Jump to content

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 759
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα κάνεις έλεγχο σε συνεργείο της επιλογής σου.

Θα ζητήσεις book service ή εγγύηση αν είναι από μάντρα.

Θα κάνεις έλεγχο σε φανοποιό για τρακαρίσματα.

 

Μερικές προτάσεις:

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/189229

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/233068

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/226389

 

Προσωπικά θα έψαχνα για Punto ή 206.

Ευχαριστώ.Τα fiat για να πω την αλήθεια ποτέ δεν μου πολυαρέσουν.Μάλλον για το 206 ψάχνομαι.Από μάντρα δεν πολυεμπιστεύομαι να αγοράσω.Έχουν ακουστεί πολλά και σίγουρα οι τιμές είναι πιο πάνω από το να πάρεις από ιδιώτη.Ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου αλλά μετά κόπων και βασάνων μαζεύω 3 χιλιάρικα.:p

Ότι άλλες προτάσεις έχετε ή συμβουλές για την αγορά θα ήθελα να τις ακούσω:)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω όσο ποιο κανούργιο γίνεται.Έλεγα για 2000 και μετά αλλά και του 98 καλά είναι πιστεύω.Εγώ πάντως στις αγγελίες που είδα μόνο οικονομική κρίση δεν επικρατεί.Δεν βρήκα και πολλά πράματα με τα λεφτά που διαθέτω.Τί πρέπει να προσέξω στην αγορά?

Αν δίνεις 3 χιλ, μπορείς να κοιτάς και αγγελίες ακόμα και με 4 χιλ. Αυτή την εποχή, όποιος έχει cash έχει το πάνω χέρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνεις 3 χιλ, μπορείς να κοιτάς και αγγελίες ακόμα και με 4 χιλ. Αυτή την εποχή, όποιος έχει cash έχει το πάνω χέρι. :)

 

+1:cool:...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβλεπα στις αγγελίες και είναι μερικά πράγματα που δεν καταλαβαίνω:O

Αυτό που κυρίως δεν καταλαβαίνω είναι η διαβάθμιση στις τιμές.Πχ έβλεπα στις αγγελίες ένα Peugeot 206 σε πολύ καλή κατάσταση στα 3000 ευρώ και από την άλλη ένα Peugeot 206 καρατρακαρισμένο 2500 ευρώ:worry: Σημειωτέον ότι και τα δύο ήταν ίδιας χρονολογίας,ίδια κυβικά.Το μόνο που παρατήρησα σε μεγάλη διαφορά ήταν τα χιλιόμετρα.Ιδού για να μου πείτε γιατί συμβαίνει αυτό

 

Peugeot 1

 

Peugeot 2

Link to comment
Share on other sites

Οι πωλητές βάζουν τις τιμές που πιστεύουν οτι θα πωληθούν τα οχήματά τους. Γιατί προσπαθείς να βρεις μια λογική στον τρόπο που σκέφτεται ο καθένας; Εγώ όταν έψαχνα για corsa το 2007, έβλεπα την ίδια περίπτωση με 7500 και 10000 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν πλέον φτάνουμε σε τόσο χαμηλές τιμές για σχετικά πρόσφατα μοντέλα, παρουσιάζονται κάποια ενδιαφέροντα φαινόμενα!

Τιμές απόλυτα λειτουργικών αυτοκινήτων πλησιάζουν την τιμή που θα έπερνε κανείς αν τα πουλούσε για ανταλλακτικά.

Το αυτοκίνητο των 3000 ευρώ είναι καγκουρεμένο και αυτό σίγουρα δε βοηθάει την πώληση.

Τέλος για ένα αυτοκίνητο με 200.000+ χιλιόμετρα τα πράγματα μετράνε αντίστροφα... "πόσα χιλιόμετρα θα αντέξει ακόμη ο κινητήρας" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ψαχνω για μεταχειρισμενο 2-3 ετων...

 

ειμαι μεταξυ Golf και Focus... στα 1.4οο κυβικα...

 

τι λετε για ασφαλεια... παθητικη και ενεργητικη???

 

τι λετε για αξιοπιστια??? και περι κοστους συντηρησης???

 

thanx in advance...

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για μεταχειρισμενο 2-3 ετων...

 

ειμαι μεταξυ Golf και Focus... στα 1.4οο κυβικα...

 

τι λετε για ασφαλεια... παθητικη και ενεργητικη???

 

τι λετε για αξιοπιστια??? και περι κοστους συντηρησης???

 

thanx in advance...

παρε το γκολφ. αν το βρεις και 1.4 τσι ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του Golf, στα 1400, έχεις πάρα πολλές επιλογές. Ανάλογα τα χρήματα που διαθέτεις, κοίτα και εκδόσεις. Γνώμη μου,να κινηθείς προς ΤSΙ μεριά στα 122. Είναι ότι πιο ολοκληρωμένο υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά. Να προτιμήσεις κάποιο με ΕSΡ.

 

Το focus στα 1400 είναι σαφώς φθηνότερο αλλά δεν έχει ούτε τις εκδόσεις ούτε πληρότητα που συναντάς στην γκάμα της VW.

Link to comment
Share on other sites

πες μου αν θες και το γιατι...

 

 

 

 

(ευχαριστω ετσι κι αλλιως για την γρηγορη απαντηση...)

αν βρεις το 122αρι, (πρακτικα καπου στα 130+ αλογα)εχει πολυ καλο μοτερακι. ανετες προσπερασεις , ταξιδι ξεκουραστο, 6αρι κιβωτιο, καλη ροπη 22κιλα περιπου καλο στησιμο και φρενα. μακραν καλυτερο απο ενα φοκους 1.4 με 80 αλογα και μαλλον ταμπουρα πισω.

τελη εχουν τα ιδια, και απο κοστος ασφαλειας περιπου τα ιδια.

μεταπωλητικη αξια το γκολφ μακραν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Focus

Μέγιστη Ισχύς (ίπποι/σ.α.λ.) 80 / 5700

Μέγ. Ροπή (kgm/σ.α.λ.) 12,5 / 3500

 

Golf

Μέγιστη Ισχύς (ίπποι/σ.α.λ.) 122 / 5000

Μέγ. Ροπή (kgm/σ.α.λ.) 20,4 / 1500

 

 

To σκέφτεσαι ακόμη;:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε όμως συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Εξάλλου η τιμή κτήσης του Gοlf είναι αρκετά υψηλότερη. Παίρνεις όμως ένα αυτοκίνητο ανώτερο σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς.
Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμη μπορει να τα βρει καποιος αυτα τα 2?

 

Δεν ξερω αν συμφερει το Golf γιατι εκει που εχουν παει οι τιμες, μπορει να βρεις και ενα καλο καινουριο αυτοκινητο, στην τιμη που θα βρεις το μεταχερισμενο υπερκοστολογημενο Golf. Μεταξυ των 2 παντως, αν οι ιπποδυναμεις ειναι ετσι το golf (αν και δεν το συμπαθω καθολου) φαινεται να ειναι η μονη επιλογη, γιατι με 80 αλογα δεν πας πουθενα, imo.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε όμως συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Εξάλλου η τιμή κτήσης του Gοlf είναι αρκετά υψηλότερη. Παίρνεις όμως ένα αυτοκίνητο ανώτερο σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς.

 

1.4 ζήτησε, 1.4 πήρε.:p

Η αλήθεια είναι οτι το golf συγκρίνεται με τον 1.6 του focus, και φυσικά είναι πάλι μπροστα, κυρίως στο θέμα ροπής.

Το golf κρατάει την τιμή του αν και μεταχειρισμένο, αλλά πιστευω βρίσκεις 5αρια σε καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και με 1.8 ατμοσφαιρικό να το συγκρίνεις, το ΤSΙ, πάλι πλεονέκτημα έχει τόσο σε επιδόσεις όσο και σε οικονομία.
Link to comment
Share on other sites

πιο φθηνο το Focus...

 

το οποιο τελικα ειναι τοσο κακο οσο αφηνετε να εννοηθει...

 

ουτε μια καλη αναφορα για δαυτο δεν διαβασα...

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για μεταχειρισμενο 2-3 ετων...

 

ειμαι μεταξυ Golf και Focus... στα 1.4οο κυβικα...

 

τι λετε για ασφαλεια... παθητικη και ενεργητικη???

 

τι λετε για αξιοπιστια??? και περι κοστους συντηρησης???

 

thanx in advance...

 

 

Πόσα λεφτά θες να δώσεις;

Η ενεργητική ασφάλεια στις ατμοσφαιρικές εκδόσεις στα 1400 κυβικά είναι λίγο κάτω από μηδέν.

 

Το σωστό θέμα είναι το παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=148077&page=23

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να αγορασω ενα TT 1.8 κ θελω να εχει κ τετρακινηση....

ερωτησεις....

Βγαινει το 180 σε τερτακινηση? ή μονο το 225?

Κ εχω ακουσει κ παρα πολλα με τις διαφορες τους σε σχεση με καταναλωση....πιεσμενο κινητηρα....παραπανω εξοδα σε θεμα συντηρισης...τι ισχυει τελικα...???

Εγω ειμαι αναμεσα στο 180 κ το 225....ακουω προτασεις....

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό θέμα είναι το παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=148077&page=23

 

Ακριβώς..μεταφέρθηκαν ήδη,thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι για μεταχειρισμενο λεω...απλα φοβαμαι την καταναλωση στα 225 μηπως ειναι πολλυ παραπανω απο το 180 κ δν αξιζει να το κοιταξω....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...