Jump to content

Καλύτερος καλαθοσφαιριστής όλων των εποχών


achileas
 Κοινοποίηση

Καλυτερος καλαθοσφαιριστης ολων των εποχων.  

130 members have voted

  1. 1. Καλυτερος καλαθοσφαιριστης ολων των εποχων.

    • Μ.Τζορνταν
      93
    • Μ.Τζονσον
      2
    • Λ.Μπερντ
      2
    • Σ.Μπελοφ
      0
    • Α.Σαμπονις
      1
    • Ρ.Κορατς
      0
    • Ν.Πετροβιτς
      2
    • Ν.Γκαλης
      25
    • Ν.Νοβιτσκι
      5
    • Ν.Μενεγκιν
      0


Recommended Posts

Σίγουρα ο ένας από αυτούς είναι ο Τσάρλς Μπάρκλευ.

Δε γνωρίζω ποιους άλλους εννοεί...

 

Ποιόν να πάρεις και ποιόν ν' αφήσεις; Karl Malone, Scottie Pippen, John Stockton, Pat Ewing οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό.

Και από τη "Dream Team #2" σίγουρα ο Hakeem Olajuwon.

 

Τον Dr. J δυστυχώς δεν τον πρόλαβε κανείς μας.

 

Σιγουρα ειχε μεγαλους παιχτες εκεινη η ομαδα αλλα οι περισσοτεροι απο αυτους κερδισανε το μοναδικο τους μεταλιο με εκεινη την ομαδα.

 

Γιατί ήταν η μόνη φορά που έπαιξαν σε διεθνή διοργάνωση.

Με αυτό το κριτήριο τους επέλεξες; Γιατί σε μένα και στους περισσότερους νομίζω οι Μενεγκίν, Κόρατς και Μπέλοφ λένε ελάχιστα πράγματα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες που λένε πως η ψηφοφορία είναι ελλειπής.

Chamberlain (ο κύριος ρεκόρ), Russel (δε γίνεται να λείπει ο παίχτης με τα περισσότερα πρωταθλήματα στο ΝΒΑ), Jabbar (η καλύτερη καριέρα σε high scool, κολέγιο, ΝΒΑ συνολικά) πρέπει οπωσδήποτε να είναι μέσα.

 

Αν δε χωράνε, οι Νοβίτζκι(αυτός θα μπορεί να περιμένει 10 χρόνια μέχρι να αποσυρθεί), Μενεγκίν, Κόρατς θα μπορούσαν να παραχωρήσουν τις θέσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν να πάρεις και ποιόν ν' αφήσεις; Karl Malone, Scottie Pippen, John Stockton, Pat Ewing οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό.

Και από τη "Dream Team #2" σίγουρα ο Hakeem Olajuwon.

 

Τον Dr. J δυστυχώς δεν τον πρόλαβε κανείς μας.

 

 

 

Γιατί ήταν η μόνη φορά που έπαιξαν σε διεθνή διοργάνωση.

Με αυτό το κριτήριο τους επέλεξες; Γιατί σε μένα και στους περισσότερους νομίζω οι Μενεγκίν, Κόρατς και Μπέλοφ λένε ελάχιστα πράγματα.

 

Μιλας για παιχτες που εχουν κερδισει 4 ολυμπιακα μεταλλια(Μπελοφ).

Συμφωνω για τον Ολαζουον.

Ειπα να βαλω παιχτες που εκαναν τη διαφορα στην ομαδα τους,και πιστευω οτι δεν αμφιβαλει κανεις οτι αυτοι οι παιχτες κανανε και κανουν την διαφορα στην ομαδα τους.

Δεν αμφιβαλω για οτι υπηρχαν και αλλοι παιχτες αλλα με την ιδια λογικη ας βαζαμε και τον Οσκαρ Σμιτ(πρωτο σκορερ στα ολυμπιακα τουρνουα)και ας μην εχουν κερδισει τιτλο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Mε διαφορα ο Michael Jordan...

Αλλα οσα ονοματα εχουν αναφερθει ειναι κορυφαιοι... Bird, Johnson, Pippen, ο "ταχυδρομος" Malone, Ewing... και o John Stockton και ο Hakeem Olajuwon...

Aλλα και.... "μικροτερης" εμβελειας, οπως Hardaway, Miller, Barkley, Kukoc

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω τους περισσότερους παίκτες της δημοσκόπησης,καθώς δεν τους έχω δει ποτέ να παίζουν.

 

Ο κορυφαίος παίκτης αυτήν την στιγμή πάντως είναι ο Kobe Bryant.

Είναι απίστευτα αλτικός,ενώ έχει το καλύτερο fade-away σουτ που έχω δει ποτέ μου.

 

Αν και φανατικός Laker (από την εποχή του "Showtime") πρέπει να ομολογήσουμε πως το οποίο πήρε από τον "Air" Jordan. Θα συμφωνήσω και για τους "Master of the Sky Hook" Kareem Abdul-Jabbar, "The Great" Bill Russel και τον Julius "The Doctor" Erving!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στη μετά-Mike εποχή ο μόνος που ξεχωρίζει είναι ο Shaquille O'Neal πάντως. Δεν είναι ο αγαπημένος μου παίκτης, ούτε καν μου αρέσει να τον βλέπω να παίζει αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι ο μόνος σύγχρονος παίκτης που μπορεί να μετατρέψει αυτομάτως μια κατά τ' άλλα μέτρια ομάδα σε διεκδικήτρια τίτλου. Έφτασε σε τελικό με το Ορλάντο (!) το 1995, πήρε τρία πρωταθλήματα με τους Lakers και άλλο ένα φέτος με το Miami.

 

O Bill Russell, χωρίς να υποτιμώ την αξία του, είχε ύψος 2.18 σε μια εποχή που οι αντίπαλοί του ήταν τουλάχιστον 10 με 12 πόντους κοντύτεροι. Το ίδιο συνέβαινε με το George Mikan των Mineappolis Lakers τη δεκαετία του 50 και σε κάποιο βαθμό και με τον Wilt Chamberlain αργότερα. Αυτό δεν αφαιρεί κάτι από την αξία τους αλλά όσο να 'ναι είναι ένα πλεονέκτημα που δεν μπορεί να έχει ένας σύγχρονος center (εντός από κάτι ξυλάγκουρα τύπου Μίνγκ Γιάο που δε θα φτάσουν ποτέ αυτό το επίπεδο).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω δει να παζει live αλλα εχω δει πολλα παιχνιδια του στην τηλεοραση. Αν δεν ηταν αυτος ο ανθρωπος δεν θα ασχολιομουν καν με το μπασκετ αυτη τη στιγμη. Μονο για ενα ανθρωπο μπορει να μιλαω. MICHAEL JORDAN δαγκωτο!!!
Link to comment
Share on other sites

M Jordan κι απο μενα...

 

Τωρα σορρυ αλλα Νοβιτσκυ και Γκαλης μπορουν να διεκδικησουν τον τιτλο του καλυτερου μπασκετμπολιστα ολων των εποχων??? μην τρελαθουμε κι ολας...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Miiiichael Joooordan και απο εμενα!

κατα την αποψη μου ο καλυτερος ολων των εποχων μπασκετμπολιστας!

Χαρη σε αυτον μαθαμε ολοι τι παει να πει θεαματικο αλλα και αποτελεσματικο μπασκετ!

Μακραν ο καλυτερος!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ti na leme..apla deite ;)

 

http://video.google.com/videoplay?docid=6244792060251897454&q=michael+jordan

 

xairomai pou eida polla paixnidia tou ton palio kalo kairo pou vlepame nba kathe savatokiriako sta dorean kanalia :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση αν δεν ηταν ο Air jordan δεν θα ξεραμε πολλοι το αθλημα

 

φιλικα

 

εγώ πάλι νομίζω ότι πρώτα μάθαμε το άθλημα λόγω του Νίκ και μετά μάθαμε τον Jordan..Γιαυτό και μόνο ψηφίζω Γκάλη. Για μας τους Έλληνες ο Γκάλης είναι το μπάσκετ.

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

ti na leme..apla deite ;)

 

http://video.google.com/videoplay?docid=6244792060251897454&q=michael+jordan

 

xairomai pou eida polla paixnidia tou ton palio kalo kairo pou vlepame nba kathe savatokiriako sta dorean kanalia :)

 

Μαγεία :shock: .

Στον Θεό πηδούσε ο Air.

Θα ψάξω να βρω κι άλλα εντυπωσιακά στιγμιότυπα από την καριέρα του.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ουτε πιππεν ουτε γκατς και εχεις βαλει τον νοβιτσκι και τον μπερντ........ ειπαμε

 

Γκατς;;;; :confused:

 

Επίσης, ο Larry Bird, θεωρείται από τους καλύτερους που έχουν περάσει από το NBA. Μπορεί να είναι λευκός, και να μην έχει τα αθλητικά προσόντα των άλλων superstars, αλλά διέθετε απίστευτη μπασκετική ευφυία και γι' αυτό "οδήγησε" τους Celtics σε 3 πρωταθλήματα ΝΒΑ ('81,'84,'86) και άλλους 2 τελικούς ('85,'87)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

http://video.google.com/videoplay?docid=8964898899566864780&q=michael+jordan

ναι αλλα αυτα εδω μονο ενας τα εκανε....το καλυτερο βιντεο δυνατοττητων του jordan

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα ακόμα βίντεο με μεγάλες στιγμές του Jordan :

 

Να και δύο βίντεο με τον καλύτερο εν ενεργεία καλαθοσφαιριστή :

http://www.youtube.com/watch?v=BW0vOXKGuEo&NR

http://www.youtube.com/watch?v=YgvPuO1Oac8

Link to comment
Share on other sites

ακομη και στους wizards ποιος δεν θυμαται τις πατες και τα αλλει ουπς που μοιραζε?... ηταν Ο καιπτης και κανεις δεν μπορει να πειο τιποτα για αυτο αρκετοι εμαθαν μπασκετ επειδη αυτον εκανε το μπασκετ οτι ηταν απο το 90 μεχρι το 2004 ποιςο δεν θυμαται τι εγινε μολις ηρθνα να παιξουν με τον ολυμπιακο τοτε που λεγαμε οτι ο γαβρος ηταν η ομαδα στον κοσμο ολοκληρο και ηρθε τοτε για την πλακα τους και μας εριξαν 100+?.....
Link to comment
Share on other sites

Γκατς;;;; :confused:

 

Επίσης, ο Larry Bird, θεωρείται από τους καλύτερους που έχουν περάσει από το NBA. Μπορεί να είναι λευκός, και να μην έχει τα αθλητικά προσόντα των άλλων superstars, αλλά διέθετε απίστευτη μπασκετική ευφυία και γι' αυτό "οδήγησε" τους Celtics σε 3 πρωταθλήματα ΝΒΑ ('81,'84,'86) και άλλους 2 τελικούς ('85,'87)

 

Είσαι ρατσιστής. Πλάκα κάνω :p :lol: Ανοίγεις όμως ένα ενδιαφέρον θέμα. Είναι γνωστό ότι στην Αμερική τουλάχιστον οι μαύροι μπασκετμπολίστες είναι ανώτεροι από τους λευκούς. Παλιότερα, κάθε φορά που εμφανιζόταν κάποιος μεγάλος λευκός τα media μιας κατά 75% λευκής χώρας έσπευδαν να του δώσουν τον τίτλο "Great white hope" και υπερέβαλαν για τις δυνατότητες του. Εν μέρει ρατσισμός και εν μέρει marketing (κάπως πρέπει να ενδιαφερθεί και η πολυπληθής λευκή Αμερική για το άθλημα), για πολλούς γράφτηκαν τέρατα...

Όμως ο Bird δεν ήταν τέτοια περίπτωση: ένας από τους μεγαλύτερους σουτέρ όλων των εποχών και ένας από τους πιο έξυπνους παίκτες που έχουν πατήσει ποτέ γήπεδο μπάσκετ, σαφώς και ανήκει στη δεκάδα των καλύτερων. Πάντως εγώ προτιμούσα τον Magic :)

 

Υγ. Αλήθεια, ποιός είναι ο Γκατς;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

M Jordan κι απο μενα...

 

Τωρα σορρυ αλλα Νοβιτσκυ και Γκαλης μπορουν να διεκδικησουν τον τιτλο του καλυτερου μπασκετμπολιστα ολων των εποχων??? μην τρελαθουμε κι ολας...

 

Γιατι οχι δηλαδη?

 

καταρχας ουτε πιππεν ουτε γκατς και εχεις βαλει τον νοβιτσκι και τον μπερντ........ ειπαμε

 

Φιλε hydro καλυτερα να μη συγκρινουμε μπερντ με πιππεν.

 

Και να μη ξεχναμε οτι ο Μπερντ πηγε στην ολυμπιαδα με σπασμενη μεση,36 χρονων.

Ποιος απο τους σημερινους σουπερ σταρ θα το εκανε?

Μη μιλαμε για παιχτες που ειναι ιερα τερατα.

 

Julius Erwing , Wilt Chamberlain που ειναι? Τελος παντων ετσι κι αλλιως Τζορνταν θα ψηφιζα

 

PS: Ακου "καλαθοσφαιριστης" :lol:

 

Και πως θελεις να το πουμε?

Μπασκετμπολιστας?Ας γελασουμε παρεα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...