Jump to content

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια μια βοηθεια... Κατ αρχας αν και αντρας 31 ετων δηλωνω σχετικα ασχετος απο αυτοκινητα:p!!! Ασχετως οτι οδηγω εδω και 10 χρονια!!! Εχουν παρασει απο τα χερια μου Hundai Getz, Hundai Atos (εταιρικα),Nissan Sunny (του μπαμπα!) και εδω κ 4 χρονια οδηγω ενα Opel Corsa 2001 μοντελο 1,4! Το τελευταιο μου το ειχε παραχωρησει η μητερα μου και το ειχα σαν δικο μου (ασφαλειες, σημα, βενζινη κλπ). Τωρα ηρθε ο καιρος μιας κ μετακομισα να παρω ενα δικο μου αλλα (μεταχειρισμενο 5ετιας το πολυ)budget μεχρι 8000 ευρω max. Ειμαι αναμεσα σε Opel Corsa το πιο καινουργιο, Suzuki Swift (μου αρεσει πιο πολυ απ ολα) , Nissan Micra. Τι προτεινετε εσεις απο τα παραπανω κ τι αλλο μπορω να κοιταξω (μου εχουν πει μακρια απο γαλλικα κ ισπανικα) -αν και μου αρεσει κ το C2 Citroen:( Ειμαι σε απογνωση γιατι ο καθενας μου λεει το μακρι του κ το κοντο του:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 759
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι σε απογνωση γιατι ο καθενας μου λεει το μακρι του κ το κοντο του:lol::lol::lol:

 

Γιατί εδώ τι θα σου πουνέ (-με); :p

 

Συμπαθές, και «τίμιο» το Swift. Καλός κινητήρας, μεγάλοι χώροι για το μέγεθος του. Το έχει η φίλη μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένη. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εδώ τι θα σου πουνέ (-με); :p

 

Συμπαθές, και «τίμιο» το Swift. Καλός κινητήρας, μεγάλοι χώροι για το μέγεθος του. Το έχει η φίλη μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένη. :)

 

 

και εγω εκει καταληγω!!!:p:p στο Swift!!! Αλλα αυτοκινητα της κατηγοριας του κ αξιοπιστα???:):):) Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες:D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά μορείς να πετύχεις πολύ καλές περιπτώσεις Toyota Yaris και Ford Fiesta. Μπορείς ακόμα να κοιτάξεις και το VW Polo ενώ εξέτασε και την περιπτωση του Getz. Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να βρει ςακόμα και καινούριο.

 

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει να πάρεις κάτι που θα το κρατήσεις, ίσως θα πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και πολλές προτάσεις της μικρομεσαίας κατηγορίας όπως Opel Astra, VW Golf και Toyota Corolla.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά μορείς να πετύχεις πολύ καλές περιπτώσεις Toyota Yaris και Ford Fiesta. Μπορείς ακόμα να κοιτάξεις και το VW Polo ενώ εξέτασε και την περιπτωση του Getz. Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να βρει ςακόμα και καινούριο.

 

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει να πάρεις κάτι που θα το κρατήσεις, ίσως θα πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και πολλές προτάσεις της μικρομεσαίας κατηγορίας όπως Opel Astra, VW Golf και Toyota Corolla.

 

Καλες περιπτωσεις οι παραπανω... Το Getz το εχω σκεφτει να πω την αληθεια εξαλλου το οδηγουσα στην παλια εταιρια που δουλευα πριν 5 χρονια. Πολυ καλο κ οικονομικο. Το Golf ειναι καλη περιπτωση, το Corolla δεν μου αρεσει εμφανισιακα οπως κ το Astra. Το Yaris το ειχα ξεχασει και πρεπει να το σκεφτω γιατι μου αρεσει κ το εχει ενας γνωστος κ μου εχει πει τα καλυτερα λογια.:) Τελικα η αγορα αυτοκινητου δεν ειναι κ απλη υποθεση:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλή υπόθεση με την καλή έννοια. Έχεις πάρα πολλές και διαφορετικές επιλογές και τελικά, αν έχεις και τα μετρητά στο χέρι σε μια τέτοια περίοδο, έχεις ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

 

Αν σε ενδιαφέρει πολύ η πρακτικότητα κοίτα για Yaris. Ποτέ δεν το πήγαινα σαν αυτοκίνητο αλλά τελικά αποδείχθηκε ιδανικός σύντροφος. :) Από την άλλη, αν θέλεις και χώρους, με 8 χιλ παίρνεις γκολφάκι 5ετίας που είναι αμαξάρα. Προσωπική άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλή υπόθεση με την καλή έννοια. Έχεις πάρα πολλές και διαφορετικές επιλογές και τελικά, αν έχεις και τα μετρητά στο χέρι σε μια τέτοια περίοδο, έχεις ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

 

Αν σε ενδιαφέρει πολύ η πρακτικότητα κοίτα για Yaris. Ποτέ δεν το πήγαινα σαν αυτοκίνητο αλλά τελικά αποδείχθηκε ιδανικός σύντροφος. :) Από την άλλη, αν θέλεις και χώρους, με 8 χιλ παίρνεις γκολφάκι 5ετίας που είναι αμαξάρα. Προσωπική άποψη πάντα.

 

φιλε mirrorofsorrow σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Η αληθεια ειναι οτι με cash στο χερι εχω πλεονεκτημα:happy: Αλλα να σου πω τις προτερεοτητες μου... Αξιοπιστια, δλδ να μην τρεχω σε συνεργεια, οικονομια γιατι κανω αποστασεις, μικρο γιατι δεν εχω παρκινγκ και ομορφο. Πολλα ζηταω?:p Α και πορτ μπαγκαζ δεν με απασχολει αν ειναι μεγαλο η μικρο, το θελω κυριως για την πολη:happy:

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλά κάνεις και ψάχνεις στην κατηγορία των mini - supermini. Tα Ibiza, Corsa, Yaris, Fiesta, Getz και Swift είναι οι προτάσεις απο μένα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε mirrorofsorrow σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Η αληθεια ειναι οτι με cash στο χερι εχω πλεονεκτημα:happy: Αλλα να σου πω τις προτερεοτητες μου... Αξιοπιστια, δλδ να μην τρεχω σε συνεργεια, οικονομια γιατι κανω αποστασεις, μικρο γιατι δεν εχω παρκινγκ και ομορφο. Πολλα ζηταω?:p Α και πορτ μπαγκαζ δεν με απασχολει αν ειναι μεγαλο η μικρο, το θελω κυριως για την πολη:happy:

 

Αναφορικά με το τελευταίο δεν θα έχεις πρόβλημα, σε όλα που αναφέρεις μικρό είναι (και σε αρκετά από αυτά που αναφέρει ο mirror). :)

 

Αναφορικά με την αξιοπιστία, εφόσον σχεδιάζεις να πάρεις μεταχειρισμένο, καλό θα ήταν να σκεφτείς πως η αξιοπιστία είναι κάτι σαν λαχείο. Μπορεί να ελέγξεις το αμάξι, μπορεί να είναι το αμάξι με τα λιγότερα προβλήματα όλων των εποχών, και πάλι να σου βγάλει προβλήματα. Οπότε σκέψου πως πρακτικά ελαχιστοποιείς τον κίνδυνο, δεν τον εξαλείφεις. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλά κάνεις και ψάχνεις στην κατηγορία των mini - supermini. Tα Ibiza, Corsa, Yaris, Fiesta, Getz και Swift είναι οι προτάσεις απο μένα.

 

Ibiza το πουλαει ενας φιλος μου κ του εχει βγει καλο αλλα για Ibiza κ γενικα για Seat δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα να πω:confused: Λενε οτι μετα απο τα 4 χρονια ζητανε. Κ μου το δινει κ σε καλη τιμη:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την αξιοπιστία, εφόσον σχεδιάζεις να πάρεις μεταχειρισμένο, καλό θα ήταν να σκεφτείς πως η αξιοπιστία είναι κάτι σαν λαχείο. Μπορεί να ελέγξεις το αμάξι, μπορεί να είναι το αμάξι με τα λιγότερα προβλήματα όλων των εποχών, και πάλι να σου βγάλει προβλήματα. Οπότε σκέψου πως πρακτικά ελαχιστοποιείς τον κίνδυνο, δεν τον εξαλείφεις. :)

Αυτό ισχύει και για τα καινούρια, πόσο μάλλον για τα μεταχειρισμένα, οπού στις περισσότερες των περιπτώσεων, το αυτοκίνητο είναι ακτός εγγύησης.

 

Απλά, πρέπει να σταθείς τυχερός και αυτό που αγοράζεις, να σου βγει καλό ή μάλλον, να μη σου βγάλει κανα κουλό πρόβλημα. Όπως ακριβώς το είπες, το πιο αξιόπιστο μπορεί να βγει φόλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και για τα καινούρια, πόσο μάλλον για τα μεταχειρισμένα, οπού στις περισσότερες των περιπτώσεων, το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης.

 

Απλά, πρέπει να σταθείς τυχερός και αυτό που αγοράζεις, να σου βγει καλό ή μάλλον, να μη σου βγάλει κανα κουλό πρόβλημα. Όπως ακριβώς το είπες, το πιο αξιόπιστο μπορεί να βγει φόλλα.

 

Ακριβώς όπως τα λες. Φυσικά στην περίπτωση των μεταχειρισμένων, έχεις την δυνατότητα να το ελέγξεις σε δικό σου μηχανικό, έτσι δεν είναι;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγχος φερνει στην επιφανεια σημαντικα προβληματα οπως π.χ παραμορφωση αξονα και ημιαξονιων,αλλα και μερων της αναρτησης απο τρακαρισμα ή φθορα ανταλλαξιμων εξαρτηματων που υποκεινται σε χρονια καταπονηση π.χ ιμαντας/καδενας,αμορτισερ αλλα νομιζω πως δε σε εξασφαλιζει απο αλλα προβληματα π.χ ηλεκτρολογικα.

 

Μπορει να το παρεις σημερα και αυριο να σου καουν 15 ασφαλειες και ο εγκεφαλος.Μ'αυτη τη λογικη μπορει οντως να σου βγει φολα.

 

Y.Γ.

Για αστικη χρηση,yaris απο μενα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες. Φυσικά στην περίπτωση των μεταχειρισμένων, έχεις την δυνατότητα να το ελέγξεις σε δικό σου μηχανικό, έτσι δεν είναι;

 

ναι,θα το ελεγξω σε δικο μου μηχανικο κ το ξερω πως το μεταχειρισμενο εχει αρκετο ρισκο! αλλα οτι κ απο ελεγχο να το περασω αγνωστο το τι θα μου βγαλει:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες. Φυσικά στην περίπτωση των μεταχειρισμένων, έχεις την δυνατότητα να το ελέγξεις σε δικό σου μηχανικό, έτσι δεν είναι;

Βοηθάει ο μάστορας να έχει και την κληρονομική ικανότητα να προβλέπει το μέλλον. :D :p Πέρα απο την πλάκα, δεν έχεις απλά την δυνατότητα να το κάνεις αυτό, πρέπει να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και το Mitsubishi Colt:

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/180347

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/229137

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και το Mitsubishi Colt:

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/180347

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/229137

 

Τελικα οι επιλογες μου ειναι παρα παρα πολλες!:D Αλλα ταυτοχρονα εχω μπλεχτει!!!:confused: Γιατι κ το Colt ειναι μια καλη περιπτωση... Μαλλον αλλο ειχα στην αρχη στον νου μου κ σε αλλο θα καταληξω:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κανονισε παντως και κανα test drive για να σχηματισεις γνωμη.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πείτε από εμπειρεία σας τα opel είναι ποιό αξιόπιστα και ποιό οικονομικά σε κόστος ανταλακτικών και service από τα ford ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παντού θα ψάξεις και θα προτιμήσεις αυτό που σε συμφέρει. Σε ιδιώτη μπορείς να κάνεις πιο εύκολα παζάρια. Οι μαντράδες έχουν την δυνατότητα να κάνουν ευκολίες (δόσεις κτλ) και δεν μπορείς να τους κατεβάσεις την τιμή όσο θα την έριχνε ένας ιδιώτης.
Link to comment
Share on other sites

Παντού θα ψάξεις και θα προτιμήσεις αυτό που σε συμφέρει. Σε ιδιώτη μπορείς να κάνεις πιο εύκολα παζάρια. Οι μαντράδες έχουν την δυνατότητα να κάνουν ευκολίες (δόσεις κτλ) και δεν μπορείς να τους κατεβάσεις την τιμή όσο θα την έριχνε ένας ιδιώτης.

 

Οι μαντραδες εχω ακουσει οτι "παιζουν" σε υψηλοτερες τιμες ασε π "πειραζουν" κ τα χιλιομετρα:p. Ισχυει κατι τετοιο? Κ εγω θ "παιξω" με cash οποτε ελπιζω σε καλυτερη τιμη απο μαντρα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...