Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιδού η εμπειρία μου από το Vodafone shop Ν.Σμύρνης - οχι οτι εκπλήσσομαι αλλά τι να κάνω που είναι δίπλα....

Πάω προ 1 ώρας να δω μήπως και υπάρχει διαθέσιμο το Ν73 για να το πάρω με επιδότηση - "υπάρχει (!) και έχετε 130Ε (!) λέει ο υπάλληλος" και επειδή με ενδιέφερε "ναι, το υπόλοιπο ποσό σε 24 δόσεις με την ΧΧΧ κάρτα σας (!)".:)

Μπα, λέω η τυχερή μου μέρα...btw ήθελα και αλλαγή προγράμματος στο VF300 γιατί το 180 δεν μου φτάνει πλέον, οπότε "extra έκπτωση 50Ε" :)

DO it του λέω και μετά 5 λεπτά αφού το κινητό χάζευε στο κουτί μπροστά μου, ετοιμάζομαι να υπογράψω..."Είναι η αγορά με επιδότηση και η αλλαγή προγράμματος χρήσης, οκ?" λέω εγώ γιατί ως γνωστόν την υπογραφή μας και κάτι ακόμα :O προσέχουμε που τα βάζουμε....

"Αμάααν" αναφωνεί ο νεαρός υπάλληλος, "ξέχασα την αλλαγή προγράμματος" (άρα και τα 50Ε, λέω εγώ) :mad: :mad:

"Συγχαρητήρια, ακυρώστε το και πάμε από την αρχή" (περί συγνώμμης ούτε λόγος) διατάζω και φυσικά θα γίνει αλλά επειδή η καρτέλα στα κεντρικά της Βοδιαφον θα ανοίξει σε 1-2 εργάσιμες, η διαδικασία και συνεπώς η παραλαβή του κινητού θα γίνει αύριο το απόγευμα ή την Δευτέρα!! :mad: :mad:

Κι από κει που θα σας έγραφα εντυπώσεις, περιμένω την επανόρθωση και την συγνώμμη του κυρίου και του αναίσθητου διευθυντή του, που θα την απαιτήσω όταν όμως θα περνάω για τελευταία φόρα την πόρτα του μαγαζιού με το τηλ. παραμάσχαλα.

Αυτά τα ολίγα για ενημέρωση, διασκέδαση και υπενθύμιση σε όλους μας οτι η παροχή υπηρεσιών στον πελάτη ειναι μια πολύ σημαντική υπόθεση ώστε να το εφαρμόζουμε όσο μπορούμε ο καθένας στον τομέα του....

 

 

 

 

ρε παιδια εγω πηγα σημερα ΤΙΜ για αναβαθμιση σε flexy 40 απο ΤΙΜ 120 και μου ειπαν οτι δεν παιζει εκπτωση.Πρεπει να κανω καινουρια συνδεση αν θελω το N73 με την τιμη του flexy 40 οποτε χανω την επιδοτηση μου.Μονο η Vodafone κανει αυτη την μαγκια-και εκπτωση απο αναβαθμιση και την επιδοτηση-??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήρα (επιτέλους) κι εγώ σήμερα, 507 απο το Γερμανό Τρίπολης.

Είχε και το Ν93, όποιος ενδιαφέρεται ;)

Άρα πλέον διαθέσιμο και στα καταστήματα Γερμανός :)

 

ante epiteloys..kaloriziko file!!! :D

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μας πληροφορήσετε πως είναι τα πλήκτρα στην εισαγωγή SMS? Φαίνονται αρκετά συμπιεσμένα και δύσχρηστα, είναι?

Link to comment
Share on other sites

2)Επιλογή αυτόματου κλείδωματος πληκτρολογίου (όχι τηλεφώνου) μετά από πάροδο ορισμένου χρόνου υπάρχει; Εγώ δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο.

Εάν κάποιος έχει απαντήσεις παρακαλώ ας τις αναφέρει.

Ως γνωστό σε όλα τα smartphone η επιλογή που ζητάς ενεργοποιείται μόνο με αυτόνομα προγράμματα, οπως το keypadlock (πολύ καλό) και άλλα που θα τα συναντήσεις στις αντίστοιχες ενότητες....;)

Γεια σας!

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μας πληροφορήσετε πως είναι τα πλήκτρα στην εισαγωγή SMS? Φαίνονται αρκετά συμπιεσμένα και δύσχρηστα, είναι?

Tα πλήκτρα δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα κατά την πληκτολόγηση του SMS....:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο να είναι κλειδωμένο :confused: ;

Εξάλλου αυτό που ρωτάς εξαρτάται από την κάρτα μνήμης και όχι από το κινητό τηλέφωνο.

 

να ειναι κλειδωμενος ο φακελος μαιλ ..αν θυμαμαι καλα το ειχε ρωτησει καποιος και για το ν80 για μεταφορα μηνυματων και ο νερβους απαντησε οτι ειναι κλειδωμενος ακομα ο φακελος..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποτε το ρωτησες αυτο στο Γερμανο Μυτιληνης?

Γιατι επισημα τους ηρθε ενημερωση την παρασκευη οτι ερχεται στην αλυσιδα Γερμανος απο την Παρασκευη!!!!

Αν ρωτησες νωριτερα το λογικο ηταν να μην γνωριζανε!!!

Και στο κατω κατω δεν νομιζω να θελανε να σου πουνε ψεματα!!!

 

Πιστεθω οτι θα μπορουσανε να μου μουνε οτι απλα δεν εχει ερθει ακομα...Απλα εχουν ξαναπει μαλα..ες διαφορες και απλα οι ανθρωποι ειναι ασχετοι..

 

Α κατι ακομα ρωτησα σε NOKIA SHOP για καρτα 1Gb και μου ειπαν 70€...Καλα δεν ειναι??τι λετε??Το εχει ψαξει κανεις??

 

edited by nervous

Σου εχω πει αρκετες φορες να χρησιμοποιεις την τροποποιηση εαν θες να

προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου:!:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τα ακουστικά.. Η ποιότητα δεν είναι τέλεια, αλλά θέλω κάτι πιθο βολικό και ποιοτικό για να ακούω μουσική, χωρίς την #@#@## που τα κρατάει στον λαιμό που έχουν αυτά της ΝΟΚΙΑ.. Έχετε κάτι υπόψιν?
Link to comment
Share on other sites

Περίπου μια εβδομάδα συμβίωσης και έχουμε:

1. Operator logo δεν μπορούμε να αλλάξουμε λόγω των περιορισμών ασφαλείας του Symbian 9.1 σε οτι αφορά είτε το χειροκίνητο file browsing των αρχείων συστήματος που περιλαμβάνουν και την τοποθεσία που πρέπει να μπει το σχετικό bmp, είτε αυτό πάει να γίνει με κάποια σχετική λειτουργία ενός 3rd party browser ή utility αλλαγής logo (τύπου oplogo που υπήρχε για τις παλιότερες version του λειτουργικού).

2. Πολύ δύσκολο πράγμα στο symbian είναι και η on the fly αλλαγή wallpaper ανάλογα με τα κέφια μας γιατί το αυτόματο resize που γίνεται είναι επιεικώς απαράδεκτο καθώς εκμεταλλεύεται ελάχιστη από την 2,4" οθόνη. Αν θέλουμε να καλύψουμε όλο το χώρο με δικό μας "διάφανο" wallpaper όπως αυτά των preinstalled themes, χρειαζόμαστε theme editor κατά προτίμηση τον γνήσιο -αν και πολύ αργό- της Nokia από εδώ (http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/bb173537-4e67-496f-9967-50917d5cfc47/S60_Theme_Studio_for_Symbian_OS.html) ενώ αν αρκούμαστε στον χώρο μεταξύ ρολογιού και function keys, η σωστή διάσταση για το resize στο pc είναι 440 width x 400 height in pixels.

3. Οι μόνες επιλογές για screensaver -για όσους ενδιαφέρονται- χωρίς τη χρήση 3ου utility, είναι το power saver με την ημερομηνία το οποίο δεν βγαίνει off και το sleep mode που μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο μετά από αυτό :mad: και προσωπικά το βρίσκω πολύ καλύτερο ειδικά τη νύχτα με τον light sensor να αναβοσβήνει σε μπλέ χρώμα....

4. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω και μάλλον δεν ξέρει κανείς, γιατί στην gallery δεν εμφανίζονται οι προεγκατεστημένοι ήχοι, εικόνες κλπ όπως σε όλα τα ΝΟΚΙΑ και τα υπόλοιπα κινητά του κόσμου (πλην Symbian?? Προσπαθώ να θυμηθώ τι συνέβαινε στο παλιό SX1 μου αλλά δεν μπορώ....)

 

Παραμένω εδώ σε αυτά για την ώρα για να μην γίνει το post τεράστιο και τα ξαναλέμε...Κάθε διόρθωση ευπρόσδεκτη γιατί τα συμπεράσματα τα έχω βγάλει μόνος με το σχετικό googling...:)

 

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατoπιστικές πληροφορίες, tpal :) :)

 

Το πήρα κι εγώ σήμερα αλλά δεν πήρα κάρτα μνήμης ακόμα. Κάνω κάτι δοκιμές με φωτό και βίντεο. Μέχρι να πάρω κάρτα, από πού μπορώ να δω τη μνήμη του τηλεφώνου που έχει απομείνει;

 

EDIT: Το βρήκα:

Εφαρμογές > Επιλογή > Στοιχεία μνήμης > Μνήμη τηλεφώνου

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN70-1/5.0609.2.0.1 Series60/2.8 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

sandisk 1gb apo katastima fotografikon eidwn me 38 euro. me 70 einai panakriva.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεθω οτι θα μπορουσανε να μου μουνε οτι απλα δεν εχει ερθει ακομα...Απλα εχουν ξαναπει μαλα..ες διαφορες και απλα οι ανθρωποι ειναι ασχετοι..

 

Α κατι ακομα ρωτησα σε NOKIA SHOP για καρτα 1Gb και μου ειπαν 70...Καλα δεν ειναι??τι λετε??Το εχει ψαξει κανεις??

 

edited by nervous

Σου εχω πει αρκετες φορες να χρησιμοποιεις την τροποποιηση εαν θες να

προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου:!:

Είναι πολύ ακριβή. Από το πλαίσιο μια SanDisk 1Gb 80χ ταχυτητας κάνει 49 ευρώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρά. Απο χθες είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του Ν73. Πραγματικά πολύ ωραίο κινητό αλλα κάπως πολύπλοκο σε σχέση με τα SE που κατα καιρούς είχα. Ελπίζω να χρησιμοποιήσω όλες τις δυνατότητες που παρέχει :)

Πάντως στο κατάστημα ΝΟΚΙΑ του Αγ. Δημητρίου που αγόρασα τη συσκευή μου είπαν πως πουλάει σαν ζεστό ψωμί.

 

Και αγόρασα επίσης με 28 ευρώ απο cosmodata στα εξάρχεια μια καρτούλα 1gb μάρκας takeMS (ποια; :) ). Ελπίζω να μου βγει καλή.

Link to comment
Share on other sites

kaneis re pedia ???????

 

When copying SWF files to view on the handset, it is important to remember to install the SWF file(s) into the correct folder on the device. The Flash Lite player will only recognize SWF files that are located in the following folders or sub folders within them.

 

 

Phone mem/Documents/Flash

 

Memory card/Documents/Flash

 

 

Once the SWF content is copied to one of the folders listed above, open Flash Lite from the application list, and find the SWF file to view and select it. Flash Lite will open the SWF file for viewing.

 

Δεν ξέρω αν θα παίξει...

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

When copying SWF files to view on the handset, it is important to remember to install the SWF file(s) into the correct folder on the device. The Flash Lite player will only recognize SWF files that are located in the following folders or sub folders within them.

 

 

Phone mem/Documents/Flash

 

Memory card/Documents/Flash

 

 

Once the SWF content is copied to one of the folders listed above, open Flash Lite from the application list, and find the SWF file to view and select it. Flash Lite will open the SWF file for viewing.

 

Δεν ξέρω αν θα παίξει...

Δεν λειτουργεί με ένα SWF που χρησιμοποίησα, μάλλον επειδή τα SWF αρχεία θα πρέπει να είναι φτιαγμένα για mobile συσκευές ενώ εγώ αυτό το κατέβασα από το Internet. (Είναι μια παρουσίαση)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω το εργαλειο καπου 350 απο ΤΙΜ (αναβάθμηση + avantage)

 

1- Φωτογραφιες και video μια χαρα

2- Ηχος κάπως με παραπανω πριμα

3- ΑΧΡΙΣΤΟ PC-SUITE Κολαει το συμπαν στο PC και οταν επιλεξω backup το προγραμμα contactCopier εμφανιζει μυνημα λάθους απο τα Win και κλεινε

10 φορες repear install uninstall τα ιδια

4- Βλακωδως επιμένει η ΝΟΚΙΑ στην ιδιαιτερη αποληξη του USB στο δικό της προτυπο και οχι αυτο που εχουν όλες οι συσκευές USB του κόσμου (πλακε παραλληλόγραμμο) όπως και η SonyE με την αποληξη του φορτιστή του s700i που ειχα.

 

Υπάρχει προβλημα με τα τηλεφωνα του παλιου sony και nokia πως θα περαστούν στο νεο τηλ Help plz Τα εχω σε backup με Logomanager-Ozigen-rtf files και ΝΟΚΙΑ PC suite το παλιο που δουλευε

 

Το εχω ανοιχτο μεχρι να αδιάσει εντελώς η μπαταρία και μετα θα το βάλω στο ρευμα για μιση μερα για την πρωτη φορτιση

Περιμαίνω μια καρτούλα 2GB για να δω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω το εργαλειο καπου 350 απο ΤΙΜ (αναβάθμηση + avantage)

 

1- Φωτογραφιες και video μια χαρα

2- Ηχος κάπως με παραπανω πριμα

3- ΑΧΡΙΣΤΟ PC-SUITE Κολαει το συμπαν στο PC και οταν επιλεξω backup το προγραμμα contactCopier εμφανιζει μυνημα λάθους απο τα Win και κλεινε

10 φορες repear install uninstall τα ιδια

4- Βλακωδως επιμένει η ΝΟΚΙΑ στην ιδιαιτερη αποληξη του USB στο δικό της προτυπο και οχι αυτο που εχουν όλες οι συσκευές USB του κόσμου (πλακε παραλληλόγραμμο) όπως και η SonyE με την αποληξη του φορτιστή του s700i που ειχα.

 

Υπάρχει προβλημα με τα τηλεφωνα του παλιου sony και nokia πως θα περαστούν στο νεο τηλ Help plz Τα εχω σε backup με Logomanager-Ozigen-rtf files και ΝΟΚΙΑ PC suite το παλιο που δουλευε

 

Το εχω ανοιχτο μεχρι να αδιάσει εντελώς η μπαταρία και μετα θα το βάλω στο ρευμα για μιση μερα για την πρωτη φορτιση

Περιμαίνω μια καρτούλα 2GB για να δω τι παιζει

Σε ότι αφορά το PC Suite δεν έχεις δίκιο. Σε δυο PC που το έχω στήσει λειτουργεί άψογα.

 

Σε ότι αφορά την καταφορά τηλεφώνων θα σου πρότεινα να πάς στον Γερμανό με 5 ευρώ σου τα μεταφέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

gia xara se olous, epeidi exo provlimatistei me to sar tou N73 mporei kapoios na mou apantisei epeidi den gnorizo pola pragmata;1)otan milas me bt i me xands free psinese;2)otan to kratas eite sto xeri eite se kapoia tsepi,otan akous mousiki,genikos otan to leitoyrgeis xoris na milas perneis aktinobolia;
Link to comment
Share on other sites

Με Bt και Hands Free δεν υπάρχει ακτινοβολία (κοντά στο αυτί εννοώ).

 

Τώρα χωρίς Bt και Hands Free:

 

Το μέγιστο ποσό ακτινοβολίας είναι την αρχική στιγμή που δέχεσαι ή τη στιγμή που πραγματοποιείς μια κλήση. Τότε είναι που αν έχεις το κινητό δίπλα στην οθόνη του PC την βλέπεις να κάνει τρελά (λίγο πριν χτυπήσει), ή δίπα στο ραδιόφωνο ακούς ένα μπζζζ από τα ηχεία (δοκίμασέ τα), μετά τα πράγματα ηρεμούν.

 

Χωρίς να μιλάς η ακτινοβολία είναι στο μίνιμουμ όταν είσαι ακίνητος και έχει καλό σήμα.

 

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από την ποιότητα λήψης του σήματος. Όταν δυσκολεύεται να πιάσει σήμα και να δώσει και το "παρών" (υπόγειο), μεγαλώνει η ακτινοβολία. Επίσης όταν μετακινείσαι (αυτοκίνητο) μεγαλώνει γιατί προσπαθεί συνέχεια να συγχρονιστεί με την πηγή που αλλάζει συνέχεια θέση.

 

Την ώρα που μιλάς επίσης η ακτινοβολία είναι πιο ανεβασμένη από την κατάσταση αναμονής. Αν μένεις ακίνητος και δεν πάς πέρα δώθε μιλώντας με το τηλέφωνο στο αυτί γλιτώνεις αρκετή από αυτήν.

 

Στην τσέπη (ακίνητος) δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί οι υπόλοιποι ιστοί του σώματος δεν είναι τόσο ευαίσθητοι όσο αυτοί του εγκεφάλου. Βέβαια αν μετακινείσαι με αυτοκίνητο καλύτερα είναι να το βγάλεις από την τσέπη.

 

Το όριο του Ν73 είναι πολύ κάτω του ανώτατου επιτρεπτού (δε θυμάμαι όμως πόσο είναι αυτό).

 

Αυτά από όσα έχω διαβάσει και έχουν πει "ειδικοί".

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...