Jump to content

Mio H610


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

MIO H610

http://www.pbase.com/gpspassion/image/66678485/original.jpg

 

 

 

Το Ν100 φαινεται απέκτησε ανταγωνιστή.

 

CPU S3C2440-400

Operation System CE 4.2

GPS Accuracy SirFstar III fixed antenna

ROM 2GB

RAM 64MB SDRAM

Display type 2.7" QVGA

Display Portrait

Battery 1300mAh

MP3 player up to 17hrs, can be played at same time with navigation Battery Life 4.5hrs

TMC External (with optional antenna)

USB port charging USB 1.1 for data transfer & power

SD/MMC Slot Yes

Built-in speaker Yes

Built-in headset jack Yes

2 changeable front covers purple flowers and luxury silver

Software

 

Navigation software Mio Map v3 EU

MioPlayer MP3, Photo Viewer & Movie Player

Games include GameBox Classic : Fireball, GameBox Gems, Flux Challenge and Plumbind Frenzy

Travel Kit Worldmate, Compass

 

REVIEWED - MIO H610 - An "iPod" AIO

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Sorry που έβγαλα το φτιάρι και ξεθάβω αυτό το Thread αλλά θέλω να το πάρω αυτο το H610 και δεν ξέρω εντυπώσεις από τον ελληνικό χάρτη... Είναι καλοί οι χάρτες που έχει? Το πρόγραμμα πλοήγηγης? Μου το δίνει ένας φίλος 300€ κλεισμένο στο κουτι του... Λέτε????
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Sorry που έβγαλα το φτιάρι και ξεθάβω αυτό το Thread αλλά θέλω να το πάρω αυτο το H610 και δεν ξέρω εντυπώσεις από τον ελληνικό χάρτη... Είναι καλοί οι χάρτες που έχει? Το πρόγραμμα πλοήγηγης? Μου το δίνει ένας φίλος 300€ κλεισμένο στο κουτι του... Λέτε????

Οι χάρτες δε λένε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sorry που έβγαλα το φτιάρι και ξεθάβω αυτό το Thread αλλά θέλω να το πάρω αυτο το H610 και δεν ξέρω εντυπώσεις από τον ελληνικό χάρτη... Είναι καλοί οι χάρτες που έχει? Το πρόγραμμα πλοήγηγης? Μου το δίνει ένας φίλος 300€ κλεισμένο στο κουτι του... Λέτε????

 

'Ερχεται με τους χάρτες της Tele Atlas οι οποίοι μόλις τελευταία έχουν αρχίσει να καλύπτουν κάπως αξιοπρεπώς την Ελλάδα.

Το πρόγραμμα πλοήγησης θα έλεγα οτι είναι σχετικά καλό.

Πάντως αν πραγματικά το θες,για 300€ χτύπα το μιας και απ'οσο γνωρίζω η τιμή λιανικής του είναι κοντά στα 600€.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

To πραγματικά το θέλω είναι κάτι σχετικό... Το χρειάζομαι μόνο για καμία εκδρομή στην επαρχία (Χιονοδρομικά κ τέτοια) Οχι για χρήση αθήνα δεν προκείται να το ανοίξω..

 

Είμαι μεταξύ αυτού με 300ευρω και του Empus RTW1000 που το παίρνω 180 (κ του βάζω ντεστινατορ)

 

Εσείς τι προτείνετε? Αυτο που διάβασα για το Mio (στο Cnet) είναι ότι δε λέει κ πολύ για χρήση στο αυτοκίνητο... Το χει δει κανείς σας live?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

To πραγματικά το θέλω είναι κάτι σχετικό... Το χρειάζομαι μόνο για καμία εκδρομή στην επαρχία (Χιονοδρομικά κ τέτοια) Οχι για χρήση αθήνα δεν προκείται να το ανοίξω..

 

Είμαι μεταξύ αυτού με 300ευρω και του Empus RTW1000 που το παίρνω 180 (κ του βάζω ντεστινατορ)

 

Εσείς τι προτείνετε? Αυτο που διάβασα για το Mio (στο Cnet) είναι ότι δε λέει κ πολύ για χρήση στο αυτοκίνητο... Το χει δει κανείς σας live?

Αν θέλεις μιά καλή φθηνή και αξιόπιστη συσκευή μόνο γιά πλοήγηση πάρε το MLS Destinator SHINCO 350 http://www.ngi.gr/page.php?languageid=2&pageid=59&categoryid=3 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To πραγματικά το θέλω είναι κάτι σχετικό... Το χρειάζομαι μόνο για καμία εκδρομή στην επαρχία (Χιονοδρομικά κ τέτοια) Οχι για χρήση αθήνα δεν προκείται να το ανοίξω..

 

Είμαι μεταξύ αυτού με 300ευρω και του Empus RTW1000 που το παίρνω 180 (κ του βάζω ντεστινατορ)

 

Εσείς τι προτείνετε? Αυτο που διάβασα για το Mio (στο Cnet) είναι ότι δε λέει κ πολύ για χρήση στο αυτοκίνητο... Το χει δει κανείς σας live?

 

Το 610 ειναι το μοναδικο ΡΝΑ, μαζι με το F-S N100 που με εντυπωσιασαν (εντυπωσιακα μικρα και διακριτικα στο παρμπριζ).

Το Ν100 με χαρτες Destinator (499 ευρω) ειναι η καλυτερη λυση αν θελεις μια μικρη, πανεμορφη συσκευη αποκλειστικα για πλοηγηση. Διαφορετικα δες τα Χ500, Μιο Α701, 3300,3600 (με το 3600 καλυτερο, αλλα και ακριβοτερο ολων).

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μιά καλή φθηνή και αξιόπιστη συσκευή μόνο γιά πλοήγηση πάρε το MLS Destinator SHINCO 350 http://www.ngi.gr/page.php?languageid=2&pageid=59&categoryid=3 :rolleyes:

 

Tραγικό, σαν παλιό ραδιόφωνο είναι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που με προβληματίζει είναι η μικρή οθόνη στo h610... Είναι λειτουργική για πλοήγηση στο αυτοκίνητο??? Μάλλον θα το τσιμπήσω στα 300 εκτός αν βρώ κάτι άλλο απο emarket σε καλύτερη τιμή...

 

Με την κάλυψη της TeleAtlas δε νομίζω να έχω πρόβλημα σε επαρχία εε?

Το χει δει κανείς να παίζει Live? είναι σχετικά αργό ή γρήγορο? (zoom in / zoom out κ.α.)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει και το Mio P550 το eshop στα 370€... Τι προτείνετε εσείς?

 

Μιο Η610 στα 300 ή

Μιο P550 στα 370 (με σπ@σμένο Ντεστ!νατ0ρ)?

 

:edit: Βασικά μπήκε και το Mio P350 στο παιχνίδι λόγω τιμής (270)

 

Μεταξύ P350 k H610 θα παιχτεί η κόντρα... Ακούω + κ -

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

To P350 είναι πολύ πιο μεγάλο ΑΛΛΑ είναι κανονικό PPC.

Δηλαδή μπορείς να εγκαθιστάς χιλιάδες προγράμματα, να έχεις και igo και dest και ο,τι θες.

Το 610 θα το έχει μόνο για πλοήγηση και θα σε περιορίζει στις επιλογές σου.

Εγώ προτείνω P350!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που με προβληματίζει είναι η μικρή οθόνη στo h610... Είναι λειτουργική για πλοήγηση στο αυτοκίνητο??? Μάλλον θα το τσιμπήσω στα 300 εκτός αν βρώ κάτι άλλο απο emarket σε καλύτερη τιμή...

 

Με την κάλυψη της TeleAtlas δε νομίζω να έχω πρόβλημα σε επαρχία εε?

Το χει δει κανείς να παίζει Live? είναι σχετικά αργό ή γρήγορο? (zoom in / zoom out κ.α.)

 

 

Για μενα ειναι ικανοποιητικη (η καλυτερη οθονη σε ΡΝΑ που εχω δει) και αν το δεις live θα παθεις πλακα με το ποσο ρευστη ειναι η κινηση (το refresh rate που γινεται στο χαρτη ειναι πολυ υψηλο).

Προσωπικα θα προσπερνουσα ολα αυτα που ανεφερες και θα πηγαινα για ενα Qtek G100 (που το βρισκεις στα 300 ευρω), που ειναι πολυ μικρο, με πολυ δυνατη οθονη (μεγαλυτερα μεγεθη οθονης με Qvga αναλυση δε μου αρεσουν) και με Destinator 6, που ειναι μονοδρομος για τη χωρα μας.

Link to comment
Share on other sites

To P350 είναι πολύ πιο μεγάλο ΑΛΛΑ είναι κανονικό PPC.

Δηλαδή μπορείς να εγκαθιστάς χιλιάδες προγράμματα, να έχεις και igo και dest και ο,τι θες.

Το 610 θα το έχει μόνο για πλοήγηση και θα σε περιορίζει στις επιλογές σου.

Εγώ προτείνω P350!

Εγώ θέλω μιά 7άρα με Destinator στην κονσόλα μου και αυτό που έχεις γιά avatar στην τσέπη. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω μιά 7άρα με Destinator στην κονσόλα μου και αυτό που έχεις γιά avatar στην τσέπη. :D

Άσχετο, αλλά μπορείς να έχεις car pc με Destinator.

Στο laptop μου έχω dest pn, δεν ξέρω αν έχει βγεί και για dest 6.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σκέφτομαι να το πάρω!Αξίζει τα λεφτά του;Εντυπώσεις από κάποιον που το έχει;Ποιες πόλεις υποστηρίζονται;
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παιδια σας παρακαλω ψαχνω αρκετο καιρο και δεν εχω βρει απαντηση πουθενα.

Ξερει κανεις αν αγορασω ενα mio h610 απο αμερικη, θα μπορω να βαλω το destinator με τους χαρτες του (ειτε αγορασμενο ειτε απο internet...) και να δουλευει κανονικα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Tha soy synistousa na pas se kapoia perissotero doulemeni syskevi kai me Windows Mobile 5 h' 6 an thes na trekseis me sigouria Destinator. Oi epiloges einai polles.

 

Episis labe ypopsin oti agora syskevis ektos Evrwpaikis Enwsis tha se epibarynei me eksoda telwneiou ta opoia einai ouk oliga (fantazomai omws oti giafto tha eisai enimeros kai exeis labei ta metra sou).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα μου το φερει ενας φιλος που θα παει τωρα κοντα.

Βασικα, θελω να το παρω γιατι το εχω βρει σε πολυ καλη τιμη. Τυχαια το ειδα, δεν εψαχνα να αγορασω pda και επειδη μου φαινεται ευκαιρια (μου αρεσει κι ολας) ειπα να το σκεφτω.

 

Δηλαδη το destinator μπορει και να τρεχει στην 4.2 εκδοση του mio, απλα πιο δυσκολα?

Αν θελω να βαλω εγω απο μονος μου αλλο λειτουργικο στη συσκευη (π.χ. το 5), οπως κανουμε με τα pc μας, γινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν θελω να βαλω εγω απο μονος μου αλλο λειτουργικο στη συσκευη (π.χ. το 5), οπως κανουμε με τα pc μας, γινεται?

 

H filosofia sta PDA den einai opws me ta PC. H moni anabathmisi pou mporeis na kaneis stin kathe syskevi einai mono oti exei bgei gia tin sygkekrimeni syskevi. Den nomizw na exei bgei kati gia to sygkrkrimeno mio.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Η610 αν κατάλαβα καλά από το site της Mio είναι ένα PNA και όχι PDA, οπότε δεν μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα.

 

Βέβαια βλέπω ότι έχει πολλές δυνατότητες όπως mp3 player, photo/video viewer, weather forecast, currency converter, games κλπ, που το κάνουν ένα εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο για τα ταξίδια και του δίνουν πλεονεκτήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα στην κατηγορία του. :)

 

Δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται αναβάθμιση λειτουργικού συστήματος σε PNA , προσθήκη προγραμμάτων γίνεται αν το "σπάσεις" και γενικά δεν είναι τόσο παραμετροποιήσιμο όσο ένα PDA.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα αγορασω ενα pda και οχι pna οπως το H610, θα μπορω να βαλω με σιγουρια το destinator (οχι αγορασμενο..) και να δουλεψει? Γιατι μου ειχε πει παλιοτερα ενας ταξιτζης (!) οτι το προγραμμα αυτο δεν μπορει να μπει στα pda που ερχονται απο αμερικη (???)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...