Jump to content

Η οδύσσεια ενός ξενιτεμένου... (περί Alitalia ο λόγος)


CarpeNoctum
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκίνησα λοιπόν την Πέμπτη το πρωί από Ελλάδα για να έρθω αεροπορικώς Λονδίνο, με σκοπό να καταθέσω την πτυχιακή μου και να τελειώσει το μεταπτυχιακό μου. Λίγο καιρό πριν ανέβω ξεκίνησα να ψάχνω θέση.. και κάπου εκεί ξεκινάει το μαρτύριο...

 

Ξεκινώντας να ψάχνω οι τιμές ήταν όλες αστρονομικές. Τελευταία μέρα Αυγούστου, οπότε λογικό οι τιμές να ξεκινάνε από 400 ευρώ για τις θέσεις που είχαν απομείνει. Μέχρι και η easyjet...

 

Ε.. Σκέφτομαι και γω.. και δεν πάω με ανταπόκριση αν βρω κάτι καλό? Ψάχνω λίγο από δω.. λίγο από κει.. τελικά βρίσκω με την Alitalia θέση με 300 ευρώ με επιστροφή. Οι ώρες βόλευαν, η τιμή ήταν η χαμηλότερη.. μην τα πολυλογώ, την έκλεισα τη θέση...

 

Δεν ήξερες δε ρώταγες?

 

Μαζεύω τα πράγματα μου λοιπόν και ούτε λίγο ούτε πολύ είχα μια βαλίτσα 18 κιλά, μια τσάντα πλάτης άλλα 8 και το laptop. Ε λεω.. δεν πειράζει.. ας πληρώσω υπέρβαρο. Πάω στο Ελ. Βενιζέλος για το check in. Εκεί ήταν ένας ευγενάστατος κύριος (τώρα καταλαβαίνω το γιατί) ο οποίος όταν είδε το βάρος δε μου είπε τίποτα. Τον κοιτάω και γω απορημένος, μιας και πετούσα για Λονδίνο και ήξερα ότι έχουν αυξηθεί τα μέτρα ασφαλείας. Καταλαβαίνει ότι έχω απορήσει που δεν μου ζήτησε να πληρώσω, οπότε με ρωτάει: "Φοιτητής είστε?".. Του απαντάω θετικά, και τότε μου λέει.. "Ε για αυτό δε σου το ζητάω το υπέρβαρο!"... Κοίτα ευγένειες λέω απο μέσα μου και φεύγω περιχαρής για την πύλη για να πάω στο αεροπλάνο να επιβιβαστώ...

 

Σημειωτέον εδώ.. Ότι την ώρα που πήγα στο αεροδρόμιο ήμουν ήδη 24 ώρες άυπνος λόγω ξενυχτιού από το διάβασμα.. (Έχει σημασία αυτό)

 

Συνεχίζω... Φτάνουμε Ρώμη με την ανταπόκριση.. και αφού περνάω 45 λεπτά στην ουρά για διπλό έλεγχο (ασφάλεια και διαβατήρια) αρχίζουν να φωνάζουν το όνομά μου από τα μεγάφωνα.. Αρχίζω να τρέχω εγώ.. Τελευταίος και καταϊδρωμένος μπήκα στο αεροπλάνο...

 

Δύο ωρές μετά προσγειώνομαι Λονδίνο.. Περνάω τον έλεγχο και πάω στην παραλαβή αποσκευών. Βγαίνει η πρώτη βαλίτσα έξω, λέω Α ΩΡΑΙΑ.. θα ξεμπερδέψουμε γρήγορα.. 45 λεπτά μετά είχα μείνει μόνος μου και περίμενα τη δεύτερη.. (αυτή της πλάτης, η οποία περιείχε βιβλία αξίας 300 ευρώ, ένα τσαντάκι με όλα τα είδη προσωπικής υγιείνής και το filofax μου, το οποίο περιείχε πολλά και σημαντικά πράγματα μέσα)...

 

Κάπου εδώ ξεκινάνε τα νεύρα να γίνοναι τσαταλάκια.. Πάω στα lost and found τους λέω τι έχει γίνει, μου λένε συμπληρώστε μια αίτηση. Συμπληρώνω την αίτηση και αφού έφαγα μισή ώρα εκεί περιμένοντας να εξυπηρετηθώ μου λέει η υπάλληλος ότι η τσάντα σας μπορέι να κάνει από μία ως πέντε μέρες για να σας έρθει, αλλά αν δεν έρθει στις 5 μέρες κάντε μας ένα τηλεφωνάκι να δούμε τι γίνεται.. (έχω αρχίσει να τρέμω από τα νεύρα).. Εκεί κάπου συνειδητοποιώ το μέγεθος της καταστροφής. Μου μένει μια νύχτα για να τελειώσω την εργασία και να προσθέσω βιβλίογραφία.. Βιβλία πουθενά...

 

Προσπαθώ να ανασυγκροτηθώ.. Πάω καπνίζω ένα τσιγάρο και φεύγω. Ευτυχώς με την εργασία πήγαν όλα καλά.. Βρήκα τα βιβλία σε βιβλιοθήκη εδώ και έφυγε το άγχος..

 

Παρασκευή μεσημέρι... (50 ώρες άυπνος) Με το που παραδίδω την εργασία επιστρέφω στην εστία και τηλεφωνώ στην Alitalia στο τηλέφωνο που μου έδωσαν.. Ω! Μα τι έκπληξη... Δεν απαντάει κανένας.. Βγαίνει τηλεφωνητής που μου ζητάει να αφήσω το τηλέφωνο... Μα τι έκπληξη πάλι.. Έχει χαλάσει και δε δέχεται μηνύματα... Τα παρατάω και πέφτω να κοιμηθώ επιτέλους..

 

Ξυπνάω σήμερα το πρωί... Στην Alitalia (Σε Ελλάδα και Αγγλία) δεν απαντάει κανείς και πουθενά.. Σάββατο βλέπετε και πρέπει να ξεκουραστούν. Κούνια που τους κούναγε λέω εγώ..Πέτυχα μόνο στην Αθήνα το lost and found, αλλά έπεσα σε μια υπάλληλο της Ολυμπιακής και τα άκουσε αυτή. Βέβαια μου είπε ότι εξυπηρετούν αυτοί την Alitalia και ότι έχω δίκιο αλλά πρέπει να απευθυνθώ στο Λονδίνο. Να μην τα πολυλογώ. Η βαλίτσα εξαφανισμένη. Ακόμα και μέσω του lost baggage online tracking (επιστήμη το έχουν κάνει) ακόμα δεν έχει βρεθεί απ' ότι λέει.

 

Bottom Line:

Αυτό που συνειδητοποίησα λοιπόν δεν είναι ότι χάνουν βαλίτσες. Οι κύριοι το κάνουν εσκεμμένα. Υπερφορτώνουν τα αεροπλάνα και ό,τι βγει παραπάνω το στέλνουν με άλλες πτήσεις. Γι αυτό η ευγένεια να μη μου ζητήσουν υπέρβαρο. Γι αυτό και στο γραφείο των απολεσθέντων είχαν καμιά κατοσταριά αιτήσεις. Και τι με εξοργίζει? Ότι γι αυτούς είναι φυσικό να χάνουμε εμείς τις βαλίτσες μας. Βρίσκεσαι ξαφνικά σε μια ξένη χώρα χωρίς τα πραγματά σου. Αν μεσολαβεί δε και Σαββατοκύριακο την πάτησες. Εν τω μεταξύ .. στην ιστοσελίδα τους γράφουν ότι αν χάσεις τη βαλίτσα σου πηγαίνοντας σε χώρα άλλη από αυτή της καταγωγής σου, σου δίνουν ένα basic needs kit ... ΜΠΟΥΡΔΕΣ! Εμένα αν χαθεί τελικά η τσάντα.. και δεν βρω τα πράγματά μου, ποιός θα με αποζημιώσει?

 

Μακριά λοιπόν από την αληταρία... Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα...

 

(Δεν το έβαλα στο "ποιές εταιρίες αντιπαθείτε/εμπιστεύστε γιατί νόμιζα οτι δεν κολλάει. Αν οι mods έχουν άλλη άποψη ας το μεταφέρουν εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον κοιμήθηκες :p

Αφού πήγαν όλα καλά με την πτυχιακή, πάλι καλά!

Τώρα τί γίνεται; Τίποτα νέα απ'τη βαλίτσα σου;

Τελικά κι εδώ ίσως ισχύει το "ότι δίνεις, παίρνεις".

Τουλάχιστον ας χρησιμεύσει το post σου για να προειδοποιήσει άλλους που ενδεχομένως να θέλουν να ταξιδέψουν!

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι θα έρθουν γρήγορα τα πράματά σου πίσω :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον κοιμήθηκες :p

Αφού πήγαν όλα καλά με την πτυχιακή, πάλι καλά!

Τώρα τί γίνεται; Τίποτα νέα απ'τη βαλίτσα σου;

Τελικά κι εδώ ίσως ισχύει το "ότι δίνεις, παίρνεις".

Τουλάχιστον ας χρησιμεύσει το post σου για να προειδοποιήσει άλλους που ενδεχομένως να θέλουν να ταξιδέψουν!

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι θα έρθουν γρήγορα τα πράματά σου πίσω :)

Με την τσάντα ακόμα τίποτα. Σαββατοκύριακο και είναι όλοι διακοπές βλέπεις. Ανησυχώ ότι δεν θα την βρω. Και όσο για το ό,τι δίνει παίρνεις, υπάρχουν στην Ευρώπη πολλές low fare εταιρίες και δεν χάνουν τα πράγματά σου όμως. Και η Alitalia δεν θεωρείται και low fare εδώ που τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Carpe, τι οδύσσεια είναι αυτή; να σε φωνάζουν από τα μεγάφωνα, να χάνεις τη βαλίτσα σου και να έχεις φάει και όλο αυτό το ξενύχτι!!

 

Αφού άντεξες...

 

 

Πλάκα-πλάκα είδες που τελικά καλύτερα να είχες δώσει τα 100 ευρώ παραπάνω;

 

ΥΓ: Και εγώ έχω ακούσει άσχημα πράγματα για την Alitalia...δεν ταξιδεύω βέβαια συχνά με αεροπλάνο οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ, αλλά αν ταξίδευα θα απέφευγα την Alitalia...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Carpe, τι οδύσσεια είναι αυτή; να σε φωνάζουν από τα μεγάφωνα, να χάνεις τη βαλίτσα σου και να έχεις φάει και όλο αυτό το ξενύχτι!!

 

Αφού άντεξες...

 

 

Πλάκα-πλάκα είδες που τελικά καλύτερα να είχες δώσει τα 100 ευρώ παραπάνω;

 

ΥΓ: Και εγώ έχω ακούσει άσχημα πράγματα για την Alitalia...δεν ταξιδεύω βέβαια συχνά με αεροπλάνο οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ, αλλά αν ταξίδευα θα απέφευγα την Alitalia...

 

Πραγματικά με όλα αυτά (άγχος για την εργασία, αϋπνία, βαλίτσες) ομολογώ ότι τέσταραν τις αντοχές μου. Σχετικά με τα 100 ευρώ γι' αυτό είπα στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα. Είχα ακούσει διάφορα για την alitalia αλλά είναι μέχρι να το πάθεις. Αλλά και πάλι το εκνευριστικό είναι ότι το κάνουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ.

 

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση και τι είδους αν δε βρεθεί η τσάντα...

Link to comment
Share on other sites

Με την τσάντα ακόμα τίποτα. Σαββατοκύριακο και είναι όλοι διακοπές βλέπεις. Ανησυχώ ότι δεν θα την βρω. Και όσο για το ό,τι δίνει παίρνεις, υπάρχουν στην Ευρώπη πολλές low fare εταιρίες και δεν χάνουν τα πράγματά σου όμως. Και η Alitalia δεν θεωρείται και low fare εδώ που τα λέμε...

 

Δεν συνηθίζω να ταξιδεύω με αεροπλάνα γι'αυτο κ δεν ξέρω. Απλώς απ'όσα έλεγες αυτό είχα καταλάβει :)

Πιστεύω πως θα βρεθεί η βαλίτσα!

Κι αν όχι, κάτι θα γίνει λογικά...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

tora to thema einai na doume pos tha figoume apo agglia. pou lene mia xeiraposkeui kai mia valitsa mono.

ego exo na ksekouvaliso apo olokliro xrono..otan irtha edo eixa dio xeiraposkeues, mia valitsa kai ena sak vouagiaz.. pou tha ta xoreso auta?? mporei na katevasa merika ellada to pasxa kai ton ioulio pou katevika pali.. alla mono ta vivlia kai oi simeioseis theloun mia xeiraposkeui xalara..to laptop alli mia. e, rouxa ktl..de nomizo na ftasei mono i valitsa.

gia na doume ti tha poune sto aerodromio..giati ego tha skaso miti me ola ta mpagkazia mou. vevaia pronoisa kai ekleisa me olimpiaki, pou pote de mou exei xreosei ipervaro sa foititi..kai elpizo na katalavoun oti ksekouvalao kai na ta paroun ola.

13 kai simera.. :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Πωπω. Ειλικρινά σε λυπάμαι. Τι τράβηξες κι εσύ.

Πάντως το πάθημα μάθημα και για σενα αλλά και για τους υπολοίπους.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι γενικό το κακό! Μόλις μίλησα με μια φίλη που επέστρεψε Ελλάδα από Κούβα. Πιο συγκεκριμένα από Κούβα πήγε Μεξικό και μετά δυο μέρες Ισπανία μέχρι να φτάσει πριν λίγο Αθήνα. Το πρόβλημα είναι ότι οι βαλίτσες τους (δύο άτομα ήταν) βρίσκονται ακόμη κάπου στο Μεξικό! Στην Ισπανία δεν μπόρεσαν να βγάλουν άκρη γιατί κανείς δεν τους μιλούσε Αγγλικά και σήμερα στο Ελ. Βενιζέλος τα βρήκαν όλα τα γραφεία κλειστά... Έτσι δεν θα έρθουν σήμερα Θεσσαλονίκη και θα περιμένουν εκεί μέχρι αύριο μήπως και βγάλουν άκρη! Και έχουν στις βαλίτσες μέχρι και τα κλειδιά του αυτοκινήτου τους!!!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ALITALIA έχει εδώ και χρόνια την φήμη της χειρότερης εταιρείας στο ζήτημα αυτό... Και να σκεφτείς ότι έχουν βελτιωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια...
Link to comment
Share on other sites

Η ALITALIA ειναι γνωστο οτι τα κανει αυτα, μου εχει συμβει αρκετες φορες. Οπως ειπε το PeiramatoZwo εχουν βελτιωθει πολυ τον τελευταιο καιρο, παλαιοτερα δυσκολα να επαιρνες ολες τις αποσκευες στο τελος.

Προσωπικα, αντικειμενα που χρειαζομαι τα παιρνω ΠΑΝΤΑ χειραποσκευη, επρεπε να το ειχες σκεφτει αυτο.

 

Το τι συμβαινει το ειπες και μονος σου, υπερφορτωνουν το αεροπλανο και μενουν πισω μερικες βαλιτσες! :down:

 

Ομως, συμφωνα με την ΕΕ δικαιουσαι αποζημειωση για τη καθυστερηση στη παραλαβη της αποσκευης http://ec.europa.eu/transport/air/rules/rights/doc/2005_01_19_apr_leaflet_el.pdf. Εχεις 21 μερες να κανεις τα παραπονα σου γραπτως στην Αλιταλια και να ζητησεις αποζημειωση. Φυσικα θα αναφερεις οτι λογω της καθυστερησης δεν μπορεσες να τελειωσεις τη πτυχιακη σου οπως πρεπει και ζητα κανενα 200Ευρω να συνελθουν :mad: Εννοειται οτι τα χρηματα θα τα ζητησεις cash και οχι σαν εισητηριο :p

Φυσικα αν χαθει, παλι δικαιουσαι αποζημειωση.

Link to comment
Share on other sites

Η ALITALIA ειναι γνωστο οτι τα κανει αυτα, μου εχει συμβει αρκετες φορες. Οπως ειπε το PeiramatoZwo εχουν βελτιωθει πολυ τον τελευταιο καιρο, παλαιοτερα δυσκολα να επαιρνες ολες τις αποσκευες στο τελος.

Προσωπικα, αντικειμενα που χρειαζομαι τα παιρνω ΠΑΝΤΑ χειραποσκευη, επρεπε να το ειχες σκεφτει αυτο.

 

Το τι συμβαινει το ειπες και μονος σου, υπερφορτωνουν το αεροπλανο και μενουν πισω μερικες βαλιτσες! :down:

 

Ομως, συμφωνα με την ΕΕ δικαιουσαι αποζημειωση για τη καθυστερηση στη παραλαβη της αποσκευης http://ec.europa.eu/transport/air/rules/rights/doc/2005_01_19_apr_leaflet_el.pdf. Εχεις 21 μερες να κανεις τα παραπονα σου γραπτως στην Αλιταλια και να ζητησεις αποζημειωση. Φυσικα θα αναφερεις οτι λογω της καθυστερησης δεν μπορεσες να τελειωσεις τη πτυχιακη σου οπως πρεπει και ζητα κανενα 200Ευρω να συνελθουν :mad: Εννοειται οτι τα χρηματα θα τα ζητησεις cash και οχι σαν εισητηριο :p

Φυσικα αν χαθει, παλι δικαιουσαι αποζημειωση.

 

Δυστυχώς χειραποσκευή δε μπορούσα να τα πάρω. Είχα ήδη το laptop και λόγω Λονδίνου δε μου επέτρεψαν να έχω δεύτερη πάνω μου και μέσα στην τσάντα με το laptop δε χωρούσαν 10 βιβλία προφανώς.

 

Χίλια ευχαριστώ για το tip με τον Κανονισμό της ΕΕ. Θα τους τηλεφωνήσω αύριο και θα γίνει το γάλα μαύρο. Θα ενημερώσω για τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χειραποσκευή δε μπορούσα να τα πάρω. Είχα ήδη το laptop και λόγω Λονδίνου δε μου επέτρεψαν να έχω δεύτερη πάνω μου και μέσα στην τσάντα με το laptop δε χωρούσαν 10 βιβλία προφανώς.

 

Χίλια ευχαριστώ για το tip με τον Κανονισμό της ΕΕ. Θα τους τηλεφωνήσω αύριο και θα γίνει το γάλα μαύρο. Θα ενημερώσω για τη συνέχεια.

 

Έτσι μπράβο. Τρίξ'τους και λίγο τα δόντια. Οχι μου μάθανε να μας ταλαιπωρούνε. Να ενημερώσεις περαιτέρω για να γίνει (όπως έχω ξαναπεί) το πάθημα μάθημα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο. Τρίξ'τους και λίγο τα δόντια. Οχι μου μάθανε να μας ταλαιπωρούνε. Να ενημερώσεις περαιτέρω για να γίνει (όπως έχω ξαναπεί) το πάθημα μάθημα.

Το μόνο θετικό είναι ότι η απώλεια έχει καταγραφεί στα γραφεία της Alitalia στο Λονδίνο. Οπότε αύριο θα μιλήσω με Άγγλους και όχι Έλληνες. Αν αρχίσω να τους λέω για διεκδίκηση αποζημιώσεων και τα συναφή θα με πάρουν σοβαρά εδώ (θέλω να πιστεύω..), αλλά θα πάρω και στην Ελλάδα να ακούσουν και αυτοί εδώ τον εξάψαλμο...

Link to comment
Share on other sites

Περίεργως δεν μου έχει συμβεί τπτ με την συγκεκρίμενη εταίρία για δύο ταξίδα στην Ιταλία όμως.

 

Τις χειρότερες εμπειρίες τις έχω με Τις Ο.Α. Ήταν η πρώτη φορά που πείστηκα για την αποκρατικοποίηση της.

Να δούμε πόση τρέλα και ψευτομαγκιά θα πουλάνε στον κόσμο με τον γερμαναρά από πάνω τους.:mad: :mad: :mad:

 

Και τις καλύτερες εμπειρίες απο Middle East Airways σε ταξίδια από και προς το Λίβανο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περίεργως δεν μου έχει συμβεί τπτ με την συγκεκρίμενη εταίρία για δύο ταξίδα στην Ιταλία όμως.

 

Συνήθως το πρόβλημα εντοπίζεται στις ανταποκρίσεις (όχι πάντα όμως)

Link to comment
Share on other sites

και έμενα οι δικοί μου είχαν πολύ άσχημες εμπειρίες με χαμένες βαλίτσες με alitalia (με ανταποκρίσεις πάντα)
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλοί έχουν παράπονα από την Alitalia, και ένας μάλιστα έχει φτιάξει ολόκληρη ιστοσελίδα με τον τίτλο "Alitalia Sucks" και μάλιστα τη δημιούργησε ακριβώς για τον λόγο που αυτό το thread έχει ανοίξει. Συγκεκριμένα, γιατί "Alitalia repeatedly fails to resolve lost baggage claim as promised". Είδε και απόειδε ο άνθρωπος, έφτιαξε τη σελίδα και τους πήγε και στα δικαστήρια.

 

Πάντως εδώ που τα λέμε αυτή η εταιρεία έχει μπει σε τεράστια κρίση και φαίνεται πως μάλλον το αξίζει. Παλιά αεροπλάνα, κάκιστη εξυπηρέτηση. Πώς ακριβώς περιμένουν να αποκτήσουν πελάτες, είναι ένα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς περιμένουν να αποκτήσουν πελάτες, είναι ένα άλλο θέμα.

 

Να σου πω πως ειχαν εμενα πελατη. Με τις πολυ χαμηλες τιμες. Επειδη κανω το ταξιδι Θεσσαλονικη-Λονδινο αρκετες φορες το χρονο, πριν αρχισει να κανει απευθειας πτησεις και η British airways η Ολυμπιακη ηταν η μονη που πηγαινε απευθειας. Οι τιμες στην υψηλη περιοδο εφθαναν και τα 1000 Ευρω (ναι καλα βλεπεις), και σιγουρα δεν εβρισκες κατω απο 500 εκτος αν ειχες κλεισει κανα χρονο πριν. Ε, η Αλιταλια ειχε εισητηρια με 200-300 Ευρω, οποτε... Τωρα βεβαια με τη british οι τιμες ειναι εξευτελιστικες, και η ΟΑ δεν θα παρει ουτε σεντ ας ειναι και φθηνοτερη απο τη British :mad:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι όποιος ταξιδεύει συχνά, πρέπει να είναι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο ότι θα φτάσει μόνος στο αεροδρόμιο, ενώ η βαλίτσα του θα πάει αλλού...

Εμένα μου έχει συμβεί αρκετές φορές - ιδιαίτερα όταν μεσολαβούσε ανταπόκριση. Τελευταία φορά έχασα βαλίτσα πριν από ένα μήνα που πήγαινα με charter στο Bristol. Εγώ πήγα Bristol και η βαλίτσα Cardiff... ότι να'ναι δηλαδή... Ευτυχώς την βρήκαν κ την έφεραν πίσω μία μέρα πριν γυρίσω πίσω.

Τεσπά... Εύχομαι, έστω κ αργά, να σου φέρουν τα πράγματα πίσω. Έχω περάσει από την κατάσταση του 'χάνω την πτυχιακή μου' - εμένα ήταν ολόκληρο μεταπτυχιακό - κ καταλαβαίνω το στρες που πέρασες..

Μάρω

What you can't have, you can't resist...
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν και πολλούς μήνες μετά είδα το thread και σκέφτηκα να δώσω ένα Update για το τι τελικά συνέβει με εκείνη την τσάντα.

 

Η βαλίτσα δεν ήρθε μέσα στις 5 μέρες που υποτίθεται ότι θα ερχόταν. Γύρισα Ελλάδα στις 9 Σεπτέμβρη (9 μέρες χωρίς να ξέρουν στην εταιρεία τι γίνεται με την τσάντα) και άρχισαν τα τηλέφωνα στην Alitalia...

 

Με τον κανονισμό της ΕΕ στα χέρια άρχισα να τους παίρνω τηλέφωνα και να βρίζω ασύστολα. Αυτοί όμως "πινακωτή πινακωτή από το άλλο μου τ' αυτί...". Εγώ να τους λέω ότι δικαιούμαι αποζημίωση και αυτοί να μου λένε ότι συγγνώμη τώρα αλλα ό,τι έγινε έγινε.

 

Η τύχη τους ήταν ότι 15 Σεπτέμβρη έφευγα για Βέλγιο και δεν είχα χρόνο να στείλω δικηγόρο στην εταιρεία. Επιχείρησα ένα τηλέφωνο πάλι στις 20 του μήνα αλλά κανένα νέο και προφανώς ούτε πους τους ένοιαζε.

 

Εν τέλει... κάπου στις αρχές Οκτώβρη έλαβα ένα τηλέφωνο ότι είχε βρεθεί μια τσάντα που ταίριαζε στην περιγραφή που είχα δώσει για τη δικιά μου. Μου τη στείλανε στο σπίτι στη Χαλκίδα και τελικά την πήρα πίσω κάτι παραπάνω από ένα μήνα μετά. Τι είχε γίνει??? Όπως είπα πριν την κράτησαν έξω για να τη στείλουν με άλλο αεροπλάνο αλλά στη διαδικασία ξεκόλλησε το ταμπελάκι με το όνομά μου από πάνω και δεν ξέραν σε ποιόν ανήκει. Οπότε καταλαβαίνετε...

 

Bottom Line: ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Ορκίστηκα ότι δεν ξαναπετάω μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

kai ti douleia eixes re file na kouvalas valitses sto taksidi (etsi tha sou apantage h olympiakh...)

anyways good luck me tin olh upothesi!

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την ταλαιπωρία που τράβηξες.

 

Πάντως με Easy Jet που είχαμε χάσει βαλίτσα πριν 2 χρόνια περίπου σε ταξίδι στην Αγγλία αποζημιωθήκαμε πλήρως και γρήγορα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

εμεις το ειχαμε παθει με τη Lufthansa.. πηγαιναμε Ιταλια (μεσω Γερμανιας γιατι δεν ειχε απευθειας πτηση) και οι βαλιτσες μας εμειναν καπου στη Γερμανια..

 

3 μερες ημασταν στην Ιταλια,25 ατομα, χωρις δευτερο ρουχο να αλλαξουμε.

στις βαλιτσες ηταν και η εργασια που επρεπε να παρουσιασουμε

μετα το 3ημερο μας βρηκαν και τις εστειλαν αλλα για αποζημιωση ουτε λογος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...