Jump to content

Σχολεία: Απεργίες καθώς και γενική συζήτηση


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Πολλοί μαθητές στο συγκεκριμένο topic αλλά και από εμπειρίες δικές μου (τα χρόνια πέρασαν αλλά κάθε τόσο η ίδια ιστορία...) και κοντινών μου αναφέρονται σε "παροτρύνσεις" από πλευράς κάποιων καθηγητών προς τους μαθητές για "αγώνα" μπλα μπλα μπλα....

 

 

Όπως είπες, κάποιων. Από τα δικά μου χρονια θυμάμαι να είναι 2-3 σε κάθε σχολειo αυτοί. (όσοι αναλογούν σε συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους ;) )

 

Δεν είναι καν πλειοψηφία. Aρα η γενίκευση δεν είναι σωστή.

 

2 - 5) Δεν θεωρώ δίκαιο και σωστό να δουλέψουν όλοι οι καθηγητές μέρες που κανονικά θα ήταν αργίες. Με προβληματίζει όμως η όλη κατάσταση. Δηλαδή πρακτικά φαίνεται ότι "συμφέρει" να γίνονται καταλήψεις! Χώρια και ότι υπάρχει και ένα ηθικό θέμα. Δηλαδή, οι καθηγητές από την μία έχουν καθορισμένο ωράριο αλλά από την άλλη πληρώνονται για να καλύψουν κάποια συγκεκριμένη ύλη με κάποιον συγκεκριμένο και υπολογισμένο τρόπο. Υπάρχει μια αντίφαση εδώ

 

Θα υπήρχε αντίφαση, αν ίσχυε κάτι τέτοιο. Το κομμάτι όμως που έκανα bold δεν ισχύει. Οι καθηγητές, όπως και όλοι οι μισθωτοί, αμείβονται με βάση την εργασία που παρέχουν, όχι με βάση την ύλη που καλύπτεται.

 

πρακτικά φαίνεται ότι "συμφέρει" να γίνονται καταλήψεις!

 

Ναι, αν κάποιος ενδιαφέρεται να πάρει μερικά ψωροeuro παραπάνω τότε "συμφέρει". Πάντως ακόμα ένας λόγος να μη γίνονται καταλήψεις.

 

Αλλα αν κάποιος ήθελε να δουλεύει ΣΚ και αργίες για να πληρώνεται παραπάνω, θα έβρισκε μια 2η δουλειά. Δε θα περίμενε τις καταλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι η ύλη που πρέπει να καλυφθεί και ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να γίνει αυτό (π.χ. 2 διδακτικές ώρες στο τάδε κεφάλαιο κτλ.) είναι καθορισμένος και θεωρητικά οι σχολικοί σύμβουλοι οφείλουν να ελέγχουν τους καθηγητές αν τον τηρούν.

 

Πέρα από τους κανονισμούς εγώ το βλέπω και σαν ηθικό το ζήτημα, στην τρίτη λυκείου π.χ. πρέπει να καλυφθεί η εξεταστέα ύλη. Αν αυτό δεν γίνεται ή αν δεν γίνεται σωστά η διδασκαλία τότε υπάρχει θέμα. Βέβαια κάποιος θα πει ότι στην τελική όλοι πάνε φροντιστήριο και προετοιμάζονται εκεί για τις εξετάσεις...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο gmac ειναι καθηγητης και αντιδρα ετσι...Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω

 

 

Αφού δεν έχουμε επιχειρήματα να απαντήσουμε, ας "κατηγορήσουμε" (:p )τον gmac ότι είναι καθηγητής.

 

Κι έστω ότι ήμουν (που δεν είμαι, το location κάτω από το όνομα μου το φανερώνει αυτό ;) ) πως θα άλλαζε αυτό το γεγονός ότι αυτά που λες δεν στέκουν?

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε ανεκδιήγητοι εδώ μέσα! Το δικαιολογώ λόγω του ανώριμου της ηλικίας σας!

Πολλά posts εδώ μέσα από μαθητές μιλούσαν για "καταλήψεις, θα κλείσουμε τα σχολεία, δεν θα έχουμε μάθημα αύριο στο σχολείο μας κτλ κτλ"...και τώρα κάποιοι τα γυρνούν και λένε οι καταλήψεις υποκινούνται από μερικούς καθηγητές:confused:...και τα ρίχνουν πάλι στους καθηγητές επειδή πληρώνονται, γιατί δεν λειτουργεί το σχολείο λόγω κατάληψης!!!

 

Όταν το σχολείο κλείνει λόγω κατάληψης δεν κόβεται ο μισθός κανενός!;)

Όταν κάποιος κάνει απεργία κόβεται ο μισθός εκείνης της μέρας!;)

Οι καταλήψεις υποκινούνται από τα χρόνια προβλήματα που ταλανίζουν την Παιδεία!;)

Υποτιμάτε πολύ το νοητικό επίπεδο των μαθητών (συμμαθητών σας), όταν λέτε ότι υποκινούνται από τρίτους...η νέα γενιά δεν χρειάζεται υποκινητές.:mad: Αντιλαμβάνεται, κατανοεί τα προβλήματα χωρίς να παίζει τα παιχνίδια κανενός!

 

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε ανεκδιήγητοι εδώ μέσα! Το δικαιολογώ λόγω του ανώριμου της ηλικίας σας!

Πολλά posts εδώ μέσα από μαθητές μιλούσαν για "καταλήψεις, θα κλείσουμε τα σχολεία, δεν θα έχουμε μάθημα αύριο στο σχολείο μας κτλ κτλ"...και τώρα κάποιοι τα γυρνούν και λένε οι καταλήψεις υποκινούνται από μερικούς καθηγητές:confused:...και τα ρίχνουν πάλι στους καθηγητές επειδή πληρώνονται, γιατί δεν λειτουργεί το σχολείο λόγω κατάληψης!!!

 

Όταν το σχολείο κλείνει λόγω κατάληψης δεν κόβεται ο μισθός κανενός!;)

Όταν κάποιος κάνει απεργία κόβεται ο μισθός εκείνης της μέρας!;)

Οι καταλήψεις υποκινούνται από τα χρόνια προβλήματα που ταλανίζουν την Παιδεία!;)

Υποτιμάτε πολύ το νοητικό επίπεδο των μαθητών (συμμαθητών σας), όταν λέτε ότι υποκινούνται από τρίτους...η νέα γενιά δεν χρειάζεται υποκινητές.:mad: Αντιλαμβάνεται, κατανοεί τα προβλήματα χωρίς να παίζει τα παιχνίδια κανενός!

 

 

Συμφωνώ μαζί σου!!!Οι μαθητές είναι αρκετά έξυπνοι, έτσι ώστε να μην χρειάζονται υποκινητές, όπως καθηγητές ή φοιτητές!Όταν είσαι μαθητής και διαβάζεις όλο το καλοκαίρι μια συγκεκριμένη ύλη,πληρώνεις φροντιστήρια και έρχεται ο Σεπτέμβριος και σου λένε ότι η ύλη άλλαξε, δεν θα επαναστατήσεις;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ύλη που πρέπει να καλυφθεί και ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να γίνει αυτό (π.χ. 2 διδακτικές ώρες στο τάδε κεφάλαιο κτλ.) είναι καθορισμένος και θεωρητικά οι σχολικοί σύμβουλοι οφείλουν να ελέγχουν τους καθηγητές αν τον τηρούν.

 

 

Δεν ισχύει τίποτα απο αυτά που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε ανεκδιήγητοι εδώ μέσα! Το δικαιολογώ λόγω του ανώριμου της ηλικίας σας!

Πολλά posts εδώ μέσα από μαθητές μιλούσαν για "καταλήψεις, θα κλείσουμε τα σχολεία, δεν θα έχουμε μάθημα αύριο στο σχολείο μας κτλ κτλ"...και τώρα κάποιοι τα γυρνούν και λένε οι καταλήψεις υποκινούνται από μερικούς καθηγητές:confused:...και τα ρίχνουν πάλι στους καθηγητές επειδή πληρώνονται, γιατί δεν λειτουργεί το σχολείο λόγω κατάληψης!!!

 

Όταν το σχολείο κλείνει λόγω κατάληψης δεν κόβεται ο μισθός κανενός!;)

Όταν κάποιος κάνει απεργία κόβεται ο μισθός εκείνης της μέρας!;)

Οι καταλήψεις υποκινούνται από τα χρόνια προβλήματα που ταλανίζουν την Παιδεία!;)

Υποτιμάτε πολύ το νοητικό επίπεδο των μαθητών (συμμαθητών σας), όταν λέτε ότι υποκινούνται από τρίτους...η νέα γενιά δεν χρειάζεται υποκινητές.:mad: Αντιλαμβάνεται, κατανοεί τα προβλήματα χωρίς να παίζει τα παιχνίδια κανενός!

 

καλα αστο :p τα μικρα τωρα ειναι ενα κομματι κρεας τους λες κατι και το πιστευουν δεν χρειαζεται να πουμε πως απλα ετσι ειναι κανουν τα παντα για να μην πανε σχολειο οποτε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οι καταλήψεις υποκινούνται από τα χρόνια προβλήματα που ταλανίζουν την Παιδεία!;)

 

 

 

LOL

Ελάτε βρε παιδιά όλοι περάσαμε από σχολεία και κάναμε καταλήψεις!!

Οι καταλήψεις "υποκινούνται" από τα κατα καιρούς trends (βλ. όλοι κάνουν απεργίες, καταλήψεις, γιατί όχι κι εμείς;) )και από την εκμετάλευση "κάποιων" του αυθορμητισμού, του παρορμητισμού και της αντίδρασης των εφήβων!!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποτε λεει ΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ οτι θα μεινουν κλειστα τα σχολεια??

Ανοιχτε βλ@κ3ς!!!! θα χασουμε χρονια..

Και για οσους θέλουν να ξερουν οι καθηγητες πληρωνονται οσο εμεις κανουμε καταληψεις και αυτινον δεν τους καιγεται καρφακι...

Link to comment
Share on other sites

Και για οσους θέλουν να ξερουν οι καθηγητες πληρωνονται οσο εμεις κανουμε καταληψεις και αυτινον δεν τους καιγεται καρφακι...

 

Πλάκα θα είχε να είχες την απαίτηση οι καθηγητές να μην πληρώνονταν επειδή εσυ κάνεις κατάληψη!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με κάποια από αυτά που λες, αλλα όχι με το παρακάτω.

 

Υποτιμάτε πολύ το νοητικό επίπεδο των μαθητών (συμμαθητών σας), όταν λέτε ότι υποκινούνται από τρίτους...η νέα γενιά δεν χρειάζεται υποκινητές.:mad: Αντιλαμβάνεται, κατανοεί τα προβλήματα χωρίς να παίζει τα παιχνίδια κανενός!

 

E καλά, ας κόψουμε το μελό. Σιγά που "κατανοεί", ενώ δεν ξέρει ποια είναι τα αιτήματα της. Σιγά που δεν υποκινείται η δεν επηρεάζεται από το τι κάνουν οι άλλοι.

 

Σιγά που δεν παίζει το παιχνίδι κάποιων (άντε, άθελα της ίσως).

 

Δεν είναι κάτι που μπορεί να βγει και να τολμήσει ένα δημόσιο πρόσωπο να βγει και να το πει, αλλα ας μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας σε ένα forum. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Συμφωνώ με κάποια από αυτά που λες, αλλα όχι με το παρακάτω.

 

 

 

E καλά, ας κόψουμε το μελό. Σιγά που "κατανοεί", ενώ δεν ξέρει ποια είναι τα αιτήματα της. Σιγά που δεν υποκινείται η δεν επηρεάζεται από το τι κάνουν οι άλλοι.

 

Σιγά που δεν παίζει το παιχνίδι κάποιων (άντε, άθελα της ίσως).

 

Δεν είναι κάτι που μπορεί να βγει και να τολμήσει ένα δημόσιο πρόσωπο να βγει και να το πει, αλλα ας μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας σε ένα forum. ;)

 

δυστυχως ετσι ακριβως ειναι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω κ εγώ τη γνώμη μου για τις καταλήψεις (μπορεί να ειπώθηκε σε προηγούμενα posts, δεν τα έχω διαβάσει όλα). Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι οι καταλήψεις γίνονται για να μη γίνεται μάθημα;) Οι περισσότεροι από τους καταληψίες δεν ξέρουν ούτε τα μισά από τα αιτήματα:angry: και όσοι τα ξέρουν, τα δέχονται χωρίς να τα ελέγξουν γιατί απλά βαριούνται το μάθημα, θέλουν να κάθονται σπίτι και να διαβάζουν για το φροντιστήριο.

 

Αυτό που θέλω να πω: είναι εντελώς αντίθετο να κάνεις κατάληψη για να διεκδικήσεις κάτι που σε λογικά πλαίσια μπορείς να το έχεις κ δεν σου το δείνουν, κ εντελώς άλλο πράγμα να κάνεις κατάληψη ζητώντας κάποια αιτήματα που στην ουσία τα ζητάς για να μη κάνεις μάθημα;)

 

Ελπίζω να έχω δίκιο

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω κ εγώ τη γνώμη μου για τις καταλήψεις (μπορεί να ειπώθηκε σε προηγούμενα posts, δεν τα έχω διαβάσει όλα). Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι οι καταλήψεις γίνονται για να μη γίνεται μάθημα;) Οι περισσότεροι από τους καταληψίες δεν ξέρουν ούτε τα μισά από τα αιτήματα:angry: και όσοι τα ξέρουν, τα δέχονται χωρίς να τα ελέγξουν γιατί απλά βαριούνται το μάθημα, θέλουν να κάθονται σπίτι και να διαβάζουν για το φροντιστήριο.

 

Αυτό που θέλω να πω: είναι εντελώς αντίθετο να κάνεις κατάληψη για να διεκδικήσεις κάτι που σε λογικά πλαίσια μπορείς να το έχεις κ δεν σου το δείνουν, κ εντελώς άλλο πράγμα να κάνεις κατάληψη ζητώντας κάποια αιτήματα που στην ουσία τα ζητάς για να μη κάνεις μάθημα;)

 

Ελπίζω να έχω δίκιο

 

Δυστυχώς φίλε μου έχεις απόλυτο δίκαιο...

πλέον το δημόσιο σχολείο τίνει να μην έχει λόγω υπαρξης....:( :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

πλέον το δημόσιο σχολείο τίνει να μην έχει λόγω υπαρξης....:( :mad: :mad:

 

αν και εμεις δεν εχουμε καταληψεις...καθε μερα με τους φιλους μου που παμε..λεμε παλι τσαμπα παμε..:(

ειτε ειμαστε διαβασμενοι για ολα μαθηματα ειτε οχι..το ιδιο ειναι..:(

Link to comment
Share on other sites

αν και εμεις δεν εχουμε καταληψεις...καθε μερα με τους φιλους μου που παμε..λεμε παλι τσαμπα παμε..:(

ειτε ειμαστε διαβασμενοι για ολα μαθηματα ειτε οχι..το ιδιο ειναι..:(

 

Ναι αλλά κάτι πρέπει να γίνει με αυτό ρε παιδιά....

Δεν γίνεται να καταργήσουμε τη δωρεάν παιδία,

δεν έχουν όλοι € για φροντιστήρια :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως..και τα φροντιστηρια δεν κανουν την τρελη δουλεια..βεβαια δεν εχω παει γιατι κανω ιδιαιτερα..αλλα κ το φροντιστηριο παλι <παιζει> αναλογα με το ονομα και το ποσα λευτα θα δωσεις..

δηλαδη οτι δινεις παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως..και τα φροντιστηρια δεν κανουν την τρελη δουλεια..βεβαια δεν εχω παει γιατι κανω ιδιαιτερα..αλλα κ το φροντιστηριο παλι <παιζει> αναλογα με το ονομα και το ποσα λευτα θα δωσεις..

δηλαδη οτι δινεις παιρνεις

 

Ναι ρε συ αλλά το φροντιστήριο είναι μαγαζί,

αν δεν έχει πελάτες κλείνει και δεν δίνει κανείς δεκάρα.

Το δημόσιο σχολείο δεν είναι έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται ακόμα καταλήψεις στα σχολεία ή ηρεμήσαν?

Όχι δε γίνονται απεργίες αλλά πολλοί μαθητές το έχουνε/με δει μαγαζί και όποιος θέλει πάει και όποιος θέλει φεύγει.;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε γίνονται απεργίες αλλά πολλοί μαθητές το έχουνε/με δει μαγαζί και όποιος θέλει πάει και όποιος θέλει φεύγει.;)

 

Ε καλά αυτό γινόταν πάντα. Και ας μην υπήρχαν οι απουσίες να σου πω πόσοι θα πήγαιναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΠΕΡΓΙΕΣ 15 ΚΑΙ 22 ΦΛΕΒΑΡΗ;;;;

ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ:;;;

 

Εχουν κηρύξει οι καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γυμνασίων-λυκείων) απεργία 15 και 22 Φεβρουαρίου.

Φυσικά όποιος θέλει κάνει!

 

p.s. Caps-Lock off;)

 

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Α, πολυ ωραια. Για να δουμε. Θα κανει κανας χαμενος απεργια η παλι εξαωρο;;;:angry: :fool:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...