Jump to content

[ΟΤΕ]Aναβάθμιση ταχυτήτων ADSL & προβλήματα


 Κοινοποίηση

Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;  

179 members have voted

  1. 1. Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;



Recommended Posts

ρε παιδια λιγο βοηθεια..το πρωι με το που συνδεθηκα μου εγραψε ταχυτητα συνδεσης 768 (εχω 384..) μεχρι εδω οκ λοιπον μαλλον λεω την αναβαθμισανε, παρολα αυτα ομως εκει που κατεβαζα με 36 μεσο ορο τωρα ειναι 46...τοσο μικρη ειναι η διαφορα?? δεν θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον κοντα στο 65 με 68??

 

 

:p ...Στο 'δίνουν' .... το θες και ξυρισμένο!!:lol: Μια χαρά ειναι και έτσι, απο το τίποτα!

Εγώ , μόλις πήρα την HOL και μου είπαν οτι περιμένουν ενημέρωση την Δευτέρα απο τον ΟΤΕ! Αλλά δεν τον άκουσα και πολύ θετικό.

Στην Forthnet ισχύει σίγουρα! Αν δεν γίνει κάτι με την Hellas On Line, θα ξαναγυρίσω στην Hol που είχα και παλιά!

Πάντως βαδίζουμε σε καλά βήματα... Μπράβω στον ΟΤΕ! Πάντα τέτοια!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:p ...Στο 'δίνουν' .... το θες και ξυρισμένο!!:lol: Μια χαρά ειναι και έτσι, απο το τίποτα!

Εγώ , μόλις πήρα την HOL και μου είπαν οτι περιμένουν ενημέρωση την Δευτέρα απο τον ΟΤΕ! Αλλά δεν τον άκουσα και πολύ θετικό.

Στην Forthnet ισχύει σίγουρα! Αν δεν γίνει κάτι με την Hellas On Line, θα ξαναγυρίσω στην Hol που είχα και παλιά!

Πάντως βαδίζουμε σε καλά βήματα... Μπράβω στον ΟΤΕ! Πάντα τέτοια!:D

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα φύγεις από την Hellas On Line και θα πας στην HOL; :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ασχετο μαλλον αλλα ειπα να το ρωτησω εδω.

Εχω 384 connex κ σκεφτηκα το εξης:μπορω να κανω αναβαθμιση τη συνδεση μου σε 512(που ειναι νομιζω τα ιδια λεφτα) κ

μετα που θα κανει στη περιοχη μου αναβαθμιση ο ΟΤΕ να γινει 1024???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πακέτο του ΟΤΕ το conn-x με ταχύτητα 384.Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στα 1024.Αν πάω στα 1024 αυτόματα με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ θα γίνει 2048 ή όχι;Επίσης ξέρει κανείς τις διαφορές στην τιμή από τα 384 στα 1024;
Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις 1024 φυσικα και θα πας στα 2048.Σου προτεινω Οndsl by Otenet καλυτερα.ειναι πιο φθηνό.Τωρα η διαφορα που λες ειναι τεραστεια.Η 384 κατεβαζει (λογικα γιατι δεν ειχα) στα 30-35? η 1024 που ξερω Οτενετ, κατεβαζει με 100-110 . Αρα η:) 2048 καπου τα διπλασια σχεδον...

All I ever wanted

All I ever needed

Is here in my arms

Words are very unnecessary

They can only do harm

Depeche Mode - Enjoy the Silence:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ πελάτη,

 

Η ΟΤΕΝΕΤ πρόσφατα ολοκλήρωσε την αναβάθμιση των ταχυτήτων σύνδεσης στο

Internet με τις υπηρεσίες ADSL.

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι όποια κι αν είναι η ταχύτητα της υπηρεσίας

ΟΤΕΝΕΤ OnDSL στην οποία είστε πελάτης, αυτόματα αποκτάτε διπλάσια

ταχύτητα σύνδεσης στο Internet, χωρίς να απαιτείται αλλαγή του

εξοπλισμού σας και χωρίς καμία μεταβολή στις μηνιαίες χρεώσεις!

 

Συγκεκριμένα, οι ταχύτητες (downstream/ upstream) αναβαθμίζονται ως

εξής:

 

Η ταχύτητα 384/128 kbps αναβαθμίζεται σε 768/192 kbps

Η ταχύτητα 512/128 kbps αναβαθμίζεται σε 1024/256 kbps

Η ταχύτητα 1024/256 kbps αναβαθμίζεται σε 2048/256 kbps

 

Ωστόσο, πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι θα έχετε τη δυνατότητα σύνδεσης

στο Internet με τις νέες αυτές αναβαθμισμένες ταχύτητες αφού ολοκληρωθεί

και η αντίστοιχη αναβάθμιση των υποδομών (DSLAMs) του ΟΤΕ στην περιοχή

σας.

 

Στο Διαδίκτυο... με το Δίκτυο της ΟΤΕΝΕΤ λοιπόν!

Ως μέλος της μεγαλύτερης οικογένειας συνδρομητών Internet στην Ελλάδα

γνωρίζετε ότι απολαμβάνετε πάντα τα πλεονεκτήματα ενός εξελιγμένου

δικτύου Internet, που εξασφαλίζει γεωγραφική κάλυψη σε ολόκληρη την

Ελλάδα, εξυπηρετεί μεγάλο όγκο κίνησης, επεκτείνεται ανά πάσα στιγμή και

έχει τη βέλτιστη δυνατή διαθεσιμότητα.

 

Σας ευχαριστούμε που μας εμπιστευθήκατε για τη σύνδεσή σας στο Internet

με ADSL.

 

Με εκτίμηση

 

ΟΤΕΝΕT

 

xthes elaba to parapanw mail.!

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Hello κ απο Βόλο... Tellas εδώ... Είχα 512 και έγινε 1024/256... Το θέμα είναι πως γτ κατεβάζω "μόνο" 60-65kb/s? (Με την 512 κατέβαζα max 54-55kb/s). Μήπως δν έχει ολοκληρωθεί...? Μήπως τόσο τελικά κατεβάζει? Μήπως απλά η γραμμή αναβαθμίστηκε και αλλά παρέμεινε στο 512? Έχω ακόμη το Usb μόντεμ... μήπως θα δώ διαφορά με το router....? I m a bit confused....:wacko:
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν αύριο ζητήσω αναβάθμιση από τον ΟΤΕ η 384 να γίνει 1024 αργότερα θα αναβαθμιστεί αυτομάτως στα 2048;Αυτό έχω απορία.Σε τιμή ξέρει κανείς τις διαφορές από 384 σε 1024;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα φύγεις από την Hellas On Line και θα πας στην HOL; :p

 

:lol: :p ...απο τα νεύρα μου τα μπέρδεψα! Ήθελα να πώ, οτι θα πάω για Forthnet!!! Αλλά τελικά και η ΗΟL αναβαθμίστηκε :) !

... απλά , περιμένω απο τον ΟΤΕ τώρα ( Χανιά είμαι.. ):(

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν αύριο ζητήσω αναβάθμιση από τον ΟΤΕ η 384 να γίνει 1024 αργότερα θα αναβαθμιστεί αυτομάτως στα 2048;Αυτό έχω απορία.Σε τιμή ξέρει κανείς τις διαφορές από 384 σε 1024;

 

Αυτο ρωτησα κ εγω αλλα μαλλον δεν εγινε κατανοητο..:confused:

Link to comment
Share on other sites

anaba8mistike kai h mandra!

o router stin endixh dinatotitas gramhs blepei 2112 downstream kai 288 downstream

sto connection status mou kai stin endixh connection speed grafei episeis 2112 downstream kai 288 upstream. ayto simenei oti h vivodi eidh me anava8mise?

malon e? :)

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

anaba8mistike kai h mandra!

o router stin endixh dinatotitas gramhs blepei 2112 downstream kai 288 downstream

sto connection status mou kai stin endixh connection speed grafei episeis 2112 downstream kai 288 upstream. ayto simenei oti h vivodi eidh me anava8mise?

malon e? :)

 

Καλο ακουγεται αλλα δες με τι κατεβαζεις φτανεις τα 200 kb/sec μεσα απο web?

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

kai prin tin anaba8misei katevaza me polla

px ton internet explorer 7 rc1 apo to site tis microsoft to katevasa me taxitita pou agixe ta 350

 

kai sto limewire sinolika (prosfesh olon oson katevaza 5-6 arxeia) epiana 300ara

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τιποτα για Αμπελοκηπους Θεσσαλονικης?:worry:

Τελευταιοι παλι?

Σημερα παλι που ειδα τιποτα.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια απο 1-09-06 αναβαθμιστηκα σε 1024.το θεμα ειναι πως κατεβαζω και με λιγοτερο απο οσο πριν!!!!,δηλαδη με 512 κατεβαζα με 55-60 kb/s και τωρα

κατεβαζω μονο με 25-27kb/s:angry: :angry: :angry:

Εστειλα mail στην οτενετ και μου απαντησαν:

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι η διαδικαδία αναβάθμισης

δεν έχει ολοκληρωθεί.Μπορεί να έχει συγχρονίσει το modem σε μεγαλύτερη ταχύτητα, αυτό όμως

δεν σημαίνει ότι το ίδιο έχει γίνει και για το υπόλοιπο κύκλωμα του ΟΤΕ

:w00t: :w00t:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

kai prin tin anaba8misei katevaza me polla

px ton internet explorer 7 rc1 apo to site tis microsoft to katevasa me taxitita pou agixe ta 350

 

kai sto limewire sinolika (prosfesh olon oson katevaza 5-6 arxeia) epiana 300ara

 

Den ginetai na katevazes me 350 an eixes 1024 syndesi, einai adynaton. Mporei na sou elege oti katevazeis me toso alla na katevaze me ligotero. Gia na katevazeis me 350 tha prepei na exeis 2,5 Mbs peripou

Link to comment
Share on other sites

Den ginetai na katevazes me 350 an eixes 1024 syndesi, einai adynaton. Mporei na sou elege oti katevazeis me toso alla na katevaze me ligotero. Gia na katevazeis me 350 tha prepei na exeis 2,5 Mbs peripou

 

 

Exis dikio 350*8= 2800 dil gyrw sta 2.5Mbs opos ipes

ektos apo tin periptosh la8ous omos skeftika kai tin periptosh

sibieshs (ginete? ) ton apostelomenon data pou isos stin ousia na apoferei tetoies taxitites h na prokalei to la8os :p

kai se p2p opos to limewire exw dei sinolikh taxythta download parapano apo to logiko :wacko:

 

ebasi periptosh o OTE exi kanei 2mbit tin grammh mou alla h vivodi oxi akoma.

opos leei kai to site mexri 15/9 8a exei oloklirosei h vivodi tis anava8miseis ton sindesewn ton pelatwn tis sto diplasio.

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σε έναν χώρο dslcube 512. Με έχουν αναβαθμίσει σε 2048 .....??.... και είναι χειρότερο από πριν... Δεν ασχολούμε ακόμα...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έχω μια 512 που αναβαθμίστηκε και καλά σε 1024.Τις πρώτες μέρες που μου δείχνε ότι μπαίνω με 1ΜΒ είχα φτάσει να κάνω direct download μεχρι και 85kb/sec σήμερα πιάνω max 45kb/sec τι μπορεί να φταίει.Έδωσα το τηλ και έκανα το test για να δω αν έχει άναβαθμιστεί η γραμμή μου και μου λέει σε 2 μέρες ότι θα γίνει η αναβάθμιση.Τι γίνεται μας δουλεύουν?Τι να κάνω?*****forhnet πάκετο έχω
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια απο 1-09-06 αναβαθμιστηκα σε 1024.το θεμα ειναι πως κατεβαζω και με λιγοτερο απο οσο πριν!!!!,δηλαδη με 512 κατεβαζα με 55-60 kb/s και τωρα

κατεβαζω μονο με 25-27kb/s:angry: :angry: :angry:

Εστειλα mail στην οτενετ και μου απαντησαν:

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι η διαδικαδία αναβάθμισης

δεν έχει ολοκληρωθεί.Μπορεί να έχει συγχρονίσει το modem σε μεγαλύτερη ταχύτητα, αυτό όμως

δεν σημαίνει ότι το ίδιο έχει γίνει και για το υπόλοιπο κύκλωμα του ΟΤΕ

:w00t: :w00t:

 

εμένα μου στέλουν ένα αρχειάκι και μου ζητάνε να παω στον τεστερ της φορθνετ και να κανω 3 τεστ. 1 μεταξύ 7.00-12.00 μμ

1 μεταξύ 12.00 - 18.00 μμ κι ενα μεταξύ 18.00 - 00.00 πμ.

 

Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου στέλουν ένα αρχειάκι και μου ζητάνε να παω στον τεστερ της φορθνετ και να κανω 3 τεστ. 1 μεταξύ 7.00-12.00 μμ

1 μεταξύ 12.00 - 18.00 μμ κι ενα μεταξύ 18.00 - 00.00 πμ.

 

Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!

 

θα προτιμούσες να μην ασχοληθούν καθόλου με το πρόβλημά σου? Αν το θεωρεις τρελό μην το κάνεις το τεστ και μην δεχτεις βοήθεια. για όνομα....!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου στέλουν ένα αρχειάκι και μου ζητάνε να παω στον τεστερ της φορθνετ και να κανω 3 τεστ. 1 μεταξύ 7.00-12.00 μμ

1 μεταξύ 12.00 - 18.00 μμ κι ενα μεταξύ 18.00 - 00.00 πμ.

 

Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!

 

 

Το ιδιο και σε εμενα. Το γελοιο της υποθεσης ειναι πως αν "αποδειχθει" απο τα τεστ οτι η ταχυτητα ειναι στο 1/3 (και μονο) της ονομαστικης ταχυτητας, τοτε θα δηλωθει βλαβη στον ΟΤΕ. Δηλαδη αν ειμαι στο 1/2 της ταχυτητας αυτο δεν ειναι προβλημα ? Αντε και γινεται αυτο, ο ΟΤΕ τι θα κανει δηλαδη? Εμενα το ιντερνετ αρχισε να σερνεται μετα την αναβαθμιση, αρα μηπως φταιει τιποτα αλλο ?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμούσες να μην ασχοληθούν καθόλου με το πρόβλημά σου? Αν το θεωρεις τρελό μην το κάνεις το τεστ και μην δεχτεις βοήθεια. για όνομα....!!!

 

Μήπως έχεις καταλάβει ότι όταν λέμε αναβάθμιση της υπηρεσίας εννοούμε πραγματική αναβάθμιση;

Έμεις θέλουμε να βλεπουμε ότι κατεβαζουμε με 70kbps στην χειρότερη, διότι από ο,τι λενε πρέπει να κατεβάζεις με 128 (πραγμα αδύνατον φυσικά).

Λέω φταίει το δίκτυο, έχει φόρτο. Βάλε τον έναν παράγοντα άιντε βάλε και τον άλλο. Αλλά 1.00πμ να σου δείχνει ότι έχεις σύνδεση 300-350 kbps τί είναι;!

 

Όχι ερωτώ διότι ο ΟΤΕ μας έλεγε θα σας διπλασιασουμε τις γραμμές. Ωραία.

Θα μου διπλασιάσουν χωρίς κόστος και την σύνδεση. Πολύ ωραία.

Αλλά γιατι οι ταχυτήτες δεν υφίστανται σε αυτόν τον διπλασιασμό και θέλουν 2 μηνες για να αναβαθμιστούν αυτά;!

Μήπως μιλάγανε όπως οι πολιτικοί για τον πληθωρισμό;! Πού άλλος ειναι στα χαρτιά κι άλλος στην πραγματικότητα;!

 

Μήπως βάλανε στα ταμπελάκια των συνδέσεων το 512 σε 1024, το ίδιο έκαναν και στις συνδεσεις (άλλαξαν το 512 σε 1024) και άιντε βρες τώρα άκρη;

 

Σαν να πήρα αμάξι 1600 κ.ε. και έχει μηχανή 800κ.ε.!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και σε εμενα. Το γελοιο της υποθεσης ειναι πως αν "αποδειχθει" απο τα τεστ οτι η ταχυτητα ειναι στο 1/3 (και μονο) της ονομαστικης ταχυτητας, τοτε θα δηλωθει βλαβη στον ΟΤΕ. Δηλαδη αν ειμαι στο 1/2 της ταχυτητας αυτο δεν ειναι προβλημα ? Αντε και γινεται αυτο, ο ΟΤΕ τι θα κανει δηλαδη? Εμενα το ιντερνετ αρχισε να σερνεται μετα την αναβαθμιση, αρα μηπως φταιει τιποτα αλλο ?

 

 

Εγώ παντως παιδια το τεστ το εκανα μαζι με τον υπαληλο απο το help desk της οτενετ απο το τηλεφωνο.Με εστειλε στο site tucows.com και μου ειπε να κατεβασω απο εκει ενα αρχειο.Μολις σταθεροποιηθηκε η ταχυτητα με ρωτησε με ποσο κατεβαζω και του ειπα με 30kb/s σε συνδεση 1mbit.Τοτε μου λεει θα δηλωσουμε βλαβη στον οτε,και απο κει και περα θα σας ειδοποιησουν αυτοι.Την επομενη μερα στις 11/09 μου στελνουν ενα mail απο οτενετ οτι το αιτημα προωθηθηκε στον οτε και θα με ειδοποιησουν για το αν ειναι βλαβη ή οχι.

Απο τοτε ουτε φωνη ουτε ακροαση και απο οτενετ και απο οτε!!!!!:mad: :mad: :mad: :mad:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...