Jump to content

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το haldex πρακτικα δε χαλαει........πιο πολυ με απασχολει το turbo μιας και μιλαω για μεταχειρισμενο.......ποιος ξερει τι μεταχειριση εχει κανει ο προηγουμενος-οι..........60000-70000 εχουν και τα 2..........αλλα κατεληξα στο μπροστοκινητο........:)

 

αν δεν εχουν προγραμματα πανω εισαι οκ.

αφου κατεληξες καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 759
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας. Ηθελα την γνώμη σας σχετικά με κάποιο μεταχερισμένο Volvo που έχω βρεί σε πολύ χαμηλή τιμή.

Είναι το Volvo 850 T5 2,000cc - turbo- με δερματινα καθίσματα του 1996. To αυτοκίνητο είναι πεντακάθαρο και ατρακάριστο με 90,000χλμ. Επειδή ποτέ δεν μπορουσα στα χρόνια εκέινα να το αγοράσω λόγω χρημάτων το σκέφτομαι πάλι σε αυτή τιν τιμή που το βρίσκω 2,000 ευρώ.

Είναι ένα αυτοκίνητο που πάντα ήταν στην καρδιά μου και πάντα το σκεφτόμουν.

Επειδή είμαι χρόνια με VW δεν γνωρίζω τίποτα από την Volvo και το συγκεκριμένο μοντέλο Τ5.

.

Ποιά είναι ίσως τα πιό σοβαρά μειονεκτήματα ? Τα ανταλλακτικά του είναι σε ακριβά επίπεδα ? Εκτός από την επίσημη αντιπροσωπεία - που δεν θα ασχοληθώ - υπάρχουν εξωτερικά συνεργεία που θα μπορόύν να υποστηρίζουν το αυτοκίνητο για κάποια σοβαρή βλάβη ? Υπάρχει διαθεσιμότητα ανταλλακτικών ?

Θα είναι σχετικά πάρα πολυ μεγάλη η κατάλωσή του και σε σχέση με το τωρινό μου αυτοκίνητο - GTI DSG Golf/2005 ?

 

Κάθε γνώμη θα με βοηθήσει να αποφασίσω.

 

Ευχαριστώ

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ηθελα την γνώμη σας σχετικά με κάποιο μεταχερισμένο Volvo που έχω βρεί σε πολύ χαμηλή τιμή.

Είναι το Volvo 850 T5 2,000cc - turbo- με δερματινα καθίσματα του 1996. To αυτοκίνητο είναι πεντακάθαρο και ατρακάριστο με 90,000χλμ. Επειδή ποτέ δεν μπορουσα στα χρόνια εκέινα να το αγοράσω λόγω χρημάτων το σκέφτομαι πάλι σε αυτή τιν τιμή που το βρίσκω 2,000 ευρώ.

Είναι ένα αυτοκίνητο που πάντα ήταν στην καρδιά μου και πάντα το σκεφτόμουν.

Επειδή είμαι χρόνια με VW δεν γνωρίζω τίποτα από την Volvo και το συγκεκριμένο μοντέλο Τ5.

.

Ποιά είναι ίσως τα πιό σοβαρά μειονεκτήματα ? Τα ανταλλακτικά του είναι σε ακριβά επίπεδα ? Εκτός από την επίσημη αντιπροσωπεία - που δεν θα ασχοληθώ - υπάρχουν εξωτερικά συνεργεία που θα μπορόύν να υποστηρίζουν το αυτοκίνητο για κάποια σοβαρή βλάβη ? Υπάρχει διαθεσιμότητα ανταλλακτικών ?

Θα είναι σχετικά πάρα πολυ μεγάλη η κατάλωσή του και σε σχέση με το τωρινό μου αυτοκίνητο - GTI DSG Golf/2005 ?

 

Κάθε γνώμη θα με βοηθήσει να αποφασίσω.

 

Ευχαριστώ

Πάνος

 

ειναι λιγο παλιο αλλα η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.

ανταλλακτικα ακριβα, καταναλωση πολυ πιο ψηλη απο του γκολφ. ασφαλεια επισης.

τελη με τα σημερινα δεδομενα (αν δεν τα αλλαξουν) τα τριπλα απο του γκολφ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο παλιο αλλα η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.

ανταλλακτικα ακριβα, καταναλωση πολυ πιο ψηλη απο του γκολφ. ασφαλεια επισης.

τελη με τα σημερινα δεδομενα (αν δεν τα αλλαξουν) τα τριπλα απο του γκολφ.

Σε ευχαριστώ πολύ, σύμφωνα με αυτά που μου λές μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσω.

Από ότι βλέπω θα το αγόραζα φτηνά, αλλά θα το χρυσοπληρώνω πολύ ακριβά στην συνέχεια.

 

Καλημέρα Πάνος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα καινουργια αμαξια για οποιον δεν το "φυσαει" ειναι πεταμενα λεφτα.

Δινεις 15.000 ευρω,και μολις βγεις απο την αντιπροσωπεια εχει πεσει στα 12.500!!!!!

Η καλυτερη λυση ειναι μεταχειρισμενο 10ετιας(να εχει οδηγου και συνοδηγου αεροσακους,abs, air condition,100ps τουλαχιστον,)

Το κοστος θα ειναι 3-4000 ευρω.Ενα καλο μαστορα να το τσεκαρει,ενα φουλ σερβις και εισαι οκ!

Πολυ ψαξιμο και υπομονη.Φιλος που εψαχνε μοτερ για πουντο gt 1999,βρηκε ολοκληρο αμαξι χτυπημενο στην δεξια πλευρα με μοτερ που ειχε γινει μολις γενικη επισκευη!!!!!

Με 800 ευρο αγορα και τοποθετιση εχει μοτερακι για 10 χρονια.

Υπαρχουν ευκαιριες,και οι πιο πολλες ειναι στον δρομο,οχι στο νετ και στις εφημεριδες.

Επισεις οταν ειναι 10ετιας οχι γιαπωνεζικο,ανταλακτικα φωτια......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Aξιζουν τα μεταχειρισμενα ibiza??μοντελο 2004....1400 101 ιππους....καινε πολυ?

 

δεν καινε πολυ, γερα ειναι καλο κρατημα εχουν .

καποια ,οχι ολα , τσημπανε λιγο λαδι. ειναι απο τους οδηγους των βαλβιδων .

αυτο να τσεκαρεις .

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς τα seat έχουν γίνει πολύ καλύτερα από τότε που τα πήρε η VW.Η γνώμη μου είναι

ότι είναι πολύ καλά αυτοκίνητα και δεν πολύ καίνε.Βέβαια πριν το πάρεις καλό είναι να το

πας σε ένα πάρα πολύ καλό συνεργείο και να το ψάξουν παντού γιατί όσο και καλό να είναι

ένα αυτοκίνητο άμα ο οδηγός δεν του συμπεριφέρεται σωστά όλο και κάτι θα βγάλει ή θα

του έχει βγάλει πριν το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το Leon Cupra μου εχει καψει τις φλατζες.....:wacko:

 

:lol::lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Aξιζουν τα μεταχειρισμενα ibiza??μοντελο 2004....1400 101 ιππους....καινε πολυ?

 

Kαίνε αν το πατάς. Αν δεν το κυνηγάς είναι αρκτά οικονομικά. Λάδι τσίμπαγαν τα πρώτα με πολλαπλασιαστή σχετικά, αυτά που είχαν κωδικό μοτέρ ΒΒΖ και τελείωνε ο αριθμός αν θυμάμαι καλά σε 4R. Toυ 2004 είναι πιθανό να σου είναι αυτή η παρτίδα, δεν είναι κάτι το υπερβολικό αλλά όσο να ναι σου την σπάει να συμπληρώνεις λάδια. Αλλά επειδή τράβηξε πολύ σαν μοντέλο μπορείς να βρεις και πιο νέα σε πάρα πολύ καλές τιμές και μακριά από top gun γιατί τα κοστολογούν πολλές φορές ακριβά γιατί ήταν ακριβό από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

polo δεν συνιστώ μόνο από την άποψη ότι είναι το ίδιο βασικά αμάξι με το ibiza αλλά στα ίδια λεφτά θα έχει λιγότερο εξοπλισμό. Τώρα καλά είναι και τα yaris-micra-swift-cz3-corsa.

 

Μπες μια car.gr και κάνε μια επιλογή και μόνος σου ή πες και από εδώ τι ζητάς από ένα αμάξι και ποια έχεις κατά νου που έχεις σκοπό να μετακινείσαι και μεταφορικές ανάγκες (χώρους κοκ)

 

Εγώ αυτά που ξέρω να σου πω είναι ότι όλα είναι μια χαρά. Το micra αν και 1,2 είναι αρκετά σβέλτο και οικονομικό και πολύ εύκολο στο παρκάρισμα αν και κάπως ιδιόρυθμο αισθητικά. Το yaris γνωστή ποσότητα και το corsa αρκετά ποιοτικό όπως και το ibiza/polo. Τα τελευταία μάλιστα είναι και πιο μεγάλα σε χώρους μέγεθος. Από την μια δλδ έχεις αυξημένες μεταφορικές δυνατότητες από την άλλη σε περιορίζουν ελάχιστα σε παρκάρισμα.

 

Αν μένεις μόνο σε πόλη είτε έχεις αμάξι για εξορμήσεις δες κανά smart. Είναι και οικονομικά και παρκάρουν παντού.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα ψαχνω τυπου ibiza,μεχρι 1400 κυβικα,για κυριως μεσα στην πολη(αθηνα) αλλα και καμια φορα κανενα ταξιδι...στο car.gr εχει πιο πολλα ibiza και ευτυχως ειναι αυτο το μοντελο που μου αρεσει περισσοτερο :P ...γενικοτερα αν παω σε καμια μαντρα ,αξιζουν τα αυτοκινητα εκει?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην αξίζουν ; Απλά σου λέω το μεταγχειρισμένο είναι λαχείο.Πρέπει να είσαι και κάπως τυχερός για να βρεις κάποιο σε σχεδόν τέλεια κατάσταση.Αν ξέρεις κανέναν μαντρά που είναι

καλός και δεν θέλει απλά να σου πουλήσει οπωσδήποτε ένα τουτού πήγαινε.Όπου και να πας

πάντως μην αγοράσεις κάποιο που δεν το έχεις πάει σε δικό σου συνεργείο να το κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα ψαχνω τυπου ibiza,μεχρι 1400 κυβικα,για κυριως μεσα στην πολη(αθηνα) αλλα και καμια φορα κανενα ταξιδι...στο car.gr εχει πιο πολλα ibiza και ευτυχως ειναι αυτο το μοντελο που μου αρεσει περισσοτερο :P ...γενικοτερα αν παω σε καμια μαντρα ,αξιζουν τα αυτοκινητα εκει?

 

θελει καλο ψαξιμο το μεταχειρισμενο ειτε απο μαντρα ειτε απο ιδιωτη. δες βιβλια σερβις, και πηγαινε το σε ενα δικο σου μαστορα να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Aπλα ρωταω γιατι δεν ξερω...μπορω δηλαδη να του πω να το παρω για λιγο πχ και να το πω σενα σερβις ή θα ερθει κ ο ιδιοκτητης μαζι ??σορρυ που ρωατψ απλα δε ξερω..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Aπλα ρωταω γιατι δεν ξερω...μπορω δηλαδη να του πω να το παρω για λιγο πχ και να το πω σενα σερβις ή θα ερθει κ ο ιδιοκτητης μαζι ??σορρυ που ρωατψ απλα δε ξερω..

 

Ανάλογα το μαντρά...Μερικοί σου δίνουν και εγγύηση. Μπορεί επίσης να βρεις από αντιπροσωπία που πάλι δεν παίζουν με την υπόληψή τους οι σοβαροί. Αν πας τώρα είτε σε μαντρά είτε σε ιδιώτη μπορείς να πας μαζί τους σε κάποια αντιπροσωπία και να πληρώσεις ένα τσεκάρισμα που θα σου κάνουν. Ιδίως με τα group vag αν έχεις κανά φίλο και έχει το vag.com το φυσώνετε και βλέπετε οι ίδιοι πραγματικά χιλιόμετρα. Να αναζητήσεις όχημα με service book όπου θα φαίνεται η πορεία του αμαξιού.

 

Πάντως κοίτα και σε ιδιώτες και στα clubs φίλων του κάθε μοντέλου. Εκεί μπορούν να σε κατατοπίσουν και να δεις αγγελίες μελών τους και αν δεν βαριέσαι με μια αναζήτηση μπορείς να δεις τι χρήση και τι έβγαλε ή όχι στον ιδιοκτήτη του.

 

 

 

Αυτό που θα προσέξεις επίσης είναι km,πόσο καιρό και σε τι κατάσταση είναι τα λάστιχα και αν έχει περάσει τα 60000χλμ αν έχει αλλάξει ο ιμάντας (αν έχει). Επίσης κατάσταση τακακίων αμορτισέρ δίσκου εννοείται ότι κοιτάμε. Για τα ibiza κοίτα πρός 05-06 που βγήκαν τα facelift που είναι με τις 16αρες και τους νέους προφυλαχτήρες.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...ηταν πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας...Αμα υπαρξει εξελιξη θα σας πω λεπτομεριες..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε καποιον εμπορο στην Αθηνα να ειδικευεται ή να εχει ποικιλια με μικρα μεταχειρισμενα αυτοκινητα μεχρι 4000-5000 ευρω και μεχρι 5-6 ετων ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε καποιον εμπορο στην Αθηνα να ειδικευεται ή να εχει ποικιλια με μικρα μεταχειρισμενα αυτοκινητα μεχρι 4000-5000 ευρω και μεχρι 5-6 ετων ?

 

Ευχαριστω.

 

Τελικα πηρα για τον γιο απο εμπορο ενα Ibiza 1.2 11/2006 με 43000χλμ service book που καλη κατασταση με 5800 μαζι μετα εξοδα μεταβιβασης και σημα 2011.Μια χαρα φαινεται.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανουν αποσυρση τα παλια αυτοκινητα? αν ναι πως κοστολογουνται?? το εγραψα εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

παιδια κανουν αποσυρση τα παλια αυτοκινητα? αν ναι πως κοστολογουνται?? το εγραψα εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα:rolleyes:

 

Λενε οτι θα ξανα αρχισει η αποσυρση με μειωση στα τελη ταξινομισης..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικές εταιρίες που κάνουν ειδικές εκπτώσεις με απόσυρση που πολλές φορές υπερβαίνει κατά πολύ την αξία του παλιού σου αυτοκινήτου. Το καλύτερο είναι να πας στην αντιπροσωπεία που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις για τις προσφορές τους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...