Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6288


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια,δεν μπορουμε να αλλαξουμε τη συντομευση για τις επαφες PTT βαζοντας καποια αλλη?? Επισης μια γενικη απορια. Γιατι μερικα sms αποθηκευονται στην καρτα sim και αλλα στη μνημη του τηλεφωνου? Απο τι εξαρταται?
''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 839
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μόλις πριν μερικές ώρες πήρα το 6288, με την τελευταία έκδοση λογισμικού. Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι με την οθόνη του. Όταν περνάω από το ένα μενού στο άλλο και ιδίως όταν η διαφορά φωτισμού ή χρώματος στο ίδιο σημαίο της οθόνης είναι μεγάλη, τότε μένουν ίχνη της προηγούμενης οθόνης (τμήματα γραμμάτων, χρώματα κλπ) στην τρέχουσα, τα οποία σβήνουν μετά από 1 περίπου δευτερόλεπτο. Υπάρχει κάποιος τεχνικός όρος για το πρόβλημα αυτό αλλά δεν τον γνωρίζω. Τι κάνουμε εδώ;
Link to comment
Share on other sites

megia sou. poia version exeis?

 

Παιδιά μόλις πριν μερικές ώρες πήρα το 6288, με την τελευταία έκδοση λογισμικού. Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι με την οθόνη του. Όταν περνάω από το ένα μενού στο άλλο και ιδίως όταν η διαφορά φωτισμού ή χρώματος στο ίδιο σημαίο της οθόνης είναι μεγάλη, τότε μένουν ίχνη της προηγούμενης οθόνης (τμήματα γραμμάτων, χρώματα κλπ) στην τρέχουσα, τα οποία σβήνουν μετά από 1 περίπου δευτερόλεπτο. Υπάρχει κάποιος τεχνικός όρος για το πρόβλημα αυτό αλλά δεν τον γνωρίζω. Τι κάνουμε εδώ;

 

afto kanonika den prepi na simvenei

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά.

Ειμαι σε φαση αναζητησης νεας συσκευης και το 6288 μου τραβηξε την προσοχη, τοσο εμφανισιακα οσο και λειτουργικά . Διαβασα ολα τα ποστς και πραγματικά μενω εκπληκτος με τη διασταση των αποψεων που σχετιζονται με τα θεματα τζογος-αυτονομία. Αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον σε πραγματα τοσο απτα να υπαρχει τοση αντιγνωμία. Πολλοι λενε οτι ειναι εντονος, αλλοι μετριος, αλλοι λιγος και τελος καποιος οτι δεν εχει καθολου!

στο θεμα της αυτονομίας τα ιδια και χειροτερα! απο ουτε μια μερα μεχρι τεσσερις.. τελικα τι απο ολα συμβαινει; οι δυο αυτες παραμετροι ειναι κρισιμες πιστευω για την επιλογη και θαθελα τις αντικειμενικες σας αποψεις.

σας ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά.

Ειμαι σε φαση αναζητησης νεας συσκευης και το 6288 μου τραβηξε την προσοχη, τοσο εμφανισιακα οσο και λειτουργικά . Διαβασα ολα τα ποστς και πραγματικά μενω εκπληκτος με τη διασταση των αποψεων που σχετιζονται με τα θεματα τζογος-αυτονομία. Αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον σε πραγματα τοσο απτα να υπαρχει τοση αντιγνωμία. Πολλοι λενε οτι ειναι εντονος, αλλοι μετριος, αλλοι λιγος και τελος καποιος οτι δεν εχει καθολου!

στο θεμα της αυτονομίας τα ιδια και χειροτερα! απο ουτε μια μερα μεχρι τεσσερις.. τελικα τι απο ολα συμβαινει; οι δυο αυτες παραμετροι ειναι κρισιμες πιστευω για την επιλογη και θαθελα τις αντικειμενικες σας αποψεις.

σας ευχαριστω

πληροφοριακά:

Στο plaisio Internet: 287,00 €

Στο Κατάστημα: 298,00 €

 

oσο για τον τζόγος εχει μικρο τσογο αλλα οχι "επικίνδυνο" ουτε να το σκέφτεσαι (ολοι των εχουν)

αυτονομία πιστεύω μετράει η πρώτη φόρτιση

εμένα μου παει 2 με 2,5μερες με μέτρια ομιλια

Link to comment
Share on other sites

αυτονομία πιστεύω μετράει η πρώτη φόρτιση

εμένα μου παει 2 με 2,5μερες με μέτρια ομιλια

Δεν ενθουσιάζομαι. Το 6233 με ίδια μπαταρία και καλή χρήση κρατάει σίγουρα 3 μέρες. Σίγουρα παίζει ρόλο όχι μόνον η 1η αλλά και οι επόμενες 2 φορτίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθουσιάζομαι. Το 6233 με ίδια μπαταρία και καλή χρήση κρατάει σίγουρα 3 μέρες. Σίγουρα παίζει ρόλο όχι μόνον η 1η αλλά και οι επόμενες 2 φορτίσεις ;)

 

και εγω 3 φορτισης απο 12 ωρες για να ειμαι σιγουρος!

ειδα διαφορα σε αλλα κινητα που ειχα !

και δεν ησχιει αυτο που λενε 3-4 ωρες και φτανει την πρωτη φορα, ναι μεν σταματαει να δειχνει οτι φορτιζει αλλα για 100% φορτιση οποιαδηποτε μπαταριας θελει παραπανω ωρες.

 

πάντως της 3 πρώτες φορές και το φόρτιζα και το αποφόρτιζα πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια με τις φορτίσεις. Τα 12ωρα και τα 3μηνά είναι πλέον ξεπερασμένη πρακτική. Οι νέες μπαταρίες εξαντλούν το περιθώριο φόρτισης σε 2-3 ώρες. Πολύ σημαντικό όμως όταν χρησιμοποιείται στην αρχή η μπαταρία, είναι να γίνουν οι κύκλοι πλήρους αποφόρτισης - πλήρους φόρτισης.
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια με τις φορτίσεις. Τα 12ωρα και τα 3μηνά είναι πλέον ξεπερασμένη πρακτική. Οι νέες μπαταρίες εξαντλούν το περιθώριο φόρτισης σε 2-3 ώρες. Πολύ σημαντικό όμως όταν χρησιμοποιείται στην αρχή η μπαταρία, είναι να γίνουν οι κύκλοι πλήρους αποφόρτισης - πλήρους φόρτισης.

Δε θελω να επιμεινω στο θεμα, εχω διαβασει ολο το topic και εχω δει οτι το θεμα εχει ξανακαλυφθει, αλλα με πολλες παρολα αυτα αμφιλεγομενες αποψεις. Καταληγουμε στο οτι...

1. Πρεπει πρωτα να εξαντλησω την εργοστασιακη φορτιση και μετα να το φορτισω?

2. Πρωτες φορτισεις 3 ωρες η πανω απο 10?

3. Παντα να αδειαζει τελειως η μπαταρια και μετα να το φορτιζω?

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να επιμεινω στο θεμα, εχω διαβασει ολο το topic και εχω δει οτι το θεμα εχει ξανακαλυφθει, αλλα με πολλες παρολα αυτα αμφιλεγομενες αποψεις. Καταληγουμε στο οτι...

1. Πρεπει πρωτα να εξαντλησω την εργοστασιακη φορτιση και μετα να το φορτισω?

2. Πρωτες φορτισεις 3 ωρες η πανω απο 10?

3. Παντα να αδειαζει τελειως η μπαταρια και μετα να το φορτιζω?

 

Eγω NOMIZΩ 3 φορτισης απο 12 ωρες για να ειμαι σιγουρος!

ειδα διαφορα σε αλλα κινητα που ειχα !

δεν νομιζω να ισχύει αυτο που λενε 3-4 ωρες και φτάνει την πρώτη φορα, ναι μεν σταματάει να δειχνει οτι φορτιζει αλλα για 100% φόρτιση οποιαδήποτε μπαταρίας θέλει παραπάνω ώρες.

πάντως της 3 πρώτες φορές και το φόρτιζα και το αποφόρτιζα πληρως

δεν ξερω 100% πιο απο τα δυο ειναι ''αυτό'' που ''βοηθάει''

κακό πάντως ΔΕΝ θα κάνεις αν το φόρτισης 12-14ωρες και εννοείτε & να το αποφόρτισης (μέχρι να μην ανοίγει):p

σίγουρη απάντηση θα στην δώσει όποιος ασχολείται με μπαταριές !!

αυτο που ειπα το ξέρω και απο μπαταριές φωτοβολταϊκών (σαν αυτοκινήτου αλλα πιο μεγάλες)

Link to comment
Share on other sites

paidia den isxiei afto em tis 12 fortiseis aprte ena tilefono stin nokia na deite ti tha sas pei. i mpataria forrtizei mexri ena simeio kai meta stamataei otan stamataei na to deixnei afto einai kanonas kai den isxiei tipota allo giati to exo exantlisei afto to thema. o kataliloteros gia na rotisete einai i nokia tha sas pei ta idia
Link to comment
Share on other sites

paidia den isxiei afto em tis 12 fortiseis einai kanonas

Μπορει (μπορει) να εχεις δικιο....αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι κανονας(100%)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 5.92 07-09-06 ΡΜ-78. Πιο πάνω διάβασα ότι έχει βγει η 6.10. Ποιές οι διαφορές τους? Μπορώ να κάνω αναβάθμιση μέσω internet ή πρέπει να πάω στη nokia?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 5.92 07-09-06 ΡΜ-78. Πιο πάνω διάβασα ότι έχει βγει η 6.10. Ποιές οι διαφορές τους? Μπορώ να κάνω αναβάθμιση μέσω internet ή πρέπει να πάω στη nokia?

 

κατέβασε πρώτα το Nokia Software Updater

επέλεξε το μοντέλο 6288

και θα το εγκαταστήσεις ΑΛΛΑ ΚΑΝΕ BACKUP

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ειναι 3G ?εχεις καμερα μπροστα?

 

ΝΑΙ εχει και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Guest gmavrom
Hey!! Λοιπόν θέλω να σας απευθύνω μία ερώτηση... Το flash της κάμερας μου δεν λειτουργεί όπως ακριβώς και του 6280.. Δηλαδή, ενώ στο 6280 αναβοσβήνει σαν κανονικό flash (σχεδόν!) στο 6288 που έχω ανάβει μόνο μία φορά και μετά σβήνει... Ακριβώς όπως ήταν στα Ericsson... Είναι έτσι σε όλες τις συσκευές ή η δική μου έχει πρόβλημα;;;;???
Link to comment
Share on other sites

Hey!! Λοιπόν θέλω να σας απευθύνω μία ερώτηση... Το flash της κάμερας μου δεν λειτουργεί όπως ακριβώς και του 6280.. Δηλαδή, ενώ στο 6280 αναβοσβήνει σαν κανονικό flash (σχεδόν!) στο 6288 που έχω ανάβει μόνο μία φορά και μετά σβήνει... Ακριβώς όπως ήταν στα Ericsson... Είναι έτσι σε όλες τις συσκευές ή η δική μου έχει πρόβλημα;;;;???

 

OXI αναβοσβήνει ! και το 6288 & το 6280 !

με τον ίδιο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειμαι κουραστικος αλλα πριν λιγες μερες πηρα το 6288. Θελω να περασω τον τηλεφωνικο καταλογο αλλα και τα μηνυματα που εχω σε ενα αλλο κινητο samsungD-500 στο καινουργιο μου κινητο 6288 (και στον υπολογιστη μου αν ειναι δυνατον) Ξερεις κανεις ή αν εχει ειπωθει τι πρεπει να κανω. Πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειμαι κουραστικος αλλα πριν λιγες μερες πηρα το 6288. Θελω να περασω τον τηλεφωνικο καταλογο αλλα και τα μηνυματα που εχω σε ενα αλλο κινητο samsungD-500 στο καινουργιο μου κινητο 6288 (και στον υπολογιστη μου αν ειναι δυνατον) Ξερεις κανεις ή αν εχει ειπωθει τι πρεπει να κανω. Πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα;

 

προγράμματα εχει αλλα δεν ξέρω αν εχει συμβατότητα απο το ενα στο αλλο (αν ηταν νοκια και τα δυο θα σου ελεγα σίγουρα)

η αλλη σίγουρη λυση που εκανα και εγω που ειχα siemens(Που δεν ανοιγε) και δεν τα κατάφερα με αλλο τρόπο ΠΗΓΑ στην ΤΙΜ:) αν και έχω vodafone!:D και τα μεταφερα ΟΛΑ , φωτο και επαφες και rin.

edit: εκτος sms

Link to comment
Share on other sites

προγράμματα εχει αλλα δεν ξέρω αν εχει συμβατότητα απο το ενα στο αλλο (αν ηταν νοκια και τα δυο θα σου ελεγα σίγουρα)

η αλλη σίγουρη λυση που εκανα και εγω που ειχα siemens(Που δεν ανοιγε) και δεν τα κατάφερα με αλλο τρόπο ΠΗΓΑ στην ΤΙΜ:) αν και έχω vodafone!:D και τα μεταφερα ΟΛΑ και sms και φωτο και επαφες και rin.

 

Μαλλον και εγω δεν θα μπορεσω να τα καταφερω...πόσο πήγε το μαλλι γαι τις μεταφορες που εκανες στην ΤΙΜ;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

στην ΤΙΜ 5 € μονο για καταλογο η

7 € για εικονες video ktl

αλλα οχι τα sms (εκανα λαθος)

το κανει και ο γερμανος αλλα μονο του καταλογου δεν ξερω ποσο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχω πιστει ακομα οτι εχει καμερα μπροστα? Αυτο μπροστα δεν ειναι ο αισθητηρας που εχουν τα νοκια?
Αγγελίες στο Buy & Sell μόνο !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...