Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7390


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας!

Αντιμετωπίζω ένα προβληματισμό... μετά από αρκετή σκέψη και επειδή το κινητό μου θέλω να έχει πορτάκι ή συρόμενο με κάμερα αυτόματη εστίαση, αποφάσισα να πάρω το 7390.Δεν το έχω πάρει ακόμη είναι θέμα λίγων ημερών.θέλω να σας ρωτήσω πόσους χαρακτήρες σε κανονικό sms μπορείτε να στείλετε. Πάντα μιλάω με χρέωση για ένα sms!!! Μου είπαν ότι αυτό το μοντέλο παίρνει για ένα sms 70 χαρακτήρες :wacko: εν αντίθεση με τα περισσότερα που στέλνουν γύρω στα 160 με 170 χαρακτήρες πάντα μιλάω σαν ένα sms.Αληθεύει αυτό;;;; Εσείς μέχρι πόσους χαρακτήρες έχετε στείλει;;; Βρίσκομαι σε δίλημμα γιατί ενώ έχω αποφασίσει να πάρω αυτό, αν όντως ισχύει που στέλνει μικρό πολύ sms μου δημιουργεί ανασταλτικό για την αγορά αυτού του μοντέλου.

Γράφτε μου σας παρακαλώ εντυπώσεις σας πάνω σε αυτό το θέμα.

Συγνώμη αν σας κούρασα:dizzy:

Φιλε μου το κινητο ειναι φοβερο μην διστασεις να το παρεις και οσο για το μυνημα μπορεις να στειλεις κανονικα 160 χαρακτηρες,αρκει να πας στις ρυθμισεις μυνηματων και στην υποστήριξη χαρακτηρων να το βαλεις περιορισμενη και οχι πληρης που ειναι απο την μανα του.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 742
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιό κινητάκι έχει την καλυτερότερη κάμερα? το SE W810 η το Νοκια 7390?

όταν την περνάς στον υπολογιστή?

ψάχνει ένας φίλος να πάρει κινητάκι και είπα να σας ρωτήσω εσάς τους ειδικούς!!

Απο μπαταρία πώς πάει το Νοκια?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

ποιό κινητάκι έχει την καλυτερότερη κάμερα? το SE W810 η το Νοκια 7390?

όταν την περνάς στον υπολογιστή?

ψάχνει ένας φίλος να πάρει κινητάκι και είπα να σας ρωτήσω εσάς τους ειδικούς!!

Απο μπαταρία πώς πάει το Νοκια?

 

Το νοκια βγαζει καλυτερες φωτο την ημερα,το βραδυ ειναι καλυτερο για λιγο το w810.Απο μπαταρια εμενα μου κραταει 3 μερες,ανοιχτο συνεχεια με πολυ ομιλια ,μυνηματα,και ραδιο πρωι-μεσημερι;)

Link to comment
Share on other sites

Το νοκια βγαζει καλυτερες φωτο την ημερα,το βραδυ ειναι καλυτερο για λιγο το w810.Απο μπαταρια εμενα μου κραταει 3 μερες,ανοιχτο συνεχεια με πολυ ομιλια ,μυνηματα,και ραδιο πρωι-μεσημερι;)

 

Με τόση μεγάλη χρήση και η μπαταρία διαρκεί τρεις μέρες;

Δεν περίμενα πως η αυτονομία του θα ήταν τόσο καλή.

Link to comment
Share on other sites

Με τόση μεγάλη χρήση και η μπαταρία διαρκεί τρεις μέρες;

Δεν περίμενα πως η αυτονομία του θα ήταν τόσο καλή.

 

όντως φιλαρακι εχει πολυ καλη αυτονομια:)

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς λύση στο πρόβλημα που έχω με την φωνητική κλήση? Όταν προσπαθώ να την χρηξιμοποιήσω, μου βγάζει " Σφάλμα φωνητκού συστήματος"
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που είχα προσέξει στο κινητό είναι πως κάνοντας αναπαραγωγή κάποιου video που είχα τραβήξει ο ήχος με την εικόνα δεν συμβάδιζαν, συγκεκριμένα ο ήχος σταμάταγε πολύ πιο πριν από την εικόνα του video. Το κάνει και σ' εσάς αυτό? Πιστεύεται πως είναι πρόβλημα της συσκευής?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που είχα προσέξει στο κινητό είναι πως κάνοντας αναπαραγωγή κάποιου video που είχα τραβήξει ο ήχος με την εικόνα δεν συμβάδιζαν, συγκεκριμένα ο ήχος σταμάταγε πολύ πιο πριν από την εικόνα του video. Το κάνει και σ' εσάς αυτό? Πιστεύεται πως είναι πρόβλημα της συσκευής?
Μπορει να παιζει ρολο και η κωδικοποίηση του βιντεο.Δοκιμασε το ιδιο να το κανεις κωδικοποιηση με αλλη ανάλυση.Πιστευω σε λιγο καιρο θα βγει η αναβαθμιση και οτι bugακια εχει γιατι για μικρα τα βλεπω εγω θα φτιαξουν;)
Link to comment
Share on other sites

θα μου πείτε ότι ασχολούμε με λεπτομέριες αλλά τα "Πλαίσια" αρχίζουν από Frame02 ή κάποιος μου διέγραψε το Frame01 πριν πάρω το κινητό?

:O

Link to comment
Share on other sites

θα μου πείτε ότι ασχολούμε με λεπτομέριες αλλά τα "Πλαίσια" αρχίζουν από Frame02 ή κάποιος μου διέγραψε το Frame01 πριν πάρω το κινητό?

:O

 

Μην ανησυχείς και εμένα από frame 02 ξεκινάει, οπότε πρέπει να είναι εντάξει η συσκευή σου.

 

Σήμερα πήρα και το κινητάκι μου πίσω από το service, είναι εντάξει. Το ξυπνητήρι κρατάει πλέον τους ήχους mp3 που θα του βάλω και δεν τους αλλάζει με τον δικό του ήχο τον κανονικό. Επίσης στην εξωτερική οθόνη όταν βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής, δείχνει πλέον τα συμβολάκια για αναπάντητες κλήσεις και μηνύματα.

Η έκδοση του προγράμματος που έχει τώρα είναι V 04.51, νομίζω πως είναι διαφορετικό από αυτό που είχε πριν, αν δεν κάνω λάθος είχε το 04.48.

 

Λάθος έκανα το V3.84 λειτουργικό είχε πρίν και τώρα το V4.51

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του προγράμματος που έχει τώρα είναι V 04.51, νομίζω πως είναι διαφορετικό από αυτό που είχε πριν, αν δεν κάνω λάθος είχε το 04.48.

 

Λάθος έκανα το V3.84 λειτουργικό είχε πρίν και τώρα το V4.51

 

είχες πει ότι σου το είχαν στείλει έξω για να γίνει η αναβάθμιση? μετά από πόσες μέρες το πήρες?

 

πρέπει να πας σε νόκια σοπ για να κάνεις update το firmware ή μπορείς να το κατεβάσεις από το net και να το κάνεις μόνος?

Link to comment
Share on other sites

είχες πει ότι σου το είχαν στείλει έξω για να γίνει η αναβάθμιση? μετά από πόσες μέρες το πήρες?

 

πρέπει να πας σε νόκια σοπ για να κάνεις update το firmware ή μπορείς να το κατεβάσεις από το net και να το κάνεις μόνος?

 

Συγκεκριμένα το πήγα στην alpha copy που είναι στην Γλυφάδα, Λεώφ. Βουλιαγμένης 187, επειδή μου είπαν πως εκεί είναι τα κεντρικά της Νόκια και υπέθεσα πως θα ξέρουν κάτι παραπάνω αυτοί. Μετά από μια εβδομάδα αυτοί μου είπαν πως δεν μπορούσε να φτιαχτεί η συσκευή εδώ και το έστειλαν στην Γερμανία ή στην Τσεχία, σε κάποια από αυτές τις 2 χώρες τα στέλνουν ανάλογα το μοντέλο.

Έκανε ακριβώς 12 εργάσιμες μέρες για να έρθει.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει σε κάποιο site το update του firmware αλλιώς θα το είχε κάνει και η alpha copy εδώ και δεν θα χρειαζόταν να το στείλουν έξω.

Η αλήθεια είναι πως δεν τους ρώτησα αν το έφεραν και εδώ. Αυτοί δεν ήξεραν καν τι διορθώσεις του είχαν κάνει έξω, απλά μου είπαν πως έχει επισκευαστεί. Μετά που το πήρα εγώ είδα ότι είχαν κάνει update.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το κατέβασα και μου είπε ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση, οπότε περιμένουμε...

 

ΥΓ περίπτωση να μείνω χωρίς το κινητό για κανένα μήνα για να το στείλουν έξω δεν παίζει εννοείται... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί όταν στέλνω μια φωτογραφία επεξεργασμένη στο photoshop από το computer στο κινητό γιατί δεν την ανοίγει? Λέει συνέχεια ανεπαρκής μνήμη. Με ότι και ανάλυση να προσπαθήσω να την σώσω την φωτογραφία το ίδιο λέει. Μνήμη έχει πολύ, δεν φταίει αυτό. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί όταν στέλνω μια φωτογραφία επεξεργασμένη στο photoshop από το computer στο κινητό γιατί δεν την ανοίγει? Λέει συνέχεια ανεπαρκής μνήμη. Με ότι και ανάλυση να προσπαθήσω να την σώσω την φωτογραφία το ίδιο λέει. Μνήμη έχει πολύ, δεν φταίει αυτό. :confused:

 

μήπως για κάποιο λόγο φταίει η επέκταση??? αφού την επεξεργαστείς ως τι την σώζεις?

 

 

edit: το δοκίμασα και δεν υπήρχε πρόβλημα, απλά δεν μπορούσε να ανοίξει την φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το βρήκα, μάλλον την έσωζα την φωτογραφία με πολλά pixel την έκανα 960x1280 και γι' αυτό δεν την εμφάνιζε. Την έκανα μετά με πιο μικρή ανάλυση, π.χ. 266x354 και την άνοιξε κανονικά. Γιατί όμως γίνεται αυτό? Αφού υποτίθεται ότι η κάμερα του τραβάει φωτογραφίες και με πιο μεγάλη ανάλυση από 960x1280.

 

Επίσης κάτι άλλο σχετικά με τα συμβολάκια (αναπάντητες & μηνύματα) που έλεγα ότι δεν εμφανίζει στην εξωτερική οθόνη όσο είναι σε κατάσταση αναμονής, ανακάλυψα ότι η οθόνη έχει περιορισμένη χωρητικότητα λόγο της ημερομηνίας που εμφανίζει κάτω από την ώρα και δεν χωράει παραπάνω από ένα συμβολάκι. Αν έχεις δηλαδή κλειδώσει το πληκτρολόγιο θα σου εμφανίσει το κλειδάκι και μετά δεν θα μπορέσει να σου δείξει άλλο συμβολάκι δίπλα, για αναπάντητες ή μήνυμα σε περίπτωση που λάβεις. Άρα μάλλον πρόβλημα αρχικά δεν είχε η συσκευή μου όπως νόμιζα γιατί είχα βάλει αυτόματο κλείδωμα πληκτρολογίου και γι' αυτό δεν μου έδειχνε κανένα άλλο σύμβολο. Τυχαία το ανακάλυψα όταν την πήρα ξανά μετά το service.

Τι βλακεία είναι αυτή που έχουν κάνει? Δεν πρόβλεψαν να αφήσουν λίγο παραπάνω χώρο δίπλα από την ημερομηνία? Άλλες συσκευές π.χ. 6131 & 6125 τα δείχνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - να ρωτησω: εχει κλειδωμα πληκτρολογιου με κωδικο ? ωστε αν το αφησεις καπου να μην μπορει η συζυγος να σκαλισει

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - να ρωτησω: εχει κλειδωμα πληκτρολογιου με κωδικο ? ωστε αν το αφησεις καπου να μην μπορει η συζυγος να σκαλισει

Βεβαίως και εχει ολα τα ΝΟΚΙΑ νομιζω εχουν

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτική παρουσίαση δεν θα γίνει για αυτό το κινητό? :worry:

 

Μήπως μπορεί κάποιος επιπλέον να πει περιληπτικά και συνοπτικά τα μειονεκτήματα που βρήκε σε αυτό το κινητό? :)

 

Thnx in advance! :rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτική παρουσίαση δεν θα γίνει για αυτό το κινητό? :worry:

 

Μήπως μπορεί κάποιος επιπλέον να πει περιληπτικά και συνοπτικά τα μειονεκτήματα που βρήκε σε αυτό το κινητό? :)

 

Thnx in advance! :rolleyes:

 

http://www.gsmarena.com/nokia_7390-review-132.php

Link to comment
Share on other sites

Η βασική παράληψη της Nokia ήταν που δεν έβαλε RDS στο ραδιόφωνο. :(

 

Ακόμα και η Sony Ericsson έχει βάλει RDS στα κινητά που βγήκαν πριν από Nokia που είχαν ραδιόφωνο(τα οποία δεν έχουν RDS).:X

 

Έλεος δηλαδή! :wacko: :!:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πριν ένα μήνα την καθαρά γυναικεία θήκη-πουγκί που είχε στο manual από κατάστημα Nokia (Αλεξανδρούπολης) και δεν έχει έρθει ακόμα, έκαναν sold-out;;; Έλεος…:mad: Πρέπει πρώτα να γεμίσει γρατζουνιές από τα κλειδιά το κινητό και μετά να την φέρουν???:mad:

 

(Sorry αν είμαι offtopic αλλά εφόσον υπήρχε στο manual θα έχει σχέση με την συσκευή...:O )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...