Jump to content

Αγώνες Α' Εθνικής μέσω broadband από το supersport


_NikitaS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Supersport ξεκίνησε σήμερα σε δοκιμαστική λειτουργία την μετάδοση αγώνων (768Κbps or higher recommended).

live.supersport.gr (Απαιτείται free εγγραφή)

Link to comment
Share on other sites

To Supersport ξεκίνησε σήμερα σε δοκιμαστική λειτουργία την μετάδοση αγώνων (768Κbps or higher recommended).

live.supersport.gr (Απαιτείται free εγγραφή)

Γιατι δε μπορω να μπω?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε μπορω να μπω?

εμένα μπαίνει κανονικά,αλλά δε μπορώ να δω τπτ ακόμα.Βασικά είναι trial έκδοση,γι'αυτό λογικά είναι και free.Τι να πω,δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μπαίνει κανονικά,αλλά δε μπορώ να δω τπτ ακόμα.Βασικά είναι trial έκδοση,γι'αυτό λογικά είναι και free.Τι να πω,δε ξέρω...

 

Μαλον ειναι free μερικοι αγωνες,και μετα θα ζητανε συνδρομη και τετοια.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Αγώνες ποδοσφαίρου μέσω ADSL στο live.supersport.gr. Για λίγες μέρες η υπηρεσία θα είναι δωρεάν, ενώ θα εμπλουτιστεί με αγώνες Α1 basket, και UEFA Champions League.

 

Απαιτήσεις:

Windows media player 9 ή ανώτερος

Σύνδεση internet 768Kbps ή μεγαλύτερη

Το Αιτωλικό στο internet: http://www.etoliko.gr
Link to comment
Share on other sites

Ποιος δεν μπορεί να δει; μια χαρά παίζει. Απλά πρέπει να κάνεις login. Μετά κάνεις click στο "watch now" στον αγώνα που σ' ενδιαφέρει... Κυρίως γι' αυτούς που μένουν εξωτερικό (Αμερική π.χ.) και δεν μπορούν να έχουν nova είναι καλή φάση.
Το Αιτωλικό στο internet: http://www.etoliko.gr
Link to comment
Share on other sites

DMR αναβάθμιση βλέπω θέλει ο Media Player για να παίξει το streaming αυτό. Μάλιστα. Big brother is watching you BIG time...:(
Link to comment
Share on other sites

DMR αναβάθμιση βλέπω θέλει ο Media Player για να παίξει το streaming αυτό. Μάλιστα. Big brother is watching you BIG time...:(

 

Είναι απαραίτητο για να παίξεις αρχεία που έχουν copyright. Είναι απλά μια αναβάθμιση του media player, ανάλογη με αυτή του windows update από τη Microsoft.

 

Σύμφωνα με την εταιρία Microsoft

 

Υπηρεσία αναβάθμισης ασφαλείας

Σκοπός αυτής της λειτουργίας:

 

Οι παροχείς μουσικής ή βίντεο που επιλέγουν να προστατεύουν το περιεχόμενό τους με DRM (διαχείριση ψηφιακών δικαιωμάτων) ενδέχεται να σας ζητήσουν να ενημερώσετε τα στοιχεία DRM (γνωστό επίσης και ως "διαδικασία προσαρμογής") στον υπολογιστή σας πριν την αναπαραγωγή του περιεχομένου τους. Όταν προσπαθείτε να εκτελέσετε αναπαραγωγή περιεχομένου που απαιτεί ενημέρωση DRM, η εφαρμογή αναπαραγωγής πολυμέσων θα εισέλθει σε τοποθεσία Web της Microsoft για να κάνει λήψη της ενημέρωσης.

Συλλογή, επεξεργασία ή μετάδοση πληροφοριών:

 

Αν αποδεχτείτε την ενημέρωση, ο υπολογιστής σας θα αποστείλει μια αίτηση σε έναν διακομιστή Microsoft με συνήθεις πληροφορίες για τον υπολογιστή, τα τυπικά δεδομένα αντιμετώπισης προβλημάτων, πληροφορίες για τα στοιχεία DRM στον υπολογιστή σας, όπως τα επίπεδα αναθεώρησης και ασφάλειάς τους, και με το μοναδικό αναγνωριστικό του υπολογιστή σας που βασίζεται στη ρύθμιση παραμέτρων του υλικού σας.

Χρήση των πληροφοριών:

 

Η Microsoft χρησιμοποιεί τις πληροφορίες που περιγράφονται παραπάνω για να αποκρίνεται στα αιτήματα επαναφοράς και για να εκτελεί, να συντηρεί και να βελτιώνει την υπηρεσία επαναφοράς άδειας χρήσης. Για παράδειγμα, ο διακομιστής Microsoft χρησιμοποιεί το μοναδικό αναγνωριστικό που περιγράφεται παραπάνω για να επιστρέψει μια μοναδική ενημέρωση DRM για τον υπολογιστή σας. Χρησιμοποιούμε επίσης τις πληροφορίες που περιγράφονται παραπάνω για τη δημιουργία στατιστικών σχετικά με τη χρήση της υπηρεσίας επαναφοράς άδειας χρήσης.

Επιλογή/Έλεγχος:

 

Αν απορρίψετε μια ενημέρωση DRM, δεν θα μπορείτε να εκτελέσετε αναπαραγωγή του περιεχομένου για το οποίο αυτή απαιτείται. Θα μπορείτε, ωστόσο, να έχετε πρόσβαση τόσο σε μη προστατευμένο όσο και σε ασφαλές περιεχόμενο για το οποίο δεν απαιτείται η συγκεκριμένη ενημέρωση DRM.

Το Αιτωλικό στο internet: http://www.etoliko.gr
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και κάτι χρήσιμο στο internet. Τόσα Mbits και να πηγαίνουν χαμένα, αμαρτία είναι. :lol:
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

θα ειναι μηνιαια συνδρομη η οτι θες να δεις θα πληρωνεις αναλογα...πως παιζουν οι τιμες???Λογικα αν σε καποιο σπουδαιο παιχνιδι (ολυμπιακος-παναθηναικος) δεν θα μπλοκαρει το συστημα???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι απαραίτητο για να παίξεις αρχεία που έχουν copyright. Είναι απλά μια αναβάθμιση του media player, ανάλογη με αυτή του windows update από τη Microsoft.

 

Σύμφωνα με την εταιρία Microsoft

 

Υπηρεσία αναβάθμισης ασφαλείας

Σκοπός αυτής της λειτουργίας:

 

Οι παροχείς μουσικής ή βίντεο που επιλέγουν να προστατεύουν το περιεχόμενό τους με DRM (διαχείριση ψηφιακών δικαιωμάτων) ενδέχεται να σας ζητήσουν να ενημερώσετε τα στοιχεία DRM (γνωστό επίσης και ως "διαδικασία προσαρμογής") στον υπολογιστή σας πριν την αναπαραγωγή του περιεχομένου τους. Όταν προσπαθείτε να εκτελέσετε αναπαραγωγή περιεχομένου που απαιτεί ενημέρωση DRM, η εφαρμογή αναπαραγωγής πολυμέσων θα εισέλθει σε τοποθεσία Web της Microsoft για να κάνει λήψη της ενημέρωσης.

Συλλογή, επεξεργασία ή μετάδοση πληροφοριών:

 

Αν αποδεχτείτε την ενημέρωση, ο υπολογιστής σας θα αποστείλει μια αίτηση σε έναν διακομιστή Microsoft με συνήθεις πληροφορίες για τον υπολογιστή, τα τυπικά δεδομένα αντιμετώπισης προβλημάτων, πληροφορίες για τα στοιχεία DRM στον υπολογιστή σας, όπως τα επίπεδα αναθεώρησης και ασφάλειάς τους, και με το μοναδικό αναγνωριστικό του υπολογιστή σας που βασίζεται στη ρύθμιση παραμέτρων του υλικού σας.

Χρήση των πληροφοριών:

 

Η Microsoft χρησιμοποιεί τις πληροφορίες που περιγράφονται παραπάνω για να αποκρίνεται στα αιτήματα επαναφοράς και για να εκτελεί, να συντηρεί και να βελτιώνει την υπηρεσία επαναφοράς άδειας χρήσης. Για παράδειγμα, ο διακομιστής Microsoft χρησιμοποιεί το μοναδικό αναγνωριστικό που περιγράφεται παραπάνω για να επιστρέψει μια μοναδική ενημέρωση DRM για τον υπολογιστή σας. Χρησιμοποιούμε επίσης τις πληροφορίες που περιγράφονται παραπάνω για τη δημιουργία στατιστικών σχετικά με τη χρήση της υπηρεσίας επαναφοράς άδειας χρήσης.

Επιλογή/Έλεγχος:

 

Αν απορρίψετε μια ενημέρωση DRM, δεν θα μπορείτε να εκτελέσετε αναπαραγωγή του περιεχομένου για το οποίο αυτή απαιτείται. Θα μπορείτε, ωστόσο, να έχετε πρόσβαση τόσο σε μη προστατευμένο όσο και σε ασφαλές περιεχόμενο για το οποίο δεν απαιτείται η συγκεκριμένη ενημέρωση DRM.

Φίλε μου, επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα εκτενώς σε εργασία που έκανα για ένα μάθημα στη σχολή, το DMR δεν είναι απλώς ένα μέτρο προστασία των copyrights, αλλά - να το θυμάσαι αυτό - θα φτάσουμε στο σημείο να πληρώνουμε ένα cd 2-3 ευρώ με δικαίωμα να το ακούμε 5 φορές, ή να το ακούμε μόνο στον συγκεκριμένο υπολογιστή που υπάρχει στο γραφείο, και όχι π.χ. στο laptop του ίδιου χρήστη. Και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα. Κάνε μια έρευνα σχετικά με Trusted Computing, και δες τι λέει για το DMR, (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και θα καταλάβεις.

Anyway, αρκετά με το off topic.

Στο θέμα μας τώρα, εμένα θα με ενδιέφερε να βλέπω μεμονομενους αγώνες, π.χ. του Ολυμπιακού, και όχι άλλους, με ένα τίμημα ας πούμε 3 ευρώ/αγώνα (το οποίο θεωρώ λογικότατο, και μεγαλύτερη χρέωση θα είναι κλεψιά). Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο, και να έχει φυσικά καλή ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

5 euro o agonas? kleftes!! 10 euro oi dio agones mono tou ellinikou protathlimatos.. den tha deis kai 3-4 champions league? pigame sta 25-30 sinolo. e de dino 50 na exo to full paketo???
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές που τις είδες? Είναι επίσημες?

 

 

nai..ama pas sto site exoun tis times gia tous agones tou savatokiriakou :mad:

a..episis...deite auto:

 

Οι αγώνες του Ελληνικού πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου και Μπάσκετ δεν είναι διαθέσιμοι σε Ελλάδα και Κύπρο. Οι αγώνες του UEFA Champions League είναι διαθέσιμοι μόνο στην Ελλάδα.

 

axristi ipiresia kat eme.

 

xoria pou thelei kai DRM pou de vazo sto pc mou pou na xtipietai i microsoft :mad:

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Οι αγώνες του Ελληνικού πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου και Μπάσκετ δεν είναι διαθέσιμοι σε Ελλάδα και Κύπρο. Οι αγώνες του UEFA Champions League είναι διαθέσιμοι μόνο στην Ελλάδα.

 

axristi ipiresia kat eme.

Κι όμως, δεν είναι καθόλου λόγω ανικανότητας μετάδοσης σε streaming, αλλά λόγω marketing. Η Netmed μας δίνει γερά να καταλάβουμε τι σημαίνει μονοπώλιο, και αυτό φυσικά με την ανοχή του κράτους. :mad: Αίσχος και ντροπή. Σου λέει η κυρία Νετμεντ, αφού οι ηλίθιοι θα πάνε να αγοράσουν όλο το πακέτο Nova, γιατί να τους δόσω αυτή την υπηρεσία??? Αστην να υπάρχει μόνο για το εξωτερικό, όπου είναι μικρότερη η πελατία για Nova. Κατάλαβες φίλε μου?? ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ. Ντροπή τους, ντροπή και στην ανικανότητα του ελληνικού κράτους να εφαρμόσει κανόνες αντι-μονοπωλιακούς.

Link to comment
Share on other sites

de simfono toso..

katalavaino oti isos to kanoun epeidi stin agglia px.. exei to itv ta dikaiomata gia to champions league.. opote isos na min epitrepetai na parakolouthountai oi agones apo alla kanalia. tha sou po vevaia oti iparxoun panta ellines foitites (i kai monimoi) pou exoun nova kai vlepoun ta panta mia xara. omos..i dieuthinsi pou exei dilothei gia tin karta einai elliniki..opote se oti afora ti nova..o katoxos tis kartas einai stin ellada..allo pou i karta einai stin agglia.

omos gia tous ellinikous agones..auto einai ksekathara gia na min pligei to monopolio tous kai na pas na agoraseis to paketo.. apla pane na mazepsoun oti mporoun kai apo eksoteriko, apo foitites kai metanastes.

an to eixan kapou sta 2-3 euro ton agona ok..alla toso oxi..einai panakrivo!

skepsou..2 agones mpalas ellinikis..4 champions league..2 agones basket..exoume 8 agones..diladi 40 euro sto etsi..gia 8 agones.. e oxi!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γίνεται διάλογος και να ακούγονται όλες οι απόψεις, αρκεί να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

 

Τα δικαιώματα των αγώνων στο Champions League, τα δίνει η UEFA σε κάθε χώρα ξεχωριστά και είναι πακέτο, τηλεοπτικά μαζί με internet. Η Netmed με την κρατική τηλεόραση τα έχουν για την Ελλάδα, και μπορούν να μεταδώσουν τους αγώνες μόνο εντός συνόρων, είτε τηλεοπτικά είτε μέσω internet.

 

Τα δικαιώματα όμως των ομάδων του ελληνικού πρωταθλήματος είναι άλλη ιστορία. Αυτά τα δίνει η κάθε ΠΑΕ εκεί που θέλει και είναι ξεχωριστά για τηλεόραση και internet (streaming). O Ολυμπιακός π.χ. τα δικαιώματα του internet (για τους εντός έδρας αγώνες) τα έχει κρατήσει και τα εκμεταλλεύεται ο ίδιος. Κατ' αυτή την έννοια, μπορεί σήμερα ο ΠΑΟ να έπαιζε live στο supersport, αλλά όχι και στο live.supersport.gr της NOVA διότι υπήρχαν δικαιώματα μόνο για τηλεόραση.

 

Το DRM που μίλησε ένας φίλος πριν (που το έκανε εργασία), είναι ΗΔΗ πραγματικότητα. Τα τραγούδια που αγοράζεις από το internet έχουν όλα DRM. Δεν είναι τόσο "σφιχτά" όσο λέει, π.χ. τα τραγούδια απο Microsoft ή i-tunes μπορούν να παιχτούν μέχρι σε 5 διαφορετικούς Η/Υ. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τους αγώνες του live.supersport.gr. Άν κάνεις properties->licence σε έναν αγώνα την ώρα που τον βλέπεις, θα δεις τα επιμέρους δικαιώματα που έχεις πάνω στο αρχείο. Πάντως μην φέρνετε την καταστροφή, το DRM είναι χρήσιμο (για κάποιον που αγοράζει νόμιμα) γιατί μπορεί π.χ. να μπορείς να ακούσεις δωρεάν ένα τραγούδι 2 φορές πρίν το αγοράσεις κ.ά. Δεν έχει βέβαια τις "διευκολύνσεις" που έχει το DC++ ή το e-mule, αλλά δεν είναι σωστό να κλέβουμε επειδή δεν μπορούμε να αγοράσουμε (και το οτι το προϊόν είναι άϋλο ή εύκολο να κλαπεί δεν είναι δικαιολογία). Προσωπική (υποκειμενική) άποψη περί πειρατείας, δεν θέλω να αρχίσω κανα flame...

 

Όσο για την τιμή, μια σύγκριση με το τι ισχύει αλλού δείχνει ότι οι τιμές του supersport δεν είναι "εξοργιστικές". O Ολυμπιακός π.χ. δίνει τον αγώνα 9 ευρώ (5 για τα μέλη).

Άλλες "υπηρεσίες" (λίγο google θα δείξει) έχουν τον αγώνα 7,5 ευρώ για μη εγγυημένη ποιότητα (P2P).

Το Αιτωλικό στο internet: http://www.etoliko.gr
Link to comment
Share on other sites

Το DRM που μίλησε ένας φίλος πριν (που το έκανε εργασία), είναι ΗΔΗ πραγματικότητα. Τα τραγούδια που αγοράζεις από το internet έχουν όλα DRM. Δεν είναι τόσο "σφιχτά" όσο λέει, π.χ. τα τραγούδια απο Microsoft ή i-tunes μπορούν να παιχτούν μέχρι σε 5 διαφορετικούς Η/Υ. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τους αγώνες του live.supersport.gr. Άν κάνεις properties->licence σε έναν αγώνα την ώρα που τον βλέπεις, θα δεις τα επιμέρους δικαιώματα που έχεις πάνω στο αρχείο. Πάντως μην φέρνετε την καταστροφή, το DRM είναι χρήσιμο (για κάποιον που αγοράζει νόμιμα) γιατί μπορεί π.χ. να μπορείς να ακούσεις δωρεάν ένα τραγούδι 2 φορές πρίν το αγοράσεις κ.ά. Δεν έχει βέβαια τις "διευκολύνσεις" που έχει το DC++ ή το e-mule, αλλά δεν είναι σωστό να κλέβουμε επειδή δεν μπορούμε να αγοράσουμε (και το οτι το προϊόν είναι άϋλο ή εύκολο να κλαπεί δεν είναι δικαιολογία). Προσωπική (υποκειμενική) άποψη περί πειρατείας, δεν θέλω να αρχίσω κανα flame...

Μα εγώ δεν μίλησα για τις τωρινές επιπτώσεις του DMR, αλλά για τις πολύ πιθανές μελλοντικές του επιπτώσεις. Το ότι η Microsoft ή η Apple μου επιτρέπει να παίζω το τραγούδι μέχρι και σε 5 υπολογιστές δε μου λέει τπτ, καθώς αγοράζοντας τα δικαιώματα αναπαραγωγής θέλω να παίζει οπουδήποτε. Αυτό θέλω να τονίσω, ότι πλέον αγοράζουμε (και θα αγοράζουμε και στο μέλλον) τα δικαιώματα αναπαραγωγής ενός copyrighted υλικού για να τα χρησιμοποιούμε με συγκεκριμένο τρόπο σε συγκεκριμένο μέσο. Με λίγα λόγια, 10 τραγούδια κατεβασμένα/αγορασμένα νόμιμα από το iTunes μπορεί και να μην παίζουν αν τα γράψεις σε cd-ακι και τα βάλεις στο home theater.

Όσο για την πειρατεία, δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ το δικαίωμά μου να κλέβω.:lol: Ωστόσο, απαξ και αγοράσω κάποιο υλικό, θέλω να έχω το δικαίωμα τουλάχιστον της αναπαραγωγής και αποθήκευσής του όπου εγώ επιθυμώ, εφόσον βέβαια δεν παραβιάζω κάποιον νόμο περί δικαιωμάτων εκμετάλλευσης. Δε νομίζω ότι ζητάω πολλά.

Πάντος λόγος για flames δε νομίζω ότι υπάρχει, ίσα ίσα, είναι καλό να γίνονται τέτοιες συζητήσεις.

Anyway, για να μη μολύνουμε άλλο το θρεντ, απλώς να παραθέσω ένα λινκ με ένα αρκετά καλό (κατά την άποψή μου) κείμενο, γραμμένο από ακαδημαϊκό, σχετικά με το θέμα: http://www.cl.cam.ac.uk/~rja14/tcpa-faq.html

 

Όσο για τις τιμές των αγώνων, τις θεωρώ υψηλές. 5 και 9 ευρώ για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα δεν είναι λίγα. Κατά μέσο όρο 2.5 αγώνες την εβδομάδα να βλέπει κάποιος, 10 αγώνες μόλις τον μήνα δλδ, πληρώνει σχεδόν τα ίδια λεφτά που θα πλήρωνε αν είχε full συνδρομή στη Nova.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα ,

 

Λέω να δοκιμάσω σήμερα να δω το ματσάκι του θρύλου με τους ισπανούς.

 

Ξέρετε μέχρι πότε μπορώ να προπλήρωσω τα 5€ για να δω τον αγώνα ???

 

Θα μου στείλουν κάποιο e-mail από την NETMED για να μου πουν

οτι ενεργοποιήθηκε η σύνδεση ???

 

Εχω 512 σύνδεση θα μπορώ να το παρακολουθώ χωρίς πολλές διακοπές ???

 

Ευχαριστώ,

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...