Jump to content

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγκεκριμενα το yaris ειναι η καλυτερη επιλογη νομιζω σε αυτοματο,εκτος απο το jazz το οποιο ειναι πανακριβο.

Αν μπορουσα και εγω αυτοματο θα ειχα σιγουρα αλλα ειναι λιγο τσιμπημενα,χανεις αρκετα σε αποκριση και νευρο,αλλα ειναι αγχολυτικο πιστευω,ειδικα αν εισαι αθηναιος θα το εκτιμησεις...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 759
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hμουν και γω κατα των αυτοματων μεχρι που εκανα test drive to WV Scirocco DSG με τα 160ps (με προγραμμα στα 210ps).Eβαλα το κιβωτιο στο αυτοματο και επαθα πλακα με το ποσο γρηγορα αλλαζε τις ταχυτητες σε χαλαρη οδηγηση.....εκει που ξεκινας με το χειροκινητο και εχεις ακομα στα 30χιλ την 1η και πας για αλλαγη σε 2α,αυτο ειχε πεταξει ηδη την 3η και πηγαινε για αλλαγη 4ης.:wacko:

Μιλαμε για τρομερη αλλαγη ταχυτητων χωρις να κοπαναει το αμαξι στις αλλαγες,απιστευτα ομαλο και σημαντικο οφελος στην οικονομια με το αυτοκινητο να μην κρεμαει πουθενα και να εχει γκαζι με οτι ταχυτητα και να εχει επιλεξει μεσα απο τα 20χιλ και πανω

 

Οταν δε γυρισα στο Sport auto το αμαξι μεταμορφωθηκε,ο πωλητης μου λεγε δωστου μην το φοβασαι....ε εκει του τα εσκασα και ειδα τις τρεις πρωτες αλλαγες λιγο πριν τον κοφτη λες και ηταν κανενα Grand Turismo.:blink: απιστευτη αποκριση του σασμαν και μετα οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα εδινε ακομα περισσοτερη ροπη λες και δεν τελειωνε ποτε το γκαζι του.Το θελω απεγνωσμενα αλλα δεν βοηθαει η τσεπη....:cry:

 

Στο χειροκινητο τωρα...με τα pads στο τιμονι θελει εξοικιωση (το σκοτωσα..) γιατι μπερδευεσαι ευκολα,αλλα και εκει εδινε ρεστα σε αλλαγες γρηγορες,δεν το δοκιμασα πολυ γιατι πορωθηκα με το Sport Auto και το ειχα συνεχεια εκει μεχρι το τελος του test drive.:X

 

Αυτα απο εμενα για τα σημερινα αυτοματα κιβωτια.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια είχα για ένα χρόνο περίπου ένα smart.Φοβερό , καταπληκτικό , τρελή ευκολία στο parking και δεν έκαιγε σχεδόν τίποτα.Αν μάλιστα μπορούσα να έχω το πετρελαιοκίνητο τότε θα είχα ακόμα μεγαλύτερη οικονομία.Για όσους δεν είναι ανήσυχοι τους το προτείνω.Το μόνο που με χάλασε ήταν το κιβώτιο.Αυτόματο - ημιαυτόματο αλλά την πόρωση του manual δεν την έχει δυστηχώς.Και εγώ Αθήνα μένω αλλά κίνηση - ξεκίνηση το

manual δεν το αλλάζω με τίποτα. χεχε :)

 

@ioannis_m Το μόνο κακό με το DSG είναι ότι άμα θες να βάλεις πρόγραμμα δεν μπορείς να εκμεταλευτείς πλήρως το stage 1 γιατί λόγο αδυναμίας του dsg δεν αντέχει μεγάλη ροπή και σου βάζουν πρόγραμμα με λιγοτερα άλογα και ροπή.

Link to comment
Share on other sites

@ioannis_m Το μόνο κακό με το DSG είναι ότι άμα θες να βάλεις πρόγραμμα δεν μπορείς να εκμεταλευτείς πλήρως το stage 1 γιατί λόγο αδυναμίας του dsg δεν αντέχει μεγάλη ροπή και σου βάζουν πρόγραμμα με λιγοτερα άλογα και ροπή.

Ισως τοτε γι'αυτο μου εδινε την εντυπωση οταν το οδηγησα οτι εδινε κι αλλο το αμαξι ψηλα.Μαλλον περιορισαν την ροπη χαμηλα για το κιβωτιο και σε ψηλες στροφες που ειχε αποδωσει την επικυνδυνη ροπη,εδινε μετα κι αλλο.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το σμαρτ φιλε ειναι τραγικο στο κιβωτιο,πολυ τραγικο ομως,μην εχεις αυτο για μετρο συγκρισης,στα προαναφερθεντα δεν χανει τοσο πολυ το αμαξι σε σχεση με το χειροκινητο,και ειναι και πιο ομαλα γενικα

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ψαχνοντας και ξαναψαχνοντας στον ιστοτοπο για μεταχειρισμενα σμαρτ,μου εχουν δημιουργηθει πολλες αποριες και επιφυλαξεις.

Οδηγαω ενα suzuki splash το οποιο ειναι ας πουμε αυτοκινητο πολης και σκεφτομαι να παρω ενα μεταχ. σμαρτ για τους δυο προφανεις λογους.1)για την καταναλωση και 2)για το παρκαρισμα,καθως στους αμπελοκηπους αντιμετωπιζω φοβερο προβλημα.

Εχω διαβασει για τις εκδοσεις τους αλλα και για τα προβληματα που "βγαζουν".

Κοιταω να παρω με δοσεις καποιο εως 5500 ευρω και κατα προτιμηση cabrio.Εχω βρει αρκετα.Σημερα διαβασα οτι δεν αξιζει να παρεις καμπριο σμαρτ για διαφορους λογους.οποτε ισως ακομα καλυτερα,γιατι πεφτουμε στην τιμη.

ομως εντελως γενικα...αξιζει η αγορα σμαρτ?ποια ειναι τα πιο σημαντικα προβληματα που παρουσιαζει?και μεχρι ποσα χιλιομετρα (αν και ειναι υποκειμενικο αυτο) θα αξιζε η αγορα του?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις το σουζουκι? η θα το κρατησεις?

 

θα το κρατησω γιατι ουσιαστικα το χω με τον αδερφο μου.που και που το τσιμπαει και ο πατερας μου οταν δεν θελει να κουνησει το τζιπ.αρα θελω κατι αποκλειστικα δικο μου..γιαυτο και σκεφτηκα το σμαρτ.οπως μπορω με τη δουλεια να δινω 200-250 το μηνα και σε 2 χρονια να το αποπληρωσω..

το θεμα ειναι,θα κλαιω τα λεφτα μου?εννοειται θα το ελενξω πρωτα.αλλα μπορει και με τον ελεγχο να μην διαπιστωθει κατι και να μου βγει στην πορεια.γιαυτο ρωταω τι παιζει γενικα με τα σμαρτ μηχανικα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα το κρατησω γιατι ουσιαστικα το χω με τον αδερφο μου.που και που το τσιμπαει και ο πατερας μου οταν δεν θελει να κουνησει το τζιπ.αρα θελω κατι αποκλειστικα δικο μου..γιαυτο και σκεφτηκα το σμαρτ.οπως μπορω με τη δουλεια να δινω 200-250 το μηνα και σε 2 χρονια να το αποπληρωσω..

το θεμα ειναι,θα κλαιω τα λεφτα μου?εννοειται θα το ελενξω πρωτα.αλλα μπορει και με τον ελεγχο να μην διαπιστωθει κατι και να μου βγει στην πορεια.γιαυτο ρωταω τι παιζει γενικα με τα σμαρτ μηχανικα..

 

του φιλου μου εκαιγε λαδια και το εδωσε.

βρες κανενα 1000-1200 κορεατικο, ιαπωνεζακι να μην καιει και να μην χαλαει.

Link to comment
Share on other sites

παρτο αυτοματο τρομερη ευκολια για την κινηση.

τοτε που πηρα εγω το αυτοκινητο δεν το εβγαζαν μα dsg ,τωρα το βγαζουν μαμω την γκαντεμια μου.

Αυτο σκεφτομαι και εγω,το θεμα ειναι οτι δεν βρισκεις ευκολα μεταχειρισμενο με αυτοματο.Αμα βρω αυτο που θελω θα το χτυπησω!!:happy:
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ένα Νissan micra του 2004 μοντέλο, με 1240 κυβικά , με 6000€ και σκέφτομαι να το πάρω, λέτε θα κάνω καλή αγορά μεταχειρισμένου ? εμένα μου αρέσουν και τα yaris , getz .
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ένα Νissan micra του 2004 μοντέλο, με 1240 κυβικά , με 6000€ και σκέφτομαι να το πάρω, λέτε θα κάνω καλή αγορά μεταχειρισμένου ? εμένα μου αρέσουν και τα yaris , getz .

 

σαν ακριβο μου φαινεται . ποσα χλμ εχει?

το ξερεις οτι εχει αλλαξει μοντελο τωρα.

με τοσα λεφτα περνεις 1200αρι ρενω κλιο του 2006-2007.

Link to comment
Share on other sites

σαν ακριβο μου φαινεται . ποσα χλμ εχει?

το ξερεις οτι εχει αλλαξει μοντελο τωρα.

με τοσα λεφτα περνεις 1200αρι ρενω κλιο του 2006-2007.

 

στα 370000 χλμ , το γνώριζω ότι έχει αλλάξει μοντέλο , δεν μου αρέσει καθόλου το ρενό κλιο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

370000 km φιλε ειναι πολλα ειδικα για 6000 ευρω.Πιστευω οτι θα επρεπε να ηταν μιση η τιμη του για αυτα τα χιλιομετρα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα 370000 χλμ , το γνώριζω ότι έχει αλλάξει μοντέλο , δεν μου αρέσει καθόλου το ρενό κλιο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

 

παρα πολλα χλμ . ουτε απεξω βρες κατι αλλο. βρες ενα σουζουκι σουιφτ, ενα γιαρις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοιταω μεχρι 60000 χιλ.

Καλα δεν ειναι;

 

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοιταω μεχρι 60000 χιλ.

Καλα δεν ειναι;

 

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

και με λιγοτερα μπορεις να βρεις. απλα να τσεκαρεις για βιβλιο σερβις να αντιστοιχει αυτα που λεει με τα χλμ του αυτοκινητου.

να ειναι οντως αυτα που λεει το οδομετρο με αυτα που εχει κανει και να μη το εχουν γυρισει.

Link to comment
Share on other sites

και με λιγοτερα μπορεις να βρεις. απλα να τσεκαρεις για βιβλιο σερβις να αντιστοιχει αυτα που λεει με τα χλμ του αυτοκινητου.

να ειναι οντως αυτα που λεει το οδομετρο με αυτα που εχει κανει και να μη το εχουν γυρισει.

 

μεχρι 5μιση χιλιαρικα σμαρτακι και κατω απο 50000 χιλιομετρα πολυ δυσκολο.εννοειται θα το παω σε μηχανικο να διαπιστωσει κατα ποσο ειναι αληθινα τα χιλιομετρα

 

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ένα Νissan micra του 2004 μοντέλο, με 1240 κυβικά , με 6000€ και σκέφτομαι να το πάρω, λέτε θα κάνω καλή αγορά μεταχειρισμένου ? εμένα μου αρέσουν και τα yaris , getz .

στα 370000 χλμ , το γνώριζω ότι έχει αλλάξει μοντέλο , δεν μου αρέσει καθόλου το ρενό κλιο.

Ο κυβισμός είναι ιδανικός και το μοντέλο αξίζει σαν αγορά μεταχειρισμένου. Αλλά είσαι σίγουρος για τα χλμ ότι είναι 370.000 και όχι 37.000; Γιατί τα 370 μου φαίνονται υπερβολικά και αν όντως ισχύει και δεν έκανες λάθος, μην το σκέφτεσαι καν.

 

Αυτή την εποχή με μετρητά κάνεις παπάδες. Κοίτα για yaris, fiesta, swift, getz, ibiza και γιατί όχι και polo (με την συγκεκριμένη σειρά προτεραιότητας) κοντά στα 80.000χλμ του 2003-2005 και τιμή κοντά στα 3.500-5.000 ανάλογα τα κυβικά, τον εξοπλισμό (αν έχει και αυτόματο κιβώτιο, ακόμα καλύτερα) και την κατάσταση. Εννοείται θα κάνεις πολλά παζάρια και φυσικά εννοείται θα το πας σε μηχανικό για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

370.000χλμ είναι υπερβολικά. Μήπως κάνεις λάθος? Γιατί το πιο συνηθισμένο είναι 15-20.000 το χρόνο, αν χρησιμοποιείται καθημερινά. Με τόσα χλμ σίγουρα θα έχει και άλλα θέματα και "τσαμπα" να στο δίνανε καλύτερα να μη το πάρεις!
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή την εποχή με μετρητά κάνεις παπάδες. Κοίτα για yaris, fiesta, swift, getz, ibiza και γιατί όχι και polo (με την συγκεκριμένη σειρά προτεραιότητας) κοντά στα 80.000χλμ του 2003-2005 και τιμή κοντά στα 3.500-5.000 ανάλογα τα κυβικά, τον εξοπλισμό (αν έχει και αυτόματο κιβώτιο, ακόμα καλύτερα) και την κατάσταση. Εννοείται θα κάνεις πολλά παζάρια και φυσικά εννοείται θα το πας σε μηχανικό για έλεγχο.

 

ειδικα το γκετς το προτεινω και εγω, σκυλι ! δεν νοιωθει τιποτα :) σε 5 χρονια με ειχε κανει 160.000 χιλ.

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

για mercedes clc του 2008 στα 25000?αξιζει η μηπως ειναι υποδεεστερο λογω εσωτερικου αφου διατηρησε του παλαιου μοντελου....παντως ειναι πανεμορφο.....απο αξιοπιστια ποια ειναι η γνωμη σας?:)
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα όμορφο σπορ-κουπέρ που σίγουρα κερδίζει τα βλέμματα αρκετών με την επιβλητική του εμφάνιση. Μπορεί το εσωτερικό να μην παρουσιάζει διαφορές από το προηγούμενο μοντέλο, αλλά σίγουρα ο νέος σχεδιασμός από έξω, το κάνει να ξεχωρίζεται αισθητά. Από αξιοπιστία μια χαρά τα πάει καθώς φέρει την υπογραφή των μοντέλων C της εταιρίας. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

για mercedes clc του 2008 στα 25000?αξιζει η μηπως ειναι υποδεεστερο λογω εσωτερικου αφου διατηρησε του παλαιου μοντελου....παντως ειναι πανεμορφο.....απο αξιοπιστια ποια ειναι η γνωμη σας?:)

 

 

Η αντίστοιχη C-class είναι ανώτερη από όλες τις απόψεις.

Αν δε σε ενοχλούν οι 4 πόρτες είναι καλύτερη επιλογή.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια θελω τη γνωμη σας για ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο.Βρηκα ενα toyota yaris Δεκεμβρη 2007 αγορασμενο,με 52000 χιλομετρα 6500 ευρω εκδοση sol mmt.Απο οτι ειδα και απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης τον οποιο τον ξερω ειναι σε αρκετα καλη κατασταση.Αν δεν ηταν MMT δηλαδη αυτοματο το ειχα αγορασει σιγουρα,οχι οτι το αυτοματο με χαλαει αλλα δε ξερω τι λεει το κιβωτιο στα yaris.Οποιος εχει προσωπικη αποψη ας μας διαφωτισει..
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...