. Στο control panel/Network connections (ή όπως αλλοιώς αναφέρονται στα Vista) θα κάνεις νέα σύνδεση χρησιμοιποιώντας σα modem το USB Modem που προέκυψε μετά την εγκατάστασει του PPC σαν Modem.

7. Θα ονομάσεις την σύνδεση WIND GPRS , θα κάνεις dialup στον αριθμό *99# και σαν username & password θα βάλεις το wap.

 

8. Θα πάς στο Tools/Internet Options του ΙΕ και θα ανοίξεις το tab connetions και θα βάλεις proxy server τον 192.168.200.10 με port 9401 εκτός απο το socks όπου το port θα το βάλεις στο 1080

9. Κλίκ τη νέα σύνδεση και μετά τον ΙΕ , και.... καλά σερφαρίσματα

 

PS .....Τα παραπάνω 6,7,8 αναφέρονται σε ορολογία των ΧΡ , με τα Vista δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται , μπορεί η παλαβομάρα τους να επιδρά και σ΄αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου παραθέσω τη σειρά της σύνδεσης με το Laptop που ακολούθησα με το Μιο Α701 και πράξε αναλόγως με το δικό σου PPC

 

1. Απενεργοποίησα το allow USB conections στο ActiveSync του Laptop κάνοντας δεξί κλικ στο μπάρα εργασιας στο εικονίδιο του ActiveSync.

2. Στα προγράμματα του PPC βρήκα και έτρεξα το Modem Link

3. Εκανα activate το USB Connection.

4. Μολις συνέδεσα το A701 με το Laptop το είδε σαν modem και μου ζήτησε Drivers.

5. Θα χρησιμοποιείσεις αυτούς που που λες πως έχεις

 

6. Στο control panel/Network connections (ή όπως αλλοιώς αναφέρονται στα Vista) θα κάνεις νέα σύνδεση χρησιμοιποιώντας σα modem το USB Modem που προέκυψε μετά την εγκατάστασει του PPC σαν Modem.

7. Θα ονομάσεις την σύνδεση WIND GPRS , θα κάνεις dialup στον αριθμό *99# και σαν username & password θα βάλεις το wap.

 

8. Θα πάς στο Tools/Internet Options του ΙΕ και θα ανοίξεις το tab connetions και θα βάλεις proxy server τον 192.168.200.10 με port 9401 εκτός απο το socks όπου το port θα το βάλεις στο 1080

9. Κλίκ τη νέα σύνδεση και μετά τον ΙΕ , και.... καλά σερφαρίσματα

 

PS .....Τα παραπάνω 6,7,8 αναφέρονται σε ορολογία των ΧΡ , με τα Vista δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται , μπορεί η παλαβομάρα τους να επιδρά και σ΄αυτό .

 

 

Παρε pda με windows mobile 6, να πατας ενα κουμπι και να συνδεετε.

Και εγω ετσι παιδευομουνα παλια, μεχρι που πηρα το Htc touch diamond και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε pda με windows mobile 6, να πατας ενα κουμπι και να συνδεετε.

Και εγω ετσι παιδευομουνα παλια, μεχρι που πηρα το Htc touch diamond και ησυχασα.

 

file mou ego to touch cruise exo me wm6.mporeis kai esy na mou peis tikaneis?eyxaristo poly file jeobas pantos gia ton xrono sou.ontos exo vista,alla tha dokimaso

Link to comment
Share on other sites

vre paidia toses meres parakalao.pos syndeo to htc toutc cruise mou me to laptop?toso dyskolo einai an mou pei vima vima kapoios ti na kano.exo psaxei ta pio polla post eidika ta prota kai ppc den vrisko.i eimai koutos i den xero ego ti.epanalambano sto kinito mou mpaino kanonika sto wind plus edo kai mines.apla feygo gia diakopes kai thelo na mpaino sto laptop.opoios voithisei tha tou eimai eygnomon.sorry an sas zalisa....(.exo vista.)

 

Βρε tolisfar, σου απάντησα ήδη δύο φορές, δε διάβασες τα αντίστοιχα post;

 

Απλά είναι τα πράγματα: ξεκίνησε το Internet Sharing στο PPC σου (Start > Programs > Internet Sharing), σύνδεσε το PPC με το laptop, επέλεξε ως σύνδεση το WIND PLUS, πάτησε connect και τελείωσες!

 

Αν θέλεις αναλυτικές πληροφορίες, σού είπα ήδη κοίταξε στο manual του Cruise. Αν δεν το έχεις, μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

 

http://www.htc.com/europe/FAQ_Detail.aspx?p_id=59&act=um

 

και δες την παράγραφο 10.10, “Using your device as a Modem (Internet Sharing)”

 

Η παραπάνω διαδικασία προϋποθέτει το Windows Mobile Device Center για Vista, που όπως έγραψες ήδη το έχεις εγκαταστημένο, οπότε φαντάζομαι ότι κάνεις επιτυχής συγχρονισμούς μεταξύ laptop και cruise (δηλ. τις Outlook επαφές σου κλπ). Αν δεν έχεις κάνει ποτέ συγχρονισμό, τότε κοίταξε τις αναλυτικές οδηγίες στο Κεφάλαιο 5 του Cruise Manual, κάνε ένα πρώτο επιτυχή συγχρονισμό και μετά συνδέσου στο Internet με βάση τα βήματα που είπα στην αρχή και που περιγράφονται αναλυτικά στην παράγραφο 10.10.

 

Αν έχεις περισσότερες απορίες, εδώ είμαστε ;)

 

Α και κάτι τελευταίο: Στο manual του Cruise, γράφει ότι για βελτιστοποίηση της ταχύτητας μεταξύ του PPC και του laptop, να τρέξεις το 3gnetopt.exe από το CD του Cruise. Αυτό ισχύει μόνο αν έχεις ήδη καλή και σταθερή 3G σύνδεση. Αν π.χ. εκεί που πας δεν έχεις 3G αλλά μόνο GPRS καλύτερα να παρακάμψεις αυτό το βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Η διαδικασία που περιέγραψε παραπάνω ο geobas, είναι σωστή (και επίπονη) αλλά ισχύει μόνο για τα WM5 (που έχει το Μιο Α701).

 

Για τα WM6 που έχει το Cruise σου η διαδικασία είναι τόσο απλή όσο να πατήσεις ένα κουμπί που λέει και ο axileas42 και που περιγράφω στο προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...