Jump to content

Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις


DENIOR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γιατί είναι λογικό το απάντησα σε προηγούμενο ποστ.

Και δεύτερον, η αγγλική γλώσσα είναι εξαιρετικά πλούσια με πολύ περισσότερες λέξεις από την ελληνική. Και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το έμαθα, αλλά αν σκεφτείς τις δυνατότητες αφομοίωσης λέξεων από κάθε πηγή που έχει

αυτή η γλώσσα δεν είναι και τόσο περίεργο.

 

Η αγγλική γλώσσα είναι ένα τίποτα. Συγνώμη που το λέω έτσι ωμά αλλα αυτή είναι η φριχτή αλήθεια. Τι να προτοπώ; Μας λες για τον αριθμό λέξεων των αγγλικών οτι είναι τεράστιος. Τεράστιος με λέξεις όπως housewife δηλ house+wife? Ναι τέτοια πράγματα κάνουν τα αμερικανάκια και μετά βγάζουνε 400.000 λέξεις. Με αυτό το τρόπο θα μπορούσα και εγώ να κάνω 500.000 λέξεις να ενώνω μεταξύ τους λέξεις, όλες μεταξύ τους, και να το πάώ στο 1000000 λέξεις. Επίσης μη ξεχνάς οτι τα αγγλικά είναι μια μπασταρδεμένη γλώσσα αφού έχουνε πάρει απ'όλους ολλανδικά, γερμανικά, λατινικά( ε ναι οκ ο Νιούτον έγραφε λατινικές επιστολές στους συναδέλφους τους είναι δυνατον να μην τα έβαζε και στο επίσημο λεξίλόγιο; Όχι μόνο έβαλε λατινικές λέξεις αλλα για να το παίξει και ρωμαίος συγγραφέας διατήρησε και το πρόθεμα circum και έτσι προκύπτουν circumspection, circumflexe και άλλα τέτοιου είδους-οι Γάλλοι βάζουνε circon) και γαλλικά( αλλα μπασταρδεμένα γαλλικά με προφορά άστα να πάνε).

 

 

Εμένα γνώμη μου είναι οτι η πλουσιότερη γλώσσα στο κόσμο είναι τα γαλλικά, η μοναδική γλώσσα μαζί με τη λατινική που έχει πολύ μεγάλη λογική στο τρόπο που περιγράφει τα πράγματα και βοηθάει μαζί με τα ελληνικά για να αποκτήσεις τρόπο σκέψης, διαύγεια πνεύματος. Μπορεί να έχουνε μόνο 200.000 λέξεις μαζί με τα κύρια ονόματα αλλα χρησιμοποιούνε πάρα πολύ ευρύ λεξιλόγιο που ξεπερνάει κατα πολύ τόσο εμάς όσο και τους αμερικάνους. Για παράδειγμα προσπάθησε να διαβάσεις μια αγγλική και μια γαλλική εφημερίδα. Για να διαβάσεις μια αγγλική εφημερίδα δεν θέλει ιδιαίτερες απαιτήσεις, όμως για μια γαλλική θέλει να ξέρεις τόσο καλά τα γαλλικά που να ασχολείσαι καθημερινά και να έρχεσαι σε επαφή με τη γλώσσα με διάφορα μέσα(εκτός και αν είσαι φιλόλογος ή μεταφραστής τότε πάω πάσο). Μια λέξη στα γαλλικά έχει πάρα πολλές έννοεις εν αντιθέσει με τα αγγλικά όπου οι περισσότερες έχουν μια έννοια(κατι που αποτελεί φρίκη για ένα μεταφραστή).

 

Έτσι, ένα αλλο στοιχείο που αποδεικνύει την ανωτερότητα της γαλλικής γλώσσας είναι η δυσκολία που περιέχει. Αυτο σημαίνει οτι για να καταλάβεις τα γαλλικά σε ένα τραγούδι ή σε μια ταινία πρέπει να ασχοληθείς πάρα μα πάρα πολύ ενώ για τα αγγλικά απο 15 χρονών μπορείς να καταλαβαίνεις ανετότατα και τραγούδια και ταινίες. Επίσης, στη πλειονότητα των περιπτώσεων δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις προφορικά μια γαλλική λέξη παρα μόνο αν την έχεις δει γραπτή, κάτι που δεν συμβαίνει με τα αγγλικά που έχουνε πολύ ευκολη προφορά( όταν λέω ευκολη προφορά δεν εννοώ να μπορείς να μιλάς όπως ένας σκοτζέζος ας πούμε αλλα να μην κάνεις λάθος ενώ στα γαλλικά με τα ένρινα και τα συρτά θέλει πρακτική για να τα πεις όπως ένας που την έχει μητρική γλώσσα). Ακόμα, τα αγγλικά δεν έχουνε κανόνες προφοράς αλλα τα προφέρουνε όπως τους καπνίσει( πχ το part προφέρεται πάρτ αλλά το take προφέρεται τέϊκ και όχι τάκ)

 

Τελευταίο στοιχείο οι γάλλοι χρησιμοποιούνε στην καθημερινή τους ζωή τις πολλαπλάσιες απο τις λέξεις που χρησιμοποιούνε οι αγγλοσάξονες.Γενικά, όσο πιο δύσκολη είναι μια γλώσσα τόσο καλύτερη είναι και τόσο πιο πλούσια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η λέξη εταιρεία γράφεται με "ει" διότι βγαίνει από τη λέξη "εταιρείος" (νομίζω) και όχι από τη λέξη εταίρος (σίγουρο).

Οπότε δεν γράφεται με "ι", παρόλο που μπορεί να το έχεις δει επανειλλημένα ακόμη και σε διαφημίσεις στην tv (βλέπε cosmote)!

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη εταιρεία γράφεται με "ει" διότι βγαίνει από τη λέξη "εταιρείος" (νομίζω) και όχι από τη λέξη εταίρος (σίγουρο).

Οπότε δεν γράφεται με "ι", παρόλο που μπορεί να το έχεις δει επανειλλημένα ακόμη και σε διαφημίσεις στην tv (βλέπε cosmote)!

 

οπότε το σωστό ειναι το "ετερεία" ?

Link to comment
Share on other sites

οχι το σωστο ειναι εταιρεια.

 

ooops, ναι σορρυ το ριμαξα :p

 

btw οπως ειπε και καποιος (προσθετω κι εγω) μερικες έξυπνες "Εταιρίες" ειναι οι εξης:

 

COSMOTE : ΟΠΑΠ : ESHOP :

 

... πραγματικά τωρα αυτοι εχουν κανει λάθος; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω ότι το "συγγνώμη" γράφεται με 2 γ και όχι με 1,όπως λανθασμένα γράφετε πολλοί! (και ο αντμίν στο μήνυμα που είχε αναρτήσει για τη συντήρηση στους servers) :D

 

Επίσης,αν ξαναδώ άνθρωπο να γράφει "όσο αναφορά" (αν είναι δυνατόν) αντί για "όσον αφορά" θα αυτοκτονήσω... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος λέει ότι το εταιρία είναι λάθος; Και οι 2 γραφές είναι σωστές.

 

Το είχα δει κάποτε που το έλεγε ένας φιλόλογος σε μια εκπομπή της κρατικής σχετικά με θέματα της ορθογραφίας.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω ότι το "συγγνώμη" γράφεται με 2 γ και όχι με 1,όπως λανθασμένα γράφετε πολλοί! (και ο αντμίν στο μήνυμα που είχε αναρτήσει για τη συντήρηση στους servers) :D

 

Επίσης,αν ξαναδώ άνθρωπο να γράφει "όσο αναφορά" (αν είναι δυνατόν) αντί για "όσον αφορά" θα αυτοκτονήσω... :wacko:

Έχεις απόλυτο δίκιο για το συγγνώμη, οπότε συγγνώμη :). Δεν το κατάλαβα και εγώ νωρίτερα και τώρα πρέπει να τροποποιήσω 5-6 scripts που σχετίζονται με αυτό το μήνυμα. Ωραία. Την επόμενη φορά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=148319 .

 

Και ποιος λέει ότι το εταιρία είναι λάθος; Και οι 2 γραφές είναι σωστές.

 

Συμφωνούν αρκετά «γνωστά» / «επώνυμα» λεξικά με τη γραφή «εταιρεία» - την οποία και έχω υιοθετήσει. Παραθέτω ένα : http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1&dq=. Ορισμένα μάλιστα αναφέρουν πως η εταιρία είναι απλά, λάθος, αναφέροντας τους λόγους που δεν είμαι ο καταλληλότερος να αναφέρω...

 

Και μία σχετική συζήτηση στη Wikipedia: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7:%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1 (ναι συζήτηση).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,αν ξαναδώ άνθρωπο να γράφει "όσο αναφορά" (αν είναι δυνατόν) αντί για "όσον αφορά" θα αυτοκτονήσω... :wacko:

 

αγαπητέ φιλε μου θα ηθελα να σου απαντήσω σχετικά. Όσο αναφορά με αυτο που έλεγες... (άντε να σε δω...) :p :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

+1000 :up:

 

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω ότι το "συγγνώμη" γράφεται με 2 γ και όχι με 1,όπως λανθασμένα γράφετε πολλοί! (και ο αντμίν στο μήνυμα που είχε αναρτήσει για τη συντήρηση στους servers) :D

 

Επίσης,αν ξαναδώ άνθρωπο να γράφει "όσο αναφορά" (αν είναι δυνατόν) αντί για "όσον αφορά" θα αυτοκτονήσω... :wacko:

το "ν" μπαινει παντα οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο α,ε,η,ι,ο,ω ή κ,π,τ:)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μηηηηηη Cosmako!Λάθος έκανες!Χαχαχα. Το σωστο ειναι "όσον αφορά σε"

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

το "ν" μπαινει παντα οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο α,ε,η,ι,ο,ω ή κ,π,τ:)

 

Και τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψε ο bomber;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

απλα αναφερω ποτε πρεπει να μπαινει το "ν" και ποτε οχι.;)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρόβλημα με το "όσο αναφορά" δεν έχει σχέση με το "ν" απλά άλλο "αφορά" κι άλλο "αναφορά"!

 

Για να καταλάβω...

 

Σχετικά με = Όσον αφορά ? :confused:

 

btw αν μας δουν Δασκαλοι δημοτικού θα γελάνε ρε παιδιά! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

απλα αναφερω ποτε πρεπει να μπαινει το "ν" και ποτε οχι.;)

 

Kαι για να συμπληρώσω κι εγώ, το "ν" μπαινει, οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο φωνήεντα ή από τα κ,π,τ,ξ,ψ,γκ,μπ,ντ,τσ,τζ

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω...

 

Σχετικά με = Όσον αφορά ? :confused:

 

Precisely.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Μηηηηηη Cosmako!Λάθος έκανες!Χαχαχα. Το σωστο ειναι "όσον αφορά σε"

 

:rolleyes: -Όσον αφορά+ουσιαστικό/πρόταση (χωρίς πρόθεση)

-Αφορώ σε

 

Και ένα sosaki, η προστακτική ΔΕΝ παίρνει αύξηση.

Χμμ...τι άλλα... Η κοπέλα μου είναι όμορφη/ Η κοπέλα μού κάθησε :X(μίλησε ήθελα να πω). (Μίλησε σε εμένα δηλαδή-τότε τονίζεται)

...Σου, και όχι εσού (που ακούω και τραβάω τα μαλλιά μου)

Θα έλεγα και στις μετοχές να μη βάζετε αύξηση -όχι ότι είναι λάθος, αλλά συγχέεται η αρχαϊζουσα με τη δημοτική).(π.χ. συνδεμένος, όχι συνδεδεμένος...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάρτυ ή πάρτι?

 

Ή πάρ'τη ? :p

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω...

 

Σχετικά με = Όσον αφορά ? :confused:

 

btw αν μας δουν Δασκαλοι δημοτικού θα γελάνε ρε παιδιά! :lol: :p

 

 

Btw, το πρόβλημα είναι στο συντακτικό.

 

Δεν είναι "αφορά κάτι" αλλά "αφορά σε κάτι" επομένως> σε ό,τι αφορά και όχι όσον αφορά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...