Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Ν95 είναι ένα πολυμηχάνημα κι ως εκ τούτου με αυτή τη λογική πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Δεν αγοράζουμε 1 gps, 1 mp3player, 1 pda, 1 φωτογραφική μηχανή, 1 κινητό τηλέφωνο. Και gps έχω και ipod έχω και pda έχω και κινητό έχω και ψηφιακή φωτογραφική. Απλά θέλω να κουβαλάω μόνο 1 συσκευή που να μπορεί να τα κάνει όλα. Φυσικό είναι να μην τα κάνει τέλεια όπως μια εξειδικευμένη συσκευή αλλά γι'αυτό υπάρχουν οι εξειδικευμένες συσκευές

Αγοράζουμε 5σε1 συσκευή γιατί είναι 5σε1 συσκευή

 

Εγώ προσωπικά περιμένω το Ν95 να δω πως είναι στην πράξη. Οι άλλες μου επιλογές είναι το HTC P3000, το ETEN Χ500 και Μ700 καθώς και το μελλοντικό HTC Kaiser.Όχι κάποιο Sony-Ericsson, ή Samsung ή οτιδήποτε άλλο για τον πολύ απλό λόγο ότι ψάχνω μια ΠΟΛΥΣΥΣΚΕΥΗ

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Ν95 είναι ένα πολυμηχάνημα κι ως εκ τούτου με αυτή τη λογική πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Δεν αγοράζουμε 1 gps, 1 mp3player, 1 pda, 1 φωτογραφική μηχανή, 1 κινητό τηλέφωνο. Και gps έχω και ipod έχω και pda έχω και κινητό έχω και ψηφιακή φωτογραφική. Απλά θέλω να κουβαλάω μόνο 1 συσκευή που να μπορεί να τα κάνει όλα. Φυσικό είναι να μην τα κάνει τέλεια όπως μια εξειδικευμένη συσκευή αλλά γι'αυτό υπάρχουν οι εξειδικευμένες συσκευές

Αγοράζουμε 5σε1 συσκευή γιατί είναι 5σε1 συσκευή

 

Εγώ προσωπικά περιμένω το Ν95 να δω πως είναι στην πράξη. Οι άλλες μου επιλογές είναι το HTC P3000, το ETEN Χ500 και Μ700 καθώς και το μελλοντικό HTC Kaiser.Όχι κάποιο Sony-Ericsson, ή Samsung ή οτιδήποτε άλλο για τον πολύ απλό λόγο ότι ψάχνω μια ΠΟΛΥΣΥΣΚΕΥΗ

 

Πολύ σωστά.Φαίνεται πως ξέρεις τι θέλεις.

Και πράγματι το N95 είναι το πληρέστερο πολυμηχάνημα που έχει ποτέ ανακοινωθεί από κατασκευαστή κινητών τηλεφώνων, διαθέτοντας τη γνωστή τηλεφωνική ευχρηστία των s60 σε μικρές κατά το δυνατόν διαστάσεις.

Οτι δεν θα τα κάνει όλα τέλεια είναι επίσης προφανές(κανένα πολυμηχάνημα δεν τα κάνει όλα τέλεια).Αυτό που μένει να δούμε είναι πόσο καλά τα πάει.

 

Η μπαταρία δεν θα είναι για τους περισσότερους πρόβλημα.

Μια φόρτιση ανά ημέρα θα αρκεί ακόμα και για πολύ σκληρή χρήση ελπίζω, ενώ πάντα υπάρχει η λύση ενός φορτιστή αυτοκινήτου ή μιας δεύτερης μπαταρίας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κουβαλάω μόνο 1 συσκευή που να μπορεί να τα κάνει όλα.

Η αγαπημένη μου φράση. :D :D

Με μια μικρή συμπλήρωση: "...όσο καλύτερα γίνεται". Όχι βέβαια σε σύγκριση με ειδικές συσκευές αλλά σε σύγκριση με άλλα κινητά. Το να του τη βγαίνει π.χ. ένα κινητό διετίας έστω και σε έναν από τους επιμέρους τομείς, είναι "κάπως"... και δύσκολα το δικαιολογώ.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

w900

 

:!:Κυριότερες διαφορές::!:

α.Είναι εγχρωμες:p

β.Δεν είναι μαύρη μαυρίλα πλάκωσε και στα βάθος κήπος ένα φως.Είναι φωτογραφίες που βλέπεις το αντικείμενο.

 

Μιλάμε για κινητό όχι φωτογραφικό αλλά walkman που βγήκε τέλη του 2005(και σήμερα έχουμε μέσα του 2007)

 

Όσο για την ανάλυση, αν θέλεις πάρε μια φώτο από του nokia και μια από τις δικές μου.Πήγαινε να τις εκτυπώσες(30 λεπτά θα σου κοστίσει) και πές μου ποια από τις 2 κάμερες θα προτιμούσες να είχε το νέο n95.

Δηλαδγ αυτες τις θεωρεις καλες?Για τετοιο κινητο καλες ειναι αλλα φουλ στον θορυβο ειναι,τα χρωματα ειναι σωστα αλλα σε σχεση με τις νυχτερινες φωτο του Ν95 που ειδαμε σαφως ειναι κατωτερες.Τι φωτοαυαισθησια κλπ αμα ειναι λες και επεσαν κοκοι αμμου πανω τι να το κανω?Και δεν αποδιδει χρωματα καλυτερα απο το Ν95 καμια σχεση απλα αλλο να τραβας γρασιδι και αλλο μαρμαρινο πεζοδρομιο και κτιρια και νερο.Δηλαδη σε αυτην πιστευεις οτι μαυρη μαυριλα πλακωσε?: http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=432875678&context=set-72157600024623564&size=l
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο ddr2 φαινεται οτι δεν ειναι αντικειμενικος ειχα καποιες αμφιβολιες αλλα τωρα επιβεβαιωθηκα τελοςπαντων δεν προκειται να κατσω να απανταω συνεχεια σε καποιον που δεν καταλαβαινει και μαλιστα στις φωτο που δεν καιγομαι κιολας.Το βιντεο στο κινητο αυτο με ενδιαφερει περισσοτερο και μεχρις στιγμης σαν του Ν93 δεν ειναι.Επισης ενα αλλο θεμα ειναι τι πακετο συνδεσης gia gprs να βαλω στην cosmote γιατι με το gps θα εχουμε ψιλοπροβλημα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας δινω λιγο "τροφη" ακομα ,photos updated:

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/A_spot_of_sun-Testing_the_Nokia_N95.php

http://www.allaboutsymbian.com/mediafiles/25032007036.jpg

http://www.allaboutsymbian.com/mediafiles/25032007037.jpg

 

 

ps: O καθενας πιστευει οτι θελει,

και εχει την προσωπικη του αποψη,γνωμη & τσεπη :p

Μην αναφερομαστε προσωπικα προς αλλους :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς σε ένα thread που αφορά επαγγελματικό smartphone να γράφονται τόσες σελίδες για τη φωτογραφική του! Δεν αφήνετε βρε παιδιά να σχολιάσουν τη συσκευή κάποιοι που πραγματικά το θέλουν και ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ως εργαλείο για τη δουλειά τους; Για μένα οι υπόλοιποι θεωρώ ότι είναι άσχετοι με τη φωτογραφία (πριν με κράξετε να δηλώσω ημιεπαγγελματίας και ότι με πιάνει αναγούλα με τα αποτελέσματα ΌΛΩΝ των κινητών) και επίσης χρήστες που δε θα αξιοποιήσουν ούτε το 5% των επαγγελματικών εφαρμογών του Ν95. Δεν αγοράζουμε κύριοι κινητά αυτής της κατηγορίας τιμής για τις φωτογραφίες που βγάζουν, καταλάβετέ το! Η κάμερα υπάρχει μόνον για να μας βοηθήσει σε κάτι έκτακτο (π.χ. τρακάρισμα), ή για να τραβήξουμε τη μοναδική εκείνη στιγμή που μπορεί να μας προκύψει και δεν είχαμε μαζί μας την κανονική μηχανή μας.

Οι εραστές και γνώστες της φωτογραφίας θα με καταλάβουν. Ξέρω προκαταβολικά ότι οι υπόλοιποι θα πέσετε να με φάτε. Η αλήθεια πονάει...

 

 

 

 

Πες τα ρε φίλε ΠΕΣ ΤΑ… Πόσοι το έχουν πει και κανείς δεν ακούει… Από την αρχή που έχουν βγει κινητά με κάμερα ΠΟΤΕ κανείς δεν είπε ότι την κάμερά τους θα τη χρησιμοποιούν για Κανονική… Αν ήταν έτσι οι μεγάλες εταιρίες κινητών θα έφτιαχναν κινητά με αναλύσεις, χρώματα, φακούς, τσιπ, τσιπ των τσιπ, και όλα τα καλά του θεού.. Αν ήταν έτσι ΔΕΝ θα υπήρχαν και φωτογραφικές.. Για να μην πω ότι είναι ΣΙΓΟΥΡΟ θα πω απλά ότι είναι ευνόητο ότι ΟΟΟΛΑ πάνω σε ένα κινητό δεν είναι η κάμερα… Όπως λέει και ο φίλος μας εδώ, οι κάμερες του κινητού απλά σε βοηθούν να «Αποτυπώσεις? Καταστάσεις και γεγονότα που θες να σου μείνουν και δεν έχεις μαζί κάμερα, φωτογραφική μηχανή κτλ.. ΠΟΤΕ δεν πίστεψα, όπως και οι περισσότεροι ότι οι κάμερες των κινητών δεν θα χρησιμοποιούνταν για επαγγελματικό λόγο, έστω και σαν Κύρια φωτογραφική κάποιου…. Θα πει κάποιος βέβαια ότι λόγω ΚΑΙ της κάμερας κάνει 720€… Αλλά αυτός που θα το πει δεν θα έχει σκεφτεί ότι είναι μία κάμερα που σου προσφέρει ένα Ωραίο-αποδεκτό αποτέλεσμα και όχι σαν κάποια άλλα κινητά τα οποία έχουν αισχρή κάμερα , λειτουργίες μηδέν ( 0 ) και κοστίζουν 100€ λιγότερο και απλά πληρώνεις τα 2 ή 3,2 mpxls. ΕΛΕΟΣ πια με το κράξιμο.. Πιστεύω ότι μόνο εμείς το κάνουμε αυτό.. Να κρίνουμε κάτι που όχι δεν έχουμε πιάσει στα χέρια μας, αλλά και δεν έχουμε ΚΑΝ δει…

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως το παρατραβήξαμε το θέμα με τις φωτογραφίες;:O

 

ΜΗΝ ξεχνάτε, αγοράζουμε κινητό που φέρει φωτογραφική μηχανή και ΟΧΙ φωτογραφική μηχανή που φέρει κινητό…..;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως το παρατραβήξαμε το θέμα με τις φωτογραφίες;:O

 

ΜΗΝ ξεχνάτε, αγοράζουμε κινητό που φέρει φωτογραφική μηχανή και ΟΧΙ φωτογραφική μηχανή που φέρει κινητό…..;)

 

 

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι αυτά τα 5 ΜΡ τα πληρώνουμε σε καράτια !!!! Με τα λεφτά αυτά που κοστίζει το συγκεκριμένο κινητό άνετα αγοράζουμε φορητό υπολογιστή ..... :rolleyes: :rolleyes: Συνεπώς το κάποιο κριτήριο ποιότητας στις επιλογές μας δεν νομίζω ότι είναι "παρατράβηγμα" .... :X

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδγ αυτες τις θεωρεις καλες?Για τετοιο κινητο καλες ειναι αλλα φουλ στον θορυβο ειναι,τα χρωματα ειναι σωστα αλλα σε σχεση με τις νυχτερινες φωτο του Ν95 που ειδαμε σαφως ειναι κατωτερες.Τι φωτοαυαισθησια κλπ αμα ειναι λες και επεσαν κοκοι αμμου πανω τι να το κανω?Και δεν αποδιδει χρωματα καλυτερα απο το Ν95 καμια σχεση απλα αλλο να τραβας γρασιδι και αλλο μαρμαρινο πεζοδρομιο και κτιρια και νερο.Δηλαδη σε αυτην πιστευεις οτι μαυρη μαυριλα πλακωσε?: http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=432875678&context=set-72157600024623564&size=l

 

Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε.

Μπορείτε να προτιμάτε τις φώτο του n95 από αυτές που έτσι για παράδειγμα παρουσίασα.Δικαίωμά σας.

Δεν μπορείτε όμως να απαντάτε παραθέτωντας φωτογραφίες επεξεργασμένες χωρίς στοιχεία EXIF.

Αυτό δεν είναι τίμιο κατά τη γνώμη μου.

Όσο για το αν οι φώτο που ανέβασα είναι ή όχι καλές, σε πληροφορώ ότι είναι κορυφαίες για κινητό τηλέφωνο.

 

Να και άλλη μια εσωτερικού χώρου για το φίλο leftezi.

Χάλια, χάλια, το 95 είναι καλύτερο:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δύσκολο ειναι μια Sony T10 (πχ) να γίνει και κινητό? Καθολου!!!!

Aυτο ομως ερχεται σε αντιπαραθεση συμφεροντων με τις καθεαυτου εταιριες που ασχολουνται με ψηφιακες μηχανες!

Η Sony λοιπον κατασκευαζει καλα κινητα, καλες ψηφιακες μηχανες και καλες βιντεοκαμερες. Δεν θα ηταν... πιστευετε εις βαρος της Εταιριας αυτης η κατασκευη μιας μηχανης που να τα κανει ολα εξισου καλα?

Για φανταστειτε να τελειοποιησουν απο φωτογραφικης πλευρας ενα κινητό? Ποιος θα αγοραζε πια φωτογραφική μηχανή?

Μην ειμαστε λοιπον τοσο αφελεις, η ΝΟΚΙΑ ξερει οτι δεν μπορει να παει κοντρα στην SΟΝΥ απλα και μονον διοτι αυτες οι 2 Εταιρίες αλληλο-υποστηριζονται και αλληλο-δανειζονται τεχνογνωσια και γι αυτο τον λογο μοιραζονται ενα διαφορετικο κομματι πελατων.....και δυστυχως ετσι παντα θα ειναι. O καθενας απο τους μεγαλους θα εχει τον χωρο του.

It's all in the game:)

Link to comment
Share on other sites

Σας δινω λιγο "τροφη" ακομα ,photos updated:

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/A_spot_of_sun-Testing_the_Nokia_N95.php

http://www.allaboutsymbian.com/mediafiles/25032007036.jpg

http://www.allaboutsymbian.com/mediafiles/25032007037.jpg

 

 

ps: O καθενας πιστευει οτι θελει,

και εχει την προσωπικη του αποψη,γνωμη & τσεπη :p

Μην αναφερομαστε προσωπικα προς αλλους :)

 

Σ'εμένα φαίνονται καταπληκτικές οι συγκεκριμένες φωτογραφίες.Έχουν απίστευτη ζωντάνια και εξαιρετική απεικόνιση.

Πρέπει να είναι ποιοτικότερες από τις φωτογραφίες που τραβάει το Ν73.Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα φαίνονται καταπληκτικές οι συγκεκριμένες φωτογραφίες.Έχουν απίστευτη ζωντάνια και εξαιρετική απεικόνιση.

Πρέπει να είναι ποιοτικότερες από τις φωτογραφίες που τραβάει το Ν73.Συμφωνείτε;

Ο κούνελος είναι από πασχαλινή λαμπάδα?

Γιατί ρόζ κουνελάκι δεν έχω ξαναδεί:p

 

Όσο για τη δεύτερη με τα λουλουδάκια, ενώ το άνθος έχει βγεί πολύ καλά(το κίτρινο) τα πράσινα φύλλα και ειδικά προς το βάθος είναι μπλιάχ!!!

Δεν ξέρω, ίσως είναι και καλύτερες από του n73

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

32 προχειρες φωτογραφίες που συγκέντρωσα απο το κορυφαίο φωτογραφικο κινητο της sharp(v903)

http://rapidshare.com/files/22901917/New_Folder.rar.html

Μέγεθος περίπου 32 Mb.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟΝ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ οποιος θελει δεν το αγοραζει ή το αντιθετο.Το αν τραβαει καλες φωτογραφιες ειναι στην κριση του καθενος ειρηνη υμιν

 

http://www.techteam.gr/downloads/index.php?file=783

και παιχνιδι παιδια για το ν95

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το i pod εχει μονο μουσικη ενω στο ν95 τρεχουν και ποσα προγραματα λογικο να κραταει λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρεμια λιγο με την καμερα.Μια χαρα ειναι για κινητο

 

Εξαλλου τα ειπαμε:Με τοσο μικρους αισθητηρες ειναι δυσκολο να χεις κορυφαια αποτελεσματα.Η Nokia βεβαια πρεπει να δουλεψει λιγο τους αλγοριθμους συμπιεσης οσον αφορα την ποιοτητα.Διοτι στην προσπαθεια τους να ελεγξουν τον θορυβο,παραγινονται "επιθετικοι" με αποτελεσμα την μωβ χροια και το φαινομενο της νερομπογιας.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

pantos den mporeite na peite i foto apo to v903 einai poli kales!den leo oti einai kaliteres alla poli kales!

Προσωπικά δεν έχω δει καλύτερες φωτογραφίες απο το N95.

Δεν λέω για το ν73 αλλα για το 903.

 

Κατέβασες το αρχειο με τις Photo του 903 που εδωσα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟΝ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ οποιος θελει δεν το αγοραζει ή το αντιθετο.Το αν τραβαει καλες φωτογραφιες ειναι στην κριση του καθενος ειρηνη υμιν

 

http://www.techteam.gr/downloads/index.php?file=783

και παιχνιδι παιδια για το ν95

 

Σηζήτηση κάνουμε, δεν είπα σε κανέναν να μην το αγοράσει.

Να μην πούμε τη γνώμη μας για την φωτογραφική του όμως?:worry:

Anyway, το σταματάω εδώ γιατί η συζήτηση δεν βγάζει και πουθενά..

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...