Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanks george 800 θα κοιταξω μηπως οφειλεται σε κατι αλλο

προς το παρων συγχρονιζεται μια χαρα χωρις να εχω περασει κατι

εσενα sea?

url='http://sealover.gurubb.com'][/url]

TO MEΓΑΛΥΤΕΡΟ ONLINE BRIEFCASE ΓΙΑ Ρ990/Μ600/W950 !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίο πράγμα το Qteq 9000 αλλά δεν είναι τηλέφωνο!!!.

Προσωπικά με ενοχλεί να να μιλάω σαν να έχω ένα ανοιχτό βιβλίο στα μούτρα μου. (άσε που φίλος που το έχει πολύ καιρό μου ανέφερε το ίδιο πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες σε sms, δεν γνωρίζω αν το διόρθωσαν τώρα)

 

Παιδιά ερώτηση για το θέμα του βίντεο. Επειδή δεν έχω ξανακάνει format, η διαδικασία είναι format και ξανακατέβασμα της αναβάθμισης; Τί πρέπει να προσέξω;

 

Πάντος το πρόβλημα δεν πρέπει να έχει σχέση με τα προγράμματα που είναι φορτωμένα στο κινητό γιατί εγώ μετά την αναβάθμιση ξαναέβαλα μόνο δύο μικρά προγράμματα και το πρόβλημα υπάρχει.

 

Τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τα post σας. Δεν ποστάρω γιατί δεν έχω κάτι ουσιαστικό να πω ώστε να βοηθήσω (συνήθως με προλαβαίνουν άλλοι) αλλά παρακολουθώ φανατικά το Thread και με βοηθήσατε άπειρες φορές, αρκεί να κινούμαστε όλοι σε φιλικό κλίμα και σε σχετικά θέματα με το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900/R102 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0 Rev/MR4)

 

paidia sxetika me ayto pou eixe rotisei kapoios pio pano gia tin monimi energopoiisi tis anaforas sta sms, ginetai telika?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900/R102 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0 Rev/MR4)

 

paidia sxetika me ayto pou eixe rotisei kapoios pio pano gia tin monimi energopoiisi tis anaforas sta sms, ginetai telika?

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν πας Main menu ->Messaging, πατήσεις το βελάκι δίπλα από το messaging (πάνω πάνω),μετά settings (στο μενού που εμφανίζεται) και sms account (στο καινούριο μενού που εμφανίζεται),τότε σου εμφανίζει μια οθόνη με επιλογές μεταξύ των οποίων και οι "Request delivery report" και "Show delivery report dialog".Πιστεύω ότι αν τσεκάρεις μία απ' τις δύο αυτές επιλογές ή και τις δύο και μετά κάνεις save η δουλειά σου θα γίνει.:superman:

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

μπορεις και στα μηνυματα,ανοιγεις το μενου απο πανω πας στην επιλογη ρυθμισεις,λογαριασμος sms και οταν σου ανοιξει το μενου ειναι η δευτερη επιλογη απο πανω για αναφορα στα μηνυματα

τσεκαρε το οπως σου ειπε και ο Potakas και εισαι οκ

url='http://sealover.gurubb.com'][/url]

TO MEΓΑΛΥΤΕΡΟ ONLINE BRIEFCASE ΓΙΑ Ρ990/Μ600/W950 !

Link to comment
Share on other sites

eeeeεεεεετσι ακριβως!!!!!!!!

 

πανω στο θεμα μας!

δεν θα ηταν ωραια να μπορουσαμε να διαμορφωσουμε λιγο την Today screen?

πως δηλ δουλευει το swiss manager που εχεις τη δυνατοτητα να το τοποθετησεις οπου θες στην οθονη,να μπορεις να βαλεις και αλλα οπως πχ σημεισωσεις,καποιο προγραμμα καιρου ισως και οτι αλλο θελει ο καθενας

 

το μονο παρομοιο ειναι το stick it Και το οποιο εγω θεωρω "αχρηστο"

λετε αργοτερα να εχουμε τετοιες δυνατοτητες?

url='http://sealover.gurubb.com'][/url]

TO MEΓΑΛΥΤΕΡΟ ONLINE BRIEFCASE ΓΙΑ Ρ990/Μ600/W950 !

Link to comment
Share on other sites

eeeeεεεεετσι ακριβως!!!!!!!!

 

πανω στο θεμα μας!

δεν θα ηταν ωραια να μπορουσαμε να διαμορφωσουμε λιγο την Today screen?

πως δηλ δουλευει το swiss manager που εχεις τη δυνατοτητα να το τοποθετησεις οπου θες στην οθονη,να μπορεις να βαλεις και αλλα οπως πχ σημεισωσεις,καποιο προγραμμα καιρου ισως και οτι αλλο θελει ο καθενας

 

το μονο παρομοιο ειναι το stick it Και το οποιο εγω θεωρω "αχρηστο"

λετε αργοτερα να εχουμε τετοιες δυνατοτητες?

Iσως να έχουμε γιατί σε άλλο φορουμ(mysymbian αν δεν κάνω λαθος) κάποιος έγραψε ότι μπορουν να γραφτουν Plugins σε γλώσσα xml... Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

και τωρα οσον αφορα και παλι το κινητο

εχωντας αφαιρεσει το πορτακι

1.πατωντας συνεχομενο οποιοδηποτε κουμπι απο το πληκτρολογιο σε βγαζει στις επαφες

2.οταν βρισκεσαι σε ενα μενου που εχει την επιλογη περισσοτερα μπορεις να πατησεις alt(κατω δεξια) και το κουμπι κατω αριστερα και σε βγαζει εκει

3.οταν εχεις μια κληση και θες να απενεργοποιησεις τον ηχο χωρις να το κλεισεις στον αλλο πατας το del

4.ερωτηση??????????

οταν εχεις μια αναπαντητη η' ενα νεο μην ποιο πατας για να το δεις χωρις να πατησεις την οθονη?

απο το πληκτρολογιο παλι

 

αν μαζευτουν αρκετα θα κανω εναν οδηγο του πως μπορεις να χειριστεις λειτουργεις και εφαρμογες του τηλεφωνου μεσω του qwerty

url='http://sealover.gurubb.com'][/url]

TO MEΓΑΛΥΤΕΡΟ ONLINE BRIEFCASE ΓΙΑ Ρ990/Μ600/W950 !

Link to comment
Share on other sites

...και τωρα οσον αφορα και παλι το κινητο

εχωντας αφαιρεσει το πορτακι

1.πατωντας συνεχομενο οποιοδηποτε κουμπι απο το πληκτρολογιο σε βγαζει στις επαφες

2.οταν βρισκεσαι σε ενα μενου που εχει την επιλογη περισσοτερα μπορεις να πατησεις alt(κατω δεξια) και το κουμπι κατω αριστερα και σε βγαζει εκει

3.οταν εχεις μια κληση και θες να απενεργοποιησεις τον ηχο χωρις να το κλεισεις στον αλλο πατας το del

4.ερωτηση??????????

οταν εχεις μια αναπαντητη η' ενα νεο μην ποιο πατας για να το δεις χωρις να πατησεις την οθονη?

απο το πληκτρολογιο παλι

 

αν μαζευτουν αρκετα θα κανω εναν οδηγο του πως μπορεις να χειριστεις λειτουργεις και εφαρμογες του τηλεφωνου μεσω του qwerty

 

Στην αναπάντητη το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πατήσεις το πλήκτρο "οκ" για να σε πάει στη λίστα κλήσεων ενώ στο μήνυμα διστυχώς δεν υπάρχει κάποιο πλήκτρο και πρέπει να χρησιμοποιήσεις την γραφίδα.(τώρα αν ντε και καλά δεν θες να χρησιμοποιήσεις την γραφίδα μπορείς να κάνεις το εξής:εβρισκόμενος στην αρχική οθόνη αν πατήσεις δύο φορές το πλήκτρο "οκ" σου ανοίγει το "Main menu" με επιλεγμένο το "messaging".Πατώντας λοιπόν άλλη μια φορά το "οκ" μπαίνεις στα μηνύματα,με το jog dial σκρολλάρεις κάτω στο "inbox" και πατώντας το πλήκτρο "οκ" το ανοίγεις.)

 

Τώρα στον οδηγό που θες να κάνεις πρόσθεσε τα εξής:

5.Κρατώντας το space πατημένο σε πάει στην εφαρμογή "Phone" (κάτι πολύ χρήσιμο σε περίπτωση που θες να πάρεις κάποιον πληκτρολογώντας τον αριθμό του και όχι από τις επαφές).

6.Οταν έχεις μια κλήση,με τα πλήκτρα "Y" και "N" την αποδέχεσαι ή την απορρίπτεις αντίστοιχα (αυτά τα πλήκτρα λειτουργούν έτσι και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που σου ζητάει να επιλέξεις "yes" ή "no")

 

Γενικά πάντως η ενσωμάτωση του hardware πληκτρολογίου στις λειτουργίες του τηλεφώνου δεν είναι αυτή που θα έπρεπε και πιστεύω ότι η SE το σκέφτηκε περισσότερο σαν έναν επιπλέον τρόπο εισαγωγής κειμένου παρά σαν έναν έξτρα τρόπο χειρισμού του (κι αυτό είναι που με χαλάει περισσότερο στο P990i γιατί εγώ το "ερωτεύτηκα" χωρίς το πορτάκι και το έχω έτσι από την πρώτη μέρα).

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Και για να μαζεψουμε λιγο τις πηγες μας , εκτος απο τα παρακατω

τι αλλα Links εχουμε (για καθε ειδος και για ολα τα γουστα? ;) )

 

 

http://www.ipmart-forum.com/

 

http://www.dotsis.com/mobile_phone/

 

http://www.allaboutsymbian.com/forum/

 

http://www.dr-eisbach.de/

 

http://www.se-uiq.com/news-p990-eng.htm

 

http://beta.johnex.se/index.php

 

http://www.gsmhosting.com/vbb/index.php

 

http://www.symbian9.com/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας πατημένο το # η το c ενεργοποιηση σιγης

 

Εμείς μιλήσαμε για το hardware πληκτρολόγιο.Εσύ μάλλον εννοείς το πορτάκι,έτσι?

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Και μερικες αποριες για την ιδια την συσκευη?

 

1. Με κλειστο το πορτακι η συσκευη σου δινει την δυνατοτητα να απενεργοποιησεις το wi-fi καθως και το Bluetooth της συσκευης .

Οι ιδιες δυνατοτητες φυσικα παρεχονται και απο την οθονη αφης με ανοιχτο το πορτακι , ειναι ομως σαφως περισσοτερο χρονοβορες αλλα και περιπλοκες .

 

Ειδικα για το wi-fi ποιος ο λογος να παρεχεται η δυνατοτητα ενεργοποιησης του με κλειστο το πορτακι απο την στιγμη που για να κανεις browse π.χ. με τον opera πρεπει αναγκαστικα να ανοιξεις το πορτακι?

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ξεχασει να το ανοιξω και οταν δοκιμαζω να ανοιξω τον browser και βλεπω οτι ειναι κλειστο , προτιμω να κλεισω παλι το πορτακι και να το ενεργοποιησω απο εκει παρα να ακολουθησω την διαδρομη στο μενου .

 

2. Η συσκευη σου παρεχει την δυνατοτητα λειτουργιας σε flight mode οταν δεν θελεις να ειναι ενεργο το κομματι του κινητου τηλεφωνου και θελεις να χρησιμοποιησεις τις υπολοιπες δυνατοτητες της συσκευης .

 

Γιατι ομως η ιδια δυνατοτητα δεν παρεχεται οταν η συσκευη δεν εχει καποια καρτα SIM τοποθετημενη ?

Πως ειναι δυνατον μια συσκευη που παρεχει αρκετες λειτουργιες να μην τις προσφερει σε καποιον που θελει να χρησιμοποιησει μονο αυτες και οχι τις δυνατοτητες τηλεφωνου?

 

3. Οταν η συσκευη βρισκεται σε flight mode ειναι δυνατη η χρηση του wi-fi οχι ομως και του Bluetooth? ΠΟΙΟΣ ειναι ο λογικος διαχωρισμος μεταξυ αυτων των 2 σε χρησιμοτητα ή οτιδηποτε αλλο που δικαιολογει αυτη την επιλογη?

Ειναι λογικο να μπορει καποιος π.χ. να εχει προσβαση στο ιντερνετ μεσω wi-fi και δεν ειναι λογικο να εχει την δυνατοτητα να στειλει απο την συσκευη ή να λαβει σε αυτη δεδομενα μεσω Bluetooth?

Εαν επιλεξω για καποιες ωρες να εχω κλειστο το κινητο μου ωστε να μην μπορει να λαβει κλησεις , για ποιο λογο να μην μπορω π.χ. να εγκαταστησω μια εφαρμογη σε αυτο απο την στιγμη που μου παρεχει την δυνατοτητα να το χρησιμοποιησω?

Το καλωδιο ειναι μια λυση φυσικα , αλλα χρησιμοποιωντας λαπτοπ π.χ. και θελοντας να αποφυγεις οσο ειναι δυνατον τα καλωδια , το Bluetooth οπως και καθε αλλο ασυρματο δικτυο ειναι προτιμοτερο .

 

4. Το Jog DIal ειναι τοποθετημενο σε σημειο που ενοχλει αρκετα κατα την χρηση της συσκευης σαν φωτογραφικη μηχανη . Ειναι ιδιαιτερα ευκολο αθελα του καποιος να το περιστρεψει εστω μια φορα και η συσκευη να αλλαξει απο την λειτουργια καμερας σε αυτη του βιντεο δυσκολευοντας αρκετα την αμμεση ληψη μιας φωτογραφιας αφου θα πρεπει να διορθωσει κανεις αυτο το τυχαιο λαθος του .

 

 

5.Οταν καποιος βγαλει φωτογραφιες και τις αποθηκευσει για καποιο λογο στην μνημη της συσκευης αυτες στην συνεχεια μπορουν να βρεθουν στον φακελο "camera folder" το οποιο ειναι λογικο .

Αν θελει καποιος να τις μετακινησει στο memory stick , δεν μπορει να τις μεταφερει στον αναλογο φακελο σε αυτο και μπορει να τις μεταφερει μονο στον φακελο με τις εικονες γενικα .

Με δεδομενο αυτο , πως ειναι λογικο καποιος να θελει να μεταφερει σε μια μνημη με μεγαλυτερη χωρητικοτητα τις φωτογραφιες που εχει βγαλει , χωρις αυτες να "ανακατευονται" με εικονες αλλου ειδους που ο ιδιος πιθανον να εχει τοποθετησει στην καρτα μνημης του?

 

 

 

Υ.Γ. Περα απο τα αναμενομενα αρνητικα σχολια και επικρισεις , ειναι δυνατον να παρω εστω μια λογικη εξηγηση ή εκτιμηση απο καποιον για το γιατι συμβαινουν ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανένας δεν άκουσε την προτροπή μου πριν μία μέρα. Επειδή όντως δεν είμαστε μικρά παιδιά και ο florinaperis δεν έχει καμία δουλειά να λιώνει να σας νταντεύει θα έχουμε άλλη αντιμετώπιση.

 

1) Όταν λέμε «συνεχίζουμε στο θέμα», σημαίνει ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ στο θέμα και δε το γεμίζουμε Off Topic, απαντήσεις σε Mods κλπ. Δεν καταλαβαίνετε οτι αυτό προκαλεί για συνέχισή τους;

 

2) Όταν κάνουμε μια παρατήρηση σε κάποιους αυτό γίνεται ειδικά για αυτούς, αλλά και τους άλλους που τις διαβάζουν.

 

Οπότε:

 

mad23_ παίρνεις 5 μέρες BAN επειδή δε συμμορφώθηκες με προτροπή S Mod να ΜΗ συνεχίζεις τα off topic και να αναλύεις το τι συνέβει.

 

drmdtsap: 5 μέρες ΒΑΝ για προκλητικό μήνυμα. Έχω TyTN αλλά δε παίρνω σβάρνα τα φορουμς των προηγούμενων 100 συσκευών που είχα πριν από αυτό, για να γράφω: BYE-BYE, SONY ERICSSON AND P SERIES.PPC WM5 RULES!!!!!! και τέτοιες χαζομάρες.

 

Για την ώρα το thread θα καθαριστεί από τον Moderator. Κάθε άλλο off topic θα αντιμετωπίζεται ανάλογα. Δε θα καθόμαστε δύο Moderators πάνω από το PC μας για πάρτη σας. Αν υπάρχουν απορίες PM me. Τέλος, ασχοληθείτε με το κινητό κ μόνο με αυτό.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε πάλι το θέμα. Ότι καθάρισα, καθάρισα.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

 

Κανείς δεν θέλει στο συγκεκριμένο thread, να γράφουμε μόνο τα "καλά" για το κινητό.

Εδώ προσπαθούμε να βρούμε λύσεις, να ερευνούμε τα πάντα σχετικά με το κινητό, λέγοντας πρώτα τα αρνητικά του και βρίσκοντας λύσεις μετά για τα προβλήματά του.

 

Το να μιλάμε όμως για τα αρνητικά μιας συσκευής, συγκρίνοντάς την με άλλες κάθε 5 και λιγάκι, δεν νομίζω ότι οδηγεί πουθενά. Το μόνο που γίνεται στο τέλος είναι να μιλάμε για άλλα κινητά, για ανθρώπινες σχέσεις, για τον καιρό στο Τορόντο κ.λ.π.

 

Υπάρχει μία συγκεκριμένη συσκευή στο θέμα = ασχολούμαστε μόνο με αυτή την συσκευή (τα προβλήματα της, τα καλούδια της κ.λ.π.).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ένα πρόβλημα με το πρόγραμμα για το update. Έχω τις τελευταίες εκδόσεις και του suite k toy update program αλλα μόλις παω να το ανοίξω μου βγάζει αυτό το μήνυμα...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ένα πρόβλημα με το πρόγραμμα για το update. Έχω τις τελευταίες εκδόσεις και του suite k toy update program αλλα μόλις παω να το ανοίξω μου βγάζει αυτό το μήνυμα...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Αν έχεις antivirus δοκίμασε να το κλείσεις...

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες αποριες για την ιδια την συσκευη?

 

1. Με κλειστο το πορτακι η συσκευη σου δινει την δυνατοτητα να απενεργοποιησεις το wi-fi καθως και το Bluetooth της συσκευης .

Οι ιδιες δυνατοτητες φυσικα παρεχονται και απο την οθονη αφης με ανοιχτο το πορτακι , ειναι ομως σαφως περισσοτερο χρονοβορες αλλα και περιπλοκες .

 

Ειδικα για το wi-fi ποιος ο λογος να παρεχεται η δυνατοτητα ενεργοποιησης του με κλειστο το πορτακι απο την στιγμη που για να κανεις browse π.χ. με τον opera πρεπει αναγκαστικα να ανοιξεις το πορτακι?

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ξεχασει να το ανοιξω και οταν δοκιμαζω να ανοιξω τον browser και βλεπω οτι ειναι κλειστο , προτιμω να κλεισω παλι το πορτακι και να το ενεργοποιησω απο εκει παρα να ακολουθησω την διαδρομη στο μενου .

 

2. Η συσκευη σου παρεχει την δυνατοτητα λειτουργιας σε flight mode οταν δεν θελεις να ειναι ενεργο το κομματι του κινητου τηλεφωνου και θελεις να χρησιμοποιησεις τις υπολοιπες δυνατοτητες της συσκευης .

 

Γιατι ομως η ιδια δυνατοτητα δεν παρεχεται οταν η συσκευη δεν εχει καποια καρτα SIM τοποθετημενη ?

Πως ειναι δυνατον μια συσκευη που παρεχει αρκετες λειτουργιες να μην τις προσφερει σε καποιον που θελει να χρησιμοποιησει μονο αυτες και οχι τις δυνατοτητες τηλεφωνου?

 

3. Οταν η συσκευη βρισκεται σε flight mode ειναι δυνατη η χρηση του wi-fi οχι ομως και του Bluetooth? ΠΟΙΟΣ ειναι ο λογικος διαχωρισμος μεταξυ αυτων των 2 σε χρησιμοτητα ή οτιδηποτε αλλο που δικαιολογει αυτη την επιλογη?

Ειναι λογικο να μπορει καποιος π.χ. να εχει προσβαση στο ιντερνετ μεσω wi-fi και δεν ειναι λογικο να εχει την δυνατοτητα να στειλει απο την συσκευη ή να λαβει σε αυτη δεδομενα μεσω Bluetooth?

Εαν επιλεξω για καποιες ωρες να εχω κλειστο το κινητο μου ωστε να μην μπορει να λαβει κλησεις , για ποιο λογο να μην μπορω π.χ. να εγκαταστησω μια εφαρμογη σε αυτο απο την στιγμη που μου παρεχει την δυνατοτητα να το χρησιμοποιησω?

Το καλωδιο ειναι μια λυση φυσικα , αλλα χρησιμοποιωντας λαπτοπ π.χ. και θελοντας να αποφυγεις οσο ειναι δυνατον τα καλωδια , το Bluetooth οπως και καθε αλλο ασυρματο δικτυο ειναι προτιμοτερο .

 

4. Το Jog DIal ειναι τοποθετημενο σε σημειο που ενοχλει αρκετα κατα την χρηση της συσκευης σαν φωτογραφικη μηχανη . Ειναι ιδιαιτερα ευκολο αθελα του καποιος να το περιστρεψει εστω μια φορα και η συσκευη να αλλαξει απο την λειτουργια καμερας σε αυτη του βιντεο δυσκολευοντας αρκετα την αμμεση ληψη μιας φωτογραφιας αφου θα πρεπει να διορθωσει κανεις αυτο το τυχαιο λαθος του .

 

 

5.Οταν καποιος βγαλει φωτογραφιες και τις αποθηκευσει για καποιο λογο στην μνημη της συσκευης αυτες στην συνεχεια μπορουν να βρεθουν στον φακελο "camera folder" το οποιο ειναι λογικο .

Αν θελει καποιος να τις μετακινησει στο memory stick , δεν μπορει να τις μεταφερει στον αναλογο φακελο σε αυτο και μπορει να τις μεταφερει μονο στον φακελο με τις εικονες γενικα .

Με δεδομενο αυτο , πως ειναι λογικο καποιος να θελει να μεταφερει σε μια μνημη με μεγαλυτερη χωρητικοτητα τις φωτογραφιες που εχει βγαλει , χωρις αυτες να "ανακατευονται" με εικονες αλλου ειδους που ο ιδιος πιθανον να εχει τοποθετησει στην καρτα μνημης του?

 

 

 

Υ.Γ. Περα απο τα αναμενομενα αρνητικα σχολια και επικρισεις , ειναι δυνατον να παρω εστω μια λογικη εξηγηση ή εκτιμηση απο καποιον για το γιατι συμβαινουν ολα αυτα?

 

 

 

1. Καταρχήν το ίδιο εύκολα μπορείς να ενεργοποιήσεις το wi-fi και με ανοιχτό το πορτάκι με την οθόνη αφής, όσο και με μλειστό το πορτάκι! Πως; Κάτω αριστερά στην οθόνη, πατάς το κουμπάκι(το γκρί τριγονάκι) και πάς "Συνδέσεις" -> "Ασύρματο LAN".

Τώρα το γιατί παρέχεται η συγκεκριμένη δυνατότητα και με κλειστό το πορτάκι, ίσως γιατί θα μπορούσε μελλοντικά κάποια εφαρμογή που θα έτρεχε με κλειστό το πορτάκι, να μπορούσε να το χρησιμοποιήσει… Όπως και να έχει πάντως, δεν νομίζω ότι είναι αρνητικό κάτι τέτοιο.

 

2. Όντως αυτή η λειτουργία σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να ήταν χρήσιμη. Δεν ξέρω γιατί δεν παρέχεται κάτι τέτοιο, αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως και να υπάρχει κάποιος λόγος, μιας και κανένα από τα προηγούμενα Ρxxx δεν είχε αυτήν την δυνατότητα.

 

3. Το λογικό σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν να μην σε άφηνε να το ενεργοποιήσεις(wi-fi). Παρόλα αυτά σε αφήνει, ενημερώνοντας σε πρώτα ότι η συσκευή βρίσκεται σε flight mode. Δεν μπορώ να σκεφτώ ποιος είναι ο διαχωρισμός με το Bluetooth, αλλα όπως και να έχει δεν νομίζω ότι είναι αρνητικό αυτό.

Όσο για το αν έχεις κλειστό το τηλέφωνο και θές να εγκαταστήσεις κάποιες εφαρμογές μπορείς να το κάνεις μέσο IR ή εναλακτικά να μεταφέρεις τα αρχεία στην κάρτα με card reader. Ή ακόμα, αντί να μπείς σε flight mode να επιλέξεις να είναι σε black list όλες οι εισερχόμενες κλήσεις, ώστε να μην δέχεσαι κλήσεις και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το BT…

 

4. Εγώ το βρίσκω μια χαρά εκεί που είναι. Έχει αρκετό χώρο "από πάνω του" για να το κρατήσει το αριστερό χέρι, στην περίπτωση που θές να το κρατήσεις πλάγια. Και από την άλλη μπορείς άμεσα να το αλλάξεις από λήψη φωτογραφίας στην λήψη βίντεο…

 

5. Και όμως, αυτό γίνεται και πολύ εύκολα μάλιστα! Πηγαίνεις στον φάκελο camera folder της μνήμης του κινητού και πατάς "Διαχείριση αρχείων"-> "Εξαγ. αρχείων κάμερας" και σε ρωτάει αν θές να κάνεις μετακίνηση ή αντιγραφή. Ότι και από τα δύο και αν επιλέξεις οι φωτογραφίες πηγαίνουν στον αντίστοιχο φάκελο του memory stick!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Και μερικες αποριες για την ιδια την συσκευη?

 

1. Με κλειστο το πορτακι η συσκευη σου δινει την δυνατοτητα να απενεργοποιησεις το wi-fi καθως και το Bluetooth της συσκευης .

Οι ιδιες δυνατοτητες φυσικα παρεχονται και απο την οθονη αφης με ανοιχτο το πορτακι , ειναι ομως σαφως περισσοτερο χρονοβορες αλλα και περιπλοκες .

 

Ειδικα για το wi-fi ποιος ο λογος να παρεχεται η δυνατοτητα ενεργοποιησης του με κλειστο το πορτακι απο την στιγμη που για να κανεις browse π.χ. με τον opera πρεπει αναγκαστικα να ανοιξεις το πορτακι?

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ξεχασει να το ανοιξω και οταν δοκιμαζω να ανοιξω τον browser και βλεπω οτι ειναι κλειστο , προτιμω να κλεισω παλι το πορτακι και να το ενεργοποιησω απο εκει παρα να ακολουθησω την διαδρομη στο μενου .

 

Για την ενεργοποιήση του wifi με κάλυψε ο georgep800. Με κλειστό το πορτάκι+wifi ας μην ξεχνάμε τον opera mini:!: Όταν κάποιος θέλει να κάνει μονο browse και να μην μπει σε σελίδες που θέλουν ασφάλεια με κωδικους κτλ, μπορεί να χρησιμοποιήσει τον μικρό opera που είναι και πιο ελαφρυς.

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish!

 

To Ensomatomeno Plhktrologio Qwerty, grafei ellhnika;

to hardware enoo! (gia na dw an me volevei xoris portaki)

Ida tin xara sas meta to update! kai signomi pou to lew! alla me zalise poly to na diavazw selides! kai mperdeutika giauto rotaw ksekathara!

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish!

 

To Ensomatomeno Plhktrologio Qwerty, grafei ellhnika;

to hardware enoo! (gia na dw an me volevei xoris portaki)

Ida tin xara sas meta to update! kai signomi pou to lew! alla me zalise poly to na diavazw selides! kai mperdeutika giauto rotaw ksekathara!

 

Ναι, γράφει ελληνικά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

@Bilias80

 

Για να είμαστε ακριβής όμως: Γράφει ελληνικά απλά για να φτάσεις στο ελληνικό γράμμα πρέπει να πατήσεις πολλές φορές στο ίδιο πλήκτρο (ώστε να περάσουν πρώτα όλα τα λατινικά και μετά να έρθει η σειρά του ελληνικού).

 

Αυτό είναι κάτι που περιμένουμε να διορθωθεί. Αν τελικά διορθωθεί ποτέ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...