Jump to content

Φίλοι. Ενα κακόγουστο αστείο πλέον;


Ulticool
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2003 και ώρα περίπου 22:00

 

Έχετε αναρρωτηθεί ποτέ σε τι κόσμο ζείτε αυτή τη χρονική στιγμή;

Όχι; Να σας φρεσκάρω τη μνήμη λίγο:

 

Το οτι ζούμε επάνω σ'αυτή την πέτρα που λέγεται Γη,το ξέρετε απο μικροί και

δε νομίζω πως χρίζει περεταίρω αναλύσεως. Το « με ποιούς ζούμε μαζί » χρίζει όχι

μόνο απλής αναλύσεως αλλά πιθανόν να χρειαζόταν άλλη μια Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας για να χωρέσει όλες τις σοβαρές σκέψεις.Φυσικά εγω δεν θα χρησιμοποιήσω ενα τέτοιο μέγα κατασκεύασμα για να σας

δείξω τι σκέφτομαι και τι εννοώ. Ένα thread που να συγκεντρώνει όλα τα διάσπαρτα

συναισθήματα όλων μας,θα ήταν αρκετό.Ζούμε λοιπόν μαζί με άλλους ανθρώπους,που τους κατατάσσουμε σε κατηγορίες.

Εγώ θα αναλύσω τη σκέψη μου για την εξέλιξη της κατηγορίας «ΦΙΛΟΙ»:

 

Όλοι μα όλοι γνωρίζουμε πως οι φίλοι είναι αυτοί που μας συνοδεύουν στις χαρές,

στις λύπες και γενικώς σε έντονες περιόδους της ζωής μας, είναι επίσης αυτοί που

θα γίνουν η καλύτερη δυνατή παρέα μας,στις πιο χαλαρές περιόδους της ζωής μας.

Με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω οτι όσο περνά ο καιρός, οι φίλοι γίνονται όλο και

πιο απρόσωποι,πιο εγωιστές,πιο ψέυτες,πιο εκμεταλλευτές κ.α. Δεν το πιστεύετε;

Θέλετε ενα μικρό παράδειγμα: Σε ενα παλαιότερο θέμα,λέει ο φίλος μας με έκδηλη

την αγανάκτηση(?) - στενοχώρια(?).... «Πήρε το δώρο μου και το πέταξε στα σκουπίδια ,με την τάδε δικαιολογία». Υπάρχουν και άλλα παραδειγματάκια άπειρα....

 

Συμπέρασμα; Σαν πολύ δεν πονηρέψαν κάποιοι; Σα να μας λείπει ξαφνικά η ειλικρίνεια; Σα να θεωρούμε απο λίγο εως πολύ πλέον τους φίλους ως σωσίβιο σωτηρίας, ως εναν «μαγνήτη» που θα απορροφάει μονο τα προβλήματα μας;

 

Και έρχεσαι και σκέφτεσαι εσύ αγαπητέ αναγνώστη και λές : « Του/της συμβαίνει κάτι και δε μιλάει; Γιατί μου φέρεται έτσι; Γιατί μου λέει και μετά ξελέει; Γιατι δεν έχει έστω λίγη ειλικρίνεια; Γιατί εξαφανίστηκε; Γιατί ειναι τόσο μοχθηρός/ρή απέναντι μου; Γιατί με θεωρεί ως αντίπαλο; Γιατί; Γιατί; Γιατί; Χίλια γιατί....»

 

Η γνώμη μου:

Να μείνεις χωρίς φίλους γιατί σου ξυνίζουν,δεν μπορείς.

Να υπομένεις κάθε κομπλεξισμό τους,δεν μπορείς.

Να τους δικαιολογείς πάντα στα λάθη τους,δεν μπορείς.

Να γίνεις κακός μαζί τους,δεν είναι σωστό.

Να προσπαθείς να τους κάνεις να σκέφτονται όπως εσύ,δεν είναι σωστό (εκτός απο αδύνατο!.) .........

 

Εεεεεπ! Ωραία και καλά όλα αυτά αλλά να μην τρελαθούμε στις σκέψεις ε; Όμως ρε

παιδιά..... ΠΟΥ στην ευχή οδηγούμαστε; Γιατί πρέπει να συμβαίνουν όλα αυτά και να

είμαστε τόσο μίζεροι δίχως ειλικρίνεια,δίχως πολλά άλλα καλά; Γιατί γίναμε έτσι;

Ούτε ενα δώρο να μη μπορεί να κάνει ο άλλος γιατί θα το πετάξουν,ούτε μια χάρη να μη ζητήσεις απο φίλο γιατι θα σου πάρει κι απ το υστέρημα σου ως αντάλλαγμα........

 

Ε ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το θέμα που άνοιξες Ulticool ! Με όσα διάβασα διαπίστωσα για άλλη μια φορά ακόμα ότι όχι μόνο σπανίζουν σήμερων ημέρα οι φίλοι, αλλά όποιον γνωστό έχει ο καθένας, τον αποκαλεί φίλο! :(

Ευτυχώς ξεχωρίζω το ένα με το άλλο και αρκετές φορές έχει τύχη σε κουβέντα να το αναφέρω μπροστά σε "φίλους" και "γνωστούς...

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AirBorN

 

Πολύ καλό το θέμα που άνοιξες Ulticool ! Με όσα διάβασα διαπίστωσα για άλλη μια φορά ακόμα ότι όχι μόνο σπανίζουν σήμερων ημέρα οι φίλοι, αλλά όποιον γνωστό έχει ο καθένας, τον αποκαλεί φίλο! :(

Ευτυχώς ξεχωρίζω το ένα με το άλλο και αρκετές φορές έχει τύχη σε κουβέντα να το αναφέρω μπροστά σε "φίλους" και "γνωστούς...

 

Θα συμφωνησω απολητα μαζι σου!

Αλλα εγω προσδιοριζω τους φιλου μου σαν ατομα που εχουμε ζησει μαζι πολλες φασεις καλες κακες της ζωης!

Τωρα για τους γνωστους αλλαζει!

Αυτοι ειναι κοντα μου αλλα με τιποτα δεν ειναι φιλοι μου!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

den ksero ekei, stis megaloupoleis pos anaptisontai oi filies simera,,, to mono pou gnorizw oti edo pou zw, akoma den iparxoun tetoia provlimata!

y.g.

bathitata pisteuw oti gia oli autin tin katastasi euthinete i tileorasi, kathos apospa megalo meros tis kathimerinotitas mas , me ekpompes xamilis poiotitas, ta gnosta tileskoupidia, kai apomakrinoun tous anthropous, kanontas tous parallila na blepoun tin zwi san ena paixnidi, gemato intrigges kai prodosies!!

auti i katastasi diskola tha alaksi oso sinexizoun na iparxoun megala simferonta piso apo ola auta!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

 

Η γνώμη μου:

Να μείνεις χωρίς φίλους γιατί σου ξυνίζουν,δεν μπορείς.

Να υπομένεις κάθε κομπλεξισμό τους,δεν μπορείς.

Να τους δικαιολογείς πάντα στα λάθη τους,δεν μπορείς.

Να γίνεις κακός μαζί τους,δεν είναι σωστό.

Να προσπαθείς να τους κάνεις να σκέφτονται όπως εσύ,δεν είναι σωστό (εκτός απο αδύνατο!.) .........

 

apo tin stigmi pou tha katseis kai tha deis oti kapios "kompleksismos" tous epanalamvanete kai se enoxloi,tha katseis kai tha to sizitiseis mazi tous kai ola tha lithoun.

an den ginei,den aksizoun gia filoi.iparxoun omos polloi pou tha se akousoun kai autoi pragmatika aksizoun!!!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να διαχωριζεις φιλους και γνωστους, και απο τους φιλους πρεπει να ξεχωριζεις εναν-δυο, τους ''κολητους'', αυτους που σε ξερουν και τους ξερεις, που δεν εχεις τσακωθει ποτε μαζι τους, που δεν σε παρεξηγουν και δεν τους παρεξηγεις. Αυτα νοιωθω και ζω, αυτα λεω.
Link to comment
Share on other sites

Tι να πω ρε παιδιά, όντως δύσκολοι καιροί για φιλίες. Βλέπω ακούω και πολλές φορές ζω πράγματα που νομίζεις ότι είναι βγαλμένα από ριάλιτυ και όμως είναι πραγματικότητα. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις πραγματικούς φίλους στην εποχή μας. Και ακόμα πιο δύσκολο να κρατήσεις μαζί τους μια φιλία για μια ζωή που για μένα είναι και το σημαντικότερο. Για μένα κολλητός μπορεί να είναι μόνο κάποιος που έχω ζήσει πράγματα μαζί του και φυσικά έχω περάσει μαζί του όχι μόνο καλές στιγμές αλλά κυρίως κακές και τον γνωρίζω από μικρή ηλικία (σχολείο) και από κει είναι οι φίλοι μου από κει και πέρα θεωρώ δύσκολο να κάνεις πραγματικούς κολλητούς. Ίσως τελικά το πιο δύσκολο από όλα... Όπως είπε και ο Ulticool

"Να μείνεις χωρίς φίλους γιατί σου ξυνίζουν,δεν μπορείς.

Να υπομένεις κάθε κομπλεξισμό τους,δεν μπορείς.

Να τους δικαιολογείς πάντα στα λάθη τους,δεν μπορείς.

Να γίνεις κακός μαζί τους,δεν είναι σωστό.

Να προσπαθείς να τους κάνεις να σκέφτονται όπως εσύ,δεν είναι σωστό (εκτός απο αδύνατο!.) ......... "

άρα, τι κάνεις τότε;; Αν πραγματικά δεν αντέχεις κάποια πράγματα και παρόλο που τα λες δε βλέπεις καμιά βελτίωση; Τους δικαιολογείς θα λέγε κάποιος αλλά μέχρι πιο σημείο;; Κάποια στιγμή θα κουραστείς και τότε θα γίνει το μεγάλο μπαμ. Τελικά έχω καταλήξει ότι το καλύτερο είναι να μη ζητάς και να μη δίνεις τα πάντα σε ένα φίλο για να μπορείς να συνυπάρξεις αρμονικά μαζί του αλλά δυστυχώς εγώ δε μπορώ να το καταφέρω, τα θέλω όλα και δίνω τα πάντα βέβαια αλλά αν ο άλλος δε θέλει να δώσει τα πάντα εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Ώρες ώρες χαίρομαι τους ανθρώπους που δε σκάνε κι όλας για για πολλά αλλά δυστυχώς δε μπορώ να το καταφέρω. Αυτό όμως είναι το κλειδί τελικά να μη σκας γι' όλα και να τα παίρνεις πιο αψήφιστα και θα ήθελα να είμαι ένας χαρακτήρας που το κάνει, αλλά... δεν είμαι έτσι απλά.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

File Uticool, tin Xameni Atlantida anakalypses??

 

Fysika kai edo sto Forum oloi parathetoun ta problimata tous me tous filous tous... Good news, no news...

 

De simainei ayto pos oloi emeis exoume problimata me tous filous kai tis files mas....

 

Edo kapoioi den exoun na fane pano se ayto ton erimo planiti....

 

Ayto pou me eknewrizei ligo einai to poso megalopoioume kapoia pragmata....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... ΠΟΛΥ καλό θέμα φίλε Ulticool. ΠΑΡΑ πολύ καλό...

 

Προσωπικά, δίνω πολύ μεγάλο μέρος της ευθύνης σε εμάς τους ίδιους: Τι είναι ο φίλος? Πότε και πόσο εύκολα του αποδίδουμε αυτό το επίθετο? Μήπως το λάθος τελικά είναι σε εμάς? Μήπως περιμένουμε κάποια πράγματα (και δεν τα παίρνουμε) από ανθρώπους που "τους βαφτίσαμε" φίλους, ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΑΝ ΠΟΤΕ (γιατί περί ΠΟΛΥ σοβαρής αξιάς είναι η απόδοση του χαρακτηρισμού "φίλος") και τσάμπα χαλάμε την ζαχαρένια μας? Μήπως κάνουμε λάθος κι αντί να κρίνουμε σωστά με τις πρώτες ενδείξεις, κάνουμε (αδίκως) υπομονή και λέμε "έλα μωρέ - δέξου τον φίλο σου με τα ελλατώματά του"?

 

ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΙΚΑ (ΠΙΑ), ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ? Λέω, μήπως...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Χμμμμ.... ΠΟΛΥ καλό θέμα φίλε Ulticool. ΠΑΡΑ πολύ καλό...

 

Προσωπικά, δίνω πολύ μεγάλο μέρος της ευθύνης σε εμάς τους ίδιους: Τι είναι ο φίλος? Πότε και πόσο εύκολα του αποδίδουμε αυτό το επίθετο? Μήπως το λάθος τελικά είναι σε εμάς? Μήπως περιμένουμε κάποια πράγματα (και δεν τα παίρνουμε) από ανθρώπους που "τους βαφτίσαμε" φίλους, ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΑΝ ΠΟΤΕ (γιατί περί ΠΟΛΥ σοβαρής αξιάς είναι η απόδοση του χαρακτηρισμού "φίλος") και τσάμπα χαλάμε την ζαχαρένια μας? Μήπως κάνουμε λάθος κι αντί να κρίνουμε σωστά με τις πρώτες ενδείξεις, κάνουμε (αδίκως) υπομονή και λέμε "έλα μωρέ - δέξου τον φίλο σου με τα ελλατώματά του"?

 

ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΙΚΑ (ΠΙΑ), ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ? Λέω, μήπως...

 

 

Kαλά φίλε λες και μιλάω εγώ τα λες. Το χω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, ίσως τελικά εμείς να φταίμε γιατί πολύ απλά εμείς διαλέγουμε κάποια άτομα νομίζοντας ότι πληρούν τα κριτήρια μας για κολλητό/ή αλλά ίσως αυτοί να μην ήθελαν κάτι τέτοιο ή να μην έχουν τα ίδια κριτήρια για το κολλητό/ή τους. Αρχικά σίγουρα δε βλέπουμε τα ελαττώματα αλλά στη συνέχεια όλα βγαίνουν στην επιφάνεια και κάπου σπάει το γυαλί και ίσως εκεί κρίνεται το αν πραγματικά αξίζει αυτή η φιλία αν το γυαλί κολλήσει αλλιώς απλά το άτομο δεν ήταν ποτέ φίλος/η σου.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι φίλοι σπανίζουν... Από όλους τους γνώστους που έχω λίγοι είναι οι πραγματικοί κ καλοί φίλοι... Οι περίσσοτεροι είναι να πάμε να κάνουμε χαβάλε, να παίξουμε μπαλίτσα, να αράξουμε για φραπεδία κλπ... Λίγοι είναι όμως αυτοί με τους όποιους μπορείς να μιλήσεις ανοίχτα κλπ κλπ....
Link to comment
Share on other sites

as prospathisi o kathenas apo emas na einai kalos filos stous filous tou kai ola tha beltiothoun file Ulticool!!(stin anagi mporei na skotosoume merikous gia na minoume mono oi kaloi!!!)
http://images.allposters.com/images/151/Reload2_a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Δυστυχώς οι φίλοι σπανίζουν... Από όλους τους γνώστους που έχω λίγοι είναι οι πραγματικοί κ καλοί φίλοι... Οι περίσσοτεροι είναι να πάμε να κάνουμε χαβάλε, να παίξουμε μπαλίτσα, να αράξουμε για φραπεδία κλπ... Λίγοι είναι όμως αυτοί με τους όποιους μπορείς να μιλήσεις ανοίχτα κλπ κλπ....

 

 

Έτσι μπράβο! Έχω εναν συμφοιτητή να σου πω και παράδειγμα ο οποίος μόνο οταν δεν κανονίσει κάτι με κανέναν άλλο πχ. άθληση,καφέ ή βόλτα σκέφτεται να κανονίσει να πάμε για κανα καφέ μαζί! Δηλαδή λεω: "Αποκούμπι μ έχεις ρε φίλε;" Απάντηση του: " Κάνεις σαν γκόμενα!"

Αμ δεν έχει ειλικρίνεια,αμ και με προσβάλλει κι απο πάνω.

 

2ο Παράδειγμα: Ένας συμφοιτητής μου,απο Κύπρο κατάγεται το παλικάρι, παίρνει μια φορά στο τόσο ένα τηλέφωνο να δει τι κάνω,λέμε 5-6 χαζομάρες για τη σχολή και 2 ανεκδοτάκια και ότι άλλα ψιλά,την επόμενη ή τη μεθεπόμενη θα προτείνει να πάμε για ένα καφέ με μια παρέα 2-3 αχώριστα ατομα (μιλάμε για μεγάλα γέλια :p ) και αυτό είναι! Θα του πω και το πρόβλημα μου,αν έχω κάποιο, θα με ακούσει,θα με συμβουλέψει. Θα ακούσω κι εγω τα δικά του.....Ε ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ "φίλος" ΑΛΛΑ "ΦΙΛΟΣ" με όλα κεφαλαία! Εδω είχε πρόβλημα με τη μέση του και μου σήκωσε ολόκληρο το pc επειδή δε μπορούσα εγω ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ και το κουβάλαγε κατα μήκος της Λ.Κηφισίας.Μόνο κόκκινο χαλί δεν έχει γίνει για να περπατήσω πάνω του.....

 

Είπατε κάτι;;;;; ΠΟΙΟΣ ΑΠ ΤΟΥΣ 2 ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ;;; ;) ;) ;)

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StR

 

as prospathisi o kathenas apo emas na einai kalos filos stous filous tou kai ola tha beltiothoun file Ulticool!!(stin anagi mporei na skotosoume merikous gia na minoume mono oi kaloi!!!)

 

 

Χαχαχα ε όχι και να σκοτώσω άλλους επειδή δεν είναι σωστοί απέναντι μου αλλά ούτε και θα γίνω ο μ......ας (με συγχωρείτε) για τον καθένα φίλο και την καθεμία φίλη που δεν έχουν τη στοιχειώδη ευγένεια να ανταποκριθούν στην όση καλοσύνη που τους δείχνω. Και πίστεψε με,δείχνω αρκετή καλοσύνη,αρκετή ευγένεια και υπομονή αλλά όλα έχουν ενα όριο....

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Έτσι μπράβο! Έχω εναν συμφοιτητή να σου πω και παράδειγμα ο οποίος μόνο οταν δεν κανονίσει κάτι με κανέναν άλλο πχ. άθληση,καφέ ή βόλτα σκέφτεται να κανονίσει να πάμε για κανα καφέ μαζί! Δηλαδή λεω: "Αποκούμπι μ έχεις ρε φίλε;" Απάντηση του: " Κάνεις σαν γκόμενα!"

Αμ δεν έχει ειλικρίνεια,αμ και με προσβάλλει κι απο πάνω.

 

 

Φωτογράφε βγάλε μια φωτογραφία... :whistle: :confused: :worry: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

as prospathisi o kathenas apo emas na einai kalos filos stous filous tou kai ola tha beltiothoun file Ulticool!!(stin anagi mporei na skotosoume merikous gia na minoume mono oi kaloi!!!)

 

symfono apolyta..an kai apo thn allh pisteyo oti h alh8inh filia spanizei shmera...de leo oti den yparxei ..apla spanizei.prin ligo kairo pisteya oti yparxei kai oti malista h "andrikh "filia einai polu dunath..meta apo ena peristatiko epapsa na pisteyo kati tetoio..h filia anamesa se andres/gunaikes einai eksisou dyskolh.-

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο ζήτημα των φίλων μας δώθηκε η ευκαιριά να διαλέγουμε.. έτσι μπορεί να μην είναι σε λίγο καιρό, μπορεί σε 5-10 χρόνια αλλά θα τον βρείς.. το θέμα είναι τον βρείς τον αληθινό και να τον κρατήσεις κοντά σου.. γιατί you find them once in a lifetime..
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες νομιζουμε καποια ατομα φιλους μας γιατι ειτε μας συμπεριφερθηκαν καλα καποια στιγμη ειτε απλα μας κανουν τους φιλους οτι και καλα θα μας σταθουν καπου, και κανουμε πλακες μαζι και ξερω γω τι αλλο......σε μια φαση ομως ερχονται και σου την δεινουν πισοπλατα σε κατηγορουν σου περνουν καποια πραγματα (π.χ καποιες θεσεις που ενω εσυ κουραζοσουν για ποσον καιρο να αποχτησεις αυτος, με την ραχη αλλου, σου την περνει μεσα απο τα χερια σαν να μην σε ηξερε καθολου) απλα γιατι ειναι εγωιστες και συμφεροντολογοι....υπαρχουν πολλες και διαφορες περιπτωσεις....Το κακο ομως ειναι οτι για να καταλαβουμε καποιον αν ειναι φιλος ή οχι ειναι οτι πρεπει να περασουμε απο αυτες τις "δοκιμασιες"....

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

Το κακο ομως ειναι οτι για να καταλαβουμε καποιον αν ειναι φιλος ή οχι ειναι οτι πρεπει να περασουμε απο αυτες τις "δοκιμασιες"....

 

 

Ίσως να είναι και το καλό αυτό γιατί στη χαρά και την ευτυχία είναι όλοι μαζί μας στη πραγματικότητα όμως όλοι χάνονται στα δυσάρεστα αν δεν είχαμε και τη δυνατότητα να αξιολογήσουμε τότε τους φίλους από τους ΦΙΛΟΥΣ δε θα είχαμε ποτέ τη δυνατότητα να το κάνουμε και θα μέναμε στις ψευδαισθήσεις ότι έχουμε πραγματικούς φίλους...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Φωτογράφε βγάλε μια φωτογραφία... :whistle: :confused: :worry: :shifty:

 

 

1) Γειά σου ρε Bayern7 γάτα.. Τίποτα δε σου ξεφεύγει...

 

2) Ulticool μετά από όλα όσα σου είπα, και ανοίγεις thread τύπου Cosmopolitan ( γιατί δε μου μιλάει, μήπως είναι θυμωμένος μαζί μου; ) ; Εξακολουθώ λοιπόν να πιστεύω ότι κάνεις σα γκόμενα που πιστεύει ότι όλος ο κόσμος περιφέρεται γύρω της...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

( γιατί δε μου μιλάει, μήπως είναι θυμωμένος μαζί μου; ) ; Εξακολουθώ λοιπόν να πιστεύω ότι κάνεις σα γκόμενα που πιστεύει ότι όλος ο κόσμος περιφέρεται γύρω της...

 

 

Kαταρχήν η παρένθεση δεν ανήκει σ εσένα αλλά την ανέφερα γενικώς και μπορώ να πω μαλιστα οτι θα ησουν το τελευταίο ατομο που θα κατηγορούσα πως δε μιλάμε. Μην έχεις τη μύγα... Εμείς τα έχουμε πει ήδη. Όσο για τον χαρακτηρισμό "γκόμενα" λυπάμαι πραγματικά που τον χρησιμοποιείς,οχι γιατι με θίγει,αλλά γιατί αποκαλύπτει το πόσο καλά μπορεις να καταλαβαίνεις τι εννοουν οι φίλοι σου και πόσο καλά ξέρεις να αποκρίνεσαι.

 

Τέλος παντων,το θέμα μας δεν είναι αυτό,ουτε να σου κάνω μαθήματα φιλίας. Εγω προβληματιστηκα γενικώς με το θέμα των φίλων και άνοιξα το θρέντ αυτό για θεωρητική συζήτηση και οχι για να φέρει ο καθένας τον φίλο του εδω και να επιδοθούμε σε τσακωμούς.

 

Στο θέμα επάνω έχεις να πεις κάτι; Γιατι για τα προσωπικά υπάρχουν και τα κινητά ξέρεις...

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει ολες τις απαντησεις-γνωμες θα σας πω μερικα πραγματακια-κυριως προσωπικες εμπειριες.

1ον φιλους εχω μονο 3 φιλους και θεωρω τον εαυτο μου και τυχερο που εχω τοσους πολλους(ναι,ναι,πολλοι ειναι).Μαζι ειμαστε απο 6 χρονων.Και οι 3 κατα καιρους αλλαξαμε παρεες για λογους αρκετα ηλιθιους αλλα και παλι μαζι ειμαστε(μας εχουν ριξει καταρα).Εχουμε τσακωθει πολλες φορες,εχουμε επισημανει λαθη,εχουμε κραξει(κοινως)ο ενας τον αλλον για διαφορα και παραμενουμε μαζι.Γιατι?Γιατι απλως εχουμε μαθει απο το σπιτι μας κιολας να ειμαστε ειληκρινεις,δικαιοι και στην τελικη,μαγκες.Οι παρεες που εχουμε αλλαξει κατα καιρους παραμενουνε(γι'αυτους παντα)φιλοι!Η φιλια τους κραταει απο την στιγμη που θα πουνε:"Που'σε ρε Φωτη?"μεχρι να πουνε "τα λεμε ρε!"Μεσα σε αυτους τους διαλογους φυσικα επικρατουν οι γνωστες μ@λ@κιες του τυπου"Γιατι χαθηκες" και τα λοιπα.Αστους να τα λενε..Δεν φοβαται κανενας απο εμας να κραξει,να αμφισβητησει η να αποκλεισει την γνωμη καποιου η να τον "μαλωσει".Αλλιως τι στο καλο δεν ειμαστε φιλοι,απλως κοροιδευουμε ο ενας τον αλλον.(εχουμε καποιον να παμε για καφε κι'ετσι να πουμε).Κνενας δεν πρεπει να φοβαται να μιλησει σε καποιον που τον θεωρει φιλο του.Αλλιως δεν ειναι φιλοι.Και να μην φοβαται κανεις την οποιαδηποτε αντιδραση(ισως ετσι να δειται και ποιος ειναι φιλος πραγματικος).Η αληθεια και η ειλικρηνια ειναι αρετες δυσευρετες και καλοδεχουμενες απ'ολους!Οπως επισης να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου ειναι κατι καλο και υγειες..Γι'αυτο μαγκες κανονιστε λιγο την ζωη σας με τους φιλους σας..Θα δειτε ποσο ωραια θα ειναι μετα..Και να μην φοβαστε να μεινετε για λιγο μονοι.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρητε καποιον με τον οποιον να ταιργιαξετε κιολας σαν χαρακτηρες!!Αντε μπραβο σαν καλα παιδακια!

 

Ζητω συγνωμη αν τα εχω γραψει καπως κουραστηκα και ακαταλαβιστηκα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hellenicsun

 

Και να μην φοβαστε να μεινετε για λιγο μονοι.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρητε καποιον με τον οποιον να ταιργιαξετε κιολας σαν χαρακτηρες!!

 

Σωστός :)

Μέσα από μια τέτοια διαδικασία, βλέπεις - μαθαίνεις - καταλαβαίνεις πολλά.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis

 

Σωστός :)

Μέσα από μια τέτοια διαδικασία, βλέπεις - μαθαίνεις - καταλαβαίνεις πολλά.

 

Ακριβως ;)βλέπεις - μαθαίνεις - καταλαβαίνεις παρα μα παρα πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...