Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω δινω ΒΙΟΛΟΓΙΑ!!! ειμαι πολυ χαρουμενος και αγχωμενος... μπορω να σου γραψω το βιβλιο απο την αρχη μεχρι το τελος (θυμαμαι ολη τη σειρα των κομματιων του βιβλιου!) αλλα φοβαμαι μη βαλουν καμια "έρωτηση κρισεως" και δεν ξερω τι να γραψω.... κατα τ'αλλα συμφωνω πιστευω θα πεσει

- σκοπος μελετης ανθρωπινου γονιδιωματος

- ρυθμιση γον. εκφρασης στους ευκαρυωτικου

- διαγονιδιακα ζωα/μικροεγχυση (ΜΑΚΑΡΙ!)

και απο ασκηση ελπιζω να πεσει Mendel αν και λογικα δεν θα πεσει, επειδη επεσε περυσι... οι ασκησεις με αλληλουχιες DNA μπορει να σου φανε μορια λογω δικαιολογισης... :'(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω ξεμπερδέψει εδώ και χρόνια με τις πανελλήνιες ωστόσο έχω καταλάβει από εμένα και από όσους έχουν δώσει έκτοτε ότι την τελευταία μέρα σπάνια ο εγκέφαλος μπορεί να αφομοιώσει νέα γνώση. Καλύτερη επιλογή είναι οι επαναλήψεις χωρίς υπερβολές κ υπεράνθρωπες προσπάθειες να καλυφθούν οι γνώσεις μιας χρονιάς σε λίγες ώρες...!!!

 

Άσχετο αλλά βιολογία δε δίνει κανείς; Πού πήγαν όλοι οι θετικοί?? Περιμένω οπερόνιο λακτόζης, Πλεονεκτήματα PCR, Πρόγραμμα ανθρώπινου γονιδιώματος ή γενετική καθοδήγηση και κάτι από μονοκλωνικά... Προσοχή στα βιοχημικά δεδομένα που υποστηρίζουν ότι το DNA είναι το γενετικό υλικό και στις ενδείξεις που οδήγησαν στη διατύπωση του μοντέλου διπλής έλικας (1ο κεφάλαιο) γιατί είναι σημεία που δεν πολυφαίνονται...!;) Άλλες απόψεις;

 

Και μια συμβουλή ειδικά στους καλά διαβασμένους: ύπνο νωρίς!!!! Νόμίζω πως μπορεί να κάνει τη διαφορά...

 

Καλή επιτυχία σε όλους, καλά αποτελέσματα και καλή λευτεριά!!!

 

αυτα που λες ειναι τα πιο αντι-σος!!! ειναι δυνατον να βαλουνε PCR? αφου μια γραμμη εχει το βιβλιο (τον ορισμο!)... επισης γενετικη καθοδηγηση... δε λεω ωραιο συνδυαστικο με προγενητικο, αλλα ειναι δυνατον να γραφουμε οτι "η διακοπη της κυησης επηρεαζεται απο τις θρησκευτικες και κοινωνικες αντιληψεις, τις ηθικες παραμετρους μπλα μπλα!"... και αυτα για τις ακτινες Χ το κοβω σχεδον αδυνατο να πεσει σαν αναπτυξη γιατι δεν εχει και τιποτα ουσιωδες να γραψεις... ευχομαι να μην σπασει ο διαολος το ποδαρι του και μπει τιποτα τετοιο, γιατι θα φταις ΕΣΥ ΕΣΥ ΕΣΥ! :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα μορια μου ηταν 19129...

αλλα διναμε 9 μαθηματα ,που σημαινει οτι αν σε καποιο δεν εγραφες τοσο καλα δεν επηρεαζε τα μορια σου τοσο πολυ οσο τωρα..

Link to comment
Share on other sites

OH MY GOD!!!!!!!!e kati tetoio perimena na dw na pw thn alhtheia..pw pw mpravo..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

αυτα που λες ειναι τα πιο αντι-σος!!! ειναι δυνατον να βαλουνε PCR? αφου μια γραμμη εχει το βιβλιο (τον ορισμο!)... επισης γενετικη καθοδηγηση... δε λεω ωραιο συνδυαστικο με προγενητικο, αλλα ειναι δυνατον να γραφουμε οτι "η διακοπη της κυησης επηρεαζεται απο τις θρησκευτικες και κοινωνικες αντιληψεις, τις ηθικες παραμετρους μπλα μπλα!"... και αυτα για τις ακτινες Χ το κοβω σχεδον αδυνατο να πεσει σαν αναπτυξη γιατι δεν εχει και τιποτα ουσιωδες να γραψεις... ευχομαι να μην σπασει ο διαολος το ποδαρι του και μπει τιποτα τετοιο, γιατι θα φταις ΕΣΥ ΕΣΥ ΕΣΥ! :mad: :mad: :mad:

 

Το 2001 μπήκε άσκηση βασισμένη στην αναλογία των βάσεων (A+T)/(G+C) που είναι βιοχημικό δεδομένο για τη διπλή έλικα και η PCR έχει ήδη τεθεί ως θέμα στα εσπερινά λύκεια. Όσο για SOS, δυστυχώς δεν υπάρχουν στις πανελλήνιες και ειδικά στη βιολογία... Εύχομαι παρ' όλα αυτά να βγω λανθασμένος και να γράψεις πολύ καλά! Καλή επιτυχία!

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Aυριο παντως ΠΡΕΠΕΙ να γραψω καλα..Δυστηχως τελικα η ιστορια εχει μεγαλες απαιτησεις ακομα και στην επαναληψη!Αν και την εχω μελετησει καλα , καποια κομματια δεν τα θυμαμε καλα και πρεπει να τα διαβασω 2-3 φορες πρωτα!Ευτηχως τωρα ξεκιναω την επαναληψη στο Κρητικο ζητημα , ελπιζω σε κανα 30λεπτο να εχω τελειωσει και απο εκει.Μετα σειρα εχει το ποντιακο ζητημα , και το 1το κομματι των οικονομικων εξελιξεων του 20ου αιωνα...

 

ΥΓ : ελπιζω εαν μπει κατι με θεμα το ποντιακο ειδικα απο το κομματι 1 , ας ειναι τουλαχιστον παραθεμα να πιασω καμια 10μοναδες γιατι και τις 25 δεν με βλεπω να τις πιανω (πολυ πυκνο ρε ****το γεματο ημερομηνιες , απο το χατι σεριφ και το χατι χουμαγιουν μεσα σε 10 σειρες φτανει ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ στα τυρια του.. ποντου!!! ΕΛΕΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

ΑΟΔ πόσο πιάνει η ομαδα Α και πόσο η Β ? αν είναι απο μισο μισο τότε είναι καλά..

περσινά θέματα ΟΕΦΕ είναι καλή προταση.. αλλά πλεόν το καταλάβαμαι και μόνοι μας οτι τπτ δεν είναι προβλέψιμο στις εξετάσεις, είναι τόσα πολλά που υπάρχει πάντα κάτι για να μπει.

Να γραψετε όλοι καλά ...

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Aυριο παντως ΠΡΕΠΕΙ να γραψω καλα..Δυστηχως τελικα η ιστορια εχει μεγαλες απαιτησεις ακομα και στην επαναληψη!Αν και την εχω μελετησει καλα , καποια κομματια δεν τα θυμαμε καλα και πρεπει να τα διαβασω 2-3 φορες πρωτα!Ευτηχως τωρα ξεκιναω την επαναληψη στο Κρητικο ζητημα , ελπιζω σε κανα 30λεπτο να εχω τελειωσει και απο εκει.Μετα σειρα εχει το ποντιακο ζητημα , και το 1το κομματι των οικονομικων εξελιξεων του 20ου αιωνα...

 

ΥΓ : ελπιζω εαν μπει κατι με θεμα το ποντιακο ειδικα απο το κομματι 1 , ας ειναι τουλαχιστον παραθεμα να πιασω καμια 10μοναδες γιατι και τις 25 δεν με βλεπω να τις πιανω (πολυ πυκνο ρε ****το γεματο ημερομηνιες , απο το χατι σεριφ και το χατι χουμαγιουν μεσα σε 10 σειρες φτανει ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ στα τυρια του.. ποντου!!! ΕΛΕΟΣ)

Μη τα συζητάς...εγώ ακόμη διαβάζω...

πάλι καλά που υπάρχουν και οι πηγές για κανα μόριο γιατί αν περίμενα από την παπαγαλία...

πάντως κουράγιο,2 μαθήματα ακόμη:confused:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω ευτηχως εβγαλα την προσπαθεια για δημιουργια ποντιακου κρατους απο τον Βενιζελο και μετα , εμαθα φροντιστηριο τραπεζουντας + τυπογραφειο , και εμαθα και την γενοκτονια..Δυστηχως τα υπολοιπα δεν τα διαβασα πολυ...δεν νομιζω να πεσουν κιολας , καλυτερα να κοιμηθω ετσι ωστε να μπορεσω να αποδωσω καλυτερα.Κανε το ιδιο ο υπνος βοηθαει..Ξυπνα αυριο 6 το πρωι και κανε μια τελευταια επαναληψη.

 

ΥΓ :ναι οντως , εαν γραψεις τελεια τις πληροφοριες των πηγων πιανεις 10 μοναδες , καλυτερα απο 0 χεχε.

 

ΥΓ 2: ΠΟΛΥ δυσκολο μαθημα η ιστορια κατ/νσης....Ισως το πιο δυσκολο απο ολα μιλαμε για ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ωρες διαβασματος...Απο της 11 το πρωι επαναληψη εκανα +εμαθα αυτα τα κομματια στο ποντιακο ελεος..εγινα καζανι δεν αντεχω.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΝΑ 15+!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τα θεματα των πανελλαδικων εξετασεων για παιδια με δυσλεξια;

 

Όπου θα βρείς και τα υπόλοιπα. Τα θέματα είναι ακριβως τα ίδια

Τα δυσλεκτικά παιδιά Εξετάζονται ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ στα ίδια ακριβώς θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Super θεματακια σημερα ΑΟΔΕ!!

Τιποτα απο το 2κεφ ερωτηση αναπτυξης:mad:

Μου χαν βγει τα ματια χτες να το διαβαζω!!!

 

Η μονη ερωτηση που εκανα μια ψιλοβλακεια ηταν με τους λειτουργικους στοχους αλλα δεν πειραζει!

Ενα 18 το γραψαμε:D

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέχασα στη βασική λογική της θεωρίας προσδοκιών ένα από τα 3 και έγραψα σύνολο 4 (δηλαδή 2 παραπάνω λάθος). Πόσο λέτε να κόψουν; Δυστυχώς μπερδεύτικα εκεί σε ένα σημείο με τις προυποθέσεις :( Έκανα λάθος και ένα από τα Σ-Λ. Δηλαδή ~85-90 είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Στους λειτουργικούς στόχους ξέχασα 1-2 παραδειγματάκια, μικρό το κακό.

Στη θεωρία προσδοκιών ήθελε ΜΟΝΟ την βασική λογική (3 παύλες) ή και τα υπόλοιπα? Τα έγραψα όλα καλού κακού.

Γενικά αν γράφουμε κάτι που δεν ισχύει υπάρχει περίπτωση να έχουμε αρνητική βαθμολόγηση ή μία πιο αυστηρή βαθμολόγηση απο την αναμενόμενη??

Σε γενικές γραμμές πιστευω 95+ :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ηθελε ολα....

Μονο τις 3 παυλες...Αν τα εγραψες ολα κατι θα σου κοψουν..

Τουλαχιστον στο φροντ αν γραφαμε κατι παραπανω που δεν επρεπε μας εκοβαν...

 

Λ Λ Σ Λ Σ Σ Α Δ Γ πηγαινε η ομαδα α!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια!!! εγω εγραφα βιολογια!!! δεν ηξερα τις τρεις εφαρμογες της PCR αλλα τις εγραψα στην τυχη, ειπα για την ιατρικη στη διαγνωση (AIDS κ δρεπ. αναιμια) στην εγκληματολογια (εξιχνιαση εγκληματων) και στην αρχαιολογια στις ανασκαφες... το τελευταιο ηταν ακυρο (απολιθωματα DNA ελεγε το βιβλιο!) αλλα επιανε μονο 1/100... επισης μπερδευτηκα στην ερωτηση για το Bt (δεν καταλαβα τι ακριβως ζητουσε...) εγραψα αυτουσιο το κομματι του βιβλιου για το Bt και προσθεσα οτι η απομονωση του γονιδιου της τοξινης και η ενσωματωση του στα πλασμιδια πιθανον γινεται με χρηση περ.ενδονκουκλεασης... τωρα ποσο θα μου κοψουν δεν ξερω... αλλα ευχομαι να εχω γραψει κανα 95...
Link to comment
Share on other sites

Στους λειτουργικούς στόχους ξέχασα 1-2 παραδειγματάκια, μικρό το κακό.

Στη θεωρία προσδοκιών ήθελε ΜΟΝΟ την βασική λογική (3 παύλες) ή και τα υπόλοιπα? Τα έγραψα όλα καλού κακού.

Γενικά αν γράφουμε κάτι που δεν ισχύει υπάρχει περίπτωση να έχουμε αρνητική βαθμολόγηση ή μία πιο αυστηρή βαθμολόγηση απο την αναμενόμενη??

Σε γενικές γραμμές πιστευω 95+ :O

 

δεν θα σου κοψουν δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια εκτος κι αν πια πεσεις σε κανενα πολυ κακο διορθωτη που θελει να κοψει οπωσδηποτε...αν εχεις ολοσωστα τις 3 πρωτες παυλες εισαι νομιζω οκ :) :)

Link to comment
Share on other sites

Paidia , einai ali8eia auto pou lene oti gia ka8e leksi pou leipei i einai alli apo to sxoliko sou koboun monades?

Stous leitourgikous de ta egrapsa ola gia auto rwtaw...Kai genika egrapsa auta pou leei to biblio xwris omws na menw pistos 100%!

Link to comment
Share on other sites

Paidia , einai ali8eia auto pou lene oti gia ka8e leksi pou leipei i einai alli apo to sxoliko sou koboun monades?

Stous leitourgikous de ta egrapsa ola gia auto rwtaw...Kai genika egrapsa auta pou leei to biblio xwris omws na menw pistos 100%!

 

ε!αν ειναι δυνατον!δε νομιζω.....

ρομποτ ειμαστε?:wacko:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Super θεματακια σημερα ΑΟΔΕ!!

Τιποτα απο το 2κεφ ερωτηση αναπτυξης:mad:

Μου χαν βγει τα ματια χτες να το διαβαζω!!!

 

Η μονη ερωτηση που εκανα μια ψιλοβλακεια ηταν με τους λειτουργικους στοχους αλλα δεν πειραζει!

Ενα 18 το γραψαμε:D

 

Τι να πω τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται.

Και εγώ έγραψα μισούς λειτουργικούς και όλα

τα άλλα όλα.

Γύρω στο 18 πιστεύω και εγώ, εν τω μεταξύ χαμός στις

τουαλέτες...

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται.

Και εγώ έγραψα μισούς λειτουργικούς και όλα

τα άλλα όλα.

Γύρω στο 18 πιστεύω και εγώ, εν τω μεταξύ χαμός στις

τουαλέτες...

:)

ποιες τουαλετες?:!:

 

Σε εμας μεσα στην ταξη φωναζαν τα Σ-Λ!!!

Ειχαν φρικαρει οι επιτηρητες:lol:

Ποιον να πρωτοπρολαβουν..χε!χε!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 95+ περιμένω! Ευτυχώς έβαλαν τα sos γιατί δεν ήξερα και πολλά περισσότερα... :)

 

Off topic:

@htrul18

το κινητό που έχεις ειναι το 8310?? έχει όντως wi-fi??

 

Ναι είναι το Qtek 8310 κι έχει όντως wi-fi. :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

ΟΟΥΥΥΦΦΦ πάει και το ΑΟΔΕ! :)

 

Τα έγραψα όλα εκτός από κάποια παραδειγματάκια στους λειτουργικούς στόχους [τα περισσότερα και τα ποιό σημαντικά τα έγραψα] που υπολογίζω να μου κόψουν 2-3 μονάδες [ίσως και μία] και...

 

:(

Στο ερώτημα με την κοινωνική διάσταση της επιχείρησης, πέρα από τα κοινωνικά στοιχεία δεν ήμουν σίγουρος αν αρκούσε μόνο αυτό [καθώς η ερώτηση έποιανε και 18 μονάδες! ] και αφού τελείωσα, έβαλα έναν αστερίσκο και συμπλήρωσα γράφοντας και τον κώδικα επιχειρησιακής ηθικής [που λέει ότι η επιχείρηση έχει ευθύνη απέναντι στο κοινωνικό σύνολο] καθώς επίσης και της ευθύνες της επιχείρησης στο κοινωνία. :(

 

Ο οικονομολόγος του φροντιστηρίου μου είπε πως αφού δεν είναι τελείος άσχετα δε θα μου κόψουν πολλές μονάδες και να μην ανυσηχώ.

 

Ελπίζω να μην μου κόψουν πάνω από 2-3 :'( [υπόψην ότι οι 5 μονάδες είναι ένας ολόκληρος βαθμός στα 20!].

 

Μάλλον δεν θα δω ''20'' στο ΑΟΔΕ όταν βγουν τα αποτελέσματα. :hypno: :mad:

 

Τέλος πάντων, δε σκάω άλλο, :p

πάμε παρακάτω. :)

 

Τί είπαμε ότι γράφουμε;

Φυσική;..

χα...

 

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...