Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να απαντισω στα γριγορα:

 

Το gps & το gprs δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο: το ν95 διαθετει και τα διο αλλα το gps ειναι η τεχνολογια που εχει να κανει με το βρισκεις τη θεσει σου με τους δοριφορους τον αμερικανων, αφου ακομα δεν λιτοργει το amadeus - το εβρωπαικο σιστιμα πλοιγισης.

Καταρχήν καλορίζικο το νέο σου εργαλείο.

 

Όλα αυτά που λες περί GPS και GPRS είναι βέβαια σωστά αλλά στην περίπτωση του smart2go δεν ισχύουν. Είναι το πρώτο πρόγραμμα πλοήγησης το οποίο αντλεί συνεχώς πληροφορίες απο το δίτυο και, άρα, για να είναι πλήρως λειτουργικό, συνδέεται συνεχώς και κατεβάζει δεδομένα που δεν βρίσκονται αποθηκευμένα στην συσκευή, αλλά χρειάζονται απο τον χρήστη.

 

Δεν έχεις παρατηρήσει κατά την πλοήγησή σου, οτι μια κεραία αναβοσβήνει; Αυτό σημαίνει οτι κατεβάζει δεδομένα μέσω gprs και, άρα, σε χρεώνει, εκτός αν είσαι συνδεδμένος μέσω ασύρματου δικτύου.

 

Αυτό που διερωτούνται πολλοί εδώ μέσα, είναι σε ποιές περιπτώσεις θα σε υποχρεώνει το πρόγραμμα να συνδεθείς και τι μπορείς να κάνεις χωρίς να χρεωθείς. Όλα αυτά, δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα και μάλλον αυτό θα γίνει σε 2 φάσεις. πρώτα όταν όλοι, με το καλό, πάρουν στα χέρια τους την συσκευή και εξερευνίσουν εξονιχιστικά το smart2go, και δεύτερον, όταν κυκλοφορήσει η τελική έκδοση της εφαρμογής μιας και βρισκόμαστε ακόμα στην beta version.

 

δεν ειχα ποτε ν93 αλλα το βιντεο ειναι 30fps 800χ600 και με αυτα που εχω δει τριγιρω ειναι περιπου το ιδιο με τα βιντεο που βγαζει μια τελευταις γενιας φωτογραφικη μηχανη, ουτε καλιτερο ουτε χιροτερο. Οποτε δεν αντικαθιστα βιντεο καμερα, αλλα ειναι παρα πολι καλο για καθιμερινη χριση, ειναι ενα μεγαλο αλμα πιοτιτας για τα κινιτα.
Η ανάλυση του βίντεο είναι VGA που σημαίνει 640x480 pixels και όχι 800x600. Και το κυριότερο, κατά την άποψή μου, δεν είναι τόσο η μέγιστη ανάλυση αλλά ο ρυθμός ανανέωσης γιατί και σε νεότερες series 40 συσκευές έχουμε δεί λήψη σε ανάλυση 640x480 αλλά κανένα δεν έφτανε σε ποιότητα το βίντεο του Ν93.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε ολα φιλε αλλα...

 

το smart2go ή maps οπως λεγετε στο ν95 εχει και ενα προγραμα στον υπολογιστη στο οποιο διελαγεις τις χορες ή πολοις εαν ειναι μαγαλα αρχια, αλα ελλαδα ομως ειναι ενα αρχειο και το κατεβαζεις στην καρτα του κινιτου.

 

Απο εκει και περα δεν σινδεεται αλο με το δικτιο αρα δεν χρεονεσε τιποτα!

 

εαν πας ιταλια π.χ. θα πρεπει να εχεις φορτοσει τους χαρτες απο τον υπολογιστη πριν αλιος θα πλιρονεις τσαμπα λεφτα.

 

οπως ειπα πριν ομως ειναι θεμα χρονου πριν βγουν πολα προγραματα που αξιοποιουν τις δινατοτιτες του κινιτου αυτου και αλον που θα βγουν σιντομα.

 

π.χ. το νοκια trainer που μολις δοκιμασα τωρα στο αυτοκινιτο κανει εξαγογει τις διαδρομεις στο google earth ή σε .xml

 

μου φανικε πως επιασε τους δοριφορους πιο γριγορα απο το smart2go αλλα μαλον κανο λαθος. Εχει και πολες αλες χρισιμες πλιροφορις οπως μεση ταχιτιτα, υψομετρα, ακριβια στιγματος κτλ.

 

Μαλον σιντομα θα βγει tom tom το οπιο θα δουλεβει με ν95.

 

Βεβεια ολα αυτα ειναι αχριστα για την ελλαδα αφου μονο το destinator αλλα και με μεγαλη εκπλιξει το smart2go εχει πολες ελληνικες πολεις.

 

Η βιντεο καμερα ειναι vga 640 χ480 οντως, λαθος μου, αλλα ειναι 30fps με καλο φακο και ειναι πολι καλιτερη απο το ν73. δεν ειχα ποτε ν93 οποτε δεν μπορω να τα σιγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαινεται δηλαδη οτι αφου φορτωσεις τους χαρτες στο κινητο απο το pc δεν ξαναχρησιμοποιει το gps.Ωστοσο αφου βαλεις χαρτες καποτε θα πρεπει να μπαινει στο νετ αφου εχει αντιστοιχη επιλογη,ποτε δηλαδη?Kai κατι αλλο,ποιες ελληνικες πολεις εχει σε επιπεδο δρομων?Να εχει δηλαδη μεσα κανονικα ολους τους δρομους?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω οτι κολαει που και που, και κανει κα κανα reset μονο του!

 

αλλα αυτα ειναι αναμενομενα με ολα τα καινουργια κινιτα, μεχρι να βγει firmware update απο την νοκια. που σινιθως βγανει πολι γριγορα και μεσω του nokia software updater γινετε και πολι ευκολα!

 

Παντος το podcast ειναι αψογο. βαζεις την διευθινση που θελεις φορτονεις ολο το βραδι με εκπομπες και μετα τις ακους στο αυτοκινιτο.

 

Μην ξεχασετε να μου στιλετε κανα καλο Link για ελληνικα podcast

Link to comment
Share on other sites

 

Ντροπη! e-shop ολα και το εχουν τοσο ακρυβο? μα που παμε πια? σαν τι μας βλεπουν???

Link to comment
Share on other sites

και το αρχειο για το google earth για του λογου το αλιθες
Καλη φαση το αρχειο αυτο σε πεταει το google earth κατευθειαν εκει δε μου λες εχει μεσα τα ιδια δεδομενα εκει στην κερκυρα οπως το google earth?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο shopcenter έχει και μια στάμπα ΝΑ (με το συμπάθιο) που εγγυάται την καλύτερη τιμη....

ΗΜΑΡΤΟΝ

850,03

Ενώ το megamarket στην λογική (σύμφωνα με τα λόγια της Alpha copy) των 749....

Ξεζούμισμα rulezzzzz

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτογραφιση της ελλαδας ειναι σχετικα καλη, ετσι και αλιος μπορεις να φορτοσεις το προγραμα σε οποιοδιποτε νοκια τηλεφονο me symbian οποτε δες και μονος σου δεν χριαζεσε gps, αφου πρην εκανα πιραματα στο ν73 με εξοτερικο bluetooth gps.

 

Παντως την κερκυρα δεν την εχει, αλλα π.χ. ξανθη, κομοτινη τα εχει.

 

ναι εχει καπια σιμια του προγραματος οπως αναβρεσει ξενοδοχειων, μπαρ κτλ που απετει σινδεσει, αλλα ο μεγαλος ογκος ειναι ειση στην καρτα μνιμης.

 

Δεν καταλαβα την εροτιση με το google earth.

 

παντος οταν βγει το προγραμα που ειπα πριν που διαβαζει ozi explorer αρχεια θα ειναι αψωγα

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε υπομονη, δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο τωρα.

 

Αριστη φαση αυτη με το google earth. Μονο που εκεινο το fastest point θα με κανει να θελω να το ανεβασω πολυ, το οποιο δεν ειναι καλο:O :O

Link to comment
Share on other sites

Έλα, το παιδί προσπαθεί να βοηθήσει. ;)

 

Πες μας για το μενού που εμφανίζεται μόλις πατήσεις το multimedia Πλήκτρο. Απ'όσο ξέρω, μπορείς να αφαιρ΄σεις τα εικονίδια που έχει ήδη μέσα και να προσθέσεις δικά σου. Μπορείς όμως να προσθέσεις και συντομεύσεις εικόνων ή βίντεο απο την έκθεση, ή τραγουδιών; Τι άλλο μπορείς να προσθέσεις;

 

Το μενού active notes υπάρχει εγκατεστημένο στην συσκευή σου; Είναι κάτι που θα ήθελα πολύ να υπάρχει στο Ν95. Είναι οι ανανεωμένες σημειώσεις.

 

Η μετάβαση απο την οθόνη landscape mode σε portrait mode γίνεται πολύ γρήγορα ή υπάρχει κάποιο μικρό κόλλημα;

Link to comment
Share on other sites

τορα καταλαβα οτι εαν πατισω το fastest point διχνει την μεγιστη ταχιτιτα σε αυτο το σιμιο, ευτιχως που πιγενα σιγα και δεν ανιξα την τουρμπινα & τους 200hp!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια βαρεθηκα πλεον την αναμονη της ALPHACOPY και το παραγγειλα απο εδώ http://www.megamarket.gr/nokian95-p-46392.html . Μου ειπαν οτι θα παραλαβουν την Παρασκευη και οτι αν αυτο γινει νωρις θα το παρω τοτε αλλιως τη Δευτερα.

 

Απο τη στιγμη που σιγουρευτηκα οτι προβλημα εγγυησης δεν θα εχω, καθως και οτι μολις ερθει το κινητο στην Ελλαδα θα περασω το ελληνικο μενου και θα ειναι ιδιο με αυτα της ALPHA COPY δεν εβρισκα λογο να αφηνω την ALPHA COPY να με κοροιδευει.

 

δηλαδη λεςοτι αυτοι το κανουν εισαγωγη και οχι μεσω αλφα κοπυ?

no ελληνικο μενου?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα !:)

 

2 ενδιαφερουσες ειδησεις :

 

The N95 selling well and High Street demand met

Interesting, although perhaps not surprising, to see that the Nokia N95

is now the Carphone Warehouse's top selling device, with over 50,000 sales forecast

in the first month alone.Nokia UK say that all channels have had enough stock and

that the demand has been met.

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/5167_The_N95_selling_well_and_High_.php

http://www.mobiletoday.co.uk/content/16090.asp

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

Orange & Vodafone cripple N95: VOIP company to lodge official complaint with UK authorities

The Register reports that VOIP company Truphone is to lodge an official complaint

with the UK telecoms regulator OFCOM against phone network operators Orange and

Vodafone, over the networks' crippling of the Nokia N95 to remove VOIP functionality.

Truphone has a video of the N95's crippling here. El Reg also report that Orange has

started crippling VOIP on the E61 as well. In related news, the UK Trading Standards

body is advising anyone in Britain who has bought a VOIP-capable handset which has

been crippled by network operators to contact them at the Consumer Direct government website.

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/5168_Orange__Vodafone_cripple_N95_V.php

http://www.theregister.co.uk/2007/04/18/voip_wars_head_for_ofcom/

http://www.truphone.com/blog/blog.tru?entry=video_showing_internet_telephony_removed

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη λεςοτι αυτοι το κανουν εισαγωγη και οχι μεσω αλφα κοπυ?

no ελληνικο μενου?

 

Ναι αυτοι το κανουν εισαγωγη απο Αγγλια. Δεν το παιρνουν μεσω ALPHA COPY. Για ελληνικο μενου δεν ξερω αν θα εχει στην αρχη αλλα ποιος νοιαζεται?? Αφου οταν κυκλοφορησει το Ν95 στην Ελλαδα θα παω και θα μου το περασουνε.

 

Ετσι απο περιεργεια παντως οσοι το εχετε παρει ηδη απο εξω, ελληνικο μενου και ελληνικη γλωσσα γραφης εχει η θα περιμενουμε την επισημη κυκλοφορια του στην Ελλαδα??

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτοι το κανουν εισαγωγη απο Αγγλια. Δεν το παιρνουν μεσω ALPHA COPY. Για ελληνικο μενου δεν ξερω αν θα εχει στην αρχη αλλα ποιος νοιαζεται?? Αφου οταν κυκλοφορησει το Ν95 στην Ελλαδα θα παω και θα μου το περασουνε.

 

Ετσι απο περιεργεια παντως οσοι το εχετε παρει ηδη απο εξω, ελληνικο μενου και ελληνικη γλωσσα γραφης εχει η θα περιμενουμε την επισημη κυκλοφορια του στην Ελλαδα??

 

δεν εχει ελληνικο μενου η ελληνικη γλωσσα.ειναι στα αγγλικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

φιλε nervous νομιζω οτι καταφερα και αλλαξα το product code του Ν95 μου και λεω νομιζω καθως μετα οταν συνδεθικα με το nokia software updater για να περασω τα ελληνικα μου λεει οτι δεν υπαρχει νεο διαθεσιμο λογισμικο.
[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

To multimedia menu αλλαζει ευκολα, και μπωρεις να προσθεσεις & αφερεσεις οτι προγραμα θελεις , background etc. Τορα για σιντομευσει δεν ξερω..θα το ψαξο.

 

Η αλαγη απο οριζοντια σε καθετη και πισω γινετε σχετικα γριγορα, απλος αργι λιγο περισοτερο απο καθετη σε οριζοντια γιατι αργη να φορτοση το multimedia menu το οπιο εχει γραφικα, περιστροφις κτλ. Ενω πο εκει στο home menu, ειναι σχεδον ακαριαια η αλαγη.

 

δεν εχει active notes. διστιχως σε αυτο το τομεα εμεινε πισω, αφου ουτε τα tasks ειναι της προκοπης.

 

Χρησιμοποιο πολι τα tasks στο outlook και διστιχως στο κινιτο ειναι ακριβως οπως τα παλια νοκια, δηλαδη χαλια.

 

Το quioffice 3.0 ειναι μεν δωρεαν αλλα δεν εχεις edit. Οποτε πλιρονεις 30€ περιπου και εχεις αναβαθμισει στα 4.0 με edit.

 

διστιχως και παλι ειπαρχει καπια αδιμβατοτιτα με το ν95 και δεν μου δουλεβουν τορα καθολου! η εταρια μου ειπε να κανω hard reset και με μια πολιπλοκη διαδικασια ισως να δουλεψει! θα προσπαθισω οταν βρω το κουραγιο και θα σας πω!

 

παντος οταν δουλεβε ειχε το powerpoint (καλο..σε τηλεωραση!) excel, word notes αλλα το ver 3.0 δεν ειταν σιμβατο με τα office 2007... αντε παλι!

Link to comment
Share on other sites

φιλε nervous νομιζω οτι καταφερα και αλλαξα το product code του Ν95 μου και λεω νομιζω καθως μετα οταν συνδεθικα με το nokia software updater για να περασω τα ελληνικα μου λεει οτι δεν υπαρχει νεο διαθεσιμο λογισμικο.

 

Αν δεν σου βγαζει την επιλογη για εγκατασταση του λογισμικου ξανα

(που λογικα δεν θα το βγαζει ) θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να ανεβει

νεο λογισμικο ή τουλαχιστον να εμφανιστει το Ν95 στην λιστα

με τις υποστηριζομενες συσκευες εδω

http://www.nokia.com/A4176089

(εχω την εντυπωση παντως οτι υπηρχε αλλα το εβγαλαν ..)

http://www.ringnokia.com/2007/03/new_nokia_n95_f.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ΝΟΚΙΑ shop του Πειραιά (210-4128180) και μου είπαν ότι περιμένουν το Ν95 την άλλη εβδομαδα... Λέτε να είναι πάλι Ραδιο Αρβίλα??;) :p
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση lfaitas. Folders sto gallery εχει.....?? Απλο αλλα μεχρι τωρα στα νσεριες λειπει αυτο το χαρακτηριστικο

 

ΤΗΧ

 

Αποστολος

AEK UBER ALLES :D

 

Champions League here we come

 

Nokia 7650, 7610,Panasonic x700, 6680, 3230, N70, Ν80, Ν73

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλα να μετρησεις και τι διαδρομη,εννοω σε μετρα,θα κανεις γιατι αν μου πεις ενα σκετο νουμερο(κατεβασε τοσα κb ας πουμε) δεν μου λεει πολλλα.Σε ευχαριστω για το χρονο σου παντως:)

Loipon na'mai pali ki egw, estw ki arga!!!!

 

Metrisa ta data pou katevazei to Maps se diafores diadromes kai paratirisa ta eksis:

- syndeetai kat'arxin gia na vrei mia nea dieythynsi pou tou dineis (an exeis kopsei tin syndesi vgazei 'no result')

- se arketes, diaforetikes, diadromes ta data pou katevase itan apo 1.4-2 kb (amelitea posotita)

- den fainetai na katevase alla data kata ti diarkeia tou navigation mias kai eite ekana to navigation eite oxi ta data itan ta idia (ase pou xwris syndesi den paraponethike pote)

 

Ayta!!!!

 

Ciao

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το κρατάω στα χέρια μου :D .

 

Η κατασκευή του είναι πολυτελέστατη και ποιοτικότατη.Η οθόνη του είναι η καλύτερη που έχω δει ποτέ σε κινητό τηλέφωνο της σειράς 60.Η πλοήγηση στο διαδίκτυο είναι πανεύκολη και πολύ ευχάριστη.

Περισσότερα σε λίγο...

 

Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να αλλάξω ακόμα το product code της συσκευής.Πρέπει πρώτα να κυκλοφορήσει στην ιστοσελίδα της Νόκια έκδοση λογισμικού συμβατή με το Ν95.

 

Έχω την έκδοση V10.0.018

15-03-07

RM-159

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...