Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη σκεφτομαι να αγορασω το Ν73, αλλα με προβληματιζει λιγο το SAR, ξερει κανεις απο που κ αν γινεται να παραγγελει κανεις το μοντελο 132 που εχει το μισο SAR???
Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να αγορασω το Ν73, αλλα με προβληματιζει λιγο το SAR, ξερει κανεις απο που κ αν γινεται να παραγγελει κανεις το μοντελο 132 που εχει το μισο SAR???

 

Προτιμώ να με ψήσει το κινητό μου

από το να με ψήνουν τα κινητά των άλλων! :X

:wacko:
Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να αγορασω το Ν73, αλλα με προβληματιζει λιγο το SAR, ξερει κανεις απο που κ αν γινεται να παραγγελει κανεις το μοντελο 132 που εχει το μισο SAR???

 

Όπως αναφέρεται στο http://www.mobile-review.com/review/nokia-n73-en.shtml και αλλού το μοντέλο RM-132 είναι GSM και όχι 3G συσκευή και δεν φαίνεται να έχει κυκλοφορήσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προβλημα με τα τηλεφωνα του παλιου sony και nokia πως θα περαστούν στο νεο τηλ Help plz Τα εχω σε backup με Logomanager-Ozigen-rtf files και ΝΟΚΙΑ PC suite το παλιο που δουλευε

 

Με συνδυασμό PCSuite και Outlook μετάφερα τις επαφές από το Sony Ericsson W800 στο Ν73 , αλλά δεν ταιριάζουν οι κωδικοί των γραμμάτων και δεν μπορείς στο Ν73 να κάνεις αναζήτηση στις επαφές.Έτσι τις ξαναέγραψα με το PCSuite. Δοκίμασε πάντως και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Παιδια θελουμε review !

Απο τους moderators του myphone ενα επισημο review ! (οχι preniew ) .

Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

......

 

Το μέγιστο ποσό ακτινοβολίας είναι την αρχική στιγμή που δέχεσαι ή τη στιγμή που πραγματοποιείς μια κλήση. Τότε είναι που αν έχεις το κινητό δίπλα στην οθόνη του PC την βλέπεις να κάνει τρελά (λίγο πριν χτυπήσει), ή δίπα στο ραδιόφωνο ακούς ένα μπζζζ από τα ηχεία (δοκίμασέ τα), μετά τα πράγματα ηρεμούν.

 

Χωρίς να μιλάς η ακτινοβολία είναι στο μίνιμουμ όταν είσαι ακίνητος και έχει καλό σήμα.

 

.......

 

Την ώρα που μιλάς επίσης η ακτινοβολία είναι πιο ανεβασμένη από την κατάσταση αναμονής. Αν μένεις ακίνητος και δεν πάς πέρα δώθε μιλώντας με το τηλέφωνο στο αυτί γλιτώνεις αρκετή από αυτήν.

 

Στην τσέπη (ακίνητος) δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί οι υπόλοιποι ιστοί του σώματος δεν είναι τόσο ευαίσθητοι όσο αυτοί του εγκεφάλου. Βέβαια αν μετακινείσαι με αυτοκίνητο καλύτερα είναι να το βγάλεις από την τσέπη.

 

Αυτά από όσα έχω διαβάσει και έχουν πει "ειδικοί".

 

Νομίζω θα διαφωνήσω με τα περισσότερα ...

 

1ον Στην τσέπη θα έλεγα ότι υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί οι ιστοί της περιοχής (πχ γεννητικά όργανα, επιθήλιο εντέρου) είναι σαφώς περισσότερο ακτινοευαίσθητοι από αυτούς του εγκεφάλου .... Όσο μεγαλύτερο μιτωτικό δείκτη έχει ένας ιστός, τόσο πιο ακτινοευαίσθητος είναι - όπως είναι γνωστό τα εγκεφαλικά κύτταρα ΔΕΝ πολλαπλασιάζονται από κάποιο σημείο στην παιδική ηλικά και μετά - είναι πιο ανθεκτικά στην Η/Μ ακτινοβολία. Άρα χειρότερα είναι π.χ. στην τσέπη.

 

2ον Μεγαλύτερο ποσό ακτινοβολίας σαφώς εκπέμπει όταν δέχεσαι - κάνεις κλήσεις (όχι μόνο τη "στιγμή" που χτυπάει) - για να αναφέρω το ίδιο παράδειγμα κοντά σε ραδιόφωνο-τηλεόραση καθ'όλη τη διάρκεια της κλήσης κάνει παρεμβολές - Το τηλέφωνο όταν είναι σε αναμονή στέλνει κάθε κάποια δευτερόλεπτα "σήμα" ότι είναι ανοικτό, ενώ στην κλήση συνέχεια - γι αυτό και η μεγαλύτερη ποσότητα ακτινοβολίας.

Και να μην μιλάς εσύ μεταδίδει τους ήχους του περιβάλλοντος (φωνές, κορναρίσματα) οπότε δεν γλιτώνεις την εκπομπή από αυτό.

 

Τέλος το ότι εάν είσαι ακίνητος εκπέμπει λιγότερο αυτό ειλικρινά είναι κάτι που ακούω για πρώτη φορά - και έχω διαβάσει αρκετά άρθρα (δεν μιλάω για αυτοκίνητο όπου με κάποια ταχύτητα πρέπει μετά από κάποιες εκατοντάδες μέτρα να συντονιστεί με άλλη κυψέλη - μιλάω για π.χ. περπάτημα)

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά υπάρχει ειδικό θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8815&page=34

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιρνει μονο mini SD? ποικιλουν σε ταχυτητα?

Ναι παιρνει μονο mini SD.

 

Ναι ποικιλουν σε ταχυτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να αφαιρεσω το Vodafone Live! απο το N73? Αν ναι πως; Γινεται με μια απλη αναβαθμιση; Αυριο θα το εχω στα χερια μου αλλα το πηρα με Vodafone Live :(

No problem ομως...Με 340 € που το πηρα καινουριο στο κουτι με εγγυηση και με τα ολα του, δεν εχω κανενα προβλημα!! Απλα θα'θελα να ξερω αν γινεται και πως..

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα Nokia Shop και θα τους ζητήσεις να στο βγάλουν, γίνεται με upgrade. Έτσι το βγάλαμε σε ένα Ν70 πρόσφατα φίλου μου. Πληρώσαμε, αν θυμάμαι καλά 15 €
Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να αφαιρεσω το Vodafone Live! απο το N73? Αν ναι πως; Γινεται με μια απλη αναβαθμιση; Αυριο θα το εχω στα χερια μου αλλα το πηρα με Vodafone Live :(

No problem ομως...Με 340  που το πηρα καινουριο στο κουτι με εγγυηση και με τα ολα του, δεν εχω κανενα προβλημα!! Απλα θα'θελα να ξερω αν γινεται και πως..

Φιλε μου νομιζω ειναι περιττο να δωσεις εστω και 1 ευρω για να αφαιρεσεις κατι που δεν θα σε εμποδιζει καθολου,δεν εχει καμια διαφορα ουτε κλειδωματα απο τα αλλα Ν73 που δεν ειναι vodafone!;)

Αλλιως,οπως τα ειπε η φιλη melanitty!

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Βασικα, αν το κανω εγω ο ιδιος ενα format δεν μπορει να φτιαξει ε; Και βασικα, εφοσον θα το παρω σημερα μαλλον και θα εχει εγγυηση, δεν μπορει να γινει δωρεαν αυτο απο την ΝΟΚΙΑ;

Πρεπει να γινει και γρηγορα αυτο πριν αγοραστουν τα NOKIA shops απο την TIM οπως ακουω:X ..Γιατι αν αγοραστουν εγω μπορει να ζητησω να βγει το Live της Vodafone και αυτοι να μου βαλουν το Imagine Plus (ετσι δεν λεγεται; ) της TIM :P

Μηπως θα μπορουσε να φυγει το Live αν το κανω Live update απο το site της NOKIA; Ευκαιρια να δοκιμασω και το εν λογω πραγμα...

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, αν το κανω εγω ο ιδιος ενα format δεν μπορει να φτιαξει ε; Και βασικα, εφοσον θα το παρω σημερα μαλλον και θα εχει εγγυηση, δεν μπορει να γινει δωρεαν αυτο απο την ΝΟΚΙΑ;

Πρεπει να γινει και γρηγορα αυτο πριν αγοραστουν τα NOKIA shops απο την TIM οπως ακουω:X ..Γιατι αν αγοραστουν εγω μπορει να ζητησω να βγει το Live της Vodafone και αυτοι να μου βαλουν το Imagine Plus (ετσι δεν λεγεται; ) της TIM :P

Μηπως θα μπορουσε να φυγει το Live αν το κανω Live update απο το site της NOKIA; Ευκαιρια να δοκιμασω και το εν λογω πραγμα...

Ευχαριστω εκ των προτερων..

νομίζω πως κάπου το αναφέρει στο site πως τα λογισμικά εταιρειών κιν.τηλεφωνίας δεν φεύγουν με update........μάλιστα μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση από τα συμφραζόμενα στην ιστοσελίδα πως δεν γίνεται κάν update σε κάτι live ή tim ή imode....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως κάπου το αναφέρει στο site πως τα λογισμικά εταιρειών κιν.τηλεφωνίας δεν φεύγουν με update........μάλιστα μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση από τα συμφραζόμενα στην ιστοσελίδα πως δεν γίνεται κάν update σε κάτι live ή tim ή imode....

 

Εννοείται ότι το live δεν αφαιρείται με τέτοιους τρόπους.Ούτε τα nokia shop θα σου το αφαιρέσουν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα MiniSd 2gb Sandisk 43 Euro από Ebay (όλα μαζί με μεταφορικά)....

Καλορίζικη...:)

Τι ταχύτητα είναι φίλε...;;;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη...:)

Τι ταχύτητα είναι φίλε...;;;:worry:

 

Ευχαριστώ.

Για ταχύτητες δεν έχω ιδέα.

Η κάρτα είναι αυτή εδώ:

http://www.sandisk.com/Products/Item(1847)-SDSDM-2048-SanDisk_miniSD_Card_2GB.aspx

Link to comment
Share on other sites

παίδες να ρωτησω κατι?αν κανω backup την μνημη του n73 που εχω στην mini sd και την βαλω μετα σε n93 θα μπορεσει να μου τα επαναφερει?με νοιαζει να μην χασω τηλ καταλογο και μηνυματα κυριως...
Link to comment
Share on other sites

παίδες να ρωτησω κατι?αν κανω backup την μνημη του n73 που εχω στην mini sd και την βαλω μετα σε n93 θα μπορεσει να μου τα επαναφερει?με νοιαζει να μην χασω τηλ καταλογο και μηνυματα κυριως...

 

Λογικά δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Για κάθε ενδεχόμενο όμως,αντίγραψε πρώτα τις επαφές και τα μηνύματα στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...