Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7390


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, το 7390 το πήρε η γυναίκα μου την προηγούμενη εβδομάδα και το τηλέφωνο είχε σοβαρό πρόβλημα στην camera. Συγκεκριμένα δεν μπορούσε με τίποτα να εστιάσει με αποτέλεσμα όλες οι φωτογραφίες να βγαίνουν θαμπές (σαν να είχε μυωπία η συσκευή!!).

Το τηλέφωνο αγοράστηκε από την Vodafone της Εμμ. Μπενάκη στο κέντρο της Αθήνας. Μέσα στην εβδομάδα το πήγαμε πίσω στο μαγαζί για να μας το αντικαταστήσουν. Εκείνοι το στείλανε στη NOKIA η οποία όμως το γύρισε πίσω χωρίς να το αντικαταστήσει ισχυριζόμενη ότι είχε ξεπεραστεί για 5 λεπτά ο επιτρεπόμενος χρόνος ομιλίας (όπως μας είπανε ο επιτρεπόμενος χρόνος ομιλίας είναι έως 30 λεπτά!) Σε σχετική διαμαρτυρία μου στο κατάστημα αγοράς τους είπα ότι δεν μας είχε ενημερώσει κανείς, ως όφειλε, για τους σχετικούς όρους εγγύησης της NOKIA αλλά δυστυχώς οι υπεύθυνοι του καταστήματος κάνουν τους κινέζους και επιμένουν να στείλουν την συσκευή για επιδιόρθωση!! Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούμε την επισκευή του καινούργιου τηλεφώνου που χρυσοπληρώσαμε, σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στο υπουργείο εμπορίου στο τμήμα καταναλωτών και να προσφύγω στα δικαστήρια (είμαι δικηγόρος τουλάχιστον δεν θα μου στοιχίσουν τα δικαστήρια).

Είχε κάποιος από εσάς παρόμοιο πρόβλημα με την Camera του συγκεκριμένου κινητού?

δυσκολη η περιπτωση σου,κι εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα,εξαντλησε το,το θεμα φιλε μου μηπως και βγει ακρη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 742
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na rwtisw kati, otan kanw sync tis epafes apo to kinito sto pc me to nokia pc suite, ta onomata vgainoun perierga, se merika exei kena mesa sta onoma, se alla leipoun grammata kai tetoia... iparxei tropos na fainontai fisiologika kai sto pc?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Την δευτέρα θα πάει ο δικαστικός επιμελητής το εξώδικο στην εταιρεία. Θα τους δώσω διορία τριών ημερών για να μου το αντικαταστήσουν, αν δεν το πράξουν θα προβώ σε έγγραφη καταγγελία στο υπουργείο εμπορίου και θα καταθέσω αγωγή. Ο νόμος είναι υπέρ του καταναλωτή σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν δεν δεχτούν να το αντικαταστήσουν τότε αν υπολογίσει κανείς το πρόστιμο που θα επιβληθεί από το υπουργείο εμπορίου καθώς και τα έξοδα που θα έχουν από τα δικαστήρια θα τους στοιχίσει στην καλύτερη γι αυτούς περίπτωση πάνω από 1.500 ευρώ. ( αρκετά χρήματα αν αναλογιστεί κανείς ότι η λιανική τιμή του τηλεφώνου είναι γύρω στα 400 Ευρώ). Αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία τους.

Θα σας ενημερώνω διαρκώς για την πορεία των πραγμάτων. Πιστεύω ότι μπορούν να ωφεληθούν μελλοντικά και άλλοι συνφορουμίτες από αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ok περιμένουμε νέα!;)

Εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω διάφορα από το nokia.com.Μου γράφει 'εγγραφείτε σε υπηρεσία πακέτων δεδομένων πρώτα'.Τι εννοεί;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή στης ρυθμίσεις μίνι οθόνης που λεει λειτουργια ναρκης εχει βρει κανεις τι κάνει; ή ενεργει την εχω ή ανενεργη δεν βλεπω καμια διαφορα.

 

Πιο ειναι το πιο προσφατο firmware;

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή στης ρυθμίσεις μίνι οθόνης που λεει λειτουργια ναρκης εχει βρει κανεις τι κάνει; ή ενεργει την εχω ή ανενεργη δεν βλεπω καμια διαφορα.

 

Πιο ειναι το πιο προσφατο firmware;

Αν την εχεις ενεργη μετα απο καποια λεπτα μπροστα στην οθονη δεν φαινεται τιποτα ,αν την βαλεις ανενεργη θα φαινεται μπροστα στην οθονη η ωρα;)
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει προβλημα το δικο μου. μπορει καποιος να μου πει μετα απο ποσα λεπτα κλεινει τελειως η οθόνη; με screen saver off και λειτουργια αναμονης off
DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει προβλημα το δικο μου. μπορει καποιος να μου πει μετα απο ποσα λεπτα κλεινει τελειως η οθόνη; με screen saver off και λειτουργια αναμονης off

 

το φως κλείνει μετά από 5" και η ώρα φεύγει μετά από 30' με λειτουργία νάρκης ενεργοποιημένη

 

τι εννοείς λειτουργία αναμονής? για την κύρια οθόνη? :blink:

 

To flash tou mporei na xrisimopoi8ei san fakos?

 

δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας περίεργος τρόπος αλλά δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

flor

"τι εννοείς λειτουργία αναμονής? για την κύρια οθόνη?"

 

δικο μου λαθος εννοώ την εξοικον. ενεργειας.

 

τελικα ετσι ειναι μετα 30 λεπτα κλεινει η οθονη στην λειτουργια ναρκης. Αλλα δεν το ειχα αφησει τοσο για να δω τη κανει. περιμενα μεσα σε λιγα λεπτα να κλεισει.

 

Κατι αλλο παρατηρησα σε μαυρο φοντο στην εξωτερικη οθόνη ενα καμενο pixel

που φετενε οταν κοιτας λοξα την οθονη(απο διαφορετικεσ γωνιες φαινεται και διαφορετικο χρώμα). Να καλυπτετε αραγε απο εγγύηση;

ή να μην ασχοληθω τωρα μιας και φενετε μονο στο μαυρο και οχι πολυ.

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις προτιμήσεις και το φύλο του καθενός από τους υποψήφιους αγοραστές !!!!! Εγώ προτιμώ το καφέ !!!!!!
http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις προτιμήσεις και το φύλο του καθενός από τους υποψήφιους αγοραστές !!!!! Εγώ προτιμώ το καφέ !!!!!!

 

Το καφε ειναι ποιο ωραιο και ποιο σοβαρο για ανδρα.Τωρα για γυναικα μια χαρα ειναι το ροζακι:X

Link to comment
Share on other sites

η επίλογη "νυχτερινή λειτουργία" στην κάμερα είναι μονίμως ανενεργή (γκρι, δεν μπορείς να την διαλέξεις)

 

και

 

όταν το φλας είναι ρυθμισμένο στο αυτόματο δεν ανάβει ποτέ :S

 

anyone help?

:(

Link to comment
Share on other sites

η επίλογη "νυχτερινή λειτουργία" στην κάμερα είναι μονίμως ανενεργή (γκρι, δεν μπορείς να την διαλέξεις)

 

και

 

όταν το φλας είναι ρυθμισμένο στο αυτόματο δεν ανάβει ποτέ :S

 

anyone help?

:(

Για να ενεργοποιηθεί η νυχτερινή λειτουργία πρέπει να βάλεις το φλάς σε ανενεργό.Το φλας όταν είναι στο αυτόματο ανάβει μόνο σε κάπως πιο σκοτεινό περιβάλλον/θέμα,σε φως ημέρας ή εξωτερικούς χώρους την ημέρα δεν ανάβει.Αν ωστόσο σε σκοτεινό περιβάλλον συνεχίζει και δεν σου ανάβει τότε πρέπει να πας να το δούνε σε NOKIA Shop οπωσδήποτε.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ωστόσο σε σκοτεινό περιβάλλον συνεχίζει και δεν σου ανάβει τότε πρέπει να πας να το δούνε σε NOKIA Shop οπωσδήποτε.;)

 

ωχ... φοβόμουν ότι θα ακούσω κάτι τέτοιο, σε τελείως σκοτεινό δωμάτιο το βράδυ δεν άναβε...

:cry:

Link to comment
Share on other sites

ωχ... φοβόμουν ότι θα ακούσω κάτι τέτοιο, σε τελείως σκοτεινό δωμάτιο το βράδυ δεν άναβε...

:cry:

 

Μην τρομάζεις,μήπως με μια απλή αναβάθμιση(ουσιαστικά ξαναπερνιεται η ίδια εκδοση 3.84,ενδεχομένως να "πατήσουν" καλύτερα οι εντολές που σχετίζονται από απόψεως λογισμικού με τις λειτουργίες της κάμερας και των συντελεστών της;) ) ίσως διορθοθούν όλα,σ'το εύχομαι πάντως:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αληθεύει οτι το video φτάνει την ανάλυση 640x480? Το λέω αυτό γιατί σε σχετικό site με κινητά και συγκεκριμένα το http://www.newmobile.nl δείχνει αυτήν εδώ την φωτογραφία

 

Το λέω αυτό γιατί είμαι υποψήφιος αγοραστής και θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα το γεγονός της τόσο υψηλής ανάλυσης στο video αν και δεν είναι μία high-end συσκευή όπως π.χ. Nokia N93 που αυτό είναι το μόνο κινητό με VGA video!!! Και απευθύνομαι κυρίως στούς κάτοχούς του !!!

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αληθεύει οτι το video φτάνει την ανάλυση 640x480? Το λέω αυτό γιατί σε σχετικό site με κινητά και συγκεκριμένα το http://www.newmobile.nl δείχνει αυτήν εδώ την φωτογραφία

Ρε φιλε αφου βλεπεις πως λεει και για ανάλυση 640χ480 οποτε παιζει βιντεο σε αυτην την αναλυση:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό γιατί είμαι υποψήφιος αγοραστής και θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα το γεγονός της τόσο υψηλής ανάλυσης στο video αν και δεν είναι μία high-end συσκευή όπως π.χ. Nokia N93 που αυτό είναι το μόνο κινητό με VGA video!!! Και απευθύνομαι κυρίως στούς κάτοχούς του !!!

 

6280,6288,6233 επίσης με VGA εγγραφή βίντεο;)

Link to comment
Share on other sites

ωχ... φοβόμουν ότι θα ακούσω κάτι τέτοιο, σε τελείως σκοτεινό δωμάτιο το βράδυ δεν άναβε...

:cry:

 

Διευκρινιστικά θέλω να εξηγήσω κάτι που ισχυει σε αυτό το κινητό (και βέβαια σε άλλα με κοντινότερο το Κ750 ως προς την λειτουργία autofocus) ειδικά με ενεργό το αυτόματο φλας.Αν πιέσουμε στιγμιαία το εξωτερικό πλήκτρο κάμερας τότε το φλας ΔΕΝ ανάβει(ομοίως αν είναι ΕΝΕΡΓΟ το φλας θα ανάψει).Η διαφορά του στιγμιαίου πατήματος με αυτό που γίνεται σε δυο διαδρομές είναι ότι ενεργοποιείται το autofocus,νετάρει ο φακός το άσπρο πλαίσιο γίνεται πράσινο και το φλας στην αυτόματη θέση ΑΝΑΒΕΙ.Πριν λοιπόν πας σε ΝΟΚΙΑ Shop κλπ. δοκίμασε αυτό πρώτα για να διαπιστώσεις αν και ο τρόπος λήψης ήταν τέτοιος που δεν άναβε το φλας στο αυτόματο;)

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστικά θέλω να εξηγήσω κάτι που ισχυει σε αυτό το κινητό (και βέβαια σε άλλα με κοντινότερο το Κ750 ως προς την λειτουργία autofocus) ειδικά με ενεργό το αυτόματο φλας.Αν πιέσουμε στιγμιαία το εξωτερικό πλήκτρο κάμερας τότε το φλας ΔΕΝ ανάβει(ομοίως αν είναι ΕΝΕΡΓΟ το φλας θα ανάψει).Η διαφορά του στιγμιαίου πατήματος με αυτό που γίνεται σε δυο διαδρομές είναι ότι ενεργοποιείται το autofocus,νετάρει ο φακός το άσπρο πλαίσιο γίνεται πράσινο και το φλας στην αυτόματη θέση ΑΝΑΒΕΙ.Πριν λοιπόν πας σε ΝΟΚΙΑ Shop κλπ. δοκίμασε αυτό πρώτα για να διαπιστώσεις αν και ο τρόπος λήψης ήταν τέτοιος που δεν άναβε το φλας στο αυτόματο;)

 

:happy: δίκαιο έχεις, τελικά δεν έχει πρόβλημα, μου έφτιαξες την μέρα:)

 

 

ΥΓ το βιβλιαράκι δεν αναφέρει καν την ύπαρξη φλας... τι κάνανε, πήραν ένα από κάποιο προηγούμενο νόκια και αλλάξανε τις 3 φωτογραφίες που έχει???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Filoi mou to pira kai go to kinitaki simera kai einai trela! Ali8eia pos vlepo ti firmware foraei eyxaristo!! A...exoume kamia selidoula proxiri gia games kai themes?

 

*#0000#

 

http://www.zedge.net/?p=themes&zd=1191-0-0-1-

Link to comment
Share on other sites

Filoi mou to pira kai go to kinitaki simera kai einai trela! Ali8eia pos vlepo ti firmware foraei eyxaristo!! A...exoume kamia selidoula proxiri gia games kai themes?

 

θα ήταν ακόμη πιο τρέλα αν μπορούσες να κάνεις χρήση της μικρής οθόνης με ανοιχτό πορτάκι ώστε να μπορείς να σε βλέπεις αν θες να σε βγάλεις φωτογραφία, γιατί ξέχασε η νόκια να βάλει κάτι τέτοιο, ή μόνο εγώ το θεωρώ βολικό??

 

(ξέρω ότι το ξανασχολίασα παραπάνω αλλά με έχει εκνευρίσει άπειρα, ας μου πει κάποιος ότι υπάρχει κάτι που δεν παρατήρησα :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...