Jump to content

Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις


DENIOR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kotetsi και garfield είστε καλά διαβασμένοι:p :)

Σωστά, το συγγνώμη γράφεται με 2 "γγ", αλλά το ανέφερα γιατί τελευταία συνεχώς το βλέπω με 'γν" και εκνευρίζομαι.

Για το κτήριο/κτίριο, νομίζω ότι και οι 2 γραφές είναι σωστές.:O

κτήριο από το κτήμα(όχι το απόκτημα, αλλά από το χωράφι) και

κτίριο από το κτίζω.

Marvin, επιφυλάσσομαι να απαντήσω:)

 

edit:Το εταιρία κανονικά είναι με " ι " αλλά έχει επικρατήσει και με " ει "

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μια ερώτηση για τους «αθεράπευτους» ορθογράφους: γνωρίζετε πότε το ρήμα «βάλλω» γράφεται με δύο λ και πότε με ένα;

 

Πχ γράφουμε: «προσέβαλλε τον άλλον» αλλά και «προσέβαλε τον άλλον». Ομοίως γράφουμε: «θα υποβάλλει δικαιολογητικά» αλλά και «θα υποβάλει τα δικαιολογητικά».

 

Εδώ σας θέλω. ;)

 

Το ρήμα βάλλω με "λλ" μόνο στο ενεστώτα της οριστικής.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

«Εταιρεία» είναι η σωστή γραφή της λέξης.

Ωστόσο το «εταιρία» είναι επίσης αποδεκτό.

 

Τα θηλυκά με κατάληξη -εία(που να τονίζεται) παίρνουν ''ει" μόνο αν προέρχονται από ρήμα σε -εύω.(πχ , βασιλεύω-->βασιλεία)

Το εταιρία κανονικά θέλει "ι"γιατί δεν υπάρχει ρήμα εταιρεύω

 

MARVIN:

Συγγνώμη, αλλά τι είναι αυτό???

http://members.tripod.com/~sarant_2/language/ekatom.htm

 

Εντελώς φιλικά σε προτρέπω να μην συμβουλεύεσαι πολιτικά κείμενα(και δη αυτού του είδους)για γλωσσολογικά ή και ιστορικά θέματα.

Επιπλέον, η έρευνα του Παν/μίου που αναφέρεται στο εν λόγω κείμενο, προέρχεται από αμερικάνικο(δηλαδή αγγλόφωνο)Παν/μιο.

Τι περίμενες δηλαδή να λέει??(πιστεύω ότι το ίδιο θα μου έλεγες αν σου παρουσίαζα μια αντίστοιχη έρευνα ελληνικού Παν/μιου με αντίστροφα αποτελέσματα)

Όσο για το liddell-Scott, δεν ξέρω τι κάνει στην ηλεκτρονική του μορφή, πάντως στην κανονική του(για την οποία έσκασα 80.000 δρχ θυμάμαι) είναι 5 τόμοι εγκυκλοπαίδειας με γραμματάκια τόσο μικρά που θέλεις μεγενθυτικό φακό για να τα διαβάσεις.Αποκλείεται να έχει 150.000 λήμματα.(Μην με κάνεις να τα μετρήσω, θα βγάλω καντίλες:p )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ρήμα βάλλω με "λλ" μόνο στο ενεστώτα της οριστικής.:)

 

Σε πρόλαβε ο DENIOR, του οποίου η απάντηση είναι επίσης σωστή. το διπλό «λ» χρησιμοποιείται στους εξακολουθητικούς χρόνους (Μέλλοντα εξακολ. και Παρατατικό). Φυσικά, χρησιμοποιείται και στον Ενεστώτα.

 

Επίσης, αυτό που λες ότι κτήμα = χωράφι, δε στέκει ετυμολογικά. Η λέξη «κτήμα» σημαίνει αυτό που ανήκει σε κάποιον. Το αυτοκίνητό μου είναι κτήμα μου, το notebook που έχω είναι κτήμα μου κ.ο.κ. Τα χωράφια επικράτησε να λέγονται και «κτήματα» ακριβώς επειδή ήταν κτήματα κάποιου (δηλ. ανήκαν σε κάποιον), οπότε με το πέρασμα των χρόνων καθιερώθηκε το κτήματα = χωράφια. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόλαβε ο DENIOR, του οποίου η απάντηση είναι επίσης σωστή. το διπλό «λ» χρησιμοποιείται στους εξακολουθητικούς χρόνους (Μέλλοντα εξακολ. και Παρατατικό). Φυσικά, χρησιμοποιείται και στον Ενεστώτα.

 

Επίσης, αυτό που λες ότι κτήμα = χωράφι, δε στέκει. Η λέξη κτήμα ετυμολογικά είναι αυτό που ανήκει σε κάποιον. Το αυτοκίνητό μου είναι κτήμα μου, το notebook που έχω είναι κτήμα μου κ.ο.κ. Τα χωράφια επικράτησε να λέγονται και «κτήματα» ακριβώς επειδή ήταν κτήματα κάποιου (δηλ. ανήκαν σε κάποιον), οπότε με το πέρασμα των χρόνων καθιερώθηκε το κτήματα = χωράφια. ;)

 

Στον παρατατικό??:blink: :dizzy:

Δηλαδή έβαλλα και όχι έβαλα????(ή κατάλαβα λάθος?:O )

Όσο για τον εξακολουθητικό μέλλοντα, κάνει "θα βάζω" και δεν έχει ούτε ένα λ:p )

Για τον στιγμιαίο μέλλοντα, νομίζω με ένα λ(θα βάλω)Στην αρχαία τουλάχιστον, το ρήμα βάλλω στον μέλλοντα έχει ένα λ)

Και γενικά, ο κανόνας είναι αυτός που ανέφερα(αν δεν κάνω λάθος φυσικά): Δυο " λ " μόνο στον ενεστώτα οριστικής.

 

Για το κτίριο έχεις δίκιο ως προς την προέλευση της λέξης κτήμα.

Πάντως έχει καθιερωθεί και με " η "

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

MARVIN:

Συγγνώμη, αλλά τι είναι αυτό???

http://members.tripod.com/~sarant_2/language/ekatom.htm

 

Εντελώς φιλικά σε προτρέπω να μην συμβουλεύεσαι πολιτικά κείμενα(και δη αυτού του είδους)για γλωσσολογικά ή και ιστορικά θέματα.

Επιπλέον, η έρευνα του Παν/μίου που αναφέρεται στο εν λόγω κείμενο, προέρχεται από αμερικάνικο(δηλαδή αγγλόφωνο)Παν/μιο.

Τι περίμενες δηλαδή να λέει??(πιστεύω ότι το ίδιο θα μου έλεγες αν σου παρουσίαζα μια αντίστοιχη έρευνα ελληνικού Παν/μιου με αντίστροφα αποτελέσματα)

Όσο για το liddell-Scott, δεν ξέρω τι κάνει στην ηλεκτρονική του μορφή, πάντως στην κανονική του(για την οποία έσκασα 80.000 δρχ θυμάμαι) είναι 5 τόμοι εγκυκλοπαίδειας με γραμματάκια τόσο μικρά που θέλεις μεγενθυτικό φακό για να τα διαβάσεις.Αποκλείεται να έχει 150.000 λήμματα.(Μην με κάνεις να τα μετρήσω, θα βγάλω καντίλες:p )

 

Google is my friend. Αυτό βρήκα και αυτό παρέθεσα. Σωστός για το πολιτικό του κειμένου, γι' αυτό και έγραψα ότι δεν ήταν αυτό που έψαχνα όταν το παρέθεσα. Δε σημαίνει όμως ό,τι είναι απαραιτήτως και λάθος.

Δες αν γράφει απ' έξω πόσα λήμματα έχει, μην τα μετρήσεις (εκτός αν δεν έχεις τί να κάνεις :p ).Εδώ έχει μια έκδοση των Liddell-Scott με 127.000 λήμματα. Δε βρήκα κάτι στα ελληνικά, το Amazon δεν γράφει λεπτομέρειες.

Πάντως για το Μπαμπινιώτη δε σηκώνω κουβέντα, 150.000 λήμματα έχει - το έχω στη βιβλιοθήκη μου και το γράφει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Google is my friend. Αυτό βρήκα και αυτό παρέθεσα. Σωστός για το πολιτικό του κειμένου, γι' αυτό και έγραψα ότι δεν ήταν αυτό που έψαχνα όταν το παρέθεσα. Δε σημαίνει όμως ό,τι είναι απαραιτήτως και λάθος.

Δες αν γράφει απ' έξω πόσα λήμματα έχει, μην τα μετρήσεις (εκτός αν δεν έχεις τί να κάνεις :p ).Εδώ έχει μια έκδοση των Liddell-Scott με 127.000 λήμματα. Δε βρήκα κάτι στα ελληνικά, το Amazon δεν γράφει λεπτομέρειες.

Πάντως για το Μπαμπινιώτη δε σηκώνω κουβέντα, 150.000 λήμματα έχει - το έχω στη βιβλιοθήκη μου και το γράφει.

 

Google is my friend too:)

Το κατάλαβα ότι το παραπάνω link δεν ήταν αυτό που έψαχνες.

Έριξα μια πρόχειρη ματια στο Liddell-Scott, αλλά δεν είδα να λέει κάτι.

Το λεξικό του Μπαμπινιώτη δεν το έχω.

Πόσο μεγάλο είναι??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνεις. Εξακολούθησε να μη το έχεις σε παρακαλώ.;)

 

Αυτό είχα σκοπό να κάνω:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στον παρατατικό??:blink: :dizzy:

Δηλαδή έβαλλα και όχι έβαλα????(ή κατάλαβα λάθος?:O )

Όσο για τον εξακολουθητικό μέλλοντα, κάνει "θα βάζω" και δεν έχει ούτε ένα λ:p )

Για τον στιγμιαίο μέλλοντα, νομίζω με ένα λ(θα βάλω)Στην αρχαία τουλάχιστον, το ρήμα βάλλω στον μέλλοντα έχει ένα λ)

Και γενικά, ο κανόνας είναι αυτός που ανέφερα(αν δεν κάνω λάθος φυσικά): Δυο " λ " μόνο στον ενεστώτα οριστικής.

 

Για το κτίριο έχεις δίκιο ως προς την προέλευση της λέξης κτήμα.

Πάντως έχει καθιερωθεί και με " η "

Το «βάλλω» χρησιμοποιείται και ως δεύτερο συνθετικό σε πολλές λέξεις,όπως «αναβάλλω» κτλπ.

Στις συγκεκριμένες λέξεις ο ενεστώτας,παρατατικός και ο εξακολουθητικός μέλλοντας γράφονται με δύο «λ».

 

Όσον αφορά το «εταιρεία» ,μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο λεξικό του Μπαμπινιώτη,όπου τεκμηριώνεται το ποια είναι η σωστή γραφή της λέξης.

 

Τροποποίηση:Τώρα πρόσεξα πως δεν έχεις το συγκεκριμένο εξαιρετικό λεξικό...:D

Link to comment
Share on other sites

Το «βάλλω» χρησιμοποιείται και ως δεύτερο συνθετικό σε πολλές λέξεις,όπως «αναβάλλω» κτλπ.

Στις συγκεκριμένες λέξεις ο ενεστώτας,παρατατικός και ο εξακολουθητικός μέλλοντας γράφονται με δύο «λ».

Σύμφωνοι για τα σύνθετα.

Όσον αφορά το «εταιρεία» ,μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο λεξικό του Μπαμπινιώτη,όπου τεκμηριώνεται το ποια είναι η σωστή γραφή της λέξης.

 

Τροποποίηση:Τώρα πρόσεξα πως δεν έχεις το συγκεκριμένο εξαιρετικό λεξικό...:D

Μάλιστα, μόλις υποσχέθηκα και να μην το πάρω:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το λεξικό του Μπαμπινιώτη δεν το έχω.

Πόσο μεγάλο είναι??

 

Ά, χάνεις. 275mm x 112mm x 86mm περίπου. :D

 

Garfield είσαι από τη Θεσσαλονίκη;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά λάθη γίνονται και με τις λέξεις που τελειώνουν σε -ιο και -είο.

 

(Το κορυφαίο που είδα, την περασμένη Κυριακή στην Εθνική Αθηνών-Κορίνθου, λίγο έξω απ'την Αθήνα: "Πωλούνται καρπούζεια"... :D δηλαδή στον ενικό πώς γράφεται... "το καρπούζει"; )

 

Συνήθως όταν το -είο τονίζεται, γράφεται με -ει-, ενώ αν δεν τονίζεται γράφεται με -ι-. Π.χ. το σωστό είναι μονοπώλιο και όχι μονοπώλειο όπως το γράφουν πολλοί. Αντίθετα, το παντοπωλείο είναι σωστό, γράφεται με -ει- λόγω τονισμού.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ά, χάνεις. 275mm x 112mm x 86mm περίπου. :D

 

Garfield είσαι από τη Θεσσαλονίκη;

 

Γι αυτό σου λέω;)

Αν αυτό έχει 150.000 λήμματα, το liddell-scott πόσα να έχει.

Να φανταστείς, εγώ που δεν φοράω γυαλιά και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα μάτια μου, χρησιμοποιώ μεγενθυτικό φακό για να διαβάσω τις ψείρες που έχει για γράμματα.

 

ng78: Όλα τα ουσιαστικά που τελειώνουν σε -είο(τονιζόμενο) και δηλώνουν τόπο/μέρος (φαρμακείο, γραφείο κλπ ) γράφονται με " ει " εκτός από το τοπίο και το πλοίο.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ά, χάνεις. 275mm x 112mm x 86mm περίπου. :D

 

Garfield είσαι από τη Θεσσαλονίκη;

Οχι, ούτε καν την έχω επισκεφθεί. Αλλά κάποια στιγμή ευελπιστώ να το κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν γλωσσικό πείραμα είναι ενδιαφέρον όμως δεν αποδεικνύει τίποτα, πέρα από τη δυνατότητα αφομοίωσης που έχει η αγγλική γλώσσα. Πολλές από αυτές τις λέξεις δε χρησιμοποιούνται στην καθομιλουμένη και σίγουρα όχι με αυτόν τον τρόπο γι' αυτό και ο Ζολώτας ζήτησε συγγνώμη από τους ακροατές του. Ωραίο κείμενο πάντως, ένας Έλληνας το διαβάζει πανεύκολα.

Δεν κατάλαβα πως μπήκαμε σε αυτή τη συζήτηση, ούτε γιατί θα πρέπει να πούμε ποια γλώσσα είναι καλύτερη. Απλώς απάντησα σε ένα λανθασμένο (γιατί τα στοιχεία λένε άλλα) και άστοχο (διότι η απλοποίηση της γλώσσας για την οποία μιλούσαμε αφορά την απλοποίηση των γραμματικών και συντακτικών κανόνων και όχι τη μείωση του λεξιλογίου που φυσικά αυξάνεται καθώς περνούν τα χρόνια) σχόλιο του achilleas.

 

@ ddr2 το λεξικό της αρχαίας ελληνικής Liddel-Scott έχει 150.000 λήμματα. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το link που έδωσα πριν απαντήσεις θα με υποχρέωνες. 2ον) Οι αγγλικές λέξεις με ελληνική ρίζα υπολογίζονται σε 5-10% του συνόλου, επίσης το ξαναέγραψα.

 

Είπαμε να διαφωνείτε αλλά κάντε ένα κόπο να διαβάσετε και τι λέει ο άλλος πριν απαντήσετε...

 

Και θεωρεις οτι ειναι καλο αυτο?

Οτι δηλαδη με δεκα λεξεις την ημερα συνενοουμαστε?

Αντι να χρησιμοποιουμε περισσοτερες λεξεις και εκφρασεις εχουμε μεινει να χρησιμοποιουμε ενα λειψο και αθλιο λεξιλογιο,που μας επιβαλει το κατεστημενο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Και θεωρεις οτι ειναι καλο αυτο?

Οτι δηλαδη με δεκα λεξεις την ημερα συνενοουμαστε?

Αντι να χρησιμοποιουμε περισσοτερες λεξεις και εκφρασεις εχουμε μεινει να χρησιμοποιουμε ενα λειψο και αθλιο λεξιλογιο,που μας επιβαλει το κατεστημενο.

 

Ποιό κατεστημένο σου επιβάλλει τον τρόπο που θα μιλάς και το λεξιλόγιο που θα χρησιμοποιείς??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ποιό κατεστημένο σου επιβάλλει τον τρόπο που θα μιλάς και το λεξιλόγιο που θα χρησιμοποιείς??

 

Δεν μιλαω για εμενα προσωπικα.

Μιλαω για το 99% των ανθρωπων εξω στους δρομους.

Θελεις να μου πεις οτι ολοι εχουν το δικο τους μοναδικο στυλ?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για εμενα προσωπικα.

Μιλαω για το 99% των ανθρωπων εξω στους δρομους.

Θελεις να μου πεις οτι ολοι εχουν το δικο τους μοναδικο στυλ?

Τι σχέση έχει το στύλ με το λεξιλόγιο?

(νομίζω ότι βγαίνουμε off-topic)

Τέλοσπάντων, ναι πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικό του στιλ, ακόμα και αν κάνει τα ίδια πράγματα με τον διπλανό του

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το στύλ με το λεξιλόγιο?

(νομίζω ότι βγαίνουμε off-topic)

Τέλοσπάντων, ναι πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικό του στιλ, ακόμα και αν κάνει τα ίδια πράγματα με τον διπλανό του

 

Οκ.Δεκτο.

Ας μη συνεχισουμε καλυτερα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εχω την εντύπωση οτι ειναι επίτηδες γραμμένο.Είναι διαφήμιση για τσίχλες αν δεν κάνω λάθος.Πρέπει να την εχω δει και μέσα στην Αθήνα.

 

Όχι, ήταν σίγουρο ορθογραφικό λάθος το συγκεκριμένο που είδα τουλάχιστον. Ήταν κάποιο φορτηγό σταματημένο στην άκρη του δρόμου και με μια προχειρογραμμένη μεγάλη πινακίδα έλεγε "πωλούνται καρπούζεια". :wacko: οκ, έχω δει ορθογραφικά λάθη στη λέξη "πωλείται", αλλά στα καρπούζια ποτέ μέχρι τώρα. Πρωτότυπο...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Και θεωρεις οτι ειναι καλο αυτο?

Οτι δηλαδη με δεκα λεξεις την ημερα συνενοουμαστε?

Αντι να χρησιμοποιουμε περισσοτερες λεξεις και εκφρασεις εχουμε μεινει να χρησιμοποιουμε ενα λειψο και αθλιο λεξιλογιο,που μας επιβαλει το κατεστημενο.

 

Δε συνεννοούμαστε με δέκα λέξεις, συνεννοούμαστε με όσες λέξεις χρειαζόμαστε. Αυτό είναι η γλώσσα, εργαλείο επικοινωνίας. Αφού καταφέρνουμε να συνεννοούμαστε από εκεί και πέρα λίγα πράγματα έχουν σημασία.

 

Αν θες να εξηγήσεις πώς μας επιβάλλει το "κατεστημένο" (φαντάζομαι εννοείς τα ΜΜΕ) λειψό και άθλιο λεξιλόγιο το συζητάμε. Εγώ δεν έχω δει πάντως ποτέ κανέναν να απαγορεύει την απόκτηση νέας γνώσης (και του συνοδευτικού λεξιλογίου). Όποιος βαριέται να ανοίξει ένα βιβλίο και μετά τα ρίχνει στο "κατεστημένο" μάλλον πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του (δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά σε όσους δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους αλλά προτιμούν να γκρινιάζουν).

 

@adriana Είναι διαφήμιση της Orbit καρπουζι και λέει αν θυμάμαι καλά: "Εδό τα καλά καρπούζεια". Εμπνευσμένη προφανώς από πινακίδες σαν αυτή που είδε ο ng78 :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη σκυροδεμα οπλισμένο μπορει να γραφει με ω (ωπλισμενο) αντι για ο;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Η λέξη σκυροδεμα οπλισμένο μπορει να γραφει με ω (ωπλισμενο) αντι για ο;

 

Σωστό είναι. Η λέξη είναι μετοχή παρακειμένου, ο παρακείμενος στα αρχαία έπαιρνε αύξηση και η αύξηση στο "ο" εμφανιζόταν με τη μετατροπή του στο αντίστοιχο μακρό φωνήεν, δηλαδή "ω".

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...